Odcisk palca zdradzi, czy braliście kokainę - nawet, gdy umyjecie ręce

Korzystając z nowej metody, opracowanej przez naukowców z Wielkiej Brytanii i Holandii, policja będzie w stanie w ciągu kilku sekund stwierdzić, czy ktoś brał kokainę, pobierając od niego jedynie odciski palców.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

The Independent
Ian Johnston

Odsłony

368

Korzystając z nowej metody, opracowanej przez naukowców z Wielkiej Brytanii i Holandii, policja będzie w stanie w ciągu kilku sekund stwierdzić, czy ktoś brał kokainę, pobierając od niego jedynie odciski palców.

Po zażyciu kokainy ludzie wytwarzają za sprawą przemian metabolicznych dwie substancje chemiczne, które obecne są i wykrywalne w ich pocie.

Naukowcy odkryli, że użycie specjalnego papieru do pobierania odcisków palców pozwala wykrywać te metabolity z 99% dokładnością. Mycie rąk nie jest w stanie temu zapobiec.

Technika, opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Surrey we współpracy z Holenderskim Instytutem Sądownictwa i Badania Odcisków Palców, może również znaleźć zastosowanie w odniesieniu do innych narkotyków.

Dr Melanie Bailey z Uniwersytetu w Surrey powiedziała, że testy takie powinny zostać udostępnione policjantom, funkcjonariuszom więziennym i innym służbom, by dać im możliwość dużo szybszego, niż było to dotąd możliwe określania, czy ktoś zażywał kokainę:

To prawdziwy przełom w naszej pracy, możliwość wprowadzenia na rynek funkcjonalnej, nieinwazyjnej metody testowania na obecność narkotyków, który zapewni ostateczny wynik w ciągu kilku minut — a pracujemy już nad metodą 30-sekundową.

Podobnie jak w przypadku poprzednich metod, nad którymi pracowaliśmy, badanie to jest nieinwazyjne, higieniczne i nie może zostać sfałszowane — ze względu na charakter testu, zarówno tożsamość podmiotu i to, czy zażywał narkotyki, są zawsze weryfikowalne.

Obecnie stosowane testy narkotykowe bazują na pobieraniu próbek krwi, śliny lub moczu. Jako stanowiące potencjalne zagrożenie biologiczne, substancje te wymagają specyficznych metod przechowywania i utylizacji.

Dr Catia Costa, także z Surrey University, powiedziała, że stosowana technika, zwana papierową spektrometrią masową [paper spray mass spectrometry], zyskuje coraz większą popularność w kręgach sądowych, ponieważ jest niezwykle wrażliwa i bardzo łatwa do przełożenia na systemy testowe:

Pierwszy raz ta technika została teraz wykorzystana do wykrywania obecności narkotyków w odciskach palców, a nasze wyniki pokazują, że 99% przypadków skutecznie wykrywa kokainę w organizmach badanych

Według Narodowego Urzędu Statystycznego w latach 2015-1016 w Wielkiej Brytanii nielegalne narkotyki przyjmowało około 2,7 miliona osób, co stanowi około 8% populacji.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • 4-HO-DET
  • Pozytywne przeżycie

Miałem dłuższą przerwę od psychodelików. Mój stosunek do nich przez ten czas mocno się zmienił, tak jak sporo zmieniło się w moim życiu. Jakaś część mnie wypatrywała tego dnia z nutką nostalgii. Od razu po powrocie z pracy skierowałem się ku szafce gdzie miałem schowanego 4-ho-det'a. Koleżanka mówiła, że 25 mg.
Zważyć? - zapytał się zdrowy rozsądek.
Nie no ona jest odpowiedzialna, zresztą tego proszku jest tak malutko, że wydaje się być raczej mniej niż 25 mg, szkoda czasu. - odpowiedziałem sobie w myślach niczym rasowy wygłodzony narkus.

  • Marihuana
  • Marihuana
  • Problemy zdrowotne

Prezentowany poniżej tekst został zamieszczony w wątku serwisu hyperreal przez użytkownika NegerHollands:

  • Amfetamina
  • Pozytywne przeżycie
  • Tytoń

Beztroska, intymna atmosfera, noce na powietrzu. Samotne nocki w ciepłym, przytulnym mieszkaniu. Nastawienie od umiarkowanie pozytywnego do bardzo pozytywnego.

Jedną z moich oficjalnych diagnoz jest schizofrenia paranoidalna z objawami afektywnymi, nieco przybliżając - objawy psychozy, czyli paranoi mieszają się z symptomami choroby afektywnej dwubiegunowej (depresja popsychotyczna, mania, subtelna mania czyli tzw. hipomania). Drzwi do prawdziwego epizodu manii psychotycznej otworzyły mi amfetamina i metamfetamina w 2014 roku. Epizod przepięknego "zawieszenia" LSD ze stymulantami trwał blisko pół roku, po których mój mózg wyglądał jak spalony, blady step, a żniwo zebrała depresja. Spędziłam bity rok w szpitalu.

 

  • LSD-25
  • Przeżycie mistyczne

P: podniecenie, zadowolenie z perspektywy spróbowania czegoś nowego, chęć zrelaksowania się z nową substancją psychoaktywną. A: spokój, ciekawość i podniecenie. Otoczenie: wolny dzień w wynajmowanym pokoju w bloku, od właściciela mieszkania dzielił nas przedpokój. Pogoda raczej średnia. Dobre oświetlenie i muzyka gatunku "stoner rock", lecz nie tylko. Generalnie warunki nasilające atmosferę bezpieczeństwa.

Zacznijmy od tego, że słowa są puste. Nie opiszą tego, nie mają sensu ani znaczenia. Potężny trip wymyka się ludzkim miarom i pojęciom, język człowieka jest zbyt ubogi, żeby oddać chociaż 1/100 przeżytych doświadczeń. Próbowaliśmy jednak z A jakoś ubrać w litery nasze doświadczenie. Oto reultat - "... pustynia, kosmos, pustynia". Nasze mózgi pracowały na zbyt wysokich obrotach, aby nadążyć z opisywaniem co się dzieje. Jeżli jesteś zainteresowany właściwym tripem i tak zwaną "ostrą" jazdą przejdź od razu do T+5h.