MZ: 3000 recept miesięcznie na medyczną marihuanę, ponad 670 bez realizacji

Miesięcznie realizowanych jest tylko 3/4 wszystkich recept wystawionych na leki recepturowe z Cannabis flos - wynika z danych opublikowanych przez MZ dotyczących liczby wystawionych i zrealizowanych recept na ten lek.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Puls Medycyny, Marzena Sygut
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

81

Miesięcznie realizowanych jest tylko 3/4 wszystkich recept wystawionych na leki recepturowe z Cannabis flos - wynika z danych opublikowanych przez MZ dotyczących liczby wystawionych i zrealizowanych recept na ten lek.

Co czwarta recepta na medyczną marihuanę wystawiona w Polsce nie jest realizowana, wynika z danych Ministerstwo Zdrowia

Grupa posłów z Marceliną Zawiszą i Pawłem Szramką na czele pod koniec października skierowała do Ministra Zdrowia interpelację w sprawie braku dostępności surowca farmaceutycznego do sporządzania leków recepturowych w postaci zioła konopi innych niż włókniste.

Zakup leku zależy od dostaw z zagranicy

Posłowie przypominają, że ustawą z dnia 7 lipca 2017 r. wprowadzono do polskiego porządku prawnego przepis umożliwiający dopuszczenie do obrotu „ziela konopi innych niż włókniste oraz wyciągów, nalewek farmaceutycznych, a także wszystkich innych wyciągów z konopi innych niż włókniste” jako surowca farmaceutycznego do sporządzania leków recepturowych (dalej: cannabis flos).

Autorzy interpelacji przypomnieli, że Ministerstwo Zdrowia przeforsowało model uzależniający możliwość zakupu leku w aptece od dostaw surowca farmaceutycznego z zagranicy. Tymczasem, konsekwencją tych decyzji są ciągłe braki medycznej marihuany w polskich aptekach - o czym pisaliśmy w październiku.

Miało nie być problemów z dostępnością a są

Jak podkreślają posłowie, Ministerstwo Zdrowia zapewniało, że nie będzie problemów z dostępnością surowca, a jeżeli takowe się pojawią, wówczas MZ podejmie stosowną interwencję także w zakresie zmian legislacyjnych.

W zaistniałej sytuacji posłowie poprosili resort zdrowia, w celu zweryfikowania prawdziwości informacji odnośnie braku dostępności surowca cannabis flos w aptekach oraz hurtowniach farmaceutycznych, jak również oszacowania skali zapotrzebowania polskich pacjentów na surowiec, o wskazanie jakie ilości surowca są obecnie dostępne na polskim rynku?

Ponad 6 tys. mniej zrealizowanych recept niż wystawionych

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Maciej Miłkowski w odpowiedzi (z 2 grudnia br.) skierowanej do posłów napisał, że w pierwszych trzech kwartałach mijającego roku, wystawiono 28 076 recept na „medyczną marihuanę”. Średnio co miesiąc lekarze wystawiali ich około 3000.

Jednocześnie z danych przedstawionych przez resort zdrowia wynika, że według informacji przekazanych przez Centrum e-Zdrowia, liczba recept zrealizowanych na „medyczną marihuanę” w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wyniosła 22 029 recept czyli o 6047 mniej niż wystawiono. Dla przykładu w styczniu na 2065 wystawionych recept zrealizowano 1482, w lutym na 2503 zrealizowano 1937, a w marcu na 3422 recepty zrealizowano jedynie 2589.

MZ tłumaczy: dostawy suszu są realizowane

Resort zdrowia poinformował jednocześnie, że w tym roku Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał zgody na przywóz do Polski 1 760 409 kg suszu ziela konopi innych nich włókniste. W pierwszym kwartale do Polski trafiło - 439 809 kg, w drugim - 490 000 kg, w trzecim - 450 500 kg a w czwartym ( do 25 listopada) - 380 100 kg.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Powój hawajski

Doświadczenie: THC, Salvia Divinorum, LSA

Set & Setting Dzień po ostatnim egzaminie w sesji, ciekawość i duża doza sceptycyzmu; miejsce: wąwóz, osiedle, własny pokój. Wyśmienita pogoda (ciepło i słonecznie).

Substancja: 6 nasion HBWR „extra strong”

Wiek: 23 lata

Waga: 82 kg

  • LSD-25
  • Przeżycie mistyczne

domek w lesie, nastawienie na doznania mistyczne, ukochana osoba jako współpodróżnik, kot i dwie osoby dbające o bezpieczeństwo w pobliżu

To miała być nasza druga przygoda z kwasem, ale pierwsza poważna. Poprzednia próba niecałe pół roku wcześniej była delikatna, nieśmiała i choć bardzo udana, to jednak czuliśmy, że to nie był Kwas przez duże K. Wzlecieliśmy wtedy na 100 µg ponad atmosferę, a chcieliśmy lecieć poza galatyki i poza znany nieboskłon. Uznaliśmy, że majówkowy wyjazd do domku w lesie będzie doskonałą okazją do głębokiego zaznania swojej Jaźni i swojego Wszechświata.

  • Dekstrometorfan


nazwa substancji:Acodin 14x15mg

poziom doświadczenia:DXM pierwszy raz,trawa,speed

metoda zażycia: doustnie

"set & setting" :Lekki strach przed DXM ogólnie troche osłabiony

  • Marihuana

Pewnego piątkowego wieczora, zadzwoniłem do kumpla (nazywajmy go "G") i zaproponowałem wspólne zapodawanie oparów konopnych drogą inhalacji dopłucnej. Mimo początkowych wątpliwości i oporów (ze względu na braki finansowe), G w końcu nastawił się pozytywnie do całej sprawy. Wcześniej spożywaliśmy w garażu konopie w postaci toposów, oraz grudy haszu, używając zwykłej lufki szklanej, więc tym razem postanowiliśmy spróbować innej metody. G wspomniał, że kumpel opowiadał mu jak to przypalali konopie przy pomocy tak zwanego "bociana".

randomness