Ilu nauczycieli pali papierosy?

17 proc. nauczycieli regularnie, a około 4 proc. okazjonalnie pali papierosy – takie wnioski z badań przeprowadzonych przez zespół ekspertów z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Gazeta Lekarska

Odsłony

255

17 proc. nauczycieli regularnie, a około 4 proc. okazjonalnie pali papierosy – takie wnioski z badań przeprowadzonych przez zespół ekspertów z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi opublikowano w najnowszym wydaniu „Przeglądu Lekarskiego”.

Celem pracy była ocena rozpowszechnienia palenia tytoniu oraz używania e-papierosów wśród personelu zatrudnionego w placówkach edukacyjnych. W okresie od listopada 2014 roku do maja 2015 roku badaniami objęto prawie 2000 osób zatrudnionych w 60 szkołach powiatu piotrkowskiego.

Badanie skierowane było do całego personelu szkoły – nauczycieli, pracowników administracji oraz pracowników technicznych. Udział w badaniu był dobrowolny, a kwestionariusz ankiety był anonimowy. Rozpowszechnienie palenia tytoniu wśród personelu szkół jest niepokojąco wysokie.

Wyniki przeprowadzonego badania wykazały, że około 24 proc. osób zatrudnionych w szkołach paliło tytoń w okresie prowadzenia badań, natomiast 9 proc. respondentów stanowili byli palacze. Wśród badanych 6 proc. respondentów twierdziło, że przepisy zakazujące palenia w szkole są codziennie łamane.

Aż 8,6 proc. badanych deklarujących palenie tytoniu wypala więcej niż 10 papierosów w godzinach pracy. 9 proc. pedagogów kiedykolwiek spróbowało e-papierosów. Pracownicy placówek edukacyjnych stanowią szczególną grupę zawodową, ponieważ ich postawy wobec palenia tytoniu w istotny sposób kształtują zachowania zdrowotne uczniów.

Autorzy badania zwracają uwagę na konieczność opracowania adekwatnego do potrzeb systemu wsparcia dla palących pracowników, którzy muszą zmierzyć się z nałogiem. Choroby odtytoniowe generują wysokie koszty zdrowotne, społeczne, ekonomiczne i istotnie przyczyniają się do obniżenia potencjału rozwojowego kraju. Mimo poprawy statystyk, w Polsce nadal pali prawie 10 milionów osób.

Oceń treść:

Average: 8.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Efedryna
  • Kofeina
  • Pozytywne przeżycie

Bylem przede wszystkim ciekaw, jak ten specyfik zadziała. Często chodzę kompletnie zmulony i szukałem jakiegoś remedium

Od dłuższego czasu chodziłem mocno zmulony. Zawdzięczam to zapewne siedzącemu trybowi życia typowego programisty, co na dodatek przyczyniło się do powolnego wzrostu wagi. Postanowiłem znaleźć coś, co spowoduje że będę bardziej zmotywowany, pobudzony, a przy tym sprawi że zacznę chudnąć. Wiem oczywiście o tabletkach Tussipect, ale są one obecnie na receptę i wolałem poszukać czegoś naturalnego. Na dodatek miało być to coś legalnego. Niemożliwe? Możliwe. Na dodatek efekty przerosły moje najśmielsze oczekiwania.

  • Diazepam

Nazwa substancji : Relanium


ilosc : 3x 5 mg co daje nam 15 mg

  • Benzydamina

Set & Setting - ciepła letnia noc, maraton po mieście, cel - zbadanie substancji.

Dawka - 2 grama Benzydaminy z Tantum Rossa + 4 browary

Doświadczenie- Amfa, Trawa, MDMA (czasem przesadne dawki), Tramal, Benzodiazepiny, DXM, Lsd, Grzyby, Lsa. Lat-21.

  • Pozytywne przeżycie
  • Pseudoefedryna

Luźny dzień. Nic specjalnego.

Naszła mnie niespodziewanie ochota na coś innego. Mieszkam w małym miasteczku i towar tutaj jest bardzo słaby. Mefedron nawet nie leżał obok mefedronu. To samo z amfą, że o MJ nie wspomnę...

Dzień 1.