Odcisk palca zdradzi, czy braliście kokainę - nawet, gdy umyjecie ręce

Korzystając z nowej metody, opracowanej przez naukowców z Wielkiej Brytanii i Holandii, policja będzie w stanie w ciągu kilku sekund stwierdzić, czy ktoś brał kokainę, pobierając od niego jedynie odciski palców.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

The Independent
Ian Johnston

Odsłony

360

Korzystając z nowej metody, opracowanej przez naukowców z Wielkiej Brytanii i Holandii, policja będzie w stanie w ciągu kilku sekund stwierdzić, czy ktoś brał kokainę, pobierając od niego jedynie odciski palców.

Po zażyciu kokainy ludzie wytwarzają za sprawą przemian metabolicznych dwie substancje chemiczne, które obecne są i wykrywalne w ich pocie.

Naukowcy odkryli, że użycie specjalnego papieru do pobierania odcisków palców pozwala wykrywać te metabolity z 99% dokładnością. Mycie rąk nie jest w stanie temu zapobiec.

Technika, opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Surrey we współpracy z Holenderskim Instytutem Sądownictwa i Badania Odcisków Palców, może również znaleźć zastosowanie w odniesieniu do innych narkotyków.

Dr Melanie Bailey z Uniwersytetu w Surrey powiedziała, że testy takie powinny zostać udostępnione policjantom, funkcjonariuszom więziennym i innym służbom, by dać im możliwość dużo szybszego, niż było to dotąd możliwe określania, czy ktoś zażywał kokainę:

To prawdziwy przełom w naszej pracy, możliwość wprowadzenia na rynek funkcjonalnej, nieinwazyjnej metody testowania na obecność narkotyków, który zapewni ostateczny wynik w ciągu kilku minut — a pracujemy już nad metodą 30-sekundową.

Podobnie jak w przypadku poprzednich metod, nad którymi pracowaliśmy, badanie to jest nieinwazyjne, higieniczne i nie może zostać sfałszowane — ze względu na charakter testu, zarówno tożsamość podmiotu i to, czy zażywał narkotyki, są zawsze weryfikowalne.

Obecnie stosowane testy narkotykowe bazują na pobieraniu próbek krwi, śliny lub moczu. Jako stanowiące potencjalne zagrożenie biologiczne, substancje te wymagają specyficznych metod przechowywania i utylizacji.

Dr Catia Costa, także z Surrey University, powiedziała, że stosowana technika, zwana papierową spektrometrią masową [paper spray mass spectrometry], zyskuje coraz większą popularność w kręgach sądowych, ponieważ jest niezwykle wrażliwa i bardzo łatwa do przełożenia na systemy testowe:

Pierwszy raz ta technika została teraz wykorzystana do wykrywania obecności narkotyków w odciskach palców, a nasze wyniki pokazują, że 99% przypadków skutecznie wykrywa kokainę w organizmach badanych

Według Narodowego Urzędu Statystycznego w latach 2015-1016 w Wielkiej Brytanii nielegalne narkotyki przyjmowało około 2,7 miliona osób, co stanowi około 8% populacji.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Inne
  • Kodeina
  • Pierwszy raz

mój dom, godzina 11.45, próbuje po raz pierwszy, ogólna ekscytacja nowym dla mnie wynalazkiem

Kilka dni wcześniej myślałem już o spróbowaniu kodeiny. Tego dnia kończyłem zajęcia dużo szybciej niż zwykle i postanowiłem zaopatrzyć się w paczuszkę antidolu. Pani w aptece bardzo miła, wymownie uśmiechnęła się gdy poprosiłem o lek. Zapłaciłem, wyszedłem i udałem sie prosto do domu.

11.20

  • Ayahuasca

nazwa substancji: Ayahuasca.

poziom doświadczenia użytkownika: Ayahuasca pierwszy raz poza tym Absynt, Grzybki, Marihuana, Pejotl, Aviomarin, Kodeina, Tussipect, Amfetamina, Kokaina, Extasy, Lsd.

dawka, metoda zażycia: 8g Mimosa hostilis kora + 3,5g Pegaum harmala. Gotowane osobno 3x po godzinie w wodzie ph 2 (ok. pół cytryny na szklanke wody). Doustnie.

  • 6-APB
  • Pierwszy raz

Dobry nastrój, wolne mieszkanie - współlokatorzy na urlopie, ciekawość w związku z testem nowej dla nas substancji. Chęć miłego spędzenia czasu z A (19).

 

W TR znajdują się treści o charakterze erotycznym – uprzedzam, bo nie każdy lubi czytać :)

 

Zacznę od tego, że od dwóch miesięcy mieszkam w UK z dziewczyną. Zaraz przed delegalizacją udało nam się zakupić trochę groszków na 6-abp w promocji. Był piątek, A wcześniej wróciła do domu. Padł pomysł, by przetestować nową substancję. Postanowiliśmy się jeszcze godzinkę przed wszystkim zdrzemnąć, po krótkim odpoczynku obiad (pieczone ziemniaki z mięsem i cebulą) i znów godzinka odpoczynku, kawa itp. by nie wrzucać od razu po posiłku.

 

  • Kodeina
  • Tripraport

Umilenie wieczoru na nudnych zajęciach, oraz forma spędzenia czasu ze znajomymi na późniejszej imprezie.

To był bardzo długi (i bardzo nudny) zimowy, piątkowy wieczór. Piątki jeszcze do niedawna śmiertelnie mnie męczyły, gdyż perspektywa prób orkiestry w godzinach 15-18:30 była przerażająca. Tego dnia nie było mowy nawet o tym, żebym się z tych zajęć jakkolwiek wymigała. Świadomość, że wszyscy już dawno mogą cieszyć się weekendem poza mną nieustępliwie nasycała moje rozżalenie już w pierwszych minutach próby. Godzina 17:00: w 20-minutowej przerwie postanowiłam się przewietrzyć i automatycznie skręciłam do nieopodal znajdującej się apteki.

randomness