REKLAMA
Litwa: Będą tworzone gabinety pomocy dla uzależnionych

Litewskie Ministerstwo Zdrowia podało we wtorek, że jedenaście gmin otworzy specjalne gabinety medyczne gabinety dla osób uzależnionych.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

zw.lt
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

117

Ministerstwo Zdrowia podało we wtorek, że jedenaście gmin otworzy specjalne gabinety medyczne gabinety dla osób uzależnionych.

W takich gabinetach będzie można zrobić badania na obecność wirusa niedoboru odporności (HIV), wirusowe zapalenie wątroby typu C, sprawdzić zużyte strzykawki, zmienić bandaż, a także uzyskać kompleksowe porady dotyczące rozpoczęcia aktywnego leczenia.

Takie gabinety będą otwarte w Święcianach, Wisagini, Wilnie i rejonie wileńskim, Kiejdanach, Olicie, Kownie, Możejkach, Kłajpedzie, Szawlach i innych miastach. Tak zwane projekty usług niskoprogowych są finansowane po raz pierwszy przez Unię Europejską. Ogółem na inicjatywę zostało przeznaczonych 1,4 mln euro.

Według wiceminister zdrowia Liny Jaruševičienė, projekt ma na celu pomóc osobom używającym narkotyków chronić siebie i bliskich przed chorobami zakaźnymi, a także zachęcić pacjentów do podjęcia świadomej decyzji o poszukiwaniu leczenia.

„Ważne jest, aby narkomani otrzymali pomoc w miejscach łatwo dostępnych, innymi słowy, aby osoby cierpiące z powodu uzależnienia nie odczuwały strachu ani dyskomfortu przychodząc do gabinetu lekarza, bo tak mogą uratować życie sobie i bliskim” – powiedziała Jaruševičienė.

Taki projekt pomoże lekarzom zachęcić ludzi do zaprzestania używania środków odurzających i psychotropowych oraz promować programy rehabilitacji i resocjalizacji.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan


Date: Pt, 21 maj 1999 06:05:35  • MDMA (Ecstasy)
  • Pierwszy raz

podekscytowanie pierwszą przygodą z ecstasy, lekki niepokój okoliczności: impreza

Długo czekałam na tę okazję. Kupiłam dwie tabletki mdma/ecstasy (za nie wiem czy nie dosyć wygórowaną cenę 50zł/szt) już dwa tygodnie przed planowaną imprezą i nie mogłam się doczekać. Czterech moich znajomych kupowało je razem ze mną i zdążyli je wypróbować jako pierwsi — po ich opowiadaniach byłam jeszcze bardziej nakręcona, nie mogłam się doczekać "przytulania słupów, biegania wesoło w nocy po mieście, tańczenia do 6 rano". W przyjemny sobotni, majowy wieczór spotkałam się z kolegą w centrum żeby iść razem na wspomnianą wcześniej imprezę.

  • Opium
  • Pozytywne przeżycie

Pozytywny nastrój, nastawienie na bardzo przyjemne przeżycie. Miejsce: jednoosobowy pokój na stancji.

Po co piszę ten trip raport? W celu uzupełnienia bazy naurogroove o opis działania opioidów, których jest mało na tej stronie. Sam kiedyś szukałem tutaj takich opisów i nie znalazłem tego za wiele. Nigdy tego nie piszę w moich trip raportach, ale przy tym rodzaju narkotyków muszę o tym wspomnieć: Ten trip raport nie ma na celu nikogo zachęcać do brania opioidów, pełni on funkcję czysto informacyjną o działaniu tych substancji i nie biorę  odpowiedzialności za ewentualne szkody przez nie wyrządzone u osób zachęconych do wzięcia opium moim opisem.

  • Marihuana
  • Problemy zdrowotne

Do wiadra podchodziłem podekscytowany i zmieszany. Palenie odbyło się u ziomka na chacie w 5 osób, wszyscy dobrze mi znani bez żadnych nowych osób.

Siema, jestem Marcin i napiszę o tripie który miał miejsce już dość dawno (maj 2017).

Wtedy jeszcze jako 16 letni gówniarz, wraz z kolegami poszukiwaliśmy nowych wrażeń i stwierdziliśmy, że zajebiemy sobie wiadro. Wybiła 17, byłem podekscytowany ponieważ z takowym obrzędem w moim nastoletnim życiu jeszcze do czynienia nie miałem. Ziomek ogarnął niecałe 2g baki wątpliwej jakości. Z początku wszystko fajnie, rozsiedliśmy się u ziomka. Ekscytacja narasta, w tle leci muzyka. Po nabiciu lufki zaczynamy zabawę.