Leczył medyczną marihuaną, został zwolniony. Sąd: ma wrócić

Sąd nakazał przywrócenie do pracy doktora Marka Bachańskiego. Lekarz walczący o terapię przy użyciu medycznej marihuany dla swoich pacjentów został zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

TVN Warszawa
Maria Mikołajewska

Odsłony

147

Sąd nakazał przywrócenie do pracy doktora Marka Bachańskiego. Lekarz walczący o terapię przy użyciu medycznej marihuany dla swoich pacjentów został zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka.

Na swój wyrok dr Marek Bachański czekał rok. Od kiedy został dyscyplinarnie zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka. Oficjalnie za braki w dokumentacji. Nieoficjalnie za leczenie pacjentów lekami zawierającymi marihuanę.

Decyzją sędzi Zofii Pawelczyk dr Bachański powinien zostać przywrócony na poprzednio zajmowane stanowisko pracy. Oprócz tego, otrzymać od CZD 6 092 zł wynagrodzenia za trzy miesiące pozostawania bez pracy.

- To mnie tylko wspiera. Wiem, że robiłem dobrze. Jeśli wyrok się uprawomocni, będę miał szansę wrócić do pracy i rozwijać to, co robiłem – powiedział doktor po ogłoszeniu decyzji.

Pełnomocnik CZD zapowiedział, że dyrekcja szpitala "nie wyklucza apelacji".

Eksperymantalna terapia

Marek Bachański to jeden z pierwszych lekarzy w Polsce, który otwarcie mówił o leczeniu marihuaną. Swoim pacjentom pomagał sprowadzać leki zawierające konopie.

Spór doktora z dyrekcją Instytutu zaczął się w czerwcu ubiegłego roku. Wtedy miała miejsce konferencja w sprawie leczniczej marihuany, na której neurolog zaprezentował wyniki swojej terapii na pacjentach chorych na padaczkę lekoodporną. Miesiąc później CZD zawiesiło jego eksperymantalną terapię i złożyło doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

W październiku Bachański został zwolniony.

Marihuana w aptekach?

Medyczne zastosowanie marihuany cały czas budzi kontrowersje. Nastawienie polskich władz do tej metody jednak się zmienia. Od najwyższych urzędników płyną sygnały, że to właśnie państwo mogłoby zająć się uprawą konopi indyjskich.

Oceń treść:

Average: 7.3 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Ayahuasca

[Opisane doświadczenie nie jest oryginalną Ayahuaską, tylko jej analogiem: Mimosahuaską - kora Mimozy hostillis(DMT) + nasiona Ruty stepowej(MAOi) - która wywołuje efekty bardzo podobne, aczkolwiek nie identyczne z oryginalną Ayahuaską. - red. Neurogroove]
  • Marihuana
  • Marihuana
  • Pierwszy raz

Wieczór w sylwester, razem z ziomkiem (oboje 15 lat) postanowiliśmy spędzić noc na opuszczonej działce pijąc i paląc szlugi, odpalić fajerwerki i wrócić bardzo szybko do domu. Byliśmy w świetnym humorze, dawno się nie widzieliśmy chociaż znaliśmy się od dzieciaka. Jointa dostaliśmy od przypadkowo spotkanego starszego kolegi z osiedla, bardzo się cieszyliśmy że będziemy mogli spróbować czegoś nowego, nie mogliśmy się doczekać.

Godzina 20:00

Dotarliśmy na działkę razem z piwami, papierosami i gwiazdą wieczoru - jointem. Nie śpieszyliśmy się, mieliśmy dużo rzeczy do przegadania bo nie widzieliśmy się wiele lat. Otworzyliśmy piwa, usiedliśmy w starym "kiosku" i co jakiś czas wychodziliśmy na zewnątrz na papierosa.

Godzina 21:30

  • Benzydamina


Doświadczenie: alkohol (praktycznie codziennie jestem pijany chyba, że cos łykam), marihuana (bardzo wiele razy), aviomarin (2 razy), gałka muszkatałowa (2 razy), DXM (1 raz), benzydamina (poniżej opisywany pierwszy raz).Set&Setting: we własnym domu, prawie cały czas sam, żadnych zagrożeń w stylu rodzice, ciotki, wujki itp. ogólny brak stresu i totalnie odprężenie.Nastawienie: jak najbardziej pozytywne.Oczekiwania: halucynacje.


  • Dekstrometorfan

Doświadczenie i wiek : Benzydamina, alkohol, MJ, dopalacze, nikotyna.. 17 lat.

Dawkowanie : 450mg dxm w postaci Acodinu, doustnie-co ~10min po 5 tabletek. 47kg/168cm.

Set'n'Setting : Dawkowanie zaczęło się około 15:50 przed wyjściem z domu do kolegi. Cel? Ten sam co dzień i dwa temu-chęć lepszego odbierania dźwięków, kolejny raz doznania uczucia zapadającej się ziemi etc, i najlepiej jakieś małe halucynacje (no może nie takie małe).

randomness