MZ: 3000 recept miesięcznie na medyczną marihuanę, ponad 670 bez realizacji

Miesięcznie realizowanych jest tylko 3/4 wszystkich recept wystawionych na leki recepturowe z Cannabis flos - wynika z danych opublikowanych przez MZ dotyczących liczby wystawionych i zrealizowanych recept na ten lek.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Puls Medycyny, Marzena Sygut
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

184

Miesięcznie realizowanych jest tylko 3/4 wszystkich recept wystawionych na leki recepturowe z Cannabis flos - wynika z danych opublikowanych przez MZ dotyczących liczby wystawionych i zrealizowanych recept na ten lek.

Co czwarta recepta na medyczną marihuanę wystawiona w Polsce nie jest realizowana, wynika z danych Ministerstwo Zdrowia

Grupa posłów z Marceliną Zawiszą i Pawłem Szramką na czele pod koniec października skierowała do Ministra Zdrowia interpelację w sprawie braku dostępności surowca farmaceutycznego do sporządzania leków recepturowych w postaci zioła konopi innych niż włókniste.

Zakup leku zależy od dostaw z zagranicy

Posłowie przypominają, że ustawą z dnia 7 lipca 2017 r. wprowadzono do polskiego porządku prawnego przepis umożliwiający dopuszczenie do obrotu „ziela konopi innych niż włókniste oraz wyciągów, nalewek farmaceutycznych, a także wszystkich innych wyciągów z konopi innych niż włókniste” jako surowca farmaceutycznego do sporządzania leków recepturowych (dalej: cannabis flos).

Autorzy interpelacji przypomnieli, że Ministerstwo Zdrowia przeforsowało model uzależniający możliwość zakupu leku w aptece od dostaw surowca farmaceutycznego z zagranicy. Tymczasem, konsekwencją tych decyzji są ciągłe braki medycznej marihuany w polskich aptekach - o czym pisaliśmy w październiku.

Miało nie być problemów z dostępnością a są

Jak podkreślają posłowie, Ministerstwo Zdrowia zapewniało, że nie będzie problemów z dostępnością surowca, a jeżeli takowe się pojawią, wówczas MZ podejmie stosowną interwencję także w zakresie zmian legislacyjnych.

W zaistniałej sytuacji posłowie poprosili resort zdrowia, w celu zweryfikowania prawdziwości informacji odnośnie braku dostępności surowca cannabis flos w aptekach oraz hurtowniach farmaceutycznych, jak również oszacowania skali zapotrzebowania polskich pacjentów na surowiec, o wskazanie jakie ilości surowca są obecnie dostępne na polskim rynku?

Ponad 6 tys. mniej zrealizowanych recept niż wystawionych

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Maciej Miłkowski w odpowiedzi (z 2 grudnia br.) skierowanej do posłów napisał, że w pierwszych trzech kwartałach mijającego roku, wystawiono 28 076 recept na „medyczną marihuanę”. Średnio co miesiąc lekarze wystawiali ich około 3000.

Jednocześnie z danych przedstawionych przez resort zdrowia wynika, że według informacji przekazanych przez Centrum e-Zdrowia, liczba recept zrealizowanych na „medyczną marihuanę” w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wyniosła 22 029 recept czyli o 6047 mniej niż wystawiono. Dla przykładu w styczniu na 2065 wystawionych recept zrealizowano 1482, w lutym na 2503 zrealizowano 1937, a w marcu na 3422 recepty zrealizowano jedynie 2589.

MZ tłumaczy: dostawy suszu są realizowane

Resort zdrowia poinformował jednocześnie, że w tym roku Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał zgody na przywóz do Polski 1 760 409 kg suszu ziela konopi innych nich włókniste. W pierwszym kwartale do Polski trafiło - 439 809 kg, w drugim - 490 000 kg, w trzecim - 450 500 kg a w czwartym ( do 25 listopada) - 380 100 kg.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Podjarka niesamowita, fascynacja, zaciesz, wysokie oczekiwania, pycha, zuchwałe podejście typu "Należy mi się to i to..." Czyli ogółem mocno przesadzona ambicja, za którą los potrafi ukarać.

ELESDI- Wreszcie Cię mam. Mam i zamierzam skonsumować. Po całych latach (właściwie to niecałym roku, bo o mocy kwaska się dowiedziałem niedawno stosunkowo) poszukiwań, po wielu staraniach, przez ciężar pracy i przez milion poświęceń... KWAS! Mam go. Wpadł mi w ręce.

A tak serio to znalazłem go w rynsztoku przypadkiem.

  • Dekstrometorfan

Set & Settings - wygodny i bezprzypałowy pokoik ziomka (nazwijmy go dr.Joint, czemu? bo tak), zimowy wieczór 2009, nastrój hmm.. miedzy nami naajs, osobno? oboje podłamani, liczyliśmy na fazę ale.. nie na aż taką.

Dawkowanie - paczka Aco (30 tabsów) po 15 na łeb, 225mg, moja waga coś ok. 55kg, dr.Joint trochę więcej, aplikowane po 5 co hmm ok 2min. bo ziomka korciło :D

Wiek i doświadczenie - oboje po 15 lat, doświadczenie - DXM kilka razy (małe dawki) marihuana, alko, tytoń. Aco popijane wodą.

  • Banisteriopsis caapi
  • DMT
  • LSD-25
  • Marihuana
  • Tripraport

Set: Podniecenie z powodu nadchodzącego nowego roku, pierwszy psychodeliczny sylwester w moim życiu. Dom i grupka znajomych. Setting: Pomimo kilku wpadek owego dnia pozytywnie. Oczekiwałem mocnego rżnięcia umysłu.

Witam w moim drugim raporcie, noworocznym!

Trzech nas było, na kwasie: (J)a, (M)ors i (R)ak.

Dwoje ich było, na winie: (S)okół i (P)apuga

I on jeden, na dropsie: (A)mbroży

 

Słowem wstępu:

R miało dzisiaj z nami nie być, ale kosmicznym zbiegiem okoliczności nie wrócił do siebie. Mieliśmy propozycję prywatnej imprezy psytrance, ale ja i M nie chcieliśmy nigdzie jechać, padło więc na dom, ewentualne wyjście na fajerwerki o 12. Jeśli ktoś nie ma ochoty czytać prologu - trip właściwy zaczyna się od 23:40.

 

Ahoj!

 

  • Benzydamina

Jest 9:40 i ten diaboł nadal trzyma. nie wiem dokładnie, o której godzinie zażyłam, ale myślę, że byłomiędzy 22 a 24 poprzedniego dnia. To był mój pierwszy halucynogen, więc wziełam pół słusznej dawki czyli 1 saszete. W łazieneczce otzrymałam w około 1/3 szklanki praktycznego roztworu wodnego benzo z resztkami soli. Roztwór był gotowy do spożycia :). Podejżewając, że benzo bedzie trzymać dość długo postanowiłam wziąć to na noc , żeby w pokoiku rozeznać co jest, a czego nie ma, i żeby w dzień nie było jakiejś wpadki.

randomness