FDA zatwierdza amfetaminowe quasi-cukierki do zastosowania w terapii dzieci z ADHD

Wzbudzając liczne kontrowersje, FDA zatwierdziła zawierający amfetaminę lek ADZENYS XR-ODT (będący rozpuszczalną tabletką o cukierkowym smaku) do leczenia nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) u dzieci od sześciu lat i starszych.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

anonhq.com
Vandita

Odsłony

1269

Podejmując szokującą decyzję, FDA zatwierdziła zawierający amfetaminę lek ADZENYS XR-ODT (będący rozpuszczalną tabletką o cukierkowym smaku) do leczenia nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) u dzieci od sześciu lat i starszych.

Przeznaczony do żucia lek o przedłużonym uwalnianiu jest terapeutycznie równoważny Adderallowi XR – de facto identycznemu z metamfetaminą – a jego możliwe skutki uboczne to utrata apetytu, bezsenność, bóle brzucha, chwiejność emocjonalna, wymioty, nerwowość, nudności i gorączka. FDA, uznając w styczniu ów stymulant ośrodkowego układu nerwowego (OUN) za bezpieczny, ostrzega:

 1. Stymulanty OUN w tym ADZENYS XR-ODT i inne produkty zawierające amfetaminy i metylofenidat, mają duży potencjał nadużywania i uzależnienia.
 2. Stymulanty OUN mogą nasilać objawy zaburzeń zachowania i myślenia u pacjentów z istniejącymi wcześniej zaburzeniami psychotycznymi.
 3. Stymulanty OUN mogą wywoływać epizody mieszane lub maniakalne u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową.
 4. Stymulanty OUN, w zalecanych dawkach, mogą powodować objawy psychotyczne lub maniakalne, na przykład omamy, urojenia lub manie u pacjentów bez znanych wcześniejszych objawów psychozy lub manii.
 5. Używanie stymulantów OUN wiązać się może utratą masy ciała i spowolnieniem tempa wzrostu u dzieci.
 6. U pacjentów pediatrycznych ze strukturalnymi wadami serca lub innymi poważnymi problemami z sercem odnotowywano nagłe zgony powiązane ze stosowaniem leczenia stymulantami OUN w rekomendowanych dawkach.
 7. Stymulanty stosowane w leczeniu ADHD są powiązane z występowaniem waskulopatii, w tym choroby Raynauda.

Lek, który może spowodować zawał serca, ma być stosowany w leczeniu dzieci. Serio?

Vipin Garg z Neos Therapeutics, firmy farmaceutycznej z siedzibą w Dallas odpowiedzialnej za ADZENYS XR-ODT, jest — rzecz jasna—nastawiony optymistycznie:

Cieszymy się, mogąc zaoferować pacjentom oraz ich rodzicom i opiekunom tę nową opcję leczenia już latem tego roku, przed powrotem do szkoły, kierując teraz naszą uwagę na nowo zdiagnozowanych pacjentów pediatrycznych, dorastających i dorosłych.

Niemniej jednak smaczniejsza, szybko się rozpuszczająca i wygodniejsza w użyciu postać amfetaminy, dostępna w sześciu różnych wariantach dawek, wzbudziła już wiele kontrowersji. Dr Mukund Gnanadesikan, psychiatra dzieci i młodzieży ostrzega:

Proponowanie ludziom amfetaminy w smacznej postaci i wygodnym opakowaniu jest receptą na sytuację, gdy będą oni prosić o nią, a następnie ją odsprzedawać. Nie jestem wielkim fanem kontrolowanych substancji dostępnych w formie, w jakiej mogą być łatwo nadużywane — a rozpuszczalna drażetka z pewnością mieści się w tej kategorii

Wg. dr Alexandera Pappa, psychiatry dorosłych związanego z University of California, ADHD jest nader często diagnozowane pochopnie i równie często pochopnie podaje się na nie leki, toteż idea uczynienia ich smaczniejszymi i łatwiejszymi w zażywaniu jawi się jako kuriozalna.

To posunięcie moralnie podupadającej FDA sankcjonuje podawanie dzieciom amfetaminy w rozpuszczalnych drażetkach [nieprzetłumaczalna gra słów: orally disintegrating amphetamine/morally disintegrating FDA – przyp. tłum.]. Co będzie następne? Żelki?

ADHD, z objawami takimi jak zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość i trudności w uczeniu się, dotyka co roku według Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego około 4,1% dorosłych Amerykanów i 9% dzieci w wieku 13-18 lat.

Według IBIS World, wartość leków na ADHD sprzedanych w roku 2006 wyniosła 4,7 mld dolarów, potroiła się niemal w roku 2015, wynosząc 12,7 mld i wg. prognoz wzrośnie do 17,5 mld w roku 2020.

