Coraz więcej uzależnionych. Liczba zgonów w Niemczech jest najwyższa od 20 lat

Ilość zgonów związanych z narkotykami jest najwyższa od 20 lat – w 2021 roku zmarło z tego powodu prawie 2 tys., a liczba ta rośnie z każdym rokiem. Najczęściej przyczyną śmierci jest heroina i długotrwałe uszkodzenia, spowodowane używaniem nielegalnych substancji. Wg szacunków w Niemczech od heroiny uzależnionych jest ok. 165 tys. osób.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Noizz.pl / PAP
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

59

Ilość zgonów związanych z narkotykami jest najwyższa od 20 lat – w 2021 roku zmarło z tego powodu prawie 2 tys., a liczba ta rośnie z każdym rokiem. Najczęściej przyczyną śmierci jest heroina i długotrwałe uszkodzenia, spowodowane używaniem nielegalnych substancji. Wg szacunków w Niemczech od heroiny uzależnionych jest ok. 165 tys. osób.

W Niemczech w 2021 roku z powodu nadużywania nielegalnych substancji zmarło 1826 osób. Był to wzrost o 15,5 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

Najbardziej dotknięta problemem jest Nadrenia Północna-Westfalia. W tym najbardziej zaludnionym kraju związkowym (17,92 mln mieszkańców) w związku z narkotykami zmarło 401 osób. W Bremie (680 tys. mieszkańców) zgonów takich było 40, co stanowi wzrost aż o 127 proc. w stosunku do roku 2020.

Powodem wzrostu zgonów mogła być pandemia koronawirusa, która pogorszyła sytuację uzależnionych. "Ze względu na lockdown i ograniczenia w kontaktach, zakres pomocy dla osób uzależnionych stał się ograniczony, dostęp do osób, z którymi można było porozmawiać – uniemożliwiony" – wyjaśnia portal stacji ZDF, podkreślając, że liczba zgonów z powodu narkotyków wzrastała znacząco jeszcze przed pandemią.

Narkotykami, które prowadziły najczęściej do śmierci w 2021 roku, była heroina z morfiną, a także morfina lub opioid w połączeniu z innymi substancjami. Odnotowano 686 takich przypadków.

Polityka narkotykowa do poprawki

"Podobnie jak w poprzednich latach, najbardziej śmiercionośnym narkotykiem pozostaje heroina" – podkreśla ZDF. Jednak większość zgonów spowodowana była długotrwałymi uszkodzeniami, spowodowanymi zażywaniem narkotyków (wyniszczenie fizyczne, większa podatność na zarażenie się chorobami typu HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu C).

Wg szacunków w Niemczech od heroiny uzależnionych jest ok. 165 tys. osób.

"Te liczby zasmucają. Są szokujące i pokazują, że niemiecka polityka narkotykowa wymaga zmian w wielu obszarach" – skomentował Burkhard Blienert, komisarz rządu ds. uzależnień i narkotyków.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Bromazepam


Lexotan z bromazepamem to cos pieknego!


  • Dekstrometorfan
  • Uzależnienie

Różne

Historia mojego upadku po Acodinie.

 

Raport z ponad 6 lat ćpania.

 

 

 

Witajcie, dzisiaj a dokładnie dnia 17 stycznia 2019 roku spisuję ten raport. Jest to bardzo dziwny okres mojego życia i w związku sam raport może wyjść mi dosyć chaotyczny ale na pewno nie będzie bezwartościowy. Będzie to też dość intymne ale mam ogromną chęć podzielenia się swoimi doświadczeniami.

 

  • Kokaina

Nudzi mi sie, to Wam cos napisze ;]
...wiec moja poznawczo-cpunska pasja zaprowadzila mnie do koksu.

oto, co ostatnio mi sie przysnilo (to od benzodiazepin, ktore

zapisal mi lekarz, mam takie barwne i detaliczne sny).
  • 4-HO-MET
  • Pierwszy raz

Otoczenie: Początek - mieszkanie brata, dobrze znane dające poczucie bezpieczeństwa, nie licząc ciemnych zakamarków. Mieszkanie duże, w starej kamienicy. W trackie: podróż do świata zewnętrznego - nocny spacer. Później powrót na wspomniane mieszkanie i tam już do końca tripu w jednym największym rozległym pokoju. Pokój dający wiele bodźców wzrokowych, dużo kolorów, kształtów, stare meble, obrazy. Trip 4- osobowy z zaufanymi ludźmi. Całkowity brak lęku przed nimi, bardziej lekki lęk o nich, spora wzajemna empatia. Nastawienie: lekki lęk ale chce spróbować, próba oczyszczenia z oczekiwań co do substancji, w głowie teksty z książek o psychodelikach i szamanizmie. Chęć doświadczenia i rozwoju.

Siedzimy w kuchni na mieszkaniu u brata. Przed nami 4 kielony wypełnione wodą i białym proszkiem. Jestem Ja, "A" czyli mój brat, "K" czyli jego dziewczyna i "M" czyli mój dobry kumpel. Jestem w tym dobrym położeniu, że wszystkich znam bardzo dobrze. "M" z "K" znają się dosyć słabo, "M" z moim bartem już lepiej. Chociaż wszyscy się bardzo lubią. Piszę o tym dlatego, że będzie to miało wpływ na późniejsze postrzeganie siebie nawzajem. Godzina około 18:00 - ładujemy.

randomness