REKLAMA
Miasto chce kupować narkomanom strzykawki

Na jutrzejszej sesji rady miasta radni zadecydują, na co wydać 13,5 mln zł z tzw. korkowego. Część z nich jest przeciwna wydawaniu ogromnych sum na sterty ulotek i pogadanki, a największe oburzenie budzi możliwość finansowania zakupu nowych strzykawek dla narkomanów.

Koka

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza Kraków

Odsłony

1204

Na jutrzejszej sesji rady miasta radni zadecydują, na co wydać 13,5 mln zł z tzw. korkowego. Część z nich jest przeciwna wydawaniu ogromnych sum na sterty ulotek i pogadanki, a największe oburzenie budzi możliwość finansowania zakupu nowych strzykawek dla narkomanów. Na sesji będzie referowany gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, i przeciwdziałania narkomanii na rok 2009, który ma być finansowany z tzw. korkowego, czyli pieniędzy, które wpływają do budżetu miasta z koncesji alkoholowych. W ramach otwartego konkursu ofert komisja grantowa wybiera spośród aplikujących organizacji pozarządowych te, które otrzymają z korkowego pieniądze na swoje programy. W przyszłym roku do wydania jest 13,5 mln zł. - Te pieniądze idą na niepotrzebne nikomu ulotki i pogadanki, czyli w błoto - mówi radny Dariusz Olszówka. Jednak opinie w tej sprawie nie są jednoznaczne.

- Każde pieniądze można wydać dobrze albo źle. Pieniędzy z korkowego ta zasada też dotyczy. Zgadzam się, że wydawanie ich na ulotki czy pogadanki nie przynosi pożądanych efektów. Ale przecież znaczna część wydawana jest efektywnie, np. na akcję "Dając pieniądze, odbierasz dzieciństwo", która przyczyniła się do zmniejszenia liczby żebrzących dzieci - mówi ks. Andrzej Augustyński, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. młodzieży. Zarzuty odpierają tez władze miasta.

- Opinia o marnowaniu pieniędzy z korkowego jest bezpodstawna. Na poradniki informujące, gdzie szukać fachowej pomocy, wydajemy ok. 5 tys. zł. Owszem organizacje pozarządowe mogą rozprowadzać ulotki czy organizować pogawędki, ale to ułamek ich wydatków - wyjaśnia Krystyna Kollbek. Gminny program profilaktyki przewiduje też m.in. przeznaczenie 4,4 mln zł na utworzenie specjalistycznego domu pomocy społecznej dla osób nadużywających alkoholu. Najwięcej kontrowersji budzi finansowanie tzw. redukcji szkód wywoływanych uzależnieniami.

- Miasto ma np. zamiar sfinansować zakup strzykawek dla narkomanów, żeby nie korzystali z zabrudzonych. To może kupmy kieliszki dla alkoholików, żeby nie musieli pić z brudnych. A może najlepiej niech miasto zacznie produkować narkotyki, żeby narkomani mieli dobrej jakości kompot. Będę zdecydowanie przeciwny wyrażeniu zgody na coś takiego - mówi Dariusz Olszówka. Tymczasem program wymiany strzykawek i igieł jest realizowany w Krakowie od 1996 r. i jest to akcja o zasięgu światowym. Nie chodzi w niej o udogodnienia dla narkomanów, ale o powstrzymanie chorób zakaźnych.

- Koszt leczenia jednej osoby z HIV to kilka tysięcy dolarów, za to można sfinansować akcję wymiany strzykawek i igieł dla jakichś 500 osób, zapobiegając tym samym zarażeniu - mówi Marek Zygadło, specjalista ds. uzależnień. - Choroby nie są za karę. Narkomania to też choroba. Z kolei narkofobia jest córką arogancji i ignorancji, które odpowiadają za rozprzestrzenianie się społecznych patologii - podsumowuje.

Oceń treść:

