Kaliszanie ćpają mądrzej (wyniki badań zjawiska narkomanii wśród uczniów kaliskich szkół)

Młodzi kaliszanie rzadziej używają narkotyków tradycyjnych, ale i moda na dopalacze zdaje się ustępować. To podstawowe wnioski płynące z realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2019 r. Władze Kalisza właśnie przedstawiły je kaliskim radnym

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Życie Kalisza
(kord)
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.Pozdrawiamy!

Odsłony

269

Młodzi kaliszanie rzadziej używają narkotyków tradycyjnych, ale i moda na dopalacze zdaje się ustępować. To podstawowe wnioski płynące z realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2019 r. Władze Kalisza właśnie przedstawiły je kaliskim radnym

W ub. r. już po raz piąty w kaliskich szkołach przeprowadzono badania ESPAD. Ich głównym celem był pomiar natężenia zjawiska używania substancji psychoaktywnych przez młodzież. Badano też czynniki wpływające na rozpowszechnienie tych substancji. Ankiety skierowano do dwóch grup wiekowych: 724 uczniów w wieku 15-16 lat i 765 uczniów w wieku 17-18 lat.

Jak stwierdzili autorzy badań po ich przeprowadzeniu, młodzież Kalisza jest dość dobrze zorientowana w skali zagrożeń. - Nie ulega też ona stereotypom nadal obecnym wśród części starszego pokolenia, według których pojedyncze eksperymenty z narkotykami budzą znacznie większe zagrożenie niż częste używanie w dużych ilościach substancji legalnych, takich jak alkohol czy tytoń. Regularne używanie relatywnie nowych w Polsce substancji, jakimi są dopalacze, traktowane jest jako bardziej niebezpieczne niż regularne używanie amfetaminy, substancji od dawna obecnej na naszej „scenie narkotykowej”. Wystawia to, jak się wydaje, dobrą notę edukacji publicznej w sprawie szkodliwości dopalaczy i przeczy przekonaniom, że młodzież uważa je za całkiem bezpieczne – czytamy w raporcie.

Marihuana i dopalacze w odwrocie

Podatność uczniów z Kalisza na propozycje dotyczące większości substancji psychoaktywnych jest zbliżona do tej, która obserwowana jest na terenie całego kraju. Istnieją jednak dwie różnice. Pierwsza dotyczy marihuany i haszyszu. Młodzi kaliszanie z propozycjami ich użycia spotykają się rzadziej niż średnio w kraju. Druga różnica związana jest z dopalaczami. Rozpowszechnienie ich używania jest w Kaliszu o połowę niższe niż w kraju ogółem.

- Zarówno uczniowie z młodszej, jak i starszej grupy wchodzili w posiadanie dopalaczy poprzez ich zakup w innym miejscu niż sklep i internet. Uczniowie z młodszej grupy z Kalisza rzadziej niż ich rówieśnicy z populacji generalnej deklarowali okazjonalne używanie marihuany lub haszyszu. Zdecydowana większość uczniów dostrzega ryzyko szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Tylko bardzo nieliczni stwierdzają, że ich używanie nie jest związane z żadnym negatywnym następstwem – dochodzą do wniosku autorzy raportu.

Dodajmy, że badania zostały przeprowadzone w maju i czerwcu oraz w październiku 2019 r. przez Pracownię Badań i Inicjatyw Społecznych – Janusz Sierosławski na zlecenie Miasta Kalisza.

Garść liczb

Cytowane tu informacje i wnioski stanowią jedynie fragment przeprowadzonych badań. Warto poza tym wiedzieć, że w 2019 r. do Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia przy ul. Lipowej zgłosiły się 123 osoby z problemem narkotykowym, a do Przychodni Specjalistycznej Multimed tylko w pierwszym półroczu ub. roku – 424 osoby. W zajęciach grupy terapeutycznej dla osób uzależnionych i używających narkotyków uczestniczyło w 2019 r. 148 osób, a w spotkaniach grupy dla osób używających substancji psychoaktywnych – 137 osób. Kaliska Policja w 2019 r. ujawniła 262 przestępstwa związane z posiadaniem i używaniem narkotyków i dopalaczy popełnione przez 39 osób. W tym samym czasie Straż Miejska odebrała 10 zgłoszeń dotyczących zażywania narkotyków i dopalaczy.

