Co dziesiąty student pali marihuanę

10 proc. studentów sięgnęło po marihuanę lub haszysz w ciągu ostatnich 30 dni. Do ecstasy i amfetaminy przyznało się odpowiednio 1,2 oraz 1,5 proc. studentów - wynika z najnowszych badań zasięgu narkomanii na uczelniach.

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

3811

Wyniki badań ankietowych, na podstawie których powstaje raport dotyczący używania przez studentów substancji psychoaktywnych, przedstawiono w piątek w Pałacu Prezydenckim.

Z inicjatywy sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Barbary Labudy, w ramach akcji Uczelnie wolne od narkotyków, badanie przeprowadziły Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii i Pracownia Badań Społecznych.

Badanie zakończono 20 czerwca. Ankietowano grupę ponad 1500 osób studiujących w trybie dziennym i wieczorowym na uczelniach państwowych i niepaństwowych.

Zadano im m.in. pytanie, czy sięgali po określone środki psychoaktywne:

  • kiedykolwiek w życiu,
  • w czasie ostatnich 12 miesięcy
  • w czasie ostatnich 30 dni.

Do zażywania marihuany lub haszyszu w czasie ostatniego miesiąca przyznało się 10 proc. studentów, do zażywania ecstasy i amfetaminy - odpowiednio 1,2 oraz 1,5 proc. studentów

Na pytanie, czy kiedykolwiek używałeś marihuany lub haszyszu?, twierdząco odpowiedziało ponad 35 proc. studentów. Na to samo pytanie na temat amfetaminy - około 11 proc., a ecstasy - 4,7 proc.

Do środków psychoaktywnych zaliczono także leki uspokajające i nasenne (kupowane wyłącznie na receptę, ale wykorzystywane bez wskazań lekarza). Do ich używania choć raz w życiu przyznało się ponad 4 proc. badanych, a w ostatnim miesiącu - 1,1 proc.

Kontakt ze środkami psychoaktywnymi częściej mają mężczyźni niż kobiety - podkreślił Maciej Kochanowicz z Pracowni Badań Społecznych.

Ankietowanych studentów zapytano o dostępność substancji psychotropowych. Dosyć łatwo lub bardzo łatwo dostać konopie indyjskie - tak uważa aż 67 proc. badanych. To samo na temat amfetaminy powiedziała ponad połowa respondentów.

Sytuacja nie jest co prawda porażająca, jednak nie ma się z czego cieszyć, bo narkotyki stały się elementem kultury młodzieżowej i studenckiej. Są bardzo łatwo dostępne - podkreślała Labuda.

Minister dodała, że uczelnie są często bezradne, bo istniejąca ustawa o szkolnictwie wyższym nie daje ich władzom instrumentów przeciwdziałania narkomanii.

W świetle istniejących przepisów nie można stosować sankcji takich, jak usunięcie z uczelni studentów handlujących narkotykami. Obecnie przygotowywana nowa ustawa da uczelni większe możliwości w tym zakresie - zapowiedziała.

Ankietowanych pytano także o profilaktykę narkotykową. Większość pytanych (86 proc.) uważa, że uczelnie powinny się angażować w kampanie informacyjne na temat środków odurzających i konsekwencji ich stosowania. Jednocześnie niemal 80 proc. osób nie zauważyło, by ich uczelnia organizowała taką profilaktykę.

Ponad 80 proc. studentów twierdzi, że uczelnie powinny mieć prawo do wyciągania konsekwencji (np. skreślenie z listy studentów) wobec osób sprzedających lub narkotyki na terenie uczelni lub narkotyzujących się tam.

Uczelnie potrzebują porządnej polityki antynarkotykowej - uważa Labuda. Przygotowujemy standardy postępowania na uczelniach w sytuacji handlu narkotykami i ich używania - zapowiedziała.

Podkomisarz Paweł Chojecki z Komendy Głównej Policji ocenił, że raport nt. narkomanii na uczelniach pomoże opracować nową strategię antynarkotykową. Przerwa wakacyjna to dobry czas, by na podstawie takich danych opracować strategię, jak to zjawisko zwalczać - powiedział.

