REKLAMA
Jak moderator sklepu z narkotykami swój adres na prośbę policji wysłał

Wpadki cyberprzestępców są zawsze ciekawą lekturą. Nie inaczej jest w przypadku brazylijskiego moderatora pracującego w jednym z największych narkotykowych marketów, których wpadł w tak głupi sposób, że aż ciężko w to uwierzyć.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Zaufana Trzecia Strona
Adam Haertle
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Grafika

Odsłony

1799

Wpadki cyberprzestępców są zawsze ciekawą lekturą. Nie inaczej jest w przypadku brazylijskiego moderatora pracującego w jednym z największych narkotykowych marketów, których wpadł w tak głupi sposób, że aż ciężko w to uwierzyć.

Kilka dni temu służby kilku krajów zamknęły kolejny duży narkotykowy market działający w sieci Tor. Tym razem los ten spotkał Wall Street Market. Historię identyfikacji lokalizacji serwera i administratorów marketu opiszemy pewnie jutro, a dzisiaj poczytajcie, jak wpadł jeden z jego moderatorów. To jest dobra historia i świetny przykład solidnego OSINT-u ze strony służb.

Jak przestępca szuka pracy

Marcos Paulo de Oliveira-Annibale – tak nazywa się (zdaniem FBI) jeden z głównych moderatorów Wall Street Marketu. Skąd ta pewność FBI, że ukrywający się pod pseudonimem Med3lin lub Med3l1n to właśnie Marcos z Sao Paulo? Wyjaśnia to akt oskarżenia, opublikowany niedawno w sieci.

Konto MED3L1N_WSM miało na Reddicie uprawnienia moderatora subredditu poświęconego WSM. Z kolei na forum WSM konto MED3L1N miało status „Menedżera społeczności” (tak, narkotykowe bazary z milionem klientów mają rozbudowane struktury odpowiedzialne za obsługę użytkownika). Ktokolwiek stał za tymi kontami, dysponował szeroką wiedzą na temat kulisów funkcjonowania WSM. Ostateczne potwierdzenie roli moderatora funkcjonariusze znaleźli jednak w zdobytej bazie danych WSM (o tym, jak baza została pozyskana, opowiemy w kolejnym odcinku). Figurowała tam zaplanowana wypłata ok. 1200 dolarów za pełnioną rolę w obsłudze sklepu. Nic więc dziwnego, że MED3L1N stał się obiektem zainteresowania służb próbujących zlikwidować WSM.

W roku 2017, gdy służby zamknęły największy market, AlphaBay, jego użytkownicy udali się do drugiego pod względem popularności serwisu – Hansa. Nie wiedzieli jednak, że Hansę także kontroluje już policja. Tę skoordynowana akcję opisywaliśmy w zeszłym roku. MED3L1N także postanowił szukać wówczas szczęścia (i pracy) w nagle popularnym markecie. Wkrótce po rozpoczęciu exodusu sierot po AlphaBay zgłosił się na stanowisko moderatora Hansy, uzasadniając swoją aplikację nagłym napływem użytkowników i związanym z tym wzrostem zapotrzebowania na usługi moderatorów. Sprytne. Ale tylko trochę sprytne, bo MED3L1N nie wiedział wówczas, że jego aplikację rozpatrzy holenderska policja kontrolująca Hansę. A rozpatrywała ją bardzo wnikliwie…

Na początku MED3L1N musiał opisać swoje doświadczenie. Okazało się, że był już moderatorem w innych serwisach zajmujących się obrotem kryptowalutami. Brzmi dobrze. Przeszedł więc do kolejnego etapu rekrutacji, gdzie musiał podać języki, jakimi się posługuje oraz opisać swoje doświadczenie IT. Zrobił to dość drobiazgowo. Poinformował też o godzinach, w jakich może pracować. Na końcu podał swój adres e-mail i adres Jabbera oraz wynegocjował pensję w wysokości 600 dolarów miesięcznie.

Jak dostać adres przestępcy? Trzeba go poprosić

Na tym etapie policjanci poprosili kandydata do pracy o podanie adresu, pod który mogą mu wysłać token sprzętowy, niezbędny do uzyskania dostępu do panelu moderacji. MED3L1N najpierw narzekał, że przesyłki do Brazylii idą nawet 2 miesiące (ujawniając przy okazji, w jakim kraju mieszka), a potem… podał adres, pod który można wysłać token.

MED3L1N podał adres „Joao Batista Pupo de Moraes, Parque Industrial, miasto Campinas, stan Sao Paulo, Brazylia, 13031-690”, zaznaczając, że nie jest to jego adres, lecz adres jego znajomego, niejakiego Marcosa Paulo, który odbiera za niego przesyłki. Był to jednak jego własny adres. Marcos dopisał także:

Please, don”t send the cops to this address or anything like this hahahahahaha just kidding.

Policja została jednak wysłana pod ten adres.

