Kaliszanie ćpają mądrzej (wyniki badań zjawiska narkomanii wśród uczniów kaliskich szkół)

Młodzi kaliszanie rzadziej używają narkotyków tradycyjnych, ale i moda na dopalacze zdaje się ustępować. To podstawowe wnioski płynące z realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2019 r. Władze Kalisza właśnie przedstawiły je kaliskim radnym

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Życie Kalisza
(kord)
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.Pozdrawiamy!

Odsłony

273

Młodzi kaliszanie rzadziej używają narkotyków tradycyjnych, ale i moda na dopalacze zdaje się ustępować. To podstawowe wnioski płynące z realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2019 r. Władze Kalisza właśnie przedstawiły je kaliskim radnym

W ub. r. już po raz piąty w kaliskich szkołach przeprowadzono badania ESPAD. Ich głównym celem był pomiar natężenia zjawiska używania substancji psychoaktywnych przez młodzież. Badano też czynniki wpływające na rozpowszechnienie tych substancji. Ankiety skierowano do dwóch grup wiekowych: 724 uczniów w wieku 15-16 lat i 765 uczniów w wieku 17-18 lat.

Jak stwierdzili autorzy badań po ich przeprowadzeniu, młodzież Kalisza jest dość dobrze zorientowana w skali zagrożeń. - Nie ulega też ona stereotypom nadal obecnym wśród części starszego pokolenia, według których pojedyncze eksperymenty z narkotykami budzą znacznie większe zagrożenie niż częste używanie w dużych ilościach substancji legalnych, takich jak alkohol czy tytoń. Regularne używanie relatywnie nowych w Polsce substancji, jakimi są dopalacze, traktowane jest jako bardziej niebezpieczne niż regularne używanie amfetaminy, substancji od dawna obecnej na naszej „scenie narkotykowej”. Wystawia to, jak się wydaje, dobrą notę edukacji publicznej w sprawie szkodliwości dopalaczy i przeczy przekonaniom, że młodzież uważa je za całkiem bezpieczne – czytamy w raporcie.

Marihuana i dopalacze w odwrocie

Podatność uczniów z Kalisza na propozycje dotyczące większości substancji psychoaktywnych jest zbliżona do tej, która obserwowana jest na terenie całego kraju. Istnieją jednak dwie różnice. Pierwsza dotyczy marihuany i haszyszu. Młodzi kaliszanie z propozycjami ich użycia spotykają się rzadziej niż średnio w kraju. Druga różnica związana jest z dopalaczami. Rozpowszechnienie ich używania jest w Kaliszu o połowę niższe niż w kraju ogółem.

- Zarówno uczniowie z młodszej, jak i starszej grupy wchodzili w posiadanie dopalaczy poprzez ich zakup w innym miejscu niż sklep i internet. Uczniowie z młodszej grupy z Kalisza rzadziej niż ich rówieśnicy z populacji generalnej deklarowali okazjonalne używanie marihuany lub haszyszu. Zdecydowana większość uczniów dostrzega ryzyko szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Tylko bardzo nieliczni stwierdzają, że ich używanie nie jest związane z żadnym negatywnym następstwem – dochodzą do wniosku autorzy raportu.

Dodajmy, że badania zostały przeprowadzone w maju i czerwcu oraz w październiku 2019 r. przez Pracownię Badań i Inicjatyw Społecznych – Janusz Sierosławski na zlecenie Miasta Kalisza.

Garść liczb

Cytowane tu informacje i wnioski stanowią jedynie fragment przeprowadzonych badań. Warto poza tym wiedzieć, że w 2019 r. do Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia przy ul. Lipowej zgłosiły się 123 osoby z problemem narkotykowym, a do Przychodni Specjalistycznej Multimed tylko w pierwszym półroczu ub. roku – 424 osoby. W zajęciach grupy terapeutycznej dla osób uzależnionych i używających narkotyków uczestniczyło w 2019 r. 148 osób, a w spotkaniach grupy dla osób używających substancji psychoaktywnych – 137 osób. Kaliska Policja w 2019 r. ujawniła 262 przestępstwa związane z posiadaniem i używaniem narkotyków i dopalaczy popełnione przez 39 osób. W tym samym czasie Straż Miejska odebrała 10 zgłoszeń dotyczących zażywania narkotyków i dopalaczy.

Na realizację działań zawartych w Miejskim Programie Przeciwdziałania Narkomanii na 2019 r. wydano z budżetu miasta blisko 174 tys. zł, do czego doliczyć trzeba blisko 50 tys. zł z „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań im. Władysława Stasiaka”.

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Ketamina
  • MDMA

Przy poprzednich spotkaniach narodziła się między nami swoista więź, która nieuchronnie prowadziła nas, krok po kroku, do następnego spotkania. Po przejściu ekstatycznego rozdziewiczenia moja partnerka (F) zgodziła się, już na zejściu, przyjebać ze mną trochę kiety. Byliśmy w posiadaniu racematu wyglądającego trochę jak mefedron. 

Kittyflip:

  • Dekstrometorfan

Set & Settings: jakieś zarośla, potem miasto

doświadczenie: alkohol, marihuana, DXM

wiek i waga: 16/65kg

waga i wiek kumpla: 16/85kg

  • LSD-25
  • Marihuana
  • Miks

Nastawienie pozytywne. Lekka euforia, która mieszała się z obawą, bo biorę dzisiaj sam pierwszy raz. Ostatnimi czasy oglądałem filmy Lokator, Psycho, miałem to w podświadomości pewnie. Zastanawiałem się, czy mogę wziąć, czy nie mam czegoś na głowie, co może się ujawnić, jakiś problem. Uznałem że biorę.

 

  Mój trip odbył się na stancji, to miała być moja ostatnia jazda przed wakacjiami. Nie udało mi się namówić lokatora z pokoju na wspólną degustacje. Tak więc zostałem sam na opustoszałej stancj. Po ostatnim egzaminie w oczekiwaniu na wyniki trzy dni niemiłosiernie się nudziłem, oglądałem filmy i buszowałem w internecie. Wtedy to wpadłem na pomysł, że  będzie to ten dzień. Pełen entuzjazmu zarzucam kwasa, jeden karton.  Jest godzina 18. Jestem podekscytowany i czekam, aż  spojrze na obrazy i posłucham muzyki w innym stanie percepcji.

  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

Własny pokój. Sam w wielki domu.

Od dawna zbierałem się do raportu, ale zawsze brakuje mi weny i słów aby opisać swoje podróże.
No ale zawsze jest ten pierwszy raz.
Zacznę od tego, że leczę się na nerwicę lekową i natręctwa. Ma to spore znaczenie, gdyż za każdym razem gdy dobrze się porobię, muszę walczyć uczuciem umierania..
Tak, za każdym razem gdy stripuję się mam ostry wkręt na umieranie. Ciężkie miałem z tym akcje, ale z czasem opanowałem techniki i "magiczne" wkręty pomagające mi poradzić sobie z tym stanem. Nie było łatwo..