Na realizację działań zawartych w Miejskim Programie Przeciwdziałania Narkomanii na 2019 r. wydano z budżetu miasta blisko 174 tys. zł, do czego doliczyć trzeba blisko 50 tys. zł z „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań im. Władysława Stasiaka”.

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • 4-HO-MET
  • Tripraport

Opisany dokładnie w raporcie.

Nastawienie psychiczne: Pamiętam jak bardzo byłem napalony na spróbowanie 4-ho-met. Setki pozytywnych opinii o tej substancji, opisy mistycznych stanów, pięknych wizualizacji i przyjemnej euforii - to wszystko sprawiało, że chciałem jej spróbować. Dzień testów odkładał się przez kilka tygodni. Ten fakt złościł jakoś część mnie, która miała ogromną ochotę na przygodę z tym psychodelikiem. W końcu jednak doczekałem się. Mój wewnętrzny potwór żywiący się mocą psychodelików ożywił się, podpowiadał mi cichym głosem, że będzie to przewspaniałe przeżycie.

  • LSD-25

LSD-pierwszy raz

Wtajemniczenie: zioło- wiele razy, extasy- 5 razy, amfetamina- 2 razy

Jeden cały papierek pod język


O LSD myślałem już od dawna. Miałem próbować już w wakacje, ale moja ówczesna dziewczyna zdrowo mnie ochrzaniła za takie pomysły, więc odłożyłem to na później. Teraz, będąc już do wzięcia, postanowiłem zrealizować swoje marzenie.

  • Etanol (alkohol)
  • Kofeina
  • LSD-25
  • Retrospekcja

Wakacyjny, letni trip z dwoma kumplami, z którymi jakiś czas wcześniej odnowiłem znajomość - C i Sz. Przyjemny, słoneczny dzień, który przeszedł potem w noc przy ognisku. Ustronne miejsce pośród drzew, tuż za miastem. Pełen spokój w głowie, chęć na solidną i satysfakcjonującą, lecz niekoniecznie wywracającą mózg na lewą stronę podróż.

Wprowadzenie: Niniejszy raport został pomyślany jako pierwsza część psychodelicznego tryptyku. Pomysł polega na tym, że każdy z trójki osób uczestniczących w podróży, napisał na jej podstawie TR opisujący wydarzenia sprzed 2,5 roku. Nie narzucaliśmy sobie żadnej odgórnej formy ani nie dzieliliśmy się tym, kto z nas opisze konkretne wydarzenia a kto wstrzyma się od ich przytaczania pozostawiając je dla reszty. Na pewno część wątków będzie się więc powtarzała. Zamieszczam linki do pozostałych części tryptyku:

  • LSD-25
  • Pozytywne przeżycie

Kostrzyn, Woodstock, pole namiotowe w lesie, odgłosy ze sceny. Podróż z przyjacielem.

NINIEJSZY TEKST ZAWIERA LOKOWANIE PRODUKTU

NINIEJSZY TEKST, NIE MA NA CELU OBRAŻANIE OSÓB TRZECICH, LECZ JEST JEDYNIE SPISEM WYDARZEŃ W ODMIENNYM STANIE ŚWIADOMOŚCI.

Niniejszy raport, to opis przeżycia na LSD. Niestety samo zdarzenie nie było nagrywane, więc opis nie będzie dokładny oraz sam raport nie tak długi jakbym chciał.

Jednak postanowiłem go napisać i tu umieścić ZAPRASZAM DO CZYTANIA, KRYTYCZNEGO KOMENTOWANIA, DYSKUSJI.