Wzrost ilości diagnoz i liczby osób leczonych na ADHD można w znacznej części przypisać agresywnym działaniom marketingowym firm farmaceutycznych takich jak Neos Therapeutics.

New York Times informował w roku 2013:

Wzrost liczby diagnoz ADHD i recept wydawanych na stymulanty na przestrzeni lat zbiega się z niezwykle udaną, trwającą dwie dekady kampanią firm farmaceutycznych upowszechniających informacje o syndromie i promujących pigułki wśród lekarzy, dydaktyków i rodziców. Po boomie rynku związanego z odbiorcą dziecięcym, ta gałąź przemysłu używa obecnie tych samych technik marketingowych skupiając się na dotkniętych ADHD dorosłych, co może okazać się jeszcze bardziej opłacalne.

Oceń treść:

Average: 2.9 (7 votes)

Komentarze

krAK (niezweryfikowany)
Niezbyt chce mi się czytać, ale fakt faktem że feta pobudza. Więc po co dawać to dzieciom , które już "same z siebie" są nadmiernie aktywne, pobudzone? Owszem, nie jestem lekarzem, ale tak na chłopski rozum nie ma to sensu.
pokolenie Ł.K.
Chłopski rozum to nie zawsze najlepszy doradca. ;) A ADHD to nie tyle nadmiermne pobudzenia, co przede wszystkim niezdolność skupienia uwagi. A na chłopski rozum możesz wytłuamczyć to sobie tak, że jak u Ciebie amfetamina wystrzeli poziom neuroprzekaźników ponad miarę, powodując stymulacje i euforię, tak u osoby z ADHD podbije ich poziom zaniżony z powodu choroby do stanu mniej więcej normalnego.
Anonim (niezweryfikowany)
amfetamina w gumie do żucia?? a co z zębami, szczególnie dzieci?? @pierwszy post chodzi o plastyczność mózgu dzieci, który pod wpływem leków powinien zaskoczyć na właściwe obroty (oczywiście teoria, za 50 lat będzie można stwierdzić czy słuszna)
Adhd (niezweryfikowany)
Przyznam Ze mam ADHD od dzieciństwa i czasem nie kontroluje tego co robię od czasu do czasu spożywam amfetaminę i muszę Przyznać ze mnie uspokaja a co najwiazniejsze ze normalnie funkcjonuje !
Anonim (niezweryfikowany)
Polecam HEROIN AM: https://www.youtube.com/watch?v=W-ZdQ0z5cLM
Zajawki z NeuroGroove
 • MDMA (Ecstasy)


Nazwa substancji: extasy (biała podkowa)

Poziom doświadczenia: doświadczony

Dawka: 1 tabletka

Metoda zażycia: doustnie


 • Bieluń dziędzierzawa

Okej, oczy mi już się uspokoiły, więc chyba mogę w spokoju opisać moją podróż. Ziarenek mieliśmy wprawdzie niedużo (gdyby to policzyć, to na dwie osoby wyszłoby dwie, może dwie i pół łyżeczki nie czubate, takie od herbaty), ale za to smak miały wystarczająco okropny (bardzo podobny do A.Nervosa).


 • Gałka muszkatołowa

Doświadczenie:

Natura- Galka Muszkatołowa (wielokrotnie), MJ (regularnie), haszysz

Chemia-Amfetamina, pixy, Kodeina, Tramadol, Dopalacze (Tajfun, Smoke, Ja Rush, Konkret i wieeele innych)

Wiek: 18 lat (70kg)

Ilość: 30g świeżej mielonej gałki firmy kamis

Oczekiwania: Nadzieja na mistyczne doznanie

Obsada:

Murzyn

Mariusz

Emilia

Kolega 1

Kolega 2

I wiele innych nieznaczących osób (zbieżność imion/pseudonimów przypadkowa)

Treść:

 • LSD-25
 • Przeżycie mistyczne

funkcjonujący w psychice odpowiedni COEX, duchowe dociekania, rozwój własnej osoby na różnych płaszczyznach, przekonanie o doniosłości nadchodzącego doświadczenia = set. Własny pokój, noc, ciemność, samotność [reszta domowników już śpiąca] = setting.

 

Niniejszy trip raport jest raczej próbą skrótowego ujęcia głównych motywów mojej, jakże dramatycznej, pierwszej sesji LSD, aniżeli usystematyzowanym, przemyślanym tekstem. Jest to bardziej rozwinięcie posta, który opublikowałem na ramach forum hyperreal.

Pozwoliłem sobie go otagować mianem przeżycia mistycznego, gdyż ten aspekt tripa jest ważniejszy niż bycie pierwszym razem, gdyż doświadczenia z psychodelikami już miałem.

randomness