Oferował w sieci muchomory czerwone. Odwiedzili go policjanci i inspektorzy sanepidu

Oferował w sieci suszone kapelusze muchomora czerwonego, a także nalewki i ekstrakty z innych roślin. Odwiedzili go policjanci i inspektorzy sanepidu. - Każda forma wykorzystania muchomora czerwonego w tej chwili jest już nielegalna - informuje dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

tvnwarszawa.pl/Fakty TVN

Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

183

Oferował w sieci suszone kapelusze muchomora czerwonego, a także nalewki i ekstrakty z innych roślin. Odwiedzili go policjanci i inspektorzy sanepidu. - Każda forma wykorzystania muchomora czerwonego w tej chwili jest już nielegalna - informuje dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.

"W związku z otrzymaniem od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdwinie informacji dotyczącej funkcjonowania na terenie powiatu sochaczewskiego sklepu internetowego, posiadającego w ofercie suszone kapelusze muchomora czerwonego, kapsułki, nalewki do mikrodawkowania zawierające wyciąg z muchomora czerwonego w dniu 25.11.2024 r. policjanci wraz z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sochaczewie podjęli interwencję w domu mężczyzny, który wprowadzał do obrotu ww. produkty” - podałą w komunikacie sochaczewska policja.

Policjanci zabezpieczyli grzyby, w tym suszone kapelusze muchomora czerwonego i opakowania z proszkiem, prawdopodobnie z zawartością sproszkowanego grzyba, różnego rodzaju nalewki i ekstrakty wodno-alkoholowe, które oferował do sprzedaży w sieci.

Postępowania policji i sanepidu

Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie. Prowadzone są obecnie czynności pod kątem narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Przestępstwo to jest zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności.

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sochaczewie prowadzi też postępowanie administracyjne w tej sprawie. Równocześnie, z uwagi na przypisywanie właściwości leczniczych nalewkom i ekstraktom z innych roślin, przekazał w tym zakresie sprawę do rozpatrzenia do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Warszawie, Delegatura w Płocku - dodała st. asp. Agnieszka Dzik, oficer prasowa policji w Sochaczewie.

Nielegalny, kara może być surowa

- Każda forma wykorzystania muchomora czerwonego w tej chwili jest już nielegalna - informuje dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.

- Główny Inspektor Sanitarny będzie mógł nałożyć karę na podmiot, który wprowadza do obrotu takie substancje, od 20 tysięcy nawet do miliona złotych – przestrzega z kolei Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Specjalny zespół ekspertów Ministerstwa Zdrowia i sanepidu przebadał muchomora czerwonego i stwierdził w nim dwie substancje psychoaktywne. - Zespół jednogłośnie podjął decyzję o tym, że te dwa składniki trafiają na listę substancji zakazanych - przekazuje dr Paweł Grzesiowski.

Mając na uwadze zagrożenie dla życia i zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny zwołał Zespół ds. oceny ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych, który na posiedzeniu w dniu 7 listopada 2024 r. podjął jednogłośnie uchwałę rekomendującą Ministrowi Zdrowia umieszczenie substancji kwas ibotenowy i muscymol w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz.U.2024. poz. 1139) jako nowych substancji psychoaktywnych. Do czasu wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia, produkty zawierające substancje kwas ibotenowy i muscymol stanowią środek zastępczy w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W przypadku stwierdzenia wprowadzania do obrotu powyższych produktów organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą podejmować działania w celu wyeliminowania ich z rynku. W Polsce zakazane jest wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych. Za złamanie tego zakazu grozi kara pieniężna w wysokości od 20 000 zł do 1 000 000 zł.
- Główny Inspektor Sanitarny

Substancje te są szkodliwe i działają jak halucynogenny narkotyk, o czym dobrze wiedzą na oddziałach toksykologii. - Byli pacjenci, którzy są pobudzeni, bez logicznego kontaktu, niespokojni, bełkoczący, w takim zupełnie odrealnieniu, bez kontaktu logicznego z rzeczywistością - wspomina dr Eryk Matuszkiewicz, toksykolog z Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

Rzeczywistość jest taka, że muchomory nie służą do jedzenia, picia czy smarowania. - Nasi pradziadowie stosowali ten grzyb jako pułapkę na muchy: mucho mor, czyli śmierć dla much - wskazuje Maciej Krzak, starszy specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Bolesławiec.

Oceń treść:

Brak głosów

Komentarze

uduchowiony uzd... (niezweryfikowany)

Zapewne opisywał właściwości prozdrowotne i sugerował spożycie. Trzeba być bardzo "oświeconym" i wierzyć w prawa wszechświata hehe. Coś mu karma nie pomogła. A jakby miał mózg i odrobinę krytycznego myślenia zamiast hurra optymizmu to pewnie zrobiłby to dobrze i po prostu sprzedawał suszone muchomory a nie "lekarstwo".
Zajawki z NeuroGroove
  • Bad trip
  • Dekstrometorfan

13.11.2008

[chyba już kultowy raport, przynajmniej w dziale DXM, a założę się, że wiele osób i tak jeszcze go nie miało okazji przeczytać, więc poznajcie jeden z niewielu polskich opisów plateau sigma]

To co wam opiszę wydarzyło się naprawdę i nic nie będę ściemniał. Miałem już więcej nie zaglądać, ale to trzeba wam napisać. Tylko proszę by zostało to tu na forum.

a

  • 2C-P
  • Bad trip
  • Etanol (alkohol)

  • MDMA (Ecstasy)

randomness