MZ: 3000 recept miesięcznie na medyczną marihuanę, ponad 670 bez realizacji
Miesięcznie realizowanych jest tylko 3/4 wszystkich recept wystawionych na leki recepturowe z Cannabis flos - wynika z danych opublikowanych przez MZ dotyczących liczby wystawionych i zrealizowanych recept na ten lek.
Kategorie
Źródło
Odsłony
254Miesięcznie realizowanych jest tylko 3/4 wszystkich recept wystawionych na leki recepturowe z Cannabis flos - wynika z danych opublikowanych przez MZ dotyczących liczby wystawionych i zrealizowanych recept na ten lek.
Co czwarta recepta na medyczną marihuanę wystawiona w Polsce nie jest realizowana, wynika z danych Ministerstwo Zdrowia
Grupa posłów z Marceliną Zawiszą i Pawłem Szramką na czele pod koniec października skierowała do Ministra Zdrowia interpelację w sprawie braku dostępności surowca farmaceutycznego do sporządzania leków recepturowych w postaci zioła konopi innych niż włókniste.
Zakup leku zależy od dostaw z zagranicy
Posłowie przypominają, że ustawą z dnia 7 lipca 2017 r. wprowadzono do polskiego porządku prawnego przepis umożliwiający dopuszczenie do obrotu „ziela konopi innych niż włókniste oraz wyciągów, nalewek farmaceutycznych, a także wszystkich innych wyciągów z konopi innych niż włókniste” jako surowca farmaceutycznego do sporządzania leków recepturowych (dalej: cannabis flos).
Autorzy interpelacji przypomnieli, że Ministerstwo Zdrowia przeforsowało model uzależniający możliwość zakupu leku w aptece od dostaw surowca farmaceutycznego z zagranicy. Tymczasem, konsekwencją tych decyzji są ciągłe braki medycznej marihuany w polskich aptekach - o czym pisaliśmy w październiku.
Miało nie być problemów z dostępnością a są
Jak podkreślają posłowie, Ministerstwo Zdrowia zapewniało, że nie będzie problemów z dostępnością surowca, a jeżeli takowe się pojawią, wówczas MZ podejmie stosowną interwencję także w zakresie zmian legislacyjnych.
W zaistniałej sytuacji posłowie poprosili resort zdrowia, w celu zweryfikowania prawdziwości informacji odnośnie braku dostępności surowca cannabis flos w aptekach oraz hurtowniach farmaceutycznych, jak również oszacowania skali zapotrzebowania polskich pacjentów na surowiec, o wskazanie jakie ilości surowca są obecnie dostępne na polskim rynku?
Ponad 6 tys. mniej zrealizowanych recept niż wystawionych
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Maciej Miłkowski w odpowiedzi (z 2 grudnia br.) skierowanej do posłów napisał, że w pierwszych trzech kwartałach mijającego roku, wystawiono 28 076 recept na „medyczną marihuanę”. Średnio co miesiąc lekarze wystawiali ich około 3000.
Jednocześnie z danych przedstawionych przez resort zdrowia wynika, że według informacji przekazanych przez Centrum e-Zdrowia, liczba recept zrealizowanych na „medyczną marihuanę” w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wyniosła 22 029 recept czyli o 6047 mniej niż wystawiono. Dla przykładu w styczniu na 2065 wystawionych recept zrealizowano 1482, w lutym na 2503 zrealizowano 1937, a w marcu na 3422 recepty zrealizowano jedynie 2589.
MZ tłumaczy: dostawy suszu są realizowane
Resort zdrowia poinformował jednocześnie, że w tym roku Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał zgody na przywóz do Polski 1 760 409 kg suszu ziela konopi innych nich włókniste. W pierwszym kwartale do Polski trafiło - 439 809 kg, w drugim - 490 000 kg, w trzecim - 450 500 kg a w czwartym ( do 25 listopada) - 380 100 kg.