REKLAMA
Jakie narkotyki biorą Niemcy. Szambo prawdę ci powie

Naukowcy zbadali próbki ścieków kanalizacyjnych w kilkudziesięciu europejskich miastach. Znaleźli w nich cały koktajl narkotyków.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

www.dw.com/pl
Małgorzata Matzke

Odsłony

1211

Naukowcy zbadali próbki ścieków kanalizacyjnych w kilkudziesięciu europejskich miastach. Znaleźli w nich cały koktajl narkotyków.

Jak wynika z badań naukowców, którzy analizowali ścieki kanalizacyjne, europejską stolicą kokainy jest Londyn - ale tylko od poniedziałku do piątku. W weekend prym przejmuje bowiem belgijska Antwerpia. To wynik badań komunalnych ścieków kanalizacyjnych, w których badano śladowe ilości kokainy, MDMA (ecstasy), metamfetaminy i amfetaminy. Próbki ścieków pobierano od Londynu po Nikozję i od Oslo po Lizbonę. Dla potrzeb tych badań eksperci w marcu 2016 przez tydzień pobierali próbki w kilkudziesięciu miastach w 18 krajach Europy.

Badaniami nie objęte zostały polskie miasta.

Przerzut przez granicę

Analiza wykazała że metamfetamina (crystal meth), niegdyś konsumowana przede wszystkim w Czechach, Słowacji i innych krajach Europy Wschodniej, występuje obecnie w dużym stężeniu w ściekach we Wschodnich Niemczech i Europie Północnej.

Informacje te pochodzą z corocznego raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii MCDDA, opublikowanego w Lizbonie.

W Dreźnie, położonym blisko granicy z Czechami, codziennie stwierdzano przeciętną zawartość 136,7 mg metamfetaminy na 1000 osób. W Monachium zawartość tej substancji w ściekach wynosiła tylko niecałe 25 mg, w Dortmundzie 3,7 mg.

Dortmund kokainą stoi

Jak wynika z analiz, we wschodnich Niemczech stosunkowo rzadko konsumowana jest kokaina. W Dreźnie eksperci stwierdzili tylko 17,7 mg tego narkotyku dziennie na 1000 osób. W Monachium natomiast kokainy było 114 mg, a w Dortmundzie prawie 421 mg.

Większe stężenie amfetaminy (speed) znaleziono w miastach Europy północnej, mniej natomiast na południu kontynentu.

Z niemieckich miast najwyższe stężenie tej substancji stwierdzono w Duelmen w Nadrenii Północnej-Westfalii – 177 mg.

Stosunkowo mało popularna zdaje się być substancja MDMA (ecstasy): w Monachium jej stężenie wynosiło 24 mg na dzień za 1000 osób. Dla porównania, w stolicy Norwegii Oslo stężenie substancji czynnej ecstasy było czterokrotnie wyższe.

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii MCDDA z siedzibą w Lizbonie, jest agencją Unii Europejskiej, której zadaniem jest dostarczanie państwom członkowskim UE obiektywnych i porównywalnych informacji o narkotykach i narkomanii.

Oceń treść:

Average: 8.8 (4 votes)