REKLAMA
Kolejne zwycięstwo w Wojnie Z Narkotnikami!

Naukowcy z USA wymyślili sposób na zlikwidowanie całej przyjemności z brania morfiny przy zachowaniu jej pożytecznych właściwości przeciwbólowych.

Anonim

Kategorie

Źródło

BBC

Odsłony

2636

Morfina likwiduje ból...ale także uzależnia.

Naukowcy mają nadzieję, że będą w stanie wyprodukować lek likwidujący uzależniąjące efekty morfiny, zachowując przy tym jej właściwości przeciwbólowe.

Przez lata, badacze poszukiwali sposobu na zablokowanie odpowiedzi mózgu, która prowadzi do uzależnienia od morfiny i narkotniku heroiny, który działa w podobny sposób.

Wszystkie próby jak dotąd zawiodły, nawet jeśli proces uzależnienia bywał likwidowany, leki powodowały niebezpieczne efekty uboczne.

Mimo to, nowa grupa badawcza z National Institutes of Health (NIH) (w USA) jest przekonana, że znaleźli inna droge do zablokowania uzależnienia.

Ich metoda sprawia, że u myszy znacznie wieksze dawki leku są potrzebne by wywołać uzależniający efekt.

A jednak, badacz uzależnień z Wielkiej Brytanii ostrzega, że będzie potrzebne o wiele więcej pracy, nim pomysł bedzie mógł być przemieniony w lek, który będzie mógł być stosowany u ludzi.

Kiedy cząsteczka morfiny wchodzi w kontakt z komórkami mózgu, powoduje wiele różnych efektów.

Euforia.

Aktywuje receptory, które są odpowiedzialne za uczucie euforii i anaglezji - likwidowania bólu.

Niestety, receptory te uruchamiają także łańcuch chemicznych procesów, który zdaje się prowadzić do uzależnienia.

Procesy te nie są w pełni zrozumiane.

Lekarze wykorzystywali przeciwbólowe właściwości leku przez pokolenia.

Jest on szczególnie użyteczny w leczeniu bólu pooperacyjnego i może być jedynym lekiem, który pomaga pacientom w terminalnej fazie raka.

Badacze z NIH skoncentrowali się na poprzednio przeoczonym receptorze w mózgu, zwanym receptorem muskarynowym. (jest aktywowany przez cząsteczkę muskaryny

Reakcja łańcuchowa

Jak się wydaje bierze on udział w procesie powstawania uzależnienia, ale nie wiąże się bezpośrednio z cząsteczkami morfiny, lecz ze związkami chemicznymi uwalnianymi przez receptory morfinowe.

Ich zdaniem zablokowanie tego etapu kaskady może zmniejszyć uzależniające efekty.

Hodują oni myszy genetycznie zmodyfikowane w ten sposób, że nie posiadają receptorów muskarynowych, następnie podają im morfinę.

Przeciwbólowe efekty morfiny nadal występują, ale myszy maja znacznie mniej poważne symptomy odstawieniowe, kiedy zaprzestaje się podawania im tego leku.

Naukowcy sądzą, że nowy receptor może być potencjalnym celem dla specyficznego blokera u ludzi.

Mimo, że jego rola w innych funkcjach mózgu jest na dzisiejszy dzień słabo poznana, znajduje się on w nielicznych tylko obszarach mózgu, więc szansa poważnych psychicznych efektów ubocznych jest prawdopodobnie niższa, niż w lekach poprzedniej generacji.

Bezowocny wysiłek

Dr Stephen Husband, badacz-farmakolog z University of Bath brał udział we własnym projekcie badawczym na temat chemicznej istoty uzależnienia, finansowanym przez US National Institute on Drug Abuse (NIDA). (Narodowy Instytut Badań Nad Nadużywaniem Narkotników)

Jak powiedział BBC News Online, wiele wysiłku, w wiekszosci bezowocnego, zostało włożone w poszukiwanie dróg do powstrzymania uzależnienia morfinowego.

"Zanim te leki i cała reszta tych narkotników zostaną odstawione do lamusa, może upłynąć jeszcze bardzo dużo czasu."

"To trudny obszar badań, ale morfina to bardzo użyteczny narkotnik."

Badania zostały opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences. tłumoczenie: agquarx

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

hrb (niezweryfikowany)
Co to sa "narkotniki "? :-)
agquarx (niezweryfikowany)
...riki tiki ;8).
Narkotnik (niezweryfikowany)
Ktos sie chyba upalil...
Zajawki z NeuroGroove
  • 4-ACO-DMT

dawka: ~20-25mg 4-AcO-DMT

wiek,masa: 20 lat, 65kg

doświadczenie: alkohol, tytoń, kofeina, konopie, DXM, LSD, ecstasy, 2C-E, 4-HO-DiPT, syntetyczne kanabinoidy (już po tym tripie).

  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

Własny pokój. Sam w wielki domu.

Od dawna zbierałem się do raportu, ale zawsze brakuje mi weny i słów aby opisać swoje podróże.
No ale zawsze jest ten pierwszy raz.
Zacznę od tego, że leczę się na nerwicę lekową i natręctwa. Ma to spore znaczenie, gdyż za każdym razem gdy dobrze się porobię, muszę walczyć uczuciem umierania..
Tak, za każdym razem gdy stripuję się mam ostry wkręt na umieranie. Ciężkie miałem z tym akcje, ale z czasem opanowałem techniki i "magiczne" wkręty pomagające mi poradzić sobie z tym stanem. Nie było łatwo..

  • 4-HO-DET
  • Pozytywne przeżycie

Miałem dłuższą przerwę od psychodelików. Mój stosunek do nich przez ten czas mocno się zmienił, tak jak sporo zmieniło się w moim życiu. Jakaś część mnie wypatrywała tego dnia z nutką nostalgii. Od razu po powrocie z pracy skierowałem się ku szafce gdzie miałem schowanego 4-ho-det'a. Koleżanka mówiła, że 25 mg.
Zważyć? - zapytał się zdrowy rozsądek.
Nie no ona jest odpowiedzialna, zresztą tego proszku jest tak malutko, że wydaje się być raczej mniej niż 25 mg, szkoda czasu. - odpowiedziałem sobie w myślach niczym rasowy wygłodzony narkus.