Czeski rząd złagodzi kary za posiadanie marihuany

Wicepremier Czech Petr Mares chce obniżenia kar za posiadanie marihuany

Anonim

Kategorie

Źródło

The Prague Post

Odsłony

7896
Marihuanowa propozycja zaiskrza debatę


Siedząc na murawie parku Letna w Pradze 21-letni mężczyzna spokojnie zwinął marihuanowego papierosa.

Podpalił go i wziął trzy głębokie machy, zanim podał go koledze.

"To cię nie wciąga w nałóg" - powiedział palący, który pozwolił się nazwać Josefem. - "Zioło to to samo co piwo".

Rytuał Josefa to powszechny widok w kraju, gdzie 400 000 palaczy marihuany jest ignorowanych przez władze, a tolerowanych przez prawie każdego.

Teraz wicepremier Petr Mares chce wyprzedzić kryminalne działania i zliberalizować krajowe prawa dotyczące marihuany, aby odzwierciedlały luźną postawę palaczy.

Mares, członek [czeskiej:)] Unii Wolności zajmujący się programami antynarkotykowymi, chce dokonać rozgraniczenia między marihuaną a twardymi narkotykami, takimi jak kokaina i heroina.

W tych dążeniach zainspirowały go trwające 2 lata i fundowane z finansów publicznych badania, które dowiodły, że konsumpcja marihuany jest mniej szkodliwa niż spożycie alkoholu i tytoniu.

Jego propozycja dopuszcza poprawę praw narkotykowych (obowiązujących od roku 1999) w ten sposób, że konsumenci napotykaliby jedyną przeszkodę w postaci grzywny za posiadanie marihuany. Według obowiązujących ustaw posiadanie 10 papierosów z marihuaną oznacza karę 2 lat więzienia.

Propozycja, będąca częścią zmian w kodeksie karnym proponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest wycelowana w oczyszczenie dwuznacznego języka w egzekwowaniu prawa, co daje policji wolność postępowania w ocenie, co jest tzw. dużą ilością narkotyków. Prawo definiuje dużą ilość jedynie jako "ilość większą niż mała".

Plan oklaskiwany

Mimo iż droga legislacyjna proponowanych zmian ma być dopiero wprowadzana do porządku prac parlamentu, zwolennicy legalizacji marihuany w Czechach już przyklasnęli planowi Maresa. Oznaczałoby to podążenie za zachodnioeuropejskim trendem do łagodzenia kar za posiadanie poprzez redefiniowanie jej jako lekarstwa raczej, niż czynnika kryminogennego.

Od 1999 roku 8 z 15 obecnych członków Unii Europejskiej wprowadziło poprawki do swoich praw narkotykowych, dekryminalizując konsumpcję marihuany, co stwierdziła amerykańska NORML (z ang. Narodowa Organizacja Reformy Praw Narkotykowych).

Otwarcie furtki dla propozycji Maresa może być także sygnałem odsunięcia się od polityki większości krajów byłego bloku komunistycznego, gdzie posiadanie nawet jednego skręta z marihuaną powoduje surowe kary, włącznie z więzieniem.

Mares powiedział, że jego poprawki są niezbędne, by powstrzymać młodzież przed przechodzeniem od marihuany do twardych narkotyków. Wskazał na statystyki, które mówią, że 50% ludzi w wieku licealnym próbowało marihuany. W Pradze, według niego, ta liczba skacze wzwyż do 70%.

"Prawdziwym zagrożeniem jest to, że zrobią następny krok od marihuany do igieł" - powiedział.

Poprzez nie mieszanie marihuany z narkotykami twardymi istnieje nadzieja, że będzie się bała uczynić krok dalej. Zgadzają się z tym zwolennicy marihuany.

To najlepszy sposób na poznanie problemu narkotyków w Republice Czeskiej" - powiedział Jiri Dolezal, reporter magazynu Reflex oraz autor kilku książek na temat legalizacji marihuany.

"To nie sposób"

"Głównym problemem, i sądzę, że propozycja Maresa stara się z tym zmierzyć w bardzo wyszukany sposób, jest to, że obecne prawa wrzucają ludzi używających marihuany w tę samą kategorię co przestępcy sprzedający heroinę dzieciom" - stwierdził Dolezal.

Plan napotyka opór ze strony niektórych twórców kodeksu oraz policji, włącznie z narodowym biurem antynarkotykowym.

