FDA zatwierdza amfetaminowe quasi-cukierki do zastosowania w terapii dzieci z ADHD

Wzbudzając liczne kontrowersje, FDA zatwierdziła zawierający amfetaminę lek ADZENYS XR-ODT (będący rozpuszczalną tabletką o cukierkowym smaku) do leczenia nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) u dzieci od sześciu lat i starszych.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

anonhq.com
Vandita

Odsłony

1232

Podejmując szokującą decyzję, FDA zatwierdziła zawierający amfetaminę lek ADZENYS XR-ODT (będący rozpuszczalną tabletką o cukierkowym smaku) do leczenia nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) u dzieci od sześciu lat i starszych.

Przeznaczony do żucia lek o przedłużonym uwalnianiu jest terapeutycznie równoważny Adderallowi XR – de facto identycznemu z metamfetaminą – a jego możliwe skutki uboczne to utrata apetytu, bezsenność, bóle brzucha, chwiejność emocjonalna, wymioty, nerwowość, nudności i gorączka. FDA, uznając w styczniu ów stymulant ośrodkowego układu nerwowego (OUN) za bezpieczny, ostrzega:

 1. Stymulanty OUN w tym ADZENYS XR-ODT i inne produkty zawierające amfetaminy i metylofenidat, mają duży potencjał nadużywania i uzależnienia.
 2. Stymulanty OUN mogą nasilać objawy zaburzeń zachowania i myślenia u pacjentów z istniejącymi wcześniej zaburzeniami psychotycznymi.
 3. Stymulanty OUN mogą wywoływać epizody mieszane lub maniakalne u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową.
 4. Stymulanty OUN, w zalecanych dawkach, mogą powodować objawy psychotyczne lub maniakalne, na przykład omamy, urojenia lub manie u pacjentów bez znanych wcześniejszych objawów psychozy lub manii.
 5. Używanie stymulantów OUN wiązać się może utratą masy ciała i spowolnieniem tempa wzrostu u dzieci.
 6. U pacjentów pediatrycznych ze strukturalnymi wadami serca lub innymi poważnymi problemami z sercem odnotowywano nagłe zgony powiązane ze stosowaniem leczenia stymulantami OUN w rekomendowanych dawkach.
 7. Stymulanty stosowane w leczeniu ADHD są powiązane z występowaniem waskulopatii, w tym choroby Raynauda.

Lek, który może spowodować zawał serca, ma być stosowany w leczeniu dzieci. Serio?

Vipin Garg z Neos Therapeutics, firmy farmaceutycznej z siedzibą w Dallas odpowiedzialnej za ADZENYS XR-ODT, jest — rzecz jasna—nastawiony optymistycznie:

Cieszymy się, mogąc zaoferować pacjentom oraz ich rodzicom i opiekunom tę nową opcję leczenia już latem tego roku, przed powrotem do szkoły, kierując teraz naszą uwagę na nowo zdiagnozowanych pacjentów pediatrycznych, dorastających i dorosłych.

Niemniej jednak smaczniejsza, szybko się rozpuszczająca i wygodniejsza w użyciu postać amfetaminy, dostępna w sześciu różnych wariantach dawek, wzbudziła już wiele kontrowersji. Dr Mukund Gnanadesikan, psychiatra dzieci i młodzieży ostrzega:

Proponowanie ludziom amfetaminy w smacznej postaci i wygodnym opakowaniu jest receptą na sytuację, gdy będą oni prosić o nią, a następnie ją odsprzedawać. Nie jestem wielkim fanem kontrolowanych substancji dostępnych w formie, w jakiej mogą być łatwo nadużywane — a rozpuszczalna drażetka z pewnością mieści się w tej kategorii

Wg. dr Alexandera Pappa, psychiatry dorosłych związanego z University of California, ADHD jest nader często diagnozowane pochopnie i równie często pochopnie podaje się na nie leki, toteż idea uczynienia ich smaczniejszymi i łatwiejszymi w zażywaniu jawi się jako kuriozalna.

To posunięcie moralnie podupadającej FDA sankcjonuje podawanie dzieciom amfetaminy w rozpuszczalnych drażetkach [nieprzetłumaczalna gra słów: orally disintegrating amphetamine/morally disintegrating FDA – przyp. tłum.]. Co będzie następne? Żelki?

ADHD, z objawami takimi jak zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość i trudności w uczeniu się, dotyka co roku według Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego około 4,1% dorosłych Amerykanów i 9% dzieci w wieku 13-18 lat.

