Akcyza od podgrzewanego tytoniu

Na razie papierosy typu IQOS nie dają budżetowi korzyści takich jak wyroby tradycyjne.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Rzeczpospolita
Paweł Rochowicz

Odsłony

324

Papierosy typu IQOS nie dają budżetowi korzyści takich jak wyroby tradycyjne.

W Polsce są już dostępne papierosy najnowszej generacji, wykorzystujące mechanizm podgrzewania, a nie spalania tytoniu. Ich producent Philip Morris określa je mianem IQOS (ang. I Quit Ordinary Smoking, czyli „rzucam zwykłe palenie"). Zapewnia w swoich komunikatach, że choć palacz i tak dostaje swoją porcję nikotyny, nie wchłania większości innych szkodliwych substancji, jakie powstają przy spalaniu tradycyjnych papierosów. Urządzenia IQOS to bowiem specjalne „fajki" (zwane waporyzatorami), w których tytoń jest tylko podgrzewany do temperatury ok. 300 st. C. Tymczasem spalanie tytoniu w tradycyjnym papierosie odbywa się temperaturze 900 st. C.

Amatorzy takiego nowoczesnego dymka nie zasilą budżetu tak jak nabywcy zwykłych papierosów czy tytoniu fajkowego. Na razie bowiem przepisy o akcyzie w ogóle nie przewidują opodatkowania waporyzatorów ani tytoniu do podgrzewania. Podobnie zresztą jak e-papierosów i specjalnych płynów w nich używanych.

Zapytane o tę sprawę Ministerstwo Finansów odpowiedziało „Rzeczpospolitej", że dopiero trwają prace nad systemowymi rozwiązaniami opodatkowania tych wyrobów. „Nie zapadły jednak wiążące decyzje" – oświadczyło biuro prasowe resortu.

Na razie europejska dyrektywa akcyzowa 2011/64/UE w ogóle nie przewiduje nakładania podatku na wyroby IQOS ani na e-papierosy.

– Nie ma dziś jednak przeszkód w nałożeniu akcyzy na tytoń do podgrzewania jako na produkt niezdefiniowany w dyrektywie – zauważa Paweł Satkiewicz, doradca podatkowy w DLA Piper. Dodaje, że z takiej możliwości skorzystały m.in. Włochy i Portugalia.

Komisja Europejska zauważała już w raportach w 2015 r., że należy odpowiednio zmodernizować dyrektywę, by w miarę wypierania tradycyjnych papierosów przez nowatorskie urządzenia nie spadały wpływy z papierosowej akcyzy. Bruksela ma sformułować pierwsze konkretne propozycje w IV kwartale 2017 r.

Na razie model opodatkowania pozostaje przedmiotem postulatów ekspertów.

– Opodatkowanie tytoniu do podgrzewania powinno być na takim poziomie, żeby klient detaliczny miał produkt ekonomicznie porównywalny z paczką papierosów – twierdzi Paweł Satkiewicz. I uzasadnia: – Jeżeli bowiem w obu przypadkach palacz przyjmuje dawkę nikotyny, to efekt jest podobny i nie ma powodów, aby tytoń do podgrzewania był niżej opodatkowany niż ten do palenia.

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)

Komentarze

Anachron (niezweryfikowany)
Logika Pawła Satkiewicza jest zabójcza
leo (niezweryfikowany)
Rewelacja bo z prawdziwym tytoniem. Próbowałem e-papierosy ale to nie to. Mam nadzieję że złodzieje nie walną podatków na te nowe papierosy. Powinny być tańsze od prawdziwych żeby ludzie przeszli na nie skoro są praktycznie nieszkodliwe
King_king (niezweryfikowany)
Od dwoch tygodni uzywam iqosa i jestem zachwycona. Mam nadzieje, ze jednak nie zostanie to tak samo wysoko opodatkowane jak zwykle papierosy, bo wtedy juz totalnie zbankrutuje :/ Wrocic do palenia sobie nie wyobrazam, ostatnio zapaliłam normalego fajka żeby sie przekonac jaka bedzie moja reakcja i mało co nie padłam. Fuj, smród i ten obrzydliwy smak... Od razu mu się w głowie zaczelo krecic. Rzucac tez nie chce - kazdy musi miec jakas przyjemność z życia :DD
Zajawki z NeuroGroove
  • 4-HO-MET

A więc zgodnie z wpojoną mi w liceum zasadą która okazuje się niezłym kwasem dobrym zwyczajem jest zacząć od szczegółu po czym przejść do ogółu.

Od kilku dni miałem pewien problem. Nie mogłem się porządnie wypróżnić. Fajnie się zaczyna trip report, nie? Ale to niech sobie tam tkwi w podświadomości bo zabieram Cię drogi czytelniku na wycieczkę! ;) Oczywiście w odpowiednim momencie z tej podświadomości problemik zostanie wyciągnięty ale o tym później.

Jedziemy!

  • Benzydamina
  • Przeżycie mistyczne

Szybkie zakupy w aptece, wyprawa do przyjaciółki i gnicie z nią, potem konfrontacja z rodzicielką i swój pokój

 Na samym wstępie dodam, że to był mój pierwszy raz z benzydaminą i nie tego się spodziewałam po Tantum Rosie. Znaczy to pasowało do opisywanych efektów, ale mogłabym je ubrać w inne słowa.

T=-17:20

  • Fluoksetyna

To była smutna sobota, miałam maksymalnego doła, siedziałam sama w domu. Postanowiłam to jakoś wyleczyć.

  • Banisteriopsis caapi
  • DMT
  • Przeżycie mistyczne

piękny poranek, własny przytulny pokój i intuicyjne odczucie, że zaraz przeżyję coś wyjątkowego

Tego poranka otworzyłem rozespane jeszcze oczy i w jednej chwili całkiem jasno poczułem: To będzie doskonały dzień na zapalenie changi! Przez okno do pokoju wpadało miliony świetlistych ambasadorów jesiennego słońca, puchowa kołderka otulała mnie miękko, cały świat wydawał się sprzyjać mojemu świetnemu nastrojowi. Z całą pewnością miało to związek z wczorajszym wieczorem. Wtedy to wraz z moim przyjacielem i jego dziewczyną zapoznaliśmy się z tą magiczną roślinną mieszanką.

randomness