Nowe badania przeprowadzone przez UCLA Health wykazały, że lek na bezsenność zapobiega uzależniającemu działaniu opioidów morfinowych u myszy, a jednocześnie skutecznie łagodzi ból.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Zdrowie psychiczne naturydoszedł do wniosku, że suvorexant, który blokuje receptory mózgowe neuroprzekaźnika zwanego hipokretyną, zapobiega uzależnieniu od opioidów. W wysokich dawkach u ludzi suvorexant wywołuje sen i jest stosowany w leczeniu bezsenności. Jednak sen nie został wywołany, a czujność behawioralna została utrzymana przy znacznie niższych dawkach skutecznych w zapobieganiu uzależnieniu od opioidów u myszy.
Hipokretyna, zwana również oreksyną, jest peptydem, który jest powiązany z nastrojem, przy czym uwalnianie hipokretyny u ludzi jest maksymalne podczas przyjemnych czynności i minimalne podczas bólu lub smutku. Utrata neuronów hipokretyny jest przyczyną narkolepsji, która jest uważana za chorobę autoimmunologiczną. Osoby z narkolepsją i myszy, u których wystąpiła narkolepsja, mają znacznie zmniejszoną podatność na uzależnienie od opiatów.
Naukowcy odkryli, że zarówno u ludzi uzależnionych od heroiny, jak i u myszy uzależnionych od morfiny rozwija się większa liczba neuronów produkujących hipokretynę. Morfina powoduje, że neurony hipokretynowe zwiększają swoje połączenia anatomiczne z obszarami mózgu związanymi z przyjemnością.
Najnowsze badanie na myszach wykazało, że podawanie opioidów z suvoreksantem zapobiega indukowanym opioidami zmianom w neuronach hipokretyny, zapobiega zwiększaniu przez neurony hipokretyny połączeń z obszarami mózgu związanymi z nagrodą, znacznie zmniejsza stan zapalny mózgu wywołany opioidami i zapobiega zachowaniom uzależniającym, takim jak bieganie u myszy oczekujących na codzienną dawkę morfiny. Suvoreksant podawany z morfiną również znacznie zmniejsza objawy odstawienia morfiny, zgodnie z badaniem.
„Roczna liczba zgonów z powodu przedawkowania opioidów w USA przekracza obecnie 80 000, co jest liczbą większą niż roczna liczba zgonów spowodowanych przez samochody lub broń palną” — powiedział starszy autor badania, dr Jerome Siegel z Instytutu Neurologii i Zachowań Ludzkich Jane & Terry Semel w UCLA Health, Instytutu Badań Mózgu UCLA i Departamentu Spraw Weteranów USA. „Nieopioidowe środki przeciwbólowe są w stanie złagodzić stosunkowo niewielki ból. Jednak poważnych oparzeń, raka, zapalenia stawów, niedokrwistości sierpowatokrwinkowej, uszkodzeń kości i wielu innych bolesnych schorzeń często nie można skutecznie leczyć nieopioidowymi środkami przeciwbólowymi.
„Konieczne są dalsze badania, aby ustalić, czy wyniki tłumienia uzależnienia obserwowane u myszy, którym podawano suvoreksant z morfiną, są również widoczne u ludzi, co potencjalnie umożliwi bezpieczniejsze i skuteczniejsze leczenie bólu bez ryzyka uzależnienia i śmierci w wyniku przedawkowania opioidów” – kontynuował Siegel
Badanie objęło 170 myszy, którym podawano morfinę przez okres 14 dni, 5 pośmiertnych mózgów ludzi z zaburzeniami związanymi z używaniem opiatów i 5 mózgów kontrolnych. Konieczne są próby, aby ustalić, czy suvoreksant będzie tak samo skuteczny w hamowaniu uzależnienia u ludzi stosujących opioidy w celu łagodzenia bólu, jak u myszy, powiedział Siegel.
„Roczna liczba zgonów z powodu przedawkowania opioidów w USA przekracza obecnie 80 000, co jest liczbą większą niż roczna liczba zgonów spowodowanych przez samochody lub broń palną” — powiedział Siegel. „Nieopioidowe środki przeciwbólowe są w stanie złagodzić stosunkowo niewielki ból. Jednak poważnych oparzeń, raka, zapalenia stawów, niedokrwistości sierpowatokrwinkowej, uszkodzeń kości i wielu innych bolesnych schorzeń często nie można skutecznie leczyć nieopioidowymi środkami przeciwbólowymi.
„Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy wyniki tłumienia uzależnienia obserwowane u myszy, którym podawano suvoreksant z morfiną, są również widoczne u ludzi, co potencjalnie umożliwi bezpieczniejsze, skuteczniejsze leczenie bólu bez ryzyka uzależnienia i śmierci z powodu przedawkowania opioidów” – kontynuował Siegel.