REKLAMA
Ilu nauczycieli pali papierosy?

17 proc. nauczycieli regularnie, a około 4 proc. okazjonalnie pali papierosy – takie wnioski z badań przeprowadzonych przez zespół ekspertów z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Gazeta Lekarska

Odsłony

248

17 proc. nauczycieli regularnie, a około 4 proc. okazjonalnie pali papierosy – takie wnioski z badań przeprowadzonych przez zespół ekspertów z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi opublikowano w najnowszym wydaniu „Przeglądu Lekarskiego”.

Celem pracy była ocena rozpowszechnienia palenia tytoniu oraz używania e-papierosów wśród personelu zatrudnionego w placówkach edukacyjnych. W okresie od listopada 2014 roku do maja 2015 roku badaniami objęto prawie 2000 osób zatrudnionych w 60 szkołach powiatu piotrkowskiego.

Badanie skierowane było do całego personelu szkoły – nauczycieli, pracowników administracji oraz pracowników technicznych. Udział w badaniu był dobrowolny, a kwestionariusz ankiety był anonimowy. Rozpowszechnienie palenia tytoniu wśród personelu szkół jest niepokojąco wysokie.

Wyniki przeprowadzonego badania wykazały, że około 24 proc. osób zatrudnionych w szkołach paliło tytoń w okresie prowadzenia badań, natomiast 9 proc. respondentów stanowili byli palacze. Wśród badanych 6 proc. respondentów twierdziło, że przepisy zakazujące palenia w szkole są codziennie łamane.

Aż 8,6 proc. badanych deklarujących palenie tytoniu wypala więcej niż 10 papierosów w godzinach pracy. 9 proc. pedagogów kiedykolwiek spróbowało e-papierosów. Pracownicy placówek edukacyjnych stanowią szczególną grupę zawodową, ponieważ ich postawy wobec palenia tytoniu w istotny sposób kształtują zachowania zdrowotne uczniów.

Autorzy badania zwracają uwagę na konieczność opracowania adekwatnego do potrzeb systemu wsparcia dla palących pracowników, którzy muszą zmierzyć się z nałogiem. Choroby odtytoniowe generują wysokie koszty zdrowotne, społeczne, ekonomiczne i istotnie przyczyniają się do obniżenia potencjału rozwojowego kraju. Mimo poprawy statystyk, w Polsce nadal pali prawie 10 milionów osób.

Oceń treść:

Average: 8 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan

Set & Setting - jeden z krakowskich akademików, piękna sobota około godziny 13, początek czerwca, skład: ja oraz współlokator, początkujący ćpun,

Wiek i doświadczenie - 21 lat, 68 kg, 184 cm, od 19 roku życia ogromne ilości THC w każdej postaci, do tego amfetamina oraz niemal wszystko co można "legalnie kolekcjonować",

Dawki - na początek 15x15mg acodinu, w sumie 45x15

  • LSD-25
  • Tripraport

Znana nam spokojna łąka. Ja i brat.

Witam. Zaznaczam, jak zwykle, iż niniejszy tekst jest jedynie fikcją literacką.

Obawiam się, że w tym raporcie może dojść (a raczej na pewno dojdzie) do takiej sytuacji, gdzie jako jeden trip opiszę dwa... Po pewnym czasie zlewają się one, gdyż zarówno miejscówka, jak i towarzystwo były takie same, a i pogoda podobna... Przyjmijmy jednak, że wszystko działo się jednego dnia... Odświeżyłem nieco wspomnienia z bratem, więc opowiadanie powinno być nieco bardziej szczegółowe.

randomness