REKLAMA
Akcje przeciwko narkotykom

"Każda forma profilaktyki prowadząca do właściwego celu jest dobra'" wicekurator oświatyBarbara Klimanowska. Czyli po trupach do celu...

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza
Renata Ochwat

Odsłony

2047
Blisko 600 uczniów strzeleckiego gimnazjum obwąchała migdałowa labradorka Sira. Podczas akcji przeciwko narkotykom nastolatki w praktyce zobaczyły, jak szybko można znaleźć narkotyki.
Śliczną labradorkę przywieźli celnicy z Rzepina. Jest jednym z czterech psów na co dzień pracujących na przejściu granicznym i ma jedno zadanie - nie wpuścić do Polski narkotyków. Wczoraj w Strzelcach Krajeńskich obwąchała wszystkich uczniów jedynego w gminie gimnazjum. Nastolatki zebrano w szkolnej sali gimnastycznej. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem - wszyscy byli czyści. - Chodzi nam o to, aby młodzież sama się przekonała, jak łatwo wykryć narkotyki. Na przeprowadzenie tej akcji mieliśmy pełną zgodę rodziców, rady pedagogicznej oraz rady szkoły - tłumaczy ideę akcji dyrektor gimnazjum Jan Andrasz.

Kumple siostry biorą

- Moja mama zaczęła ostatnio mnie sprawdzać - mówi niby żartem 14-letni Jakub ze strzeleckiego gimnazjum. - Moi rodzice też, i moi - dodają jego koledzy i koleżanki. Strzelce Krajeńskie są bowiem jednym z dwóch miast w północnej części województwa dotkniętych szczególną plagą narkomanii. Według policyjnych danych od stycznia tego roku z przedawkowania umarło dwóch młodych mężczyzn. Coraz częściej dochodzi do drobnych kradzieży i włamań a sprawcami są nieletni, którym potrzeba pieniędzy na narkotyki. - Można powiedzieć, że na 100 przestępstw co piąte dokonał jakiś narkoman - mówi nadkomisarz Ireneusz Bodzon, wicekomendant policji w Strzelcach Krajeńskich - Takie pokazowe akcje, jak ta z Urzędem Celnym są w naszym przekonaniu bardzo dobrą prewencją, znacznie lepszą niż tylko sama rozmowa.
- Na szczęście nie miałam do tej pory styczności z narkotykami i mam nadzieję, że na razie nikt mi tego nie zaproponuje - mówi 14-letnia Marta. - Bo nie wiem jakbym się zachowała, być może ze szpanu spróbowałabym tego. Z narkotykami bezpośrednio nie zetknęli się również jej koleżanki i koledzy z klasy. - Kumple mojej siostry biorą, ale ona chyba nie - mówi Anita. - Ten jeden, co przedawkował, to był sąsiad mojej ciotki - dodaje Justyna.
Wszyscy zgodnym chórem twierdzą, że narkomanów w mieście widać. Zbierają się w załomach murów miejskich, czasem można ich spotkać w parkach i skwerach. - W piwnicy znalazłam kiedyś strzykawki, jeszcze z resztkami działek - opowiada Marta. - Igły, strzykawki, worki po klejach można znaleźć wszędzie - potwierdzają jej koledzy.

Już podchodzą pod szkołę

Zdaniem dyrektora Jana Andrasza w samym gimnazjum na razie nie ma problemu z narkomanią. - Na razie zaobserwowaliśmy tylko, że przed budynkiem od czasu do czasu pojawiają się dilerzy. Dlatego też zdecydowaliśmy się na podobną akcję - tłumaczy. O dilerach nagabujących pod szkołą mówią sami uczniowie. - W zeszłym roku trawkę sprzedawał taki starszy ode mnie ze dwa lata koleś. Ale teraz to on do OHP chodzi - mówi Sylwek z I klasy strzeleckiego gimnazjum. Inni najpierw zaprzeczają, że znają dilerów ale po dłuższej rozmowie mówią, że właściwie w Strzelcach nie ma żadnego problemu z kupnem narkotyku.
Obwąchanie strzeleckich gimnazjalistów zajęło Sirze około 20 min. - Pies nie może dłużej pracować niż pół godziny, potem musi mieć przerwę i znów może pracować - opowiada jej przewodnik. - Labradorka ma 8 lat, waży ok. 30-40 kg i jest niesłychanie łagodnego i pogodnego usposobienia. Jak znajdzie narkotyki zaczyna w miejscu drapać łapami. Opiekunowie psa rozwiali mity, że psy szkolone do poszukiwania narkotyków muszą same je wąchać. - Człowiek ma 5 mln komórek węchowych a pies ma ich 300 mln. Poza tym psa łatwo nauczyć rozpoznawania określonych substancji i on poszukiwanie traktuje jak zabawę - opowiada przewodnik.
Celnicy oprócz psa przywieźli ze sobą także makietę z próbkami najczęściej spotykanych narkotyków. O ich właściwościach, sposobach brania oraz reakcjach na nie opowiadali nauczycielom.
Nastolatki, choć nie biorą, to jednak dość sprawnie rozpoznawały poszczególne substancje na tablicy z przykładami.