Brak głosów

Komentarze

ming (niezweryfikowany)
To moze i mi zfinansuja bonga, szybko sie brudza i nieestetycznie sie pali...;)) A tak na powaznie niezgodze sie z pogladami pana Dariusza Olszówka co by i kielonki wymieniac i kompot robic... To nie jest sprawa >udogodnien< dla narkomanow. Problemem jest HIV! Tak samo rozdawanie prezerwatyw nie jest >udogodnieniem< dla dziwek. Jeszcze raz mowie problem to HIV. To czy panstwo bedzie robic 'kompoty' czy nie nie zmieni faktu ze bedzie on brany czy tak i siak tak samo z sexem, tu nic nie zmienia zakazy (tj widzimy) czy tez pogadanki i ulotki. Jeszcze raz :) Problem to HIV i taka akcja to jedyne co mozna Dobrego zrobic. Ale teraz powiedzcie mi ktory 'BatMan' przychodzi swoja strzykawe wymienic? 1% ?
ming (niezweryfikowany)
To moze i mi zfinansuja bonga, szybko sie brudza i nieestetycznie sie pali...;)) A tak na powaznie niezgodze sie z pogladami pana Dariusza Olszówka co by i kielonki wymieniac i kompot robic... To nie jest sprawa UDOGODNIEN dla narkomanow tak samo rozdawanie prezerwatyw na ulicy nie jest UDOGODNIENIEM dla dziwek. Problem to: HIV. Taka akcja to jedyne co Dobrego mozna zrobic, bo jak widzimy ani zakazy ani ulotki nie zmienia tego ze sex i narkotyki beda a (Powiem jeszcze raz) problem to HIV (jak go zwalczyc i z nim walczyc) Ale teraz powiedzcie mi ile "BatManow" przychodzi wymieniac strzykawke? 1%? Ale to 2 sprawa.
Anonim (niezweryfikowany)
To ja Ci powiem, że do kiedy na katowicki bajzel przychodzili wolontariusze z nowymi pompkami, na wymianę, to jedną parię wymieniali b. szybko. Dajesz stary sprzęt( specjalny pojemnik) i dostajesz nowy. Skoro większość aptek w centrum K-ce tłumaczy się, ze:" nie mamy strzykawek jednorazowych, a igły tylko nr 8"..... Laata świetlne miną zanim spojrzenie i jakiekolwiek zmiany widzenia problemu się zmienią....w Polsce. IMO. Grunt, że alkoholi gama cała jest ogólnie dostępna i nie generuje żadnych problemów, nawet ułamka tego co generują narkotyki :P. No i jest<alk> legalny, bo przecież gdyby powodował chciaż ułamek problemów, typowych dla konsumentów narkotyków,na 100% "nasi" politycy zrobiliby wszystko, żeby traktowany był jak heroina .....
Anonim (niezweryfikowany)
Jeszcze raz mowie ze to sprawa HIV a nie narkomanow czy narkowykow!!!!!
Zajawki z NeuroGroove
  • Dimenhydrynat

Do apteki doszedlem przez przypadek. Wracajac z uczelni mialem wstapic do monopolowego po 250,

ale ze akurat jestem na srodkach uspokajajacych,ktore mi sie skonczyly trafilem do farmaceuty.

Kupilem "valeriane" spojrzalem na fundusze, krotka walka z wlasnymi myslami i zakupilem 3

opakowania Aviomarinu-15 sztuk. Pomyslalem, ze moze byc ciekawie jak na pierwszy raz. Wrocilem

do domu , wypilem herbate,pozegnalem sie z rodzina i ruszylem do kumpla. W drodze wszystko

  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Zimowe popołudnie. Razem ze znajomym, w towarzystwie Kurwika mam skonsumować swojego pierwszego kwasa. Lekki niepokój.

To już ponad 3 lata od tego pamiętnego dnia w którym poznałem świat psychodeli. Opisuję je jeszcze raz, z punktu widzenia osoby, która już się zadomowiła w psychodelicznych wymiarach, również dlatego, że stary TR gdzieś zaginął. W związku z tym, że miało to miejsce, chronologia może być nieco zaburzona, ale to raczej mało istotna sprawa, gdy czas jest równie plastyczny co cała reszta rzeczywistości. :)

  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Chęć doznania nowych doświadczeń. Nastawienie jak najbardziej pozytywne

PASTERKOWE NAWRÓCENIE

  • Grzyby halucynogenne
  • Retrospekcja

Planowane od kilku dni naćpanie się w stałym gronie. Przyjazd do innego miasta w celu odwalenia obowiązków rodzinnych i szybka ucieczka w celu tripowania.

Historia ta stanowi zapis wspomnień z etapu mojego życia, który z perspektywy oceniam jako dość wartościowy, ale jednocześnie pouczający. Nie będzie tu alfy pvp dożylnie i popalonych kabli, bo od zawsze uważałem ten rodzaj zabawy za nic nie warte, krótkodystansowe gówno dla przygłupów, którym nie zależy na życiu. Preferowałem psychodeliki - marię, która działała na mnie za mocno i czasem psychotycznie, a od niedawna lsd i grzyby, których to spróbowałem pierwszy raz już około 3 lata wcześniej.

randomness