ESPAD: polska młodzież pije, łyka tabletki i próbuje narkotyków.

Statystyka: spożycie substancji psychoaktywnych - Polska 13 miejsce, marihuana i inne przetwory z konopi - Polska 16 miejsce.

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP 20.02.2001

Odsłony

5283


26 proc. polskich uczniów pije alkohol i pali papierosy, prawie co piąty łyka tabletki uspokajające, a co dziesiąty miał kontakty z twardymi narkotykami - wynika z badań ESPAD.
Europejskie Badanie w Szkołach na Temat Używania Alkoholu i Narkotyków (ESPAD) dostarcza obrazu używania substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną (15, 16-latków) na naszym kontynencie. Badanie - w formie kwestionariusza z pytaniami - przeprowadzono w 1999 r. w 30 krajach Europy, w tym w Polsce.
Z badań wynika, że papierosy palą najczęściej młodzi ludzie z Grenlandii i Wysp Owczych; najmniej używa ich młodzież z Rumunii. Polska znajduje się na 18 miejscu rankingu (na 30 krajów) - palenie papierosów zadeklarowało 26 proc. polskiej młodzieży.
Według badań w większości krajów rozpowszechnia się zjawisko picia alkoholu wśród młodzieży. "Przodują" w tym zwłaszcza Dania, Wielka Brytania i Grecja. Polska zajmuje w tej kategorii dziewiąte miejsce.
Także pod względem upijania się polska młodzież nie lokuje się na pierwszych miejscach wśród krajów naszego kontynentu. Zajmują je znów Dania, Wielka Brytania i Irlandia. Tylko 10 proc. polskich uczniów twierdzi, że w miesiącu poprzedzającym badanie upiło się przynajmniej trzy razy. Dla porównania: w Danii przyznaje się do tego 30 proc. uczniów, w Irlandii - 24 proc.
Polska i czeska młodzież (18 proc.) używa za to najwięcej leków uspokajających i nasennych - bez przepisu lekarza.
W Polsce spróbowanie jakiejś nielegalnej, psychoaktywnej substancji potwierdziło 18 proc. młodzieży, co - w tej kategorii - sytuuje nasz kraj na 13 miejscu. Najwięcej kontaktów z narkotykami mają młodzi Brytyjczycy, najmniej - Cypryjczycy.
Wśród młodzieży najbardziej popularna jest marihuana i inne przetwory z konopi. Pod tym względem Polska nie odbiega pod młodzieży z innych krajów i zajmuje 16 miejsce w rankingu. Najczęściej do kontaktów z "trawką" przyznają się Brytyjczycy, Francuzi, Czesi (po 35 proc.). Po inne, groźniejsze środki (typu ecstasy, LSD, kokaina, amfetamina, heroina) sięgnęło choć raz 12 proc. młodych Brytyjczyków, 11 proc. uczniów z Łotwy i Polski - to najwyższe wskaźniki i najwyższe miejsca w rankingu. Doświadczeń z takimi substancjami najmniej odkryto w Finlandii (tylko 2 proc.).
W Polsce badanie przeprowadził Instytut Psychiatrii i Neurologii, a sfinansowały je: Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Biuro ds. Narkomanii. W każdym kraju przebadano co najmniej 2,4 tys. uczniów. Badania ESPAD prowadzono już po raz drugi.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
http://ar2006.emcdda.europa.eu/pl/home-pl. obadajcie se jak wypadamy na tle europy
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan

Set&setting: 900mg DXM z czego zażytych zostało 750. Miejsce podróży to Warszawa, pokój w akademiku i dwóch śpiących kolegów obok.

Wiek: 21 lat

Doświadczenie: Jeszcze nic nie pokazało mi tego co wtedy widziałem (a sporo świństwa w życiu zjadłem) więc myślę, że z czystym sercem mogę napisać, że zerowe.

  • Benzydamina
  • Metkatynon (Efedron)
  • Miks

Oczekiwałem naprawdę zakręconej jazdy po takim mix wiele można się spodziewać

 

Na początek pewnie zadajecie pytanie JAK MOŻNA POMIESZAĆ 

 

 

 

Deliriant ZE STYMULANTEM ?!?

 

  • LSD-25

Nie wiadomo jak długo jeszcze byśmy tam stali gdyby nie pan Kowalski. Przejeżdżał obok i zainteresował się nami. W końcu nic dziwnego , grupka młodych ludzi stojących obok zamkniętej centrali nasiennej. Hmm, pewnie nieźle był zdziwiony gdy do nas podjechał. Było nas pięcioro. Ja, trzech moich kumpli (dwóch Michałów i Paweł) i Agniecha. Agniecha nie jest dziewczyną żadnego z nas. Jest naszą najlepszą przyjacółką, jaką ktokolwiek mógł sobie tylko wyobrazić. W każdym bądź razie stoimy tam zajarani , a ja z Michem (tym młodszym) wzięliśmy jeszcze po całej kracie "shake your body".

  • Grzyby halucynogenne

Cała rzecz zaczęła się wieczorem około 22 w niedziele... Miałem przygotowane około 60 grzybków z czego zjadłem 40,resztę zostawiając na później w razie braku efektów.:)) Zdecydowałem się tripować w domu jako miejscu bezpiecznym i komfortowym...