Często zarzucając fetę wieczorem, bo clearhead świetnie mi się sprawdza w pracy naszła mnie ochota na białe. Właściwie moją drugą połówkę. On jest strasznie podatny na uzależnienia więc muszę trzymać rękę na pulsie. No, ale jak już mu zmotam to jak tu nie skorzystać? Ale moje obydwa źródła przez dwa dni puste. Po przetrzepaniu forum i biciu się z myślami porzuciłem moje postanowienie o nie tykaniu substytutów tradycyjnych dragów i bum - mam RC. Czyli sięgamy coraz głębiej. Nie dobrze.
Niemieccy dentyści apelują o ograniczenie dostępu do konopi
Powołując się na wyniki najnowszych badań dotyczących wpływu używania konopi indyjskich na ryzyko rozwoju raka głowy i szyi, Bawarskie Towarzystwo Stomatologiczne (Bayerische Landeszahnärztekammer; BLZK) po raz kolejny skrytykowało ustawę, która legalizuje rekreacyjne używanie konopi indyjskich. Obowiązuje ona w Republice Federalnej Niemiec już od kilku miesięcy.
Kategorie
Źródło
Odsłony
62Powołując się na wyniki najnowszych badań dotyczących wpływu używania konopi indyjskich na ryzyko rozwoju raka głowy i szyi, Bawarskie Towarzystwo Stomatologiczne (Bayerische Landeszahnärztekammer; BLZK) po raz kolejny skrytykowało ustawę, która legalizuje rekreacyjne używanie konopi indyjskich. Obowiązuje ona w Republice Federalnej Niemiec już od kilku miesięcy.
Jeszcze przed przyjęciem ustawy liczne organizacje i instytucje sektora opieki zdrowotnej, w tym BLZK oraz Niemieckie Towarzystwo Periodontologiczne (Deutsche Gesellschaft für Parodontologie; DG PARO), ostrzegały przed skutkami legalizacją konopi indyjskich.
Przypomnijmy – od 1 kwietnia 2024 r. w Niemczech legalne jest posiadanie marihuany w ilości nieprzekraczającej 25 gramów, a także uprawa – wyłącznie na własny użytek – do trzech roślin konopi.
Używanie marihuany – pięciokrotnie wyższe ryzyko raka głowy i szyi
Towarzystwo zwraca uwagę na wyniki nowego badania naukowców ze Stanów Zjednoczonych („Cannabis Use and Head and Neck Cancer”), w którym wykazano, że oprócz innych zagrożeń dla zdrowia jamy ustnej, u osób używających konopi indyjskich istnieje nawet pięciokrotnie większe ryzyko zachorowania na raka głowy i szyi.
Prezes BLZK dr Frank Wohl wezwał do jak najszybszego wycofania się z ustawy dotyczącej dopuszczenia konopi indyjskich: – Niestety rząd konsekwentnie ignorował wszystkie ostrzeżenia ekspertów jeszcze przed wejściem ustawy w życie. Rząd federalny zaakceptował wszelkie zagrożenia dla zdrowia jamy ustnej, takie jak zwiększone ryzyko rozwoju zapalenia przyzębia.
Środowisko stomatologiczne wzywa ministra zdrowia do naprawienia błędu
W komunikacie BLZK podano:
– Ponieważ najnowsze badania wykazały, że oprócz znanych już zagrożeń istnieje również podwyższone ryzyko zachorowania na nowotwory, towarzystwo ponawia swój pilny apel do federalnego ministra zdrowia Lauterbacha o jak najszybsze wycofanie ustawy dotyczącej konopi indyjskich.
Dr Frank Wohl dodał:
– Po zmianach w budżetowaniu usług stomatologicznych wprowadzonych ustawą o stabilizacji finansowej pod koniec 2022 r. ustawa o konopiach indyjskich z kwietnia 2024 r. była już drugą propozycją legislacyjną, która wiąże się ze znacznym pogorszeniem stanu zdrowia przyzębia pacjenta. Poprzez wycofanie ustawy o konopiach indyjskich rząd mógłby przynajmniej częściowo skorygować swój błąd.
Źródło: https://www.zm-online.de/