Przeciwnicy legislacji mówią, że słabsze kary będą prowadziły do zwiększenia spożycia twardych narkotyków i wzrostu statystyk przestępczości. Nie zgadzają się również z tym, że marihuana jest mniej szkodliwa niż alkohol.

"To nie jest sposób rozwiązania problemu" - uważa Jiri Komorous, dyrektor Narodowego Centrum Antynarkotykowego.

Komorous powiedział, że jest przeciwny jakiemukolwiek łagodzeniu prawa. Według niego plan Maresa jest sprzeciwem wobec zaleceń ONZ-owskiego Międzynarodowego Komitetu Kontroli Narkotyków.

"Nie byłbym za bardziej restrykcyjnymi przepisami wobec dilerów, ale to nie powinno być kosztem legalizowania niektórych narkotyków" - powiedział.

Uznał, że badania odnośnie wpływu marihuany na zdrowie, finansowane i prowadzone za zgodą rządu, stoją w sprzeczności z raportami kilku ekspertów, włącznie z jednym opublikowanym w British Medical Journal, który pokazuje, że marihuana jest bardziej szkodliwa niż alkohol i papierosy.

Komorous, który lobbuje na rzecz swojego stanowiska w parlamencie, mówi, że zyskał już wielu zwolenników.

Niektórzy palacze marihuany, zapytywani o tą kwestię, uważają, że cała historia z ustawą to strata czasu, twierdząc, że nikt w ich kraju nie został do tej pory ukarany więzieniem za spożycie.

"Sytuacja już jest luźna" - uważa Vincent McCaffrey, 24-letni Irlandczyk mieszkający w Pradze od ponad 2 lat. - "Ludzie czują się swobodnie paląc".


Kevin Livingston

The Prague Post (praguepost.com), 19.06.2003


tłum. luxx

wytłuszczenia: hyperreal.info

Od redakcji Hyperreal.info: Polsko! Ucz się od Czechów!!! Holandia, Belgia, Szwajcaria, Kanada i wreszcie powoli nasi południowi sąsiedzi - jak wiele jeszcze potrzeba przykładów ze świata i Europy, żebyś - nasza władzo - przejrzała na oczy w sprawie legalizacji marihuany?!