Chojecki przypomniał, że komendanci wojewódzcy podpisali już z rektorami porozumienia, na mocy których policja - gdy zajdzie taka potrzeba - może działać na terenie autonomicznej uczelni.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Kanalistic (niezweryfikowany)
skurwysynstwo...po prostu...yea yea zaostrzajcie skurwsyny...zaostrzajcie....
ZIELARZ (niezweryfikowany)
KAŁ PRAWDA TO NIC NIEDA POWINNO DLATEGO SIĘ WŁASNIE LEGALIZOWĆ ZIELE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Karczi (niezweryfikowany)
wiadomo ze zanizone dane , a po co maja sie przyznawac do dragsów? Żeby jeszcze bardziej zaostrzyli prawo i kontrole. Nikomu z tych którzy "uzywaja" nie jest to chyba na reke
Etaan (niezweryfikowany)
Ciekawe w jaki sposob to zaostrza... Moze beda kontrole wprowadzac? Albo bramki antynarkotykowe na uczelniach. To jakas paranoja... to czy ktos cpa czy nie cpa to jego indywidualna sprawa. Wladza sie nam do kazdej sfery zycia wpieprza. :[
NiViK (niezweryfikowany)
Jakoś nie wierzę że tylko tylu studentów coś bierze.Zwłaszcza jeśli chodzi o fete...to bardzo przybliżone dane:D
Dr.Moreau (niezweryfikowany)
Jakoś nie wierzę że tylko tylu studentów coś bierze.Zwłaszcza jeśli chodzi o fete...to bardzo przybliżone dane:D
DevilSon (niezweryfikowany)
nie ma ktoś może maila do tej głupiej pindy?
pit har (niezweryfikowany)
nie ma ktoś może maila do tej głupiej pindy?
coogy (niezweryfikowany)
wiadomo ze zanizone dane , a po co maja sie przyznawac do dragsów? Żeby jeszcze bardziej zaostrzyli prawo i kontrole. Nikomu z tych którzy "uzywaja" nie jest to chyba na reke
tymoteusz (niezweryfikowany)
Przeciez studenci to dorosli ludzi, co to za prawo, kazdy sam powinien decydowac o sobie. Polska to kraj niewolniczy, niech sie to wreszcie skonczy!
AKme (niezweryfikowany)
Uczelnie potrzebują porządnej polityki antynarkotykowej - uważa Labuda. Przygotowujemy standardy postępowania na uczelniach w sytuacji handlu narkotykami i ich używania - zapowiedziała. <br> <br>No i zatrudnijcie jeszcze ludzi do zwalczania potworzcie komitety nowi kierownicy, sekretarki, prezesi, miliony wydajcie na politykę antynarkotykowa problem nie zniknie a my zubozejemy czy pani Labuda ma moze juz kogos z rodziny na obsadzenie takiego stanowiska:))?? ciepły stołeczek za parę tysiecy :)) (Może zbyt mnie poniosło:)) Jeśli zaś sami podejma politykę nie zatrudniając wykwalifikowanych osób Jakim więc prawem wypowiadają sie o czyms o czym nie maja choćby zielonego :)) pojecia? Chciałbym by sytuacja sie odwróciła, abysmy MY wami rządzili i zdelegalizowali wam alkohol... Upajali bysmy was piwem bezalkoholowym... To byłoby zadośćuczynieniem za nasze cierpienia :))
Tomasz Lis (niezweryfikowany)
A ja myślałem, że co trzeci.
Zajawki z NeuroGroove
  • Bad trip
  • Kannabinoidy
  • Marihuana

Niekorzystne

Siemano. Mam dla was kolejną porcję pamiętniko-podobnych wynurzeń amatora psychonauty ^^

Będą tu opisane dwie przygody- jedna była jedwabnym spacerkiem ku przyjemności, druga bezwzględną, jakże prostą konfrontacją z cieniem i złem. Piękny przykład dwulicowego działania psychiki =)

TRIP PIERWSZY (Jasny i milutki)

Zioło miałem ładne i pachnące, myślałem iż to czyścioch. A, jak dowiemy się potem, okazuje się, że to raczej natural maczany w laboratoryjnym THC.

 

  • LSD-25

co:lsd

co jeszcze: tabsy i skun (plus swojski bronek w ilosci nieokreslonej)

ile?: baba na rowerze holenderska raz, krzyże 3 i pół gieta dzielone na trzy osoby

czas: kwachu - kolo 5, tabsy 12:00, skun przez cały czas co jakis czas:), piwo jak wyżej

  • MDMA (Ecstasy)


Nazwa substancji biorącej udział w tej relacji: XTC + troche

alko
.

Poziomo doswiadczenia: doswiadczona(marihuana, amfetamina,

extasy - nie raz nie dwa :P)

Dawka: Mniejsza niz zwykle (ku memu zdziwieniu) - jedna

tabletka doustnie


"set & setting" Dobry humor ,piwko...Przystanek PKS gdzies na

zadupiu
...