Kaliszanie ćpają mądrzej (wyniki badań zjawiska narkomanii wśród uczniów kaliskich szkół)

Młodzi kaliszanie rzadziej używają narkotyków tradycyjnych, ale i moda na dopalacze zdaje się ustępować. To podstawowe wnioski płynące z realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2019 r. Władze Kalisza właśnie przedstawiły je kaliskim radnym

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Życie Kalisza
(kord)
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.Pozdrawiamy!

Odsłony

274

Młodzi kaliszanie rzadziej używają narkotyków tradycyjnych, ale i moda na dopalacze zdaje się ustępować. To podstawowe wnioski płynące z realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2019 r. Władze Kalisza właśnie przedstawiły je kaliskim radnym

W ub. r. już po raz piąty w kaliskich szkołach przeprowadzono badania ESPAD. Ich głównym celem był pomiar natężenia zjawiska używania substancji psychoaktywnych przez młodzież. Badano też czynniki wpływające na rozpowszechnienie tych substancji. Ankiety skierowano do dwóch grup wiekowych: 724 uczniów w wieku 15-16 lat i 765 uczniów w wieku 17-18 lat.

Jak stwierdzili autorzy badań po ich przeprowadzeniu, młodzież Kalisza jest dość dobrze zorientowana w skali zagrożeń. - Nie ulega też ona stereotypom nadal obecnym wśród części starszego pokolenia, według których pojedyncze eksperymenty z narkotykami budzą znacznie większe zagrożenie niż częste używanie w dużych ilościach substancji legalnych, takich jak alkohol czy tytoń. Regularne używanie relatywnie nowych w Polsce substancji, jakimi są dopalacze, traktowane jest jako bardziej niebezpieczne niż regularne używanie amfetaminy, substancji od dawna obecnej na naszej „scenie narkotykowej”. Wystawia to, jak się wydaje, dobrą notę edukacji publicznej w sprawie szkodliwości dopalaczy i przeczy przekonaniom, że młodzież uważa je za całkiem bezpieczne – czytamy w raporcie.

Marihuana i dopalacze w odwrocie

Podatność uczniów z Kalisza na propozycje dotyczące większości substancji psychoaktywnych jest zbliżona do tej, która obserwowana jest na terenie całego kraju. Istnieją jednak dwie różnice. Pierwsza dotyczy marihuany i haszyszu. Młodzi kaliszanie z propozycjami ich użycia spotykają się rzadziej niż średnio w kraju. Druga różnica związana jest z dopalaczami. Rozpowszechnienie ich używania jest w Kaliszu o połowę niższe niż w kraju ogółem.

- Zarówno uczniowie z młodszej, jak i starszej grupy wchodzili w posiadanie dopalaczy poprzez ich zakup w innym miejscu niż sklep i internet. Uczniowie z młodszej grupy z Kalisza rzadziej niż ich rówieśnicy z populacji generalnej deklarowali okazjonalne używanie marihuany lub haszyszu. Zdecydowana większość uczniów dostrzega ryzyko szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Tylko bardzo nieliczni stwierdzają, że ich używanie nie jest związane z żadnym negatywnym następstwem – dochodzą do wniosku autorzy raportu.

Dodajmy, że badania zostały przeprowadzone w maju i czerwcu oraz w październiku 2019 r. przez Pracownię Badań i Inicjatyw Społecznych – Janusz Sierosławski na zlecenie Miasta Kalisza.

Garść liczb

Cytowane tu informacje i wnioski stanowią jedynie fragment przeprowadzonych badań. Warto poza tym wiedzieć, że w 2019 r. do Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia przy ul. Lipowej zgłosiły się 123 osoby z problemem narkotykowym, a do Przychodni Specjalistycznej Multimed tylko w pierwszym półroczu ub. roku – 424 osoby. W zajęciach grupy terapeutycznej dla osób uzależnionych i używających narkotyków uczestniczyło w 2019 r. 148 osób, a w spotkaniach grupy dla osób używających substancji psychoaktywnych – 137 osób. Kaliska Policja w 2019 r. ujawniła 262 przestępstwa związane z posiadaniem i używaniem narkotyków i dopalaczy popełnione przez 39 osób. W tym samym czasie Straż Miejska odebrała 10 zgłoszeń dotyczących zażywania narkotyków i dopalaczy.

Na realizację działań zawartych w Miejskim Programie Przeciwdziałania Narkomanii na 2019 r. wydano z budżetu miasta blisko 174 tys. zł, do czego doliczyć trzeba blisko 50 tys. zł z „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań im. Władysława Stasiaka”.

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana
  • Zolpidem

by Ensoryt

  • Metoksetamina
  • Przeżycie mistyczne

To była bodajże środa, kolejny z jesiennych deszczowych dni, ja i 3 kumpli około godziny 22, po popołudniowej stymulacji pentedronkiem postanowiliśmy wszamać 0,5g MXE. W cudownym nastroju, z dyso znając tylko DXM na miejscówce znajdującej się u kumpla (P.) na strychu oczekiwałem aż zapadnę się w dysocjacji.

W moim trip raporcie postaram się streścić to co podarowało mi MXE. Same dysocjanty uważam za niebezpieczną grupę psychodelików (oczywiście zależy to od człeka, itp. , itd. ale tak czy siak wg.

  • Dimenhydrynat
  • Pozytywne przeżycie

Nastawienie pozytywne. Dobra atmosfera.

Jest piątek po południu. Odebrałam swojego przyjaciela z dworca PKP, gdzie wyruszyliśmy w podróż do pobliskiej apteki w centrum miasta. Kumpel zrobił już zakupy we własnym mieście, tak więc pozostało nam kupno 750mg dimenhydrynatu dla mnie. Z łatwością dostaliśmy dużą i małą paczkę Aviomarinu- razem 15 tabletek. <idziemy w stronę parku>. Zapalamy papierosy. Czas nakarmić demona. Piętnaście tabsów na raz do buzi <zapijamy colą>.

- 'Nareszcie nam się udało! Czuję ulgę, kiedy mam świadomość, że teraz tylko czekamy na działanie substancji.'

  • Bad trip
  • Kannabinoidy

Nastawienie do palenia jak zawsze dobre, ale czułem lekkie poddenerwowanie, nastrój dobry. Działo się to w parku miejskim, sporo w nim ludzi, pogoda genialna - bardzo ciepło, zero wiatru i chmur.

Zacznijmy może od tego, że cały trip spędzony był z moją lubą, którą tradycyjnie nazywać będę "X". W ramach wstępu wspomnę również o tym, iż za każdym razem po paleniu czułem się genialnie, opisywana przeze mnie sytuacja jest moim pierwszym (a był to mój +/- 30 raz) negatywnym wspomnieniem z tą substancją.

randomness