REKLAMA
Europejskie nastolatki – mniej alkoholu i papierosów, więcej marihuany

Nastolatki w Europie coraz rzadziej sięgają po alkohol i papierosy, coraz popularniejsza staje się jednak wśród nich marihuana. W Polsce rekordowo wysoki jest popyt na dopalacze.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

wiadomosci.com
Rafał Motriuk

Odsłony

485

Nastolatki w Europie coraz rzadziej sięgają po alkohol i papierosy, coraz popularniejsza staje się jednak wśród nich marihuana. W Polsce rekordowo wysoki jest popyt na dopalacze. Tak wynika z raportu przeprowadzonego przez ekspertów Unii Europejskiej.

Średnio w Europie pali co piąty piętnasto- i szesnastolatek. To mniej niż kiedyś. W ciągu ostatnich dwóch dekad w tej grupie wiekowej spadło także spożycie alkoholu – z 56 do 47 procent. Coraz więcej europejskich nastolatków sięga natomiast po marihuanę – w ciągu całego życia spróbuje jej 17 procent młodych ludzi. Wielu ekspertów zwraca uwagę, że marihuana, choć w wielu krajach nielegalna, jest odrobinę mniej szkodliwa i wolniej uzależnia niż alkohol czy tytoń. W Polsce w porównaniu z unijną średnią wszystkie substancje odurzające są używane częściej.

Polska wraz z Estonią jest też niechlubnym liderem jeśli chodzi o dopalacze – sięgnęło po nie osiem procent badanych nastolatków. Jest to dwa razy więcej niż średnio w Europie. Raport przygotowało Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.

Oceń treść:

Average: 8 (1 vote)
randomness