Dziecko i narkotyki? Poradnię PTZN w Bydgoszczy dobiły wysokie rachunki

Likwidacja poradni Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii okazała się nieunikniona. PTZN w Bydgoszczy pozyskał jednak środki na realizację programu wczesnej interwencji narkotykowej FreD Goes Net.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Express Bydgoski
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

29

Likwidacja poradni Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii okazała się nieunikniona. PTZN w Bydgoszczy pozyskał jednak środki na realizację programu wczesnej interwencji narkotykowej FreD Goes Net.

Poradnia PTZN w Bydgoszczy zakończyła działalność z końcem roku. Powodem były koszty utrzymania i rachunki, które wzrosły kilkukrotnie w 2022. Z dotacji samorządowych i centralnych brakowało na opłacenie kosztów administracyjnych czynszu, zapłacić za prąd, ogrzewanie i za obsługę księgową lokalu przy ulicy Gajowej 43.

Kiedy informowaliśmy o problemie po raz pierwszy, w styczniu 2023 roku, nie było jeszcze wiadomo, czy w Bydgoszczy będzie dalej realizowany kluczowy program interwencyjny kierowany do młodych ludzi, którzy mieli kontakt z narkotykami. Chodzi o program wczesnej interwencji FreD Goes Net. Czekano wtedy na rozstrzygnięcie konkursu na prowadzenie jego obsługi.

- "FreD" jest kierowany do młodych ludzi, którzy po raz pierwszy zostali przyłapani w związku z używaniem alkoholu lub narkotyków - mówi Robert Rejniak, szef oddziału Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy.

A warto zauważyć, że właśnie to miasto w Polsce było pierwszym, do którego przed laty program zagościł. Jednym z głównych jego założeń jest zasada, że młodzież po raz pierwszy przyłapana, np. przez policję na posiadaniu zakazanych w Polsce środków psychoaktywnych, unika kary, o ile zdecyduje się na udział w terapii uzależnień. FreD działa też w Toruniu, Brodnicy, Tucholi, Sępólnie Krajeńskim, Świeciu i Nakle.

Była poradnia, będzie ośrodek kuratorski

- Teraz mogę już powiedzieć, że PTZN w dalszym ciągu będzie kontynuować program w Bydgoszczy - potwierdza Rejniak. By skorzystać z pomocy, młodzi ludzie i ich rodzice mogą kontaktować się z prowadzącymi dzwoniąc lub pisząc pod numer 604 810 296.

Program cieszył się dużym powodzeniem, a rocznie samą poradnię PTZN w Bydgoszczy odwiedzało około 450 osób. PTZN w Bydgoszczy utrzymał się również program Candis, czyli terapia dla osób uzależnionych od marihuany lub haszyszu. Kontakt do programu email: ptznbyd@op.pl

W dawnej siedzibie Poradni PTZN, przy ulicy Gajowej ma powstać Ośrodek Kuratorski Sądu Rejonowego. Kiedy siedziba przestała działać, osoby, które były zapisane do niej jeszcze jesienią ubiegłego roku, skierowano do Stowarzyszenia Monar - Poradni Profilaktyczno-Konsultacyjnej przy ul. Św. Trójcy, a także do Bydgoskiego Ośrodka Rehabilitacji Terapii Uzależnień i Profilaktyki BORPA przy ul. Śliwińskiego.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • 2C-T-2

Nazwa substancji: 2C-T2

Dawka: 20 mg doustnie

Set & setting: pusta chata, mała kameralna imprezka, dobry humor


  • Dekstrometorfan

Jakiś tam poniedziałek. Wieczór. Godzina 20:50. Spokój domowego ogniska, rodzina w pobliżu. Chęć przeżycia OOBE.

Set & Setting: Jakiś tam poniedziałek. Wieczór. Godzina 20:50. Spokój domowego ogniska, rodzina w pobliżu. Chęć przeżycia OOBE.

Dawka 675 mg / 12mg/kg Waże 56 kg. Doustnie. Postać: Tabletki. Co 8 min 4 tabletki.

Lat: 19
Doświadczenie: Mj Feta DXM Haszysz Efedryna.
Po raz szósty brałam DXM.

  • Marihuana
  • Tripraport

W eksperymencie biorą udział: Dwie osoby i roślina.
Oto ich krótka charakterystyka:
1. Mój przyjaciel [MP]: 18-sto letni mężczyzna z dużym doświadczeniem z psychodelikami. Czujący sympatię do marihuany, nieprzepadający za alkoholem.
2. Ja [Ja]: 19-sto letni mężczyzna czującym sympatię do alkoholu i jak do tej pory nieprzepadający za marihuaną.
3. Roślina - ponad 7 gram Marihuany w postaci trzech dużych, pięknie pachnących, błyszczących pod światło topków. Grzechem było zapakowanie ich w foliowy pakiet.

  • Alprazolam

Z CZYM MAMY DO CZYNIENIA


Xanax. Substancja aktywna Alprazolam. Spotykane najczesciej w postaci

drazetek 0,5mg (rozowe) i 1mg (fioletowe). Biale pudeleczko zawiera

3 listki x 10 pigul kazdy. Nalezy do grupy benzodiazepin, czyli tych co

np. popularne Relanium (Diazepam), jednak koszt Xanaxowej imprezy

jest stosunkowo wysoki, bo pudelko 30x1mg kosztuje grubo ponad 70PLN.

O bialym swistku, ktory zabiera baba zza okienka w aptece chyba nie musze

randomness