Czy marihuana powinna być zdelegalizowana na całym świecie? Analiza najnowszych badań i kontrowersj

W ostatnich latach dyskusja na temat legalizacji marihuany zyskała na intensywności, a nowe badania pokazują, że ma to poważne konsekwencje zdrowotne i społeczne. Z jednej strony liberalizacja prawa dotyczącego marihuany doprowadziła do jej większej dostępności i popularności, z drugiej strony pojawiają się coraz bardziej alarmujące dane o jej wpływie na zdrowie psychiczne i fizyczne użytkowników. Przyjrzyjmy się najnowszym badaniom i analizom na ten temat.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

bialykruk.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

106

W ostatnich latach dyskusja na temat legalizacji marihuany zyskała na intensywności, a nowe badania pokazują, że ma to poważne konsekwencje zdrowotne i społeczne. Z jednej strony liberalizacja prawa dotyczącego marihuany doprowadziła do jej większej dostępności i popularności, z drugiej strony pojawiają się coraz bardziej alarmujące dane o jej wpływie na zdrowie psychiczne i fizyczne użytkowników. Przyjrzyjmy się najnowszym badaniom i analizom na ten temat.

Wzrost konsumpcji marihuany

Nowe badania, opublikowane 22 maja br. w czasopiśmie „Society for the Study of Addiction”, pokazują, że dzienne spożycie marihuany w USA po raz pierwszy przewyższyło dzienne spożycie alkoholu. Wskaźnik dziennego spożycia konopi indyjskich na mieszkańca w USA wzrósł od 1992 roku niemal 15-krotnie, osiągając 17,7 miliona osób w 2022 roku, podczas gdy dziennych konsumentów alkoholu jest 14,7 miliona. Profesor Jonathan Caulkins z Uniwersytetu Carnegie Mellon zauważył, że „tendencje te odzwierciedlają zmiany w polityce, ze spadkami w okresach większych ograniczeń i wzrostem w okresach liberalizacji polityki”.

Konsekwencje zdrowotne

Coraz więcej badań wskazuje na negatywne skutki zdrowotne związane z używaniem marihuany. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Toronto wykazały, że u nastolatków używających marihuany 11 razy częściej diagnozuje się zaburzenia psychotyczne, takie jak psychozy. Uczeni przeanalizowali przypadki hospitalizacji młodzieży, odkrywając, że ryzyko psychozy jest 27-krotnie większe w tej grupie.

Podobne wyniki przyniosło populacyjne badanie przeprowadzone w Danii, które wykazało czterokrotnie większe ryzyko wystąpienia objawów psychotycznych i choroby afektywnej dwubiegunowej u osób uzależnionych od marihuany. Z kolei badania z Kanady pokazują, że legalizacja marihuany prowadzi do znacznego wzrostu liczby seniorów trafiających na szpitalne oddziały ratunkowe z powodu zatrucia konopiami indyjskimi, szczególnie po wprowadzeniu jadalnych produktów z konopi.

Ekonomiczne aspekty legalizacji

Mimo negatywnych konsekwencji zdrowotnych marihuana jest również postrzegana jako potencjalny motor napędowy gospodarki. Liberalizacja prawa i legalizacja marihuany otworzyły nowe możliwości dla biznesu. Kanada, Urugwaj, Kolumbia i Izrael stały się głównymi eksporterami konopi indyjskich, czerpiąc ogromne zyski z uprawy i eksportu tej rośliny. Przewiduje się, że dalsza liberalizacja prawa na całym świecie może przynieść jeszcze większe korzyści ekonomiczne.

Debata publiczna i polityka

Obecne badania i analizy wskazują, że rosnące spożycie marihuany i związane z tym ryzyko zdrowotne powinny skłonić rządy do ponownego przemyślenia swojej polityki dotyczącej tej substancji. Dr Lona Mody i dr Sharon K. Inouye, analizując badania z Ontario, apelują o odpowiednie edukowanie społeczeństwa na temat skutków ubocznych i bezpiecznego stosowania marihuany, zwłaszcza wśród osób starszych.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • 4-FMA
  • Pierwszy raz

Dom rodzinny, restauracja, potem ponownie dom i ciepłe łóżko. Tylko laptop, ja i moje smakołyki. :)

T+0 (23:25) - Wsypuję do kawałka chusteczki około 200mg 4-FMA. Mam już wagę w oczach, więc wiem ile to i raczej nie przedobrzę. Zawijam w cukiereczka, ale z 'otwarciem' z jednej strony, dokręcam i górna część odczłonowuje się. Połykam bombkę i zapijam colą

  • 2C-P
  • Marihuana
  • Tripraport

Chęć odbycia ciekawej podróży.

                                          Spojrzenie przez pryzmat

 

 

Mały wstęp: czas spędzałem na zmianę z trzema osobami, nazwijmy ich M – kolega z dalszego osiedla, L – bardzo dobry kumpel i J – brat L, mój przyjaciel.

 

 

TR  (-) parę h

 

  • Ayahuasca

Cięzko było mi się zabrać za pisanie tego TR ponieważ ajałaskowe doświadczenie jescze do tej pory nie zostało przezemnie ogarnione. Być może ogarnięte nie zostanie jeszcze przez długi czas. Może nie stanie się to nigdy. Z tego względu robie to pare dni po całym wydarzeniu, kiedy jeszcze nie zostało ono zatarte w mojej szwankującej pamieci.

  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Podjarka niesamowita, fascynacja, zaciesz, wysokie oczekiwania, pycha, zuchwałe podejście typu "Należy mi się to i to..." Czyli ogółem mocno przesadzona ambicja, za którą los potrafi ukarać.

ELESDI- Wreszcie Cię mam. Mam i zamierzam skonsumować. Po całych latach (właściwie to niecałym roku, bo o mocy kwaska się dowiedziałem niedawno stosunkowo) poszukiwań, po wielu staraniach, przez ciężar pracy i przez milion poświęceń... KWAS! Mam go. Wpadł mi w ręce.

A tak serio to znalazłem go w rynsztoku przypadkiem.