REKLAMA
Kaliszanie ćpają mądrzej (wyniki badań zjawiska narkomanii wśród uczniów kaliskich szkół)

Młodzi kaliszanie rzadziej używają narkotyków tradycyjnych, ale i moda na dopalacze zdaje się ustępować. To podstawowe wnioski płynące z realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2019 r. Władze Kalisza właśnie przedstawiły je kaliskim radnym

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Życie Kalisza
(kord)
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.Pozdrawiamy!

Odsłony

260

Młodzi kaliszanie rzadziej używają narkotyków tradycyjnych, ale i moda na dopalacze zdaje się ustępować. To podstawowe wnioski płynące z realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2019 r. Władze Kalisza właśnie przedstawiły je kaliskim radnym

W ub. r. już po raz piąty w kaliskich szkołach przeprowadzono badania ESPAD. Ich głównym celem był pomiar natężenia zjawiska używania substancji psychoaktywnych przez młodzież. Badano też czynniki wpływające na rozpowszechnienie tych substancji. Ankiety skierowano do dwóch grup wiekowych: 724 uczniów w wieku 15-16 lat i 765 uczniów w wieku 17-18 lat.

Jak stwierdzili autorzy badań po ich przeprowadzeniu, młodzież Kalisza jest dość dobrze zorientowana w skali zagrożeń. - Nie ulega też ona stereotypom nadal obecnym wśród części starszego pokolenia, według których pojedyncze eksperymenty z narkotykami budzą znacznie większe zagrożenie niż częste używanie w dużych ilościach substancji legalnych, takich jak alkohol czy tytoń. Regularne używanie relatywnie nowych w Polsce substancji, jakimi są dopalacze, traktowane jest jako bardziej niebezpieczne niż regularne używanie amfetaminy, substancji od dawna obecnej na naszej „scenie narkotykowej”. Wystawia to, jak się wydaje, dobrą notę edukacji publicznej w sprawie szkodliwości dopalaczy i przeczy przekonaniom, że młodzież uważa je za całkiem bezpieczne – czytamy w raporcie.

Marihuana i dopalacze w odwrocie

Podatność uczniów z Kalisza na propozycje dotyczące większości substancji psychoaktywnych jest zbliżona do tej, która obserwowana jest na terenie całego kraju. Istnieją jednak dwie różnice. Pierwsza dotyczy marihuany i haszyszu. Młodzi kaliszanie z propozycjami ich użycia spotykają się rzadziej niż średnio w kraju. Druga różnica związana jest z dopalaczami. Rozpowszechnienie ich używania jest w Kaliszu o połowę niższe niż w kraju ogółem.

- Zarówno uczniowie z młodszej, jak i starszej grupy wchodzili w posiadanie dopalaczy poprzez ich zakup w innym miejscu niż sklep i internet. Uczniowie z młodszej grupy z Kalisza rzadziej niż ich rówieśnicy z populacji generalnej deklarowali okazjonalne używanie marihuany lub haszyszu. Zdecydowana większość uczniów dostrzega ryzyko szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Tylko bardzo nieliczni stwierdzają, że ich używanie nie jest związane z żadnym negatywnym następstwem – dochodzą do wniosku autorzy raportu.

Dodajmy, że badania zostały przeprowadzone w maju i czerwcu oraz w październiku 2019 r. przez Pracownię Badań i Inicjatyw Społecznych – Janusz Sierosławski na zlecenie Miasta Kalisza.

Garść liczb

Cytowane tu informacje i wnioski stanowią jedynie fragment przeprowadzonych badań. Warto poza tym wiedzieć, że w 2019 r. do Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia przy ul. Lipowej zgłosiły się 123 osoby z problemem narkotykowym, a do Przychodni Specjalistycznej Multimed tylko w pierwszym półroczu ub. roku – 424 osoby. W zajęciach grupy terapeutycznej dla osób uzależnionych i używających narkotyków uczestniczyło w 2019 r. 148 osób, a w spotkaniach grupy dla osób używających substancji psychoaktywnych – 137 osób. Kaliska Policja w 2019 r. ujawniła 262 przestępstwa związane z posiadaniem i używaniem narkotyków i dopalaczy popełnione przez 39 osób. W tym samym czasie Straż Miejska odebrała 10 zgłoszeń dotyczących zażywania narkotyków i dopalaczy.

Na realizację działań zawartych w Miejskim Programie Przeciwdziałania Narkomanii na 2019 r. wydano z budżetu miasta blisko 174 tys. zł, do czego doliczyć trzeba blisko 50 tys. zł z „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań im. Władysława Stasiaka”.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

Domek w lesie wraz z kumplem M, Pozytywne nastawienie , czysty umysł , ekscytacja nadchodzącym doświadczeniem

Dwa tygodnie przed tripem , będąc z kumplem porobieni znaczącą ilością MJ wpadliśmy na pomysł by przeżyć coś większego. Mieliśmy na myśli Domek w lesie w którym mieliśmy zamiar spędzić trip . Gdy dotarliśmy na miejsce zaczęliśmy spożywac manga , po jednym na głowie . Dzięki mircenowi zawartemu w owych owocach THC zyskuje całowicie inne działanie - głębsze, bardziej mistyczne oraz  wydłużony czas działania. 

  • Marihuana
  • Marihuana
  • Problemy zdrowotne

Prezentowany poniżej tekst został zamieszczony w wątku serwisu hyperreal przez użytkownika NegerHollands:

  • Dekstrometorfan
  • Grzyby halucynogenne

Set & Setting - własne podwórko przed domem.

Dawkowanie - 50 łysiczek lancetowatych + ~0,5g marihuany + 50 tabletek Acodinu.

Wiek i doświadczenie - 25 lat. Marihuana (7 lat), MDMA (ok 10 razy), łysiczki lancetowate (2 razy).

  • Bad trip
  • Marihuana

Podekscytowanie, malutki domek na odludziu

Witam.

Coś o mnie na początek.

Lat 18(16 podczas tripa) przy wadze 50 kg.

Cała akcja działa się 20 kwietnia 2018 roku podczas jakże pięknego swięta MJ.

W związku z tym razem z 5 kolegami postanowiliśmy zaszaleć i przywalić wiadro i dzięki temu, że to było moje jedno z pierwszych doświadczeń z trawka zafundowałem sobię największą do tej pory bombę. Było do dość dawno więc nie pamiętam dokładnie godzin z resztą i tak nie byłem nawet w stanie wyjąć telefonu i sprawdzić czas.

Nie pamiętam dokładnie ile było tematu, ale chyba coś koło 3g. 

randomness