MZ: 3000 recept miesięcznie na medyczną marihuanę, ponad 670 bez realizacji

Miesięcznie realizowanych jest tylko 3/4 wszystkich recept wystawionych na leki recepturowe z Cannabis flos - wynika z danych opublikowanych przez MZ dotyczących liczby wystawionych i zrealizowanych recept na ten lek.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Puls Medycyny, Marzena Sygut
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

128

Miesięcznie realizowanych jest tylko 3/4 wszystkich recept wystawionych na leki recepturowe z Cannabis flos - wynika z danych opublikowanych przez MZ dotyczących liczby wystawionych i zrealizowanych recept na ten lek.

Co czwarta recepta na medyczną marihuanę wystawiona w Polsce nie jest realizowana, wynika z danych Ministerstwo Zdrowia

Grupa posłów z Marceliną Zawiszą i Pawłem Szramką na czele pod koniec października skierowała do Ministra Zdrowia interpelację w sprawie braku dostępności surowca farmaceutycznego do sporządzania leków recepturowych w postaci zioła konopi innych niż włókniste.

Zakup leku zależy od dostaw z zagranicy

Posłowie przypominają, że ustawą z dnia 7 lipca 2017 r. wprowadzono do polskiego porządku prawnego przepis umożliwiający dopuszczenie do obrotu „ziela konopi innych niż włókniste oraz wyciągów, nalewek farmaceutycznych, a także wszystkich innych wyciągów z konopi innych niż włókniste” jako surowca farmaceutycznego do sporządzania leków recepturowych (dalej: cannabis flos).

Autorzy interpelacji przypomnieli, że Ministerstwo Zdrowia przeforsowało model uzależniający możliwość zakupu leku w aptece od dostaw surowca farmaceutycznego z zagranicy. Tymczasem, konsekwencją tych decyzji są ciągłe braki medycznej marihuany w polskich aptekach - o czym pisaliśmy w październiku.

Miało nie być problemów z dostępnością a są

Jak podkreślają posłowie, Ministerstwo Zdrowia zapewniało, że nie będzie problemów z dostępnością surowca, a jeżeli takowe się pojawią, wówczas MZ podejmie stosowną interwencję także w zakresie zmian legislacyjnych.

W zaistniałej sytuacji posłowie poprosili resort zdrowia, w celu zweryfikowania prawdziwości informacji odnośnie braku dostępności surowca cannabis flos w aptekach oraz hurtowniach farmaceutycznych, jak również oszacowania skali zapotrzebowania polskich pacjentów na surowiec, o wskazanie jakie ilości surowca są obecnie dostępne na polskim rynku?

Ponad 6 tys. mniej zrealizowanych recept niż wystawionych

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Maciej Miłkowski w odpowiedzi (z 2 grudnia br.) skierowanej do posłów napisał, że w pierwszych trzech kwartałach mijającego roku, wystawiono 28 076 recept na „medyczną marihuanę”. Średnio co miesiąc lekarze wystawiali ich około 3000.

Jednocześnie z danych przedstawionych przez resort zdrowia wynika, że według informacji przekazanych przez Centrum e-Zdrowia, liczba recept zrealizowanych na „medyczną marihuanę” w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wyniosła 22 029 recept czyli o 6047 mniej niż wystawiono. Dla przykładu w styczniu na 2065 wystawionych recept zrealizowano 1482, w lutym na 2503 zrealizowano 1937, a w marcu na 3422 recepty zrealizowano jedynie 2589.

MZ tłumaczy: dostawy suszu są realizowane

Resort zdrowia poinformował jednocześnie, że w tym roku Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał zgody na przywóz do Polski 1 760 409 kg suszu ziela konopi innych nich włókniste. W pierwszym kwartale do Polski trafiło - 439 809 kg, w drugim - 490 000 kg, w trzecim - 450 500 kg a w czwartym ( do 25 listopada) - 380 100 kg.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

Data: Kwiecien 2003


Drug: marihuana - szczyty K2 :)


Temperatura: dosc zimno, ubrani w kurtki i z magnetofonem w reku ;]


Muza: Cypress Hill - Rules

  • LSD-25


Miało to miejsce gdzieś w roku 1997-98.


Pewnego razu wraz z dwoma kolesiami postanowiliśmy zażyć papiera.


Udaliśmy się do Szczecina moim maluszkiem(mieszkam nie daleko) i zakupiliśmy

jeden blotter Panoramixa. Pierwsze wrażenie - `kurwa i to na trzech?!!! No

trudno. powalczyliśmy z żyletką i po chwili każdy ssał namiętnie malutki

kartonik.


Śmieliśmy się z własnej naiwności twierdząc, że można było za tę sumę (35,-)

kupić sobie ziółka.

  • Anadenathera peregrina

Autor: Adam Selene, 29.04.2007

Substancja: tryptaminy zawarte w yopo, głównie DMT, 5-MeO-DMT i bufotenina

Doświadczenie: alkohol, marihuana, kofeina, LSA, tatarak, calea zacatechichi, salvia divinorum, DXM, benzydamina, jaskółcze ziele i pewnie jeszcze pare rzeczy, których teraz nie pamiętam

  • LSD-25
  • Miks

Miejsce: mieszkanie znajomego Muzyka: ambient, psytrance, medytacyjna Towarzystwo: trójka przyjaciół

Ciekawość po raz kolejny popchnęła mnie do ryzykownego eksperymentu – tym razem dawka mojej ulubionej substancji wyniosła dokładnie 375micro gram.

randomness