REKLAMA
Kaliszanie ćpają mądrzej (wyniki badań zjawiska narkomanii wśród uczniów kaliskich szkół)

Młodzi kaliszanie rzadziej używają narkotyków tradycyjnych, ale i moda na dopalacze zdaje się ustępować. To podstawowe wnioski płynące z realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2019 r. Władze Kalisza właśnie przedstawiły je kaliskim radnym

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Życie Kalisza
(kord)
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.Pozdrawiamy!

Odsłony

260

Młodzi kaliszanie rzadziej używają narkotyków tradycyjnych, ale i moda na dopalacze zdaje się ustępować. To podstawowe wnioski płynące z realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2019 r. Władze Kalisza właśnie przedstawiły je kaliskim radnym

W ub. r. już po raz piąty w kaliskich szkołach przeprowadzono badania ESPAD. Ich głównym celem był pomiar natężenia zjawiska używania substancji psychoaktywnych przez młodzież. Badano też czynniki wpływające na rozpowszechnienie tych substancji. Ankiety skierowano do dwóch grup wiekowych: 724 uczniów w wieku 15-16 lat i 765 uczniów w wieku 17-18 lat.

Jak stwierdzili autorzy badań po ich przeprowadzeniu, młodzież Kalisza jest dość dobrze zorientowana w skali zagrożeń. - Nie ulega też ona stereotypom nadal obecnym wśród części starszego pokolenia, według których pojedyncze eksperymenty z narkotykami budzą znacznie większe zagrożenie niż częste używanie w dużych ilościach substancji legalnych, takich jak alkohol czy tytoń. Regularne używanie relatywnie nowych w Polsce substancji, jakimi są dopalacze, traktowane jest jako bardziej niebezpieczne niż regularne używanie amfetaminy, substancji od dawna obecnej na naszej „scenie narkotykowej”. Wystawia to, jak się wydaje, dobrą notę edukacji publicznej w sprawie szkodliwości dopalaczy i przeczy przekonaniom, że młodzież uważa je za całkiem bezpieczne – czytamy w raporcie.

Marihuana i dopalacze w odwrocie

Podatność uczniów z Kalisza na propozycje dotyczące większości substancji psychoaktywnych jest zbliżona do tej, która obserwowana jest na terenie całego kraju. Istnieją jednak dwie różnice. Pierwsza dotyczy marihuany i haszyszu. Młodzi kaliszanie z propozycjami ich użycia spotykają się rzadziej niż średnio w kraju. Druga różnica związana jest z dopalaczami. Rozpowszechnienie ich używania jest w Kaliszu o połowę niższe niż w kraju ogółem.

- Zarówno uczniowie z młodszej, jak i starszej grupy wchodzili w posiadanie dopalaczy poprzez ich zakup w innym miejscu niż sklep i internet. Uczniowie z młodszej grupy z Kalisza rzadziej niż ich rówieśnicy z populacji generalnej deklarowali okazjonalne używanie marihuany lub haszyszu. Zdecydowana większość uczniów dostrzega ryzyko szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Tylko bardzo nieliczni stwierdzają, że ich używanie nie jest związane z żadnym negatywnym następstwem – dochodzą do wniosku autorzy raportu.

Dodajmy, że badania zostały przeprowadzone w maju i czerwcu oraz w październiku 2019 r. przez Pracownię Badań i Inicjatyw Społecznych – Janusz Sierosławski na zlecenie Miasta Kalisza.

Garść liczb

Cytowane tu informacje i wnioski stanowią jedynie fragment przeprowadzonych badań. Warto poza tym wiedzieć, że w 2019 r. do Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia przy ul. Lipowej zgłosiły się 123 osoby z problemem narkotykowym, a do Przychodni Specjalistycznej Multimed tylko w pierwszym półroczu ub. roku – 424 osoby. W zajęciach grupy terapeutycznej dla osób uzależnionych i używających narkotyków uczestniczyło w 2019 r. 148 osób, a w spotkaniach grupy dla osób używających substancji psychoaktywnych – 137 osób. Kaliska Policja w 2019 r. ujawniła 262 przestępstwa związane z posiadaniem i używaniem narkotyków i dopalaczy popełnione przez 39 osób. W tym samym czasie Straż Miejska odebrała 10 zgłoszeń dotyczących zażywania narkotyków i dopalaczy.

Na realizację działań zawartych w Miejskim Programie Przeciwdziałania Narkomanii na 2019 r. wydano z budżetu miasta blisko 174 tys. zł, do czego doliczyć trzeba blisko 50 tys. zł z „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań im. Władysława Stasiaka”.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne


Łysiczka Lancetowata


enteoczekolada nadziewana mielonymi grzybkami w ilości ok 60-80 szt.


(dostawca przywiózł materiał pokruszony dlatego tródno dokładnie określić ilość ;)


miałem zaszczyt próbować grzybków wcześniej, zmieniły mnie, pokazały coś...

teraz zrozumiałem co to było, zrozumiałem bo czas był odpowiedni.


-------


set&settings:


6 dzień 3 miesiąca, 6 marca 2004, sobotni wieczór, pełnia, rok przestępny, dziwna data...

  • DMT
  • Przeżycie mistyczne

DOBRE + ZŁE paradoksalnie

Każdy kto jest wtajemniczony wie, że to co opisywał Mckenny było METAFORAMI, jako, że wszystkie języki świata są zbyt "płaskie" aby opisać doświadczenie po DMT. Trip na DMT odczuwa się na poziomie duchowy, molekularnym, uczuciowym, astralnym, nie wizualnym tak jak to niektórzy opisują. Każdy to przeżywa/odczuwa inaczej, trip jest indywidualny. To co pisał MCkenny nie jest dosłownie opisem tego co widział, a tego co odczuwał. Wiesz co to metafora ? Sam MCkenny pisał, że tego nie da się opisać, ale spróbuje... Pisał, że opisy są jedynie Metaforami, czyli poniekąd kłamstwem.

  • Marihuana

  • 2C-I

2C-I

nazwa chemiczna: 2,5-dimetoksy-4-jodofenetyloamina

W roku 2001 zainteresowały się nią wytwórnie chemiczne \'szarej strefy\' szukające legalnej substancji podobnej do 2C-B. Zaczęto ją sprzedawać na coraz wiekszą skalę, substancja zdobyła uznanie i ciągle powiększającą się popularność. Wkrótce zaczęto ją sprzedawać w duńskich smartshopach pod nazwą "Soma", co jednak spowodowało szybką delegalizację tej substancji w tym kraju.