REKLAMA
Lizbona walczy z dilerami, bo... oszukują turystów

"Haszysz? Kokaina? Marihuana?" - szepcą dilerzy do turystów, próbując sprzedać im "narkotyki" w samym centrum Lizbony.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

podroze.onet.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

391

"Haszysz? Kokaina? Marihuana?" - szepcą dilerzy do turystów, próbując sprzedać im "narkotyki" w samym centrum Lizbony. Jednak według policji najczęściej zamiast substancji odurzających są to liście laurowe, mąka lub zmielony paracetamol. Zjawisko nasila się i zaczyna niepokoić nie tylko policję, ale i lokalnych przedsiębiorców.

Mieszkańcy historycznej dzielnicy Santa Maria Maior w Lizbonie twierdzą, że zjawisko podrabiania narkotyków nasila się, co niepokoi zarówno policję, jak i właścicieli firm, którzy obawiają się, że turyści mogą zacząć omijać tętniące życiem centrum stolicy Portugalii.

- Wszyscy uczestnicy moich wycieczek są pytani, czy chcą kupić narkotyki. Niektórzy się śmieją, ale innym to się nie podoba - powiedział Maarten, belgijski przewodnik pracujący w Lizbonie.

Portugalia, która od dawna jest popularnym celem podróży ze względu na swoje piękne plaże i wiekowe zabytki, w ostatnich latach stała się jeszcze bardziej zależna od turystyki - po latach kryzysu starano się pobudzić wzrost przychodów z tego sektora. Wstępne dane opublikowane pod koniec ubiegłego roku pokazały, że Portugalia z zadowoleniem przyjęła rekordową liczbę turystów - 26 mln. Warto podkreślić, że około jedna trzecia z nich odwiedza Lizbonę. Dane Światowej Rady ds. Podróży i Turystyki wykazały, że całkowity udział podróży i turystyki w PKB Portugalii w 2018 roku wyniósł 19,1 proc.

Narkotyki nie są nowym problemem dla kraju, który depenalizował posiadanie i spożywanie ograniczonej ilości narkotyków w 2001 roku, po dziesięcioleciach wysokiego wskaźnika uzależnienia od heroiny. Jednak mimo, że sprzedaż narkotyków wciąż jest nielegalna, to sprzedaż liści laurowych czy mąki nie jest - w najlepszym wypadku to naruszenie prawa dotyczącego sprzedaży na ulicy.

Bruno Pereira, komisarz wydziału śledczego lizbońskiej policji, powiedział, że potrzebne są nowe przepisy prawne, aby rozwiązać problem, który wymaga ciągłej uwagi.

- Turyści nie są świadomi tego zjawiska, więc łatwo dają się oszukać - powiedział Pereira. Policja twierdzi, że dilerzy osiągają duże zyski. Jak działają? Najpierw pokazują potencjalnym nabywcom próbkę prawdziwego narkotyku, a po zapłaceniu, wręczają im jego fałszywy substytut.

W 2016 roku policja przygotowała serię plakatów z wyrazistymi sloganami w stylu "Potrzebujesz przypraw? W sklepie spożywczym liść laurowy jest tańszy. Nie kupuj fałszywych narkotyków!".

- Każdego tygodnia ludzie narzekają, że zostali oszukani przed naszym barem - powiedział barman pracujący przy jeden z imprezowych ulic. Co więcej - jak dodał jeden z właścicieli barów - turyści czasami wchodzą do lokali, aby ukryć się przed dilerami. Policja potwierdza, że dilerzy czasami stają się agresywni, jeśli potencjalny nabywca nie jest zainteresowany ich ofertą.

Oceń treść:

Average: 10 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Kodeina

Nazwa substancji: Kodeina w postaci leku Thiocodin

Poziom doświadczenia : mj, dxm, pcp, amfetamina, metaamfetamina( ICE ),

LSD-25, pridinol, zolpidem, diazepam, xtc(mdma, mda etc.), grzybki, pejotl

(mescalina), hasz, clonazepam, absynt, efedryna, pseudoefedryna,

benzydamina, eter i kodeina

Dawka: 450 mg ( 3 opakowania w odstępie ok 5 min)

Set & Settings : pozytywne nastawienie, w moim pokoiku podczas gdy rodzice

są w domu

  • Grzyby halucynogenne

Mój pierwszy kontakt z grzybami halucynogennymi miał miejsce dość spontanicznie. Już od pewnego czasu chciałem się z nimi spotkać, ale jakoś niespecjalnie czyniłem w tym kierunku starania... Stwierdziłem, że `jak przyjdzie, to będzie`. Dla jasności chciałbym jeszcze tylko dodać, że jestem zwolennikiem jedynie naturalnych środków zmieniających świadomość.

  • Pierwszy raz
  • Zolpidem

Nastawienie bardzo pozytywne, duża ciekawość, pusty dom wieczorem, delikatne oświetlenie.

Godzina 16, poniedziałek po pracy. Będąc bardzo ciekawym znalezionej niedawno w internecie substancji, wybrałem się do lekarza po coś na moje (poniekąd prawdziwe) "problemy ze snem". Pierwszy w kolejce, wchodze do lekarza, mówię co trzeba (nie mogę spać, nie pomagają ziółka, budzę się w nocy po kilka razy) i dostaję receptę. Kilka minut później jadę do domu z paczką 20 tabletek upragnionego "Nasenu". To była moja druga wizyta u lekarza, za pierwszym razem dostałem hydroksyzynę, która nie sprawdziła się ani nasennie ani rekreacyjnie.

  • Etanol (alkohol)
  • Katastrofa
  • Kodeina

Poniższy tekst to kopia z wątku "Spowiadam się Wam z kodeiny. Przeczytaj nim zarzucisz". Autorem jest użytkownik o nicku Camel.

Umieszczone tu ku przestrodze wszystkim tym, którzy myślą, że w aptece kupują tylko zdrowie...

 

W pogoni za fazą

randomness