Ekstrakt z konopi hamuje wzrost komórek czerniaka i powoduje ich śmierć

W obliczu rosnącej liczby zachorowań na czerniaka, naukowcy nieustannie poszukują nowych, skuteczniejszych metod leczenia tego agresywnego raka skóry. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie Cells wskazują, że ekstrakt z konopi PHEC-66 skutecznie hamuje rozprzestrzenianie się czerniaka i powoduje śmierć jego komórek.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

23

W obliczu rosnącej liczby zachorowań na czerniaka, naukowcy nieustannie poszukują nowych, skuteczniejszych metod leczenia tego agresywnego raka skóry. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie Cells wskazują, że ekstrakt z konopi PHEC-66 skutecznie hamuje rozprzestrzenianie się czerniaka i powoduje śmierć jego komórek.

Chociaż czerniak stanowi ~6% nowotworów skóry, jest przyczyną >80% zgonów z powodu nowotworów skóry. Rak ten jest bardzo podatny na przerzuty i może generować nowotwory w wyniku inwazji lokalnych i odległych, a także wykazano, że jest wysoce oporny na tradycyjne metody leczenia. Na rozwój czerniaka wpływają różne czynniki, w tym przewlekłe stany zapalne, takie jak łuszczyca i egzema, czynniki genetyczne i długotrwałe narażenie na zagrożenia środowiskowe, takie jak promieniowanie ultrafioletowe. Obecne możliwości leczenia farmakologicznego czerniaka z przerzutami są ograniczone, co skutkuje niską medianą czasu przeżycia wynoszącą ~8–9 miesięcy, przy czym <15% pacjentów przeżywa dłużej niż trzy lata.

MECHANIZM DZIAŁANIA

Badanie opublikowane w renomowanym magazynie Cells przedstawia obiecujące wyniki dotyczące ekstraktu z Cannabis sativa, znanego jako PHEC-66, i jego zdolności do hamowania wzrostu komórek czerniaka oraz powodowania procesu ich śmierci, zwanego apoptozą. Naukowcy z Uniwersytetu Karola Darwina i RMIT w Australii wykazali, że PHEC-66 może efektywnie zatrzymać podział komórek nowotworowych, co jest kluczowym krokiem w ograniczaniu rozprzestrzeniania się raka.

Ekstrakt ten działa poprzez interakcję z receptorami kannabinoidowymi CB1 i CB2, co prowadzi do zahamowania postępu cyklu komórkowego i akumulacji reaktywnych form tlenu w komórkach. Te zmiany biochemiczne popychają komórki czerniaka w kierunku ścieżek prowadzących do ich samounicestwienia (apoptozy – przyp. red.), jednocześnie osłabiając szlaki, które mogłyby zapobiec śmierci komórki.

POTENCJAŁ TERAPEUTYCZNY KONOPI

Odkrycia w zakresie potencjału terapeutycznego marihuany otwierają nowe perspektywy w leczeniu czerniaka. Wpływ ekstraktów z konopi, szczególnie w kontekście indukowania apoptozy w komórkach nowotworowych, podkreśla ich wartość jako środka przeciwnowotworowego.

Związki kannabinoidowe zawarte w marihuanie, takie jak THC i CBD, wykazują zdolność do hamowania wzrostu nowotworów, redukcji stanów zapalnych oraz łagodzenia bólu i nudności związanych z konwencjonalnymi terapiami nowotworowymi. To daje pacjentom nie tylko nadzieję na skuteczniejsze leczenie ale także poprawę jakości życia.

INSPIRACJA HISTORIĄ RICKA SIMPSONA

Historia Ricka Simpsona, który odkrył, że aplikacja oleju RSO na czerniaka skutkowała jego wyleczeniem, wywołała szeroką dyskusję na temat terapeutycznego wykorzystania konopi. Ten konkretny przypadek, mimo że opiera się na doświadczeniu jednostkowym, zwrócił uwagę na konieczność przeprowadzenia obszernych badań naukowych nad efektywnością ekstraktów konopnych w terapii nowotworowej.

Simpson stał się inspiracją zarówno dla osób poszukujących alternatywnych metod leczenia, jak i dla naukowców badających wpływ kannabinoidów na komórki nowotworowe, co sprzyja coraz częstszemu postrzeganiu marihuany jako potencjalnego środka przeciwnowotworowego.

PODSUMOWANIE

W kontekście stosowania marihuany i jej ekstraktów w leczeniu czerniaka, stajemy przed szeregiem wyzwań, które wymagają głębszej refleksji i dyskusji. Legalność konopi, zmieniająca się dynamicznie na przestrzeni lat, jest jednym z głównych ograniczeń dla badaczy i lekarzy pragnących wykorzystać jej potencjał terapeutyczny. Różnice w regulacjach prawnych na świecie często utrudniają prowadzenie międzynarodowych badań oraz dostęp do standardowych preparatów konopnych dla pacjentów.

Jednocześnie, pomimo rosnącej liczby dowodów naukowych na korzyści płynące z zastosowania marihuany w medycynie, społeczna akceptacja tej metody leczenia wciąż budzi kontrowersje. Wymaga to od społeczności naukowej i medycznej nie tylko dalszych badań, ale również pracy edukacyjnej, mającej na celu zmianę percepcji marihuany jako substancji wyłącznie rekreacyjnej.

Podsumowując, mimo że badania nad wykorzystaniem ekstraktów z konopi w leczeniu czerniaka otwierają obiecujące perspektywy, potrzebne są dalsze działania na wielu frontach – prawnych, badawczych i edukacyjnych. Tylko wtedy będziemy mogli w pełni wykorzystać potencjał terapeutyczny marihuany, zmieniając oblicze współczesnej medycyny onkologicznej.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Gałka muszkatołowa
Gałka - nic szczególnego

Była środa, 18 XII 2002, gdy postanowiłem przetestować gałkę po raz kolejny, ale tym razem bez dodatków w stylu MJ, czy N2O.


45g gałki czekało już w szufladzie na odpowiedni moment. Po zjedzeniu kolacji zdecydowałem się rozpocząć całą akcję :)


  • Muchomor czerwony

Set & Setting: Las (muchomorowy) nocą. Szałas szamański ognisko. Wesoły nastrój. Jesienna ciepła noc.

Cel: odkrycie lasu jako pierwotnego domu i lepsze zapoznanie mocy A.M.

Dawkowanie: 5 Dobrze wysuszonych kapeluszy. Najpierw w piekarniku a potem na kaloryferze.

Doświadczenie: Alkohol, MJ, Muchomor Czerwony, Psilocybe Cubensis, Psilocybe Semilanceata, Salvia Divinorum

Wiek: 18 lat :)

  • 2C-B
  • Amfetamina
  • Grzyby halucynogenne
  • LSD-25
  • MDMA
  • Tripraport

Głównie we własnym mieszkaniu z bliską osobą.

Jest to kilka raportów, a raczej historia doświadczeń z całą grupą substancji, dlatego wstępne informacje o dawce itd. różnią się . 

  • Marihuana
  • Tripraport

Już od dłuższego czasu się zastanawiałam czy mam to napisać a jeśli tak to jak ująć to w słowa aby dało się to jako tako zrozumieć. Zamknęłam się w sypialni ze słuchawkami na uszach. I zaczęłam pisać....

  W sylwestra się wszystko zaczęło.

 Wiem że czasem jestem roztrzepana, taka z nie ograniętymi myślami, które biegają po przedpokoju mojej głowy, zaglądając do napotkanych pokoi z pytaniem czy tu pasują w danym momencie ( bądź na stałe ) czy też nie i biegną dalej. Trudno to wyjaśnić, jestem jaka jestem, jeśli mnie taką akceptujesz to cieszę się bardzo, jeśli nie to tam są drzwi, jest wiele ludzi do spotkania na życiowym parkingu.

   Nie zawsze tak było, dostałam porządną lekcję aby się tego "nauczyć". Ale mniejsza o to, zbyt osobiste.

randomness