Według IBIS World, wartość leków na ADHD sprzedanych w roku 2006 wyniosła 4,7 mld dolarów, potroiła się niemal w roku 2015, wynosząc 12,7 mld i wg. prognoz wzrośnie do 17,5 mld w roku 2020.

Wzrost ilości diagnoz i liczby osób leczonych na ADHD można w znacznej części przypisać agresywnym działaniom marketingowym firm farmaceutycznych takich jak Neos Therapeutics.

New York Times informował w roku 2013:

Wzrost liczby diagnoz ADHD i recept wydawanych na stymulanty na przestrzeni lat zbiega się z niezwykle udaną, trwającą dwie dekady kampanią firm farmaceutycznych upowszechniających informacje o syndromie i promujących pigułki wśród lekarzy, dydaktyków i rodziców. Po boomie rynku związanego z odbiorcą dziecięcym, ta gałąź przemysłu używa obecnie tych samych technik marketingowych skupiając się na dotkniętych ADHD dorosłych, co może okazać się jeszcze bardziej opłacalne.

Oceń treść:

Average: 2.9 (7 votes)

Komentarze

krAK (niezweryfikowany)
Niezbyt chce mi się czytać, ale fakt faktem że feta pobudza. Więc po co dawać to dzieciom , które już "same z siebie" są nadmiernie aktywne, pobudzone? Owszem, nie jestem lekarzem, ale tak na chłopski rozum nie ma to sensu.
pokolenie Ł.K.
Chłopski rozum to nie zawsze najlepszy doradca. ;) A ADHD to nie tyle nadmiermne pobudzenia, co przede wszystkim niezdolność skupienia uwagi. A na chłopski rozum możesz wytłuamczyć to sobie tak, że jak u Ciebie amfetamina wystrzeli poziom neuroprzekaźników ponad miarę, powodując stymulacje i euforię, tak u osoby z ADHD podbije ich poziom zaniżony z powodu choroby do stanu mniej więcej normalnego.
Anonim (niezweryfikowany)
amfetamina w gumie do żucia?? a co z zębami, szczególnie dzieci?? @pierwszy post chodzi o plastyczność mózgu dzieci, który pod wpływem leków powinien zaskoczyć na właściwe obroty (oczywiście teoria, za 50 lat będzie można stwierdzić czy słuszna)
Adhd (niezweryfikowany)
Przyznam Ze mam ADHD od dzieciństwa i czasem nie kontroluje tego co robię od czasu do czasu spożywam amfetaminę i muszę Przyznać ze mnie uspokaja a co najwiazniejsze ze normalnie funkcjonuje !
Anonim (niezweryfikowany)
Polecam HEROIN AM: https://www.youtube.com/watch?v=W-ZdQ0z5cLM
Zajawki z NeuroGroove


Substancja: Atarax, lek przeciwhistaminowy, uspokajający i przeciwlękowy substancja czynna: chlorowodorek hydroksyzyny

Doświadczenie: spore

 • Dekstrometorfan
 • Marihuana
 • Marihuana
 • Miks

Nastawienie pozytywne, wycieczka szkolna do teatru. Spokój, harmonia i melancholia.

Error 404

 • Grzyby halucynogenne
 • Przeżycie mistyczne

Znajduje się w raporcie

Dawno mnie tu nie było i jakoś nie miałem ochoty zabrać się za raporty ale mam trochę czasu więc opowiem wam moje doświadczenia z wojownikami psylocybami. Opiszę tu 6 tripów - 3 samotne i 3 z towarzyszami oraz to jak na mnie wpłynęły.

Pierwsza wycieczka: 2G

 • Etanol (alkohol)
 • Pierwszy raz
 • Tramadol
 • Tytoń

Poddenerwowanie z jednoczesną ekstytacją, domowe zacisze, sam w pokoju, internet, YouTube, muzyka.

Doświadczenie dla wielu z Was na pewno ubogie, ale kłamać i koloryzować nie mam zamiaru :P

Witajcie. Postanowiłem  dzisiaj wziąć - skromnie, bo skromnie - 3 tabletki po 75mg Tramalu. Do końca nie wiedziałem,
czy chcę próbować... Bałem się tych skutków ubocznych, problemów z oddychaniem itd... nie do końca wiedziałem dlaczego.
Przecież tyle lat brałem, czasami takie rzeczy i w takich ilościach, że strach był nie ma miejscu. Aplikację zacząłem
o 22:00 i skończyłem po 20 minutach. Czytałem, że na pierwszy raz warto zjadać w odstępach czasu.

randomness