ESPAD: polska młodzież pije, łyka tabletki i próbuje narkotyków.

Statystyka: spożycie substancji psychoaktywnych - Polska 13 miejsce, marihuana i inne przetwory z konopi - Polska 16 miejsce.

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP 20.02.2001

Odsłony

5283


26 proc. polskich uczniów pije alkohol i pali papierosy, prawie co piąty łyka tabletki uspokajające, a co dziesiąty miał kontakty z twardymi narkotykami - wynika z badań ESPAD.
Europejskie Badanie w Szkołach na Temat Używania Alkoholu i Narkotyków (ESPAD) dostarcza obrazu używania substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną (15, 16-latków) na naszym kontynencie. Badanie - w formie kwestionariusza z pytaniami - przeprowadzono w 1999 r. w 30 krajach Europy, w tym w Polsce.
Z badań wynika, że papierosy palą najczęściej młodzi ludzie z Grenlandii i Wysp Owczych; najmniej używa ich młodzież z Rumunii. Polska znajduje się na 18 miejscu rankingu (na 30 krajów) - palenie papierosów zadeklarowało 26 proc. polskiej młodzieży.
Według badań w większości krajów rozpowszechnia się zjawisko picia alkoholu wśród młodzieży. "Przodują" w tym zwłaszcza Dania, Wielka Brytania i Grecja. Polska zajmuje w tej kategorii dziewiąte miejsce.
Także pod względem upijania się polska młodzież nie lokuje się na pierwszych miejscach wśród krajów naszego kontynentu. Zajmują je znów Dania, Wielka Brytania i Irlandia. Tylko 10 proc. polskich uczniów twierdzi, że w miesiącu poprzedzającym badanie upiło się przynajmniej trzy razy. Dla porównania: w Danii przyznaje się do tego 30 proc. uczniów, w Irlandii - 24 proc.
Polska i czeska młodzież (18 proc.) używa za to najwięcej leków uspokajających i nasennych - bez przepisu lekarza.
W Polsce spróbowanie jakiejś nielegalnej, psychoaktywnej substancji potwierdziło 18 proc. młodzieży, co - w tej kategorii - sytuuje nasz kraj na 13 miejscu. Najwięcej kontaktów z narkotykami mają młodzi Brytyjczycy, najmniej - Cypryjczycy.
Wśród młodzieży najbardziej popularna jest marihuana i inne przetwory z konopi. Pod tym względem Polska nie odbiega pod młodzieży z innych krajów i zajmuje 16 miejsce w rankingu. Najczęściej do kontaktów z "trawką" przyznają się Brytyjczycy, Francuzi, Czesi (po 35 proc.). Po inne, groźniejsze środki (typu ecstasy, LSD, kokaina, amfetamina, heroina) sięgnęło choć raz 12 proc. młodych Brytyjczyków, 11 proc. uczniów z Łotwy i Polski - to najwyższe wskaźniki i najwyższe miejsca w rankingu. Doświadczeń z takimi substancjami najmniej odkryto w Finlandii (tylko 2 proc.).
W Polsce badanie przeprowadził Instytut Psychiatrii i Neurologii, a sfinansowały je: Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Biuro ds. Narkomanii. W każdym kraju przebadano co najmniej 2,4 tys. uczniów. Badania ESPAD prowadzono już po raz drugi.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
http://ar2006.emcdda.europa.eu/pl/home-pl. obadajcie se jak wypadamy na tle europy
Zajawki z NeuroGroove
  • 25C-NBOMe
  • Pozytywne przeżycie

Las na niewielkich wzgórzach, dom, ławka na ogrodzie. Nastawienie pozytywne.

 Swoją przygodę z psychodelikami rozpocząłem od NBOMe 25c. Z racji wielu przypadków hospitalizacji po NBOMach oraz tego że jestem bardzo podatny na wszystkie używki postanowiłem zacząć od bardzo małej dawki stopniowo ją zwiększając. Na pierwszy raz w domu zarzuciłem około 1/6 kartonika 1mg. Poczułem wtedy tylko lekkie wyostrzenie i nasycenie kolorów, niewielką euforię i empatię do członków rodziny i zwierząt.

Chciałbym jednak głównie opisać swoją drugą próbę z 25c. Byłem wtedy u rodziny w małej wiosce położonej w dolinie, gdzie po 2 stronach na niewielkich wzgórzach jest las.

  • 1P-LSD
  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Podekscytowany dorwaniem kwasa słabo się przygotowałem, miałem tylko sok i pierdoły nieprzydatne w przeżywaniu tego doświadczenia. Otoczenie wspaniałe, cudowny las.

A więc zacznijmy od tego, że polowałem na kwasa od ponad roku i w końcu go dostałem w swoje łapska. Niestety nie oryginalny kwas, tylko LSD-P1, ale i tak byłem zadowolony. Kilka dni później udałem się do dużego, bukowego lasu. Było lato, 30 stopni w cieniu. Do plecaka zapakowałem 2 litry soku, chyba jabłkowo wiśniowego, jakieś żarcie i zeszyt do rysowania. Z domu wyruszyłem o godzinie dziesiątej, a las był zaraz obok, toteż po chwili marszu byłem już w ustronnym miejscu. Zarzuciłem kartonik na język i czekałem. Po ok.

  • Szałwia Wieszcza

Spożywane substancje- Salvia Divinorum oraz Ipomea Violacea(LSA)
Doświadczenie- Duże (głównie natura)Kilka dni temu po raz kolejny spróbowałem Ipomei, której nasiona jak wiadomo zawierają LSA.


Tym razem mój wybór padł na nasiona firmy Plantanina(lub jakoś tak)

Nasiona spożylem ok. godz 17 w ilości 160 (cztery opakowania).

  • Bad trip
  • Grzyby halucynogenne

Set: Dobry, chęć przeżycia czegoś nowego Setting: Mieszkanie, Wolny czas, Słoneczne czerwcowe popołudnie

Chciałem się z wami podzielić moim bad tripem, gdyż liczę na porady co zrobiłem nie tak.

Nie lubię skreślać używek, i chciałbym spróbować jeszcze raz ale coś muszę zmienić i liczę na waszą pomoc w komentarzach.

 

Wstałem rano z nastawieniem, że dzisiaj przeżyje coś super, nie mam dużego doświadczenia z psychodelikami, ale nastawienie było bardzo dobre, oczekiwałem takiego kwasu tylko, że na wolno.

randomness