Skąd FBI miało pewność

Akt oskarżenia poświęca wiele stron na opisanie wszystkich profili w mediach społecznościowych, kont, historii logowań i innych śladów zostawionych w sieci przez Marcosa, ale skupmy się na tych najciekawszych (osoby wnikliwe odsyłamy do oryginalnego dokumentu):

 • brazylijska policja potwierdziła, że pod wskazanym adresem faktycznie mieszka Marcos Paulo de Oliveira-Annibale, urodzony 26 marca 1990 roku,
 • Marcos prowadził firmę zajmującą się naprawami komputerów,
 • FBI znalazło jego konto na eBayu (marcosannibale1) i poprosiło o historię zakupów, w której znalazło czytnik kart magnetycznych, czyste karty czipowe i magnetyczne oraz urządzenie do zapisywania kart, bardzo popularne wśród carderów (MCR200 EMV),
 • na forum WSM znaleziono wpis użytkownika MED3L1N, który chwalił się, że takie urządzenie posiada,
 • na jego koncie Flickra znaleziono informację o tym, że jest fanem gier komputerowych,
 • na rosyjskim forum znaleziono wyciek haseł graczy zawierający informację o koncie marcosannibale posługującym się hasłem campinas000 i powiązanym z grą Team Fortress 2,
 • na forum bitcointalk.org znaleziono wzmiankę o Marcosie Annibale z linkiem do witryny firmy Paxful, która nie zawierała informacji o Marcosie, jednak starsza kopia witryny z Archive.org zawierała zdjęcie Marcosa:

 • za głową Marcosa widać książkę „Gomorra” autorstwa Roberto Savianodo,
 • z kolei na forum WSM użytkownik MED3L1N przyznał, że przeczytał tę książkę i bardzo mu się podobała,
 • Marcos w serwisie Paxful używał pseudonimu “banqueiro”,
 • konto “banqueiro” znajdowało się w bazie serwisu AlphaBay i miało hasło campinas000 – kojarzycie je może z poprzednich punktów?

  Lista zbiegów okoliczności wydaje się wystarczająca, by przekonać sędziego do wydania nakazu aresztowania Marcosa. Może gdyby nie podał swojego domowego adresu policjantom…

Oceń treść:

Average: 10 (5 votes)
Zajawki z NeuroGroove
 • Marihuana
 • Przeżycie mistyczne
 • Tytoń

Spontan. Oczekiwania w sumie neutralne, bo byłem niejako nasycony ziołem. Warunki pozostawiały wiele do życzenia.

OTO LINIA STARTOWA

Lolek już zwinięty. Piękny, namaszczony szacunkiem bilet do innego stanu świadomości.

Medytacja odprawiona. Ona jest moim zabezpieczeniem. Rytuałem oczyszczenia przed fazą, aby mieć nowe doznania. Wystarczy kilka głębokich wdechów i koncentracja na swoim wnętrzu.

Tak więc idziemy z koleżkami w miejscówkę nieopodal hotelu. Zasłonięci krzaczorami wpatrujemy się w żar zapalniczki i rozpoczynamy zabawę. Tak jak w poprzednim raporcie, w tym będą brać udział Żołądź, Kasztan i Kokos.

 • 2C-P
 • Tripraport

Byłem zmęczony i sztucznie się stymulowałem amfetaminą od 24h. Nastrój ogólnie pzytywny, wręcz nieadekwatnie do sytuacji. Warszawa złote tarasy. Chęć przerzycia łagodnego stanu psychodelicznego który pozwoliłby mi na wyciągnięcie wniosków z aktualnej sytuacji.

Otóż po pewnej nieciekawej sytuacji z sąsiadami nie miałem gdzie się udać przez parę dni. Jako że był maj roku pańskiego 2014, a noce nie aż tak zimne spędziłem ten czas w plenerze. Gdy już nie starczało mi naturalnych sił, by kontynuować są wojaż, raczyliśmy się z dziewczyną amfetaminą. Następnego dnia w godzinach popołudniowych wpadliśmy na pomysł, by odwiedzić nam już dobrze znaną i niezmiernie przyjazną (przynajmniej dla mnie) krainę psychodelii. Do dilera nie był daleko dwie stacje metrem.

 • Grzyby halucynogenne
 • Marihuana
 • Pierwszy raz

Doskonałe nastawienie - zero zmartwień, totalnie czysty umysł napędzany pozytywami wokół mnie.

Zacznę od krótkiego wprowadzenia, które powinno Ci nieco przybliżyć sytuację. Od 3 dni doskonale bawiłem się w Amsterdamie całe dnie sprawdzając pokaźne ilości różnych gatunków marihuany. Nastał czas sięgnięcia po grzyby, w celu przekonania się jak wpłynie na mnie psylocybina. Niejednemu doświadczonemu psychonaucie zapewne wyda się to zabawne, bo „co mogą człowiekowi zrobić łysiczki”, ale byłem bardzo podekscytowany faktem, że przetestuję nareszcie grzyby – przed wyjazdem czytałem masę trip raportów, artykułów i publikacji na temat psylocybiny.

 • LSD-25
 • Pierwszy raz

Nastawienie było takie by poznać siebie. Moją intencja były pytania : Kim jesteś ? oraz Po co tu jesteś ?

Umówiłem się z kumplem, że przyjdę do niego na cały dzień ( niedziela ). Wcześniej oczywiście zrobiłem zakupy byśmy mieli coś do jedzenia na obiad oraz jakieś picie. Jest godzina 9 rano, wstępnie umówiliśmy się, że od razu po przyjściu zarzucamy kwasa i czekamy na efekty. Jednak zleciało nam trochę czasu i ostatecznie zażyliśmy go ok 9:40. Według K. miał on wyraźny gorzki smak, z tego co wyczytaliśmy wcześniej to gorzkość świadczy o tym, że nie jest on czysty, natomiast ja smaku w ogóle nie poczułem. Może dlatego, że wcześniej wypiłem kubek kawy.