REKLAMA
Odcisk palca zdradzi, czy braliście kokainę - nawet, gdy umyjecie ręce

Korzystając z nowej metody, opracowanej przez naukowców z Wielkiej Brytanii i Holandii, policja będzie w stanie w ciągu kilku sekund stwierdzić, czy ktoś brał kokainę, pobierając od niego jedynie odciski palców.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

The Independent
Ian Johnston

Odsłony

325

Korzystając z nowej metody, opracowanej przez naukowców z Wielkiej Brytanii i Holandii, policja będzie w stanie w ciągu kilku sekund stwierdzić, czy ktoś brał kokainę, pobierając od niego jedynie odciski palców.

Po zażyciu kokainy ludzie wytwarzają za sprawą przemian metabolicznych dwie substancje chemiczne, które obecne są i wykrywalne w ich pocie.

Naukowcy odkryli, że użycie specjalnego papieru do pobierania odcisków palców pozwala wykrywać te metabolity z 99% dokładnością. Mycie rąk nie jest w stanie temu zapobiec.

Technika, opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Surrey we współpracy z Holenderskim Instytutem Sądownictwa i Badania Odcisków Palców, może również znaleźć zastosowanie w odniesieniu do innych narkotyków.

Dr Melanie Bailey z Uniwersytetu w Surrey powiedziała, że testy takie powinny zostać udostępnione policjantom, funkcjonariuszom więziennym i innym służbom, by dać im możliwość dużo szybszego, niż było to dotąd możliwe określania, czy ktoś zażywał kokainę:

To prawdziwy przełom w naszej pracy, możliwość wprowadzenia na rynek funkcjonalnej, nieinwazyjnej metody testowania na obecność narkotyków, który zapewni ostateczny wynik w ciągu kilku minut — a pracujemy już nad metodą 30-sekundową.

Podobnie jak w przypadku poprzednich metod, nad którymi pracowaliśmy, badanie to jest nieinwazyjne, higieniczne i nie może zostać sfałszowane — ze względu na charakter testu, zarówno tożsamość podmiotu i to, czy zażywał narkotyki, są zawsze weryfikowalne.

Obecnie stosowane testy narkotykowe bazują na pobieraniu próbek krwi, śliny lub moczu. Jako stanowiące potencjalne zagrożenie biologiczne, substancje te wymagają specyficznych metod przechowywania i utylizacji.

Dr Catia Costa, także z Surrey University, powiedziała, że stosowana technika, zwana papierową spektrometrią masową [paper spray mass spectrometry], zyskuje coraz większą popularność w kręgach sądowych, ponieważ jest niezwykle wrażliwa i bardzo łatwa do przełożenia na systemy testowe:

Pierwszy raz ta technika została teraz wykorzystana do wykrywania obecności narkotyków w odciskach palców, a nasze wyniki pokazują, że 99% przypadków skutecznie wykrywa kokainę w organizmach badanych

Według Narodowego Urzędu Statystycznego w latach 2015-1016 w Wielkiej Brytanii nielegalne narkotyki przyjmowało około 2,7 miliona osób, co stanowi około 8% populacji.

Oceń treść:

Brak głosów