Handlarz narkotyków założył zbiórkę. Wpłaty „na wymarzone BMW” to zapłata za sami wiecie co

Chłopak w serwisie pomagam.pl zbiera kasę na wymarzone BMW, a dziesiątki ludzi wpłacają mu po 60 zł. O co tu chodzi? Internauci twierdzą, że to sposób na handel narkotykami i pranie brudnych pieniędzy.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Spider's Web, Mateusz Nowak
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

146

Chłopak w serwisie pomagam.pl zbiera kasę na wymarzone BMW, a dziesiątki ludzi wpłacają mu po 60 zł. O co tu chodzi? Internauci twierdzą, że to sposób na handel narkotykami i pranie brudnych pieniędzy.

Polacy chętnie pomagają bliźnim. Dzień w dzień w serwisach takich jak pomagam.pl, siepomaga.pl czy wspieram.to mniej lub bardziej przypadkowe osoby wpłacają środki na zbiórki charytatywne oraz pomagają realizować plany innym ludziom. Zbiórki online przez internet to przy tym popularny sposób na poprawienie swojej sytuacji finansowej - jedni w ten sposób proszą o kasę na iMaka, a inni zbierają kasę najpierw na sprzęgło, a potem na całe auto.

Problem w tym, że nie wszystkie tego typu akcje da się zweryfikować i zdarzają się nadużycia. Z jednej strony mamy typowych oszustów, którzy podszywają się pod innych i potem znikają z zebrana kasą jak kamfora. Od kiedy tylko ludzkość wpadła na pomysł stworzenia platform do pomagania bliźnim, tylko kwestią czasu było również to, aż ktoś wykorzysta je do prania pieniędzy. CSI Wykop wpadło właśnie na trop takiego przekrętu.

Twórcy serwisu pomagam.pl zastrzegają w swoim regulaminie, że nie są "instytucją obowiązaną w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu" i nie są obowiązani "do stosowania środków bezpieczeństwa finansowego wobec Użytkowników". Dilerzy mogli uznać, że w takim razie spróbują w tej usłudze szczęścia i zrobią sobie z niej cyfrową pralnię.

A w jaki sposób taki hipotetyczny diler miałby wykorzystać serwis pomagam.pl do prania pieniędzy ze sprzedaży narkotyków? Domniemany scenariusz jest bardzo prosty: sprzedawca środków odurzających robi sobie fikcyjną zbiórkę (np. na auto marki BMW), a jego klienci przed odbiorem towaru muszą wpłacić na nią uzgodnioną kwotę z anonimowego kont i przedstawić potwierdzenie transakcji.

Internauci wpadli na trop domniemanego dilera ze względu na to, że w zbiórce na auto BMW zaczęły masowo pojawiać się wpłaty w wysokości 60 zł. Zwykle w przypadku zbiórek online tego typu wpłaty różnią się wysokością, a bardzo często wpłacający wybierają jedną z propozycji serwisu, wśród których są 20 zł, 50 zł, 100 zł, 200 zł i 1000 zł. Aby wpłacić 60 zł, trzeba kliknąć guzik "Inna".

Oczywiście fakt, że ktoś masowo otrzymuje wpłaty po 60 zł w ramach niepozornej zbiórki na auto, nie jest żadnym dowodem, ale internauci w serwisach społecznościowych zaczęli wymieniać się hipotezami na ten temat i doszli do wniosku, że 60 zł to opłata "za kryształ" (to slangowe określenie konkretnego rodzaju narkotyków) lub po prostu za metamfetaminę.

Co przy tym ciekawe, zanim strona rzeczonej zbiórki w pomagam.pl zniknęła z sieci, pojawiły się wpłaty po złotówkę z komentarzami sugerującymi pranie pieniędzy przez jej autora. Obecnie nie jest jednak jasne, czy o usunięciu zbiórki zdecydował jej autor, czy też administracja serwisu - czekamy cały czas na komentarz pomagam.pl w tej sprawie.

Jeśli faktycznie mamy tutaj do czynienia z praniem pieniędzy przez dilera, to ciekawi to, na ile to zjawisko jest szeroko rozpowszechnione, a na ile to jednostkowy przypadek. Wykorzystanie serwisu pomagam.pl w ten sposób nie brzmi to też jak specjalnie sprytny plan - nietrudno sobie bowiem wyobrazić, że policja po adresach IP namierzy wpłacających, a z ich pomocą - organizatora.

Innych sposobów na kupno narkotyków przez internet jest niestety cała masa i wcale nie trzeba przechodzić do Dark Webu. Dilerzy w dobie pandemii podobnie jak przedstawiciele innych branż przeszli cyfrową transformację i wykorzystują takie media społecznościowe jak Instagram oraz Snapchat do kontaktu ze swoimi klientami.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Lorazepam

Nazwa specyfiku: Lorafen 2mg [sa tez 1 mg], substancja: Lorazepanum

Poziom doswiadczenia: ten lek jadlem pierwszy raz. Mialem kontakt z:

alkoholem [wiele razy], nikotyna [wiele razy], marihuana [wiele razy],

amfetamina [4x], Klonozepanum [przez tydzien], SD [raz] oraz z galka

muszkatalowa [raz].

Dawka oraz metoda zaaplikowania: jedna tabletka [2mg], doustnie.

  • Marihuana
  • Marihuana
  • Tripraport
  • Tytoń

Set: Trip z najlepszym przyjacielem (23 lata) oczekiwany przez cały weekend, pozytywne nastawienie na kolejne doświadczenie psychodeliczne, chęć wyłączenia się z życia codziennego i przeżycia czegoś wyjątkowego. Setting: Pokój przyjaciela, obrzeża dużego miasta, miejsce sprzyjające, w domu obecni rodzice przyjaciela. Chłodna noc nadchodzącej wiosny.

Słowo wstępu

Od dłuższego czasu będąc zachwycony klimatem psychodelików, pomimo niewielkiego doświadczenia ze względu na różnorodność, ale za to licznych spotkaniach z THC, postanowiłem opisać Wam moje ostatnie przeżycie z ową substancją.

  • 4-HO-MET
  • Pierwszy raz

Piękna noc, wspaniale oświetlony park, moje mieszkanko. Nastawienie bardzo pozytywne, wielka ciekawość, chęć odkrycia czegoś nowego.

Start:
28 marca 2013, godzina 22:50 - wypicie roztworu ~30mg 4-ho-met. Playlista ustawiona, cały pokój przygotowany do tripowania.

T +0:10
Wyszedłem z M. na dwór, jesteśmy strasznie ciekawi jak to na nas zadziała. Mówię mu że w razie bad-tripa mamy siebie próbować wyciągnąć z dołka.

  • Szałwia Wieszcza

Autor: Hitori

S&S: Sam w nocy w pokoju, Zdałem akurat ostatnią maturę

Doświadczenie: chyba duże, nie chce mi się pisać