Dla Gazety

Barbara Klimanowska,

wicekurator oświaty


Każda forma profilaktyki prowadząca do właściwego celu jest dobra. Skoro okazało się, że szkoła jest czysta, tym bardziej akcja okazała się skuteczna. W tym konkretnym przypadku kuratorium nie widzi żadnych przeciwskazań, tym bardziej, że wcześniej szczegóły uzgodniono z rodzicami. Inną rzeczą jest, czy takie akcje są w dobrym stylu. Ale na to pytanie powinni odpowiedzieć sobie sami organizatorzy.

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Benzydamina
  • Dekstrometorfan
  • Etanol (alkohol)

S&S: Wolna chata, większość czasu siedzieliśmy w małym (7,5m2) pokoju z zasłoniętymi firanami i ze zgaszonym światłem, podczas tripu raz wyszliśmy kupić browary

Dawka: 1,5g Benzydaminy, 225mg DXM i 2 piwa

O mnie: 16lat, 175cm, 55kg

Doświadczenie: THC, Amfetamina, Mefedron, Metedron, DXM, Alkohol, Datura, Gałka, Kodeina, Inhalanty, sporo shitu z dopalaczy

  • Kodeina
  • Metkatynon
  • Miks

Dobry humor, podekscytowanie nowym miksem, bardzo ładny wieczór, chociaż zimny.

0:20 Leki kupione wczoraj, zabieram się do połknięcia tabletek z thiocodinu, popijam syropem. Gdy kodeina się ładowała, zrobiłam szybką synteze na metkata w 15min.

 0:50 Wszystko ladnie przefiltrowane, pije miksturę o cierpkim, gorzkim smaku, zapijam wodą. Trochę zbiera mnie na wymioty, ale wytrzymuję. 5 min od wypicia koda zaczyna działać, lekkie swedzenie na głowie. Przeglądam hyperreala czekając na lepsze działanie. Po 15min czuć już lekką euforię.

  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

Względnie dobre

PORA STRAWIĆ TO INACZEJ

Od mojego ostatniego wrzutu dekstrometorfanu minęło 10 dni i można rzec, że pewne rzeczy się ułożyły, wskoczyły na swe miejsce. Zachowuję trzeźwość, tak jak zamierzałem. Zabawa w świadome śnienie + medytacja + joga dają naprawdę zajebiste efekty. Może nawet za dwa miesiące opiszę co i jak się zmienia, oddając cześć tradycyjnej i zdrowej metodzie na zwiększanie świadomości- zwyczajnej kontemplacji. Dziś jednak mam w planach "naprawić" błędy sprzed kilku dni.

  • Grzyby halucynogenne

Wiek: 19

Doświadczenie: LSD, Psylocybina (3 raz), LSA, Ecstasy, DXM, THC, Calea Zachatechichi

Wrzucone: 2,2g suszonych Psilocybe Semilanceata + iMAO

Set&Setting: Grzyby wrzucone ze Shroom Jokerem. Zima. Słoneczny dzień. Najpierw w domu, niedługo później podróż miastem do pobliskiego lasku, tam kulminacja, następnie powrót w okolice zamieszkania.

Byłem niesamowicie radosny tego dnia, wręcz podniecony faktem, że dostałem 150 grzybów w środku zimy. Tęskniłem już za nimi.

randomness