Australijscy policjanci są w szoku. Wody Oceanu Spokojnego wyrzuciły na plażę w pobliżu Sydney kilka paczek wypełnionych kokainą. W sumie znaleziono aż 5 kg narkotyku. Funkcjonariusze starają się ustalić pochodzenie pakunków.
Przemytnicy narkotyków stosują różne metody, aby dostarczyć środki odurzające do miejsca docelowego. Prywatne samoloty, tajemnicze łodzie, przemyt w wózkach inwalidzkich czy podkopy i tunele to tylko niektóre przykłady metod stosowanych przez przemytników. Niektórzy decydują się na ukrycie pakunków we własnym ciele, połykając niewielkie woreczki lub chowając je w jamach organizmu. Metoda ta jest obciążona szczególnym ryzykiem - rozszczelniony pakunek może doprowadzić nawet do śmierci przemytnika.
Problem paczek wypełnionych narkotykami u wybrzeży Australii po raz pierwszy pojawił się 21 grudnia 2023 r. na wybrzeżu Central Coast, około 90 km na północ od Sydney. Od tego czasu wzdłuż wybrzeża Nowej Południowej Walii znaleziono w sumie ok. 250 kg narkotyków umieszczonych w paczkach różnej wielkości. Największa z nich ważyła aż 39 kg. Pakunki odkryto na 10 plażach rozmieszczonych wzdłuż ok. 500 km pasma wybrzeża.
Policjanci nie mają pewności, jak narkotyki znalazły się w wodzie, a następnie na plażach. W styczniu 2024 r. policjanci z Nowej Południowej Walii przekazali Australian Broadcasting Corporation, że podejrzewają, iż pakunki pochodzą z Ameryki Południowej i trafiły do Australii za pomocą statku transportowego. Dyrektor State Crime Command Jason Weinstein powiedział: - Czasami widzimy, że przedmioty są celowo wyrzucane do oceanu, aby zostały podniesione przez inny statek.
Znawcy morskich i oceanicznych organizmów rozpoczęli badania nad tajemniczymi pakunkami. Naukowcy wraz z detektywami zauważyli, że niektóre paczki pokryte były mięczakami, co dało obraz tego, jak długo kokaina znajdowała się w wodzie. Zdaniem detektywów paczki były w oceanie nie dłużej, niż sześć tygodni.
Australijczycy są największymi na świecie użytkownikami kokainy na mieszkańca. W 2023 r. mieszkańcy najmniejszego kontynentu spożyli 16,5 ton metamfetaminy, kokainy, heroiny i MDMA.