Akcyza od podgrzewanego tytoniu

Na razie papierosy typu IQOS nie dają budżetowi korzyści takich jak wyroby tradycyjne.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Rzeczpospolita
Paweł Rochowicz

Odsłony

326

Papierosy typu IQOS nie dają budżetowi korzyści takich jak wyroby tradycyjne.

W Polsce są już dostępne papierosy najnowszej generacji, wykorzystujące mechanizm podgrzewania, a nie spalania tytoniu. Ich producent Philip Morris określa je mianem IQOS (ang. I Quit Ordinary Smoking, czyli „rzucam zwykłe palenie"). Zapewnia w swoich komunikatach, że choć palacz i tak dostaje swoją porcję nikotyny, nie wchłania większości innych szkodliwych substancji, jakie powstają przy spalaniu tradycyjnych papierosów. Urządzenia IQOS to bowiem specjalne „fajki" (zwane waporyzatorami), w których tytoń jest tylko podgrzewany do temperatury ok. 300 st. C. Tymczasem spalanie tytoniu w tradycyjnym papierosie odbywa się temperaturze 900 st. C.

Amatorzy takiego nowoczesnego dymka nie zasilą budżetu tak jak nabywcy zwykłych papierosów czy tytoniu fajkowego. Na razie bowiem przepisy o akcyzie w ogóle nie przewidują opodatkowania waporyzatorów ani tytoniu do podgrzewania. Podobnie zresztą jak e-papierosów i specjalnych płynów w nich używanych.

Zapytane o tę sprawę Ministerstwo Finansów odpowiedziało „Rzeczpospolitej", że dopiero trwają prace nad systemowymi rozwiązaniami opodatkowania tych wyrobów. „Nie zapadły jednak wiążące decyzje" – oświadczyło biuro prasowe resortu.

Na razie europejska dyrektywa akcyzowa 2011/64/UE w ogóle nie przewiduje nakładania podatku na wyroby IQOS ani na e-papierosy.

– Nie ma dziś jednak przeszkód w nałożeniu akcyzy na tytoń do podgrzewania jako na produkt niezdefiniowany w dyrektywie – zauważa Paweł Satkiewicz, doradca podatkowy w DLA Piper. Dodaje, że z takiej możliwości skorzystały m.in. Włochy i Portugalia.

Komisja Europejska zauważała już w raportach w 2015 r., że należy odpowiednio zmodernizować dyrektywę, by w miarę wypierania tradycyjnych papierosów przez nowatorskie urządzenia nie spadały wpływy z papierosowej akcyzy. Bruksela ma sformułować pierwsze konkretne propozycje w IV kwartale 2017 r.

Na razie model opodatkowania pozostaje przedmiotem postulatów ekspertów.

– Opodatkowanie tytoniu do podgrzewania powinno być na takim poziomie, żeby klient detaliczny miał produkt ekonomicznie porównywalny z paczką papierosów – twierdzi Paweł Satkiewicz. I uzasadnia: – Jeżeli bowiem w obu przypadkach palacz przyjmuje dawkę nikotyny, to efekt jest podobny i nie ma powodów, aby tytoń do podgrzewania był niżej opodatkowany niż ten do palenia.

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)

Komentarze

Anachron (niezweryfikowany)
Logika Pawła Satkiewicza jest zabójcza
leo (niezweryfikowany)
Rewelacja bo z prawdziwym tytoniem. Próbowałem e-papierosy ale to nie to. Mam nadzieję że złodzieje nie walną podatków na te nowe papierosy. Powinny być tańsze od prawdziwych żeby ludzie przeszli na nie skoro są praktycznie nieszkodliwe
King_king (niezweryfikowany)
Od dwoch tygodni uzywam iqosa i jestem zachwycona. Mam nadzieje, ze jednak nie zostanie to tak samo wysoko opodatkowane jak zwykle papierosy, bo wtedy juz totalnie zbankrutuje :/ Wrocic do palenia sobie nie wyobrazam, ostatnio zapaliłam normalego fajka żeby sie przekonac jaka bedzie moja reakcja i mało co nie padłam. Fuj, smród i ten obrzydliwy smak... Od razu mu się w głowie zaczelo krecic. Rzucac tez nie chce - kazdy musi miec jakas przyjemność z życia :DD
Zajawki z NeuroGroove
  • 25D-NBOMe

własny pokój

Waga: 65

  • Benzydamina

  • Efedryna

8 TABLETEK TUSSIPECT


1/2 140 GRAMOWEJ BUTELKI TUSSIPECTU W SYROPIE


2 ASPIRYNY


2 MOCNE KAWY

  • Efedryna

Ostatnio doszedlem do wniosku, ze w zwiazku z niejaka ustawa, bedzie trzeba

poszukac

jakichs ciekawych

substancji w aptekach (bo po pierwsze mendy sie nie czepna, a po drugie

tanio). Dzisiaj

postanowilem wyprobowac mieszanke efedryna+kofeina.

Okolo godziny 6.45 wzialem na glodny zaladek 60 mg efedryny (4 tabletki

tussipectu

dobrze rozdrobnione) i zapilem to pluszem aktiv (takie cos z witaminami,

zawiera 60 mg

randomness