Ramy czasowe podane przeze mnie są umowne, ale zbytnio nie odbiegają od rzeczywistości.
E-RECEPTY NA MEDYCZNĄ MARIHUANĘ – BĘDĄ OGRANICZENIA?
Kategorie
Źródło
Odsłony
360Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie zmian w zasadach wystawiania e-recept na wybrane grupy leków. Wielu polskich pacjentów obawia się, że już wkrótce z trudem uzyskają e-recepty na medyczną marihuanę.
Zmiany w wydawaniu recept online
Resort chce wprowadzić ograniczenia lub nawet zakaz wydawania recept na niektóre leki przez internet, o czym poinformował na początku kwietnia br. minister zdrowia Adam Niedzielski. W ostatnim czasie oferty tzw. „receptomatów”, a zatem możliwości uzyskania w ekspresowym tempie recepty online na różne leki wyrastają jak grzyby po deszczu. Ministerstwo chce ukrócić ten proceder, który w wielu przypadkach polega na wydaniu recepty bez jakiejkolwiek konsultacji lekarskiej.
Chcemy przygotować takie rozwiązanie, które będzie wypośrodkowane, tzn. będzie cały czas utrzymywało komfort korzystania z niego. Z drugiej strony widzimy jednak, że pewne aktywności należy ograniczyć.
– powiedział Niedzielski
Zmiany mogą wejść w życie jeszcze w tym miesiącu.
Jakie grupy leków obejmą wprowadzone zmiany?
Chodzi o leki uzależniające. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że mowa jest o opioidach i lekach narkotycznych.
Dodatkowo planowane są zmiany w teleporadach. Wprowadzony ma zostać pewnego rodzaju standard obsługi obejmujący wywiad medyczny, co zapobiec ma wypisywaniu przez jednego lekarza „od ręki” nawet kilkuset recept dziennie.
Z jednej strony teleporady to dziś często jedyna możliwość skorzystania przez pacjenta z pomocy lekarza. Z drugiej – widzimy nadużycia, które trzeba wyeliminować.” – powiedział rzecznik – „Jedna z ustaw w parlamencie jest procedowana “w trybie ekstraordynaryjnym”, do niej zostaną dodane przepisy, które mają “wyeliminować nieprawidłowości.
E-recepty na medyczną marihuanę – czy obawy pacjentów są uzasadnione?
Medyczna marihuana jest zakwalifikowana do leków RPW, a zatem leków psychotropowych. Nie bez powodu zatem pacjenci niepokoją się, że wkrótce mogą mieć utrudniony dostęp do leku.
Póki co wiadomo, że zmiany nie dotkną leków stosowanych w ginekologii. Równocześnie nie jest planowane zwiększenie dostępności antykoncepcji awaryjnej. Polska i Węgry to jedyne kraje Unii Europejskiej, w których tego typu preparaty wciąż wydawane są wyłączenie na receptę.