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Teraz Polska! (niezweryfikowany)
Sprezmy sie panowie i panie na jutrzejszych manifestacjach - moze i nasze wladze przejrza na oczy!!!
cps (niezweryfikowany)
- tlko piepszą głupoty zajmując czas antenowy i kase podatników,
luxx (niezweryfikowany)
bienvenida a Tijuana
Agatka (niezweryfikowany)
Oj, nie przejrzy chyba ta władza, nie przejrzy, chyba, że za 100 lat :P
xil (niezweryfikowany)
ale tak czy siak nigdzie nie ma tka dobrze jak w holandi gdzie sa coffeeshopy :)
Anonim (niezweryfikowany)
Ganja powinna byc legalna w kazdym kraju na swiecie poniewaz nie uzalaznia fizycznie mniej szkodzi od alkocholu czy paierosow ale ludzie sprawujacy władze nie maja o tym pojecia i porownuja bake z twardymi narkotykami:(:(czego wogule nie rozumie!!!! THC LEGAL!!!!!!!!!!!
kombajn (niezweryfikowany)
KURwa ludzie przejzyjcie na oczy konopia to nadzieja ludzkości ...................więc musi byc legalna aby kazdy bez obaw mógł jej spróbować <br>
compound (niezweryfikowany)
polskie wladze same nie przetra sobie oczu dopoki ameryka tego nie zrobi, <br>
el (niezweryfikowany)
zawsze kurwa na końcu jak takie osły! a pod sejm to chyba z kosami trzeba będzie iść a nie z transparentami ;) Wakacje w Czechach???
manthatyoufear (niezweryfikowany)
ZAPRASZAM WSZYSTKICH HASZOFILI I BLANTOCHOLIKÓW Z TRÓJMIASTA (I NIE TYLKO) NA MANIFESTACJE KANABY W SPRAWIE ZMIANY PRAWA POLSKIEGO WOBEC ZIÓŁKA, KTORA ODBĘDZIE SIĘ W SOBOTĘ 21 CZERWCA O 16:16, przd urzędem miasta gdyni, więcej informacji na http://hyperreal.info/kanaba/go.to/sec/331
why (niezweryfikowany)
az serce mnie sciska kiedy czytam jak jest za granica a w polsce tak przejebane DLACZEGO???????
_roxyK (niezweryfikowany)
- tlko piepszą głupoty zajmując czas antenowy i kase podatników,
LaSziDo (niezweryfikowany)
NO - dobrze ze mam blisko
chao (niezweryfikowany)
bienvenida a Tijuana
Smyku 16V (niezweryfikowany)
Z polską złośliwą i złodziejską mentalnością jak również z pijackim uporem polacy będą walczyć o to co &quot;dobre &quot; ponieważ nasz naród jest mądry i pobożny. Następne pokolenie pewnie będzie miało szanse się wykazać ustawą jeszcze nie legalizującą marihuane ale dopuszczająca jej posiadanie ponieważ być moze &quot;zgłupieje &quot; biorąc przykład z innych &quot;niemądrych &quot; krajów. Może syn mojego syna (mój ma dobiero 3 roczek) będzie mógł na luzie zajarać skręta na ławce w parku bez stresu i w obecności stróża prawa podelektować sie THC, a nie jak jego dziadek (z wyrokiem w zawieszeniu 1/3 za 1 nabitą fifkę ,palenie i udzielanie &quot;) , który żeby zajarać to się musi niezle skitrać w sraczu i wydmuchiwać dym przez lufcik, klnąc równocześnie na naszą władzę i tłumić wciąż wzbierającą nienawiść do policji i konfidentów. Nie kradnę,nie zabijam, troszkę klnę i jaram, lubię również piwko. Czy to jest powód zeby mnie zamykać? Przez tę jedną fifkę? Kochana POLSKA może wreszcie oprzytomnieje bo obecna ustawa, którą jeden z blizniaków wymyślił jest bez sensu a nawet wyzwala większą agresje i niechęć do stróżów prawa, którzy muszą wykonywać swoje obowiązki bo to jest ich praca. Kiedys patrzyłem na policjanta jak na policjanta teraz patrze zupełnie inaczej już nie jak na policjanta, tylko jak na wroga ponieważ zrobiono ze mnie przestępce nowelizując ustawę o narkomanii. Jak tak dalej pójdzie to zamkną 70% młodzieży a tych co nie zamkną już dawno nie będzie bo opuszczą ten chory kraj. Kaczyński na prezydenta!!!
Zajawki z NeuroGroove
 • Dekstrometorfan

 • Alprazolam
 • Benzydamina
 • Dekstrometorfan
 • Diazepam
 • Gałka muszkatołowa
 • Ketamina
 • Klonazepam
 • Kodeina
 • LSD
 • Marihuana
 • Morfina
 • Pseudoefedryna
 • Tramadol
 • Uzależnienie

praktycznie wszędzie i w każdych okolicznościach

5 lat czystej destrukcji – historia mojego uzależnienia

 • Butan
 • Butan
 • Pierwszy raz

13 latek zamknął się w toalecie, bez potrzeby skorzystania z WC. By się odizolować, posiedzieć w samotności. Relax. Nudy. Inspiracja. Pokusa, by zabić nudę nie rezygnując z komfortu relaxu w samotności tam, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał.

T0. 

Zwinięty fragment papieru toaletowego zatykający wylot odświerzacza Brise siedząc w toalecie 1m2.

Zapalone światło.

 

Psikam odświerzaczem w papier, by oszczędzić twarz.

Przykładam papier do nosa i zaczynam w sposób ciągły inhalować opary przez kilkanaście sekund.

 

W ciągu sekundy odpływam, Moje ciało jest porażone, w transie, zaczyna stopniowo coraz mocniej i mocniej drżeć. Po ok. 3 sekundach wygina Mnie do tyłu z głową do góry i dostaje silnej padaczki.

 

Odświerzacz upada na podłogę.

 

 • Grzyby halucynogenne

po pierwsze chcialem was ostrzec przed grzybkami z miasta ktore sie zwie wawa...jedyna moja jazda po (!) 120

grzybach i to w dodatku z wywaru byla taka ze jak sie czemus bardzo dokladnie zaczynalem przygladac to wtedy

zaczynalo sie zmieniac i deformowac...cos jak po polowce kwasa np turbo rowera 2000... takie cienikie nic....a i

jeszcze jedyne co bylo smieszne w tym wszystkim to to ze przez 3 godziny stalem pod prysznicem...odkrecilem wode i

randomness