Blisko 600 uczniów strzeleckiego gimnazjum obwąchała migdałowa labradorka Sira. Podczas akcji przeciwko narkotykom nastolatki w praktyce zobaczyły, jak szybko można znaleźć narkotyki.
Śliczną labradorkę przywieźli celnicy z Rzepina. Jest jednym z czterech psów na co dzień pracujących na przejściu granicznym i ma jedno zadanie - nie wpuścić do Polski narkotyków. Wczoraj w Strzelcach Krajeńskich obwąchała wszystkich uczniów jedynego w gminie gimnazjum. Nastolatki zebrano w szkolnej sali gimnastycznej. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem - wszyscy byli czyści. - Chodzi nam o to, aby młodzież sama się przekonała, jak łatwo wykryć narkotyki. Na przeprowadzenie tej akcji mieliśmy pełną zgodę rodziców, rady pedagogicznej oraz rady szkoły - tłumaczy ideę akcji dyrektor gimnazjum Jan Andrasz.
Kumple siostry biorą
- Moja mama zaczęła ostatnio mnie sprawdzać - mówi niby żartem 14-letni Jakub ze strzeleckiego gimnazjum. - Moi rodzice też, i moi - dodają jego koledzy i koleżanki. Strzelce Krajeńskie są bowiem jednym z dwóch miast w północnej części województwa dotkniętych szczególną plagą narkomanii. Według policyjnych danych od stycznia tego roku z przedawkowania umarło dwóch młodych mężczyzn. Coraz częściej dochodzi do drobnych kradzieży i włamań a sprawcami są nieletni, którym potrzeba pieniędzy na narkotyki. - Można powiedzieć, że na 100 przestępstw co piąte dokonał jakiś narkoman - mówi nadkomisarz Ireneusz Bodzon, wicekomendant policji w Strzelcach Krajeńskich - Takie pokazowe akcje, jak ta z Urzędem Celnym są w naszym przekonaniu bardzo dobrą prewencją, znacznie lepszą niż tylko sama rozmowa.
- Na szczęście nie miałam do tej pory styczności z narkotykami i mam nadzieję, że na razie nikt mi tego nie zaproponuje - mówi 14-letnia Marta. - Bo nie wiem jakbym się zachowała, być może ze szpanu spróbowałabym tego. Z narkotykami bezpośrednio nie zetknęli się również jej koleżanki i koledzy z klasy. - Kumple mojej siostry biorą, ale ona chyba nie - mówi Anita. - Ten jeden, co przedawkował, to był sąsiad mojej ciotki - dodaje Justyna.
Wszyscy zgodnym chórem twierdzą, że narkomanów w mieście widać. Zbierają się w załomach murów miejskich, czasem można ich spotkać w parkach i skwerach. - W piwnicy znalