Dlaczego papierosy opóźniają Alzheimera?

Pozytywne skutki palenia papiersów

Anonim

Kategorie

Źródło

onet.pl/PAP, jkl

Odsłony

6563
Produkt rozpadu nikotyny w organizmie zapobiega odkładaniu w mózgu płytek amyloidalnych - nieprawidłowych struktur obserwowanych u osób chorych na Alzheimera - donoszą badacze z USA na łamach "Proceedings of the National Academy of Science".

Wcześniejsze wyniki badań sugerowały, że palenie papierosów może opóźniać rozwój Alzheimera. Nie pozwoliły jednak zrozumieć, jakie może być podłoże tej zależności.

Zespół kierowany przez Kima Jandę i Tobina Dickersona z The Scripps Research Institute w La Jolla w stanie Kalifornia zaobserwował, że za ochronny wpływ nikotyny na mózg odpowiada produkt jej rozpadu w organizmie - nornikotyna.

W swoich wcześniejszych doświadczeniach para badaczy zauważyła, że nornikotyna pośredniczy w reakcji glikacji zachodzącej między białkami i związkami zaliczanymi do węglowodanów, jak np. cukier glukoza. Reakcja ta jest bardzo zbliżona do procesu, któremu podlegają białka w czasie gotowania pokarmów. Glikacja, w której bierze udział nornikotyna, jest generalnie uznawana za szkodliwą dla organizmu. Badacze zastanawiali się nawet, czy nie może ona sprzyjać rozwojowi alzheimera.

Okazało się jednak, że inkubowanie w roztworze beta-amyloidu (związku z którego powstają nieprawidłowe płytki w chorobie Alzheimera) z nornikotyną i glukozą wyraźnie ograniczyło proces tworzenia płytek amyloidalnych.

Coraz więcej dowodów wskazuje, że to właśnie płytki powstające w obszarach mózgu związanych z zapamiętywaniem i uczeniem się są przyczyną rozwoju choroby Alzheimera. Na pewno jednak są jej charakterystycznym objawem. Dlatego autorzy mają nadzieję, że ich wyniki pomogą w opracowaniu nowych metod leczenia i prewencji tej wyniszczającej choroby.

Jak podkreślają, choć nornikotyna może potencjalnie pomóc w terapii choroby Alzheimera, jest ona substancją toksyczną. Dlatego dalsze badania powinny skupić się nad opracowaniem jej nieszkodliwego odpowiednika, który w podobny sposób będzie chronił mózg.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

QrA (niezweryfikowany)
LOL, troche sie zaskoczyłem, nie wiedziałem ze palenie papierosów ma jakieś pozytywne skutki.
:o (niezweryfikowany)
LOL, troche sie zaskoczyłem, nie wiedziałem ze palenie papierosów ma jakieś pozytywne skutki.
rhoxi (niezweryfikowany)
WOW, to ladnie sie dzieje :/
LaSziDO (niezweryfikowany)
Jak nie na alz. to na raka co t o za roznica:)
Medykor (niezweryfikowany)
Wszelkie reakcje energetyczne i chemiczne zachodzące w ciele człowieka zależą nie tylko od poziomu w organizmie substancji chemicznych i hormonów ale także od reakcji nerwowych będących skutkiem odbierania przez mózg bodźców z otoczenia czemu towarzyszy powstawanie impulsów nerwowych rozprzestrzeniających się w strukturach mózgu. Na siłę tych impulsów wpływa ilość receptorów muskarynowych i nikotynowych na które oddziaływuje jeden z najważniejszych ludzkich hormonów acetylocholina. Ilościowa równowaga między tymi dwoma receptorami wpływa na sprawne i efektywne procesy myślenia, czemu towarzyszy powstawanie nowych połączeń miedzy komórkami i rozrost tkanki mózgowej. Przeciwdziała to chorobie Alzheimera, która jak wiemy polega na zaniku tkanki mózgowej. W ten oto sposób palenie papierosów może stymulować w systemie nerwowym człowieka aktywność receptorów nikotynowych i korzystnie wpływać na sposób myślenia. Wielu palaczy przyznaje, że zaciąganie się papierosem w niektórych sytuacjach stresowych działa uspakajająco, rozluźniająco i pozwala zebrać myśli. Teorie te jednak nie są potwierdzone naukowo
Zajawki z NeuroGroove
  • Mefedron
  • Pierwszy raz

niepokój, zaciekawienie. Głównie rynek, praca na dworze od osiemnastej do drugiej w środku zimy i dwóch znajomych

21:00.

Klasycznie z Mikołajem spotykam się na rynku z ulotkami, środek zimy więc jest cholernie zimno. Kolega już kosztował parę razy wężulków i miał lekkie ciśnienie. Spotykamy jego znajomego Krystiana, który jest uzależniony ale dogadujemy się na gram. Kacper zostaje i rozdaje ulotki, ja z Krystianem wyruszam w stronę Ksero24h na Stawowej.

21:30.

Zaniepokojony idę za Krystianem. Skręcamy w uliczke, Krystian puka w okienko i krzyczy: "MKĘ!" i wykłada dwa banknoty dwudziestozłotowe a w zamian dostaje woreczek z białym kryształem.

21:45

  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana
  • Mefedron
  • Tripraport
  • Tytoń

Urodziny kolegi pod gołym niebem w pochmurny deszczowy dzień. Wyborne towarzystwo, w dobrym humorze z dobrym nastawieniem. Pozytywne zaskoczenie niespodzianką.

Witam wszystkich zebranych po raz trzeci, skoro już tu jesteście to życzę miłej lektury.

Trzeci raz, słowem wstępu:

  • Etanol (alkohol)
  • LSD-25
  • Marihuana
  • Pierwszy raz

Pozytywne nastawienie do nowej substancji, wycieczka do lasów z dwoma kumplami - jednym dobrze obeznanym - B i jednym nowicjuszem próbującym po raz pierwszy tak jak ja - W. Większość podróży w otoczeniu natury, wiosna, maj, przez cały czas lekko padał deszcz. Spontaniczna, niezaplanowana podróż.

Należałoby zacząć opis od tego, że raport pisany jest po upływie około 2,5 roku od podróży. Niestety część rzeczy już zapomniałem a same odczucia też nie są "na świeżo", ale zdecydowałem się na spisanie tego co mi wciąż pamiętam zanim wszystko wywietrzeje mi z głowy. Zdaję sobie sprawę, że TR jest trochę przydługawy, ale początkowo pisałem go raczej dla siebie i osób uczestniczących w tripie po prostu na pamiątkę. Opisywaną podróż uważam za swoje pierwsze psychodeliczne doświadczenie z prawdziwego zdarzenia.

  • 3-CMC
  • LSD-25
  • Marihuana
  • Tripraport

Koniec miesięcznego detoksu , chęć mocnego nakwaszenia , dom/las/miasto

Siemano kolano . Tu znowu ja , mazur i moje narkotykowe spierdolenie . Chcę wam dziś opisać mojego niecodziennego tripa z 600 μg kwasa . Od razu przepraszam za błędy ortograficzne i inne niedociągnięcia ale siedzę teraz nafurany że JA PIRDOLE , kamienie mam więc wena mi się nie skończy . Jarek też wpadł ale nie mam ani szkła ani bletek więc idę zrobić bongo z jabłka i bez dłuższego przedłużania zaczynam . ( dodam że trip miał miejsce 10.12.2020 )