Akcje przeciwko narkotykom

"Każda forma profilaktyki prowadząca do właściwego celu jest dobra'" wicekurator oświatyBarbara Klimanowska. Czyli po trupach do celu...

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza
Renata Ochwat

Odsłony

2051
Blisko 600 uczniów strzeleckiego gimnazjum obwąchała migdałowa labradorka Sira. Podczas akcji przeciwko narkotykom nastolatki w praktyce zobaczyły, jak szybko można znaleźć narkotyki.
Śliczną labradorkę przywieźli celnicy z Rzepina. Jest jednym z czterech psów na co dzień pracujących na przejściu granicznym i ma jedno zadanie - nie wpuścić do Polski narkotyków. Wczoraj w Strzelcach Krajeńskich obwąchała wszystkich uczniów jedynego w gminie gimnazjum. Nastolatki zebrano w szkolnej sali gimnastycznej. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem - wszyscy byli czyści. - Chodzi nam o to, aby młodzież sama się przekonała, jak łatwo wykryć narkotyki. Na przeprowadzenie tej akcji mieliśmy pełną zgodę rodziców, rady pedagogicznej oraz rady szkoły - tłumaczy ideę akcji dyrektor gimnazjum Jan Andrasz.

Kumple siostry biorą

- Moja mama zaczęła ostatnio mnie sprawdzać - mówi niby żartem 14-letni Jakub ze strzeleckiego gimnazjum. - Moi rodzice też, i moi - dodają jego koledzy i koleżanki. Strzelce Krajeńskie są bowiem jednym z dwóch miast w północnej części województwa dotkniętych szczególną plagą narkomanii. Według policyjnych danych od stycznia tego roku z przedawkowania umarło dwóch młodych mężczyzn. Coraz częściej dochodzi do drobnych kradzieży i włamań a sprawcami są nieletni, którym potrzeba pieniędzy na narkotyki. - Można powiedzieć, że na 100 przestępstw co piąte dokonał jakiś narkoman - mówi nadkomisarz Ireneusz Bodzon, wicekomendant policji w Strzelcach Krajeńskich - Takie pokazowe akcje, jak ta z Urzędem Celnym są w naszym przekonaniu bardzo dobrą prewencją, znacznie lepszą niż tylko sama rozmowa.
- Na szczęście nie miałam do tej pory styczności z narkotykami i mam nadzieję, że na razie nikt mi tego nie zaproponuje - mówi 14-letnia Marta. - Bo nie wiem jakbym się zachowała, być może ze szpanu spróbowałabym tego. Z narkotykami bezpośrednio nie zetknęli się również jej koleżanki i koledzy z klasy. - Kumple mojej siostry biorą, ale ona chyba nie - mówi Anita. - Ten jeden, co przedawkował, to był sąsiad mojej ciotki - dodaje Justyna.
Wszyscy zgodnym chórem twierdzą, że narkomanów w mieście widać. Zbierają się w załomach murów miejskich, czasem można ich spotkać w parkach i skwerach. - W piwnicy znalazłam kiedyś strzykawki, jeszcze z resztkami działek - opowiada Marta. - Igły, strzykawki, worki po klejach można znaleźć wszędzie - potwierdzają jej koledzy.

Już podchodzą pod szkołę

Zdaniem dyrektora Jana Andrasza w samym gimnazjum na razie nie ma problemu z narkomanią. - Na razie zaobserwowaliśmy tylko, że przed budynkiem od czasu do czasu pojawiają się dilerzy. Dlatego też zdecydowaliśmy się na podobną akcję - tłumaczy. O dilerach nagabujących pod szkołą mówią sami uczniowie. - W zeszłym roku trawkę sprzedawał taki starszy ode mnie ze dwa lata koleś. Ale teraz to on do OHP chodzi - mówi Sylwek z I klasy strzeleckiego gimnazjum. Inni najpierw zaprzeczają, że znają dilerów ale po dłuższej rozmowie mówią, że właściwie w Strzelcach nie ma żadnego problemu z kupnem narkotyku.
Obwąchanie strzeleckich gimnazjalistów zajęło Sirze około 20 min. - Pies nie może dłużej pracować niż pół godziny, potem musi mieć przerwę i znów może pracować - opowiada jej przewodnik. - Labradorka ma 8 lat, waży ok. 30-40 kg i jest niesłychanie łagodnego i pogodnego usposobienia. Jak znajdzie narkotyki zaczyna w miejscu drapać łapami. Opiekunowie psa rozwiali mity, że psy szkolone do poszukiwania narkotyków muszą same je wąchać. - Człowiek ma 5 mln komórek węchowych a pies ma ich 300 mln. Poza tym psa łatwo nauczyć rozpoznawania określonych substancji i on poszukiwanie traktuje jak zabawę - opowiada przewodnik.
Celnicy oprócz psa przywieźli ze sobą także makietę z próbkami najczęściej spotykanych narkotyków. O ich właściwościach, sposobach brania oraz reakcjach na nie opowiadali nauczycielom.
Nastolatki, choć nie biorą, to jednak dość sprawnie rozpoznawały poszczególne substancje na tablicy z przykładami.

Dla Gazety

Barbara Klimanowska,

wicekurator oświaty


Każda forma profilaktyki prowadząca do właściwego celu jest dobra. Skoro okazało się, że szkoła jest czysta, tym bardziej akcja okazała się skuteczna. W tym konkretnym przypadku kuratorium nie widzi żadnych przeciwskazań, tym bardziej, że wcześniej szczegóły uzgodniono z rodzicami. Inną rzeczą jest, czy takie akcje są w dobrym stylu. Ale na to pytanie powinni odpowiedzieć sobie sami organizatorzy.

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
 • Przeżycie mistyczne
 • Szałwia Wieszcza

Set & settings : Wieczór, mieszkanie znajomego, pozytywny nastrój - jego urodziny.

Wczoraj miałem kolejne spotkanie z Lady S. i po raz kolejny pokazała mi co potrafi
umówiłem się z moim dobrym znajomym z którym zawsze tripuje mi się doskonale, przygotowaliśmy co trzeba. Wymieszaliśmy mj i Lady S. w proporcjach 1:1 i skręciliśmy dwa lolki. Mieliśmy już uprzednio doświadczenie, że salvia z baczką działa wyśmienicie, i przedłuża działanie samej salvii (przynajmniej w moim wypadku).

 • Dekstrometorfan
 • Etanol (alkohol)
 • GBL (gamma-Butyrolakton)
 • Miks

 Poniższy trip-raport to opis przeżyć wywołanych przedawkowaniem GBL. Napisałem go w celu przestrogi przed nierozsądnym dawkowaniem.

 Był ciepły wiosenny dzień, a ja wracałem z apteki. Na stacji dworcowej spotkałem trzech kumpli. Chwilę pogadaliśmy pijąc piwo i wtenczas spożyłem przy nich 900mg Dekstrometorfanu. Chwilę potem postanowiliśmy udać się do mnie do domu, celem spokojnego pogadania i pogrania na x360. Wszystko działo sie około godziny jedenastej.

 • 4-HO-MET
 • Alprazolam
 • AM-2201
 • Inne
 • Przeżycie mistyczne
 • Tytoń

Bardzo chłodny wieczór spędzony w mieszkaniu, razem z zaufanym przyjacielem (N.), wspólnie postanowiwszy spróbować coś więcej z 4-ho-met'a, aniżeli tylko wewnętrzna euforia. Ogólnie rzecz biorąc pozytywne nastawienie. W muzyce dominował dark ambient.

Cały dzień spędzony na paleniu am-2201 zwieńczyliśmy koło 00:37 biorąc pod język bliżej nieokreśloną ilość 4-ho-meta (około 60-70mg), w związku z tym że waga zaczęła wariować (raz pokazywała to, raz tamto) postanowiliśmy zaufać własnym instynktom nie-zachowawczym. Po około 30 minutach połknęłem pluwocinę i poczułem ten ohydny pozostający smak, który wrzerał się w dziąsła przez mocne rozprowadzanie mahometa w ryju. Ohyd, nie dało się go zlikwidować ni to sokiem winogronowym, ni to kakałem (ot bogactwo), niczym.

 • Tramadol

Wolny słoneczny dzień. Chęć ponownego eksperymentu. Licha ciekawość zrodzona z wszechobecnej nudy, beznadziei i małostkowości otaczającego życia wysoce nieproporcjonalnej co do mocy obliczeniowej postrzegającego ją rozumu.

13;00

Działy się jakieś codzienne i najpospolitsze rzeczy jakie robi się z rana. Myślałem o powtórzeniu fazy ze wczoraj za pomocą tej samej dawki, z tą różnicą żeby wziąć wcześniej i będąc bardziej wypoczętym (chociaż to słowo odzwierciedla tylko mój stan fizyczny i tak jest mocno naciągane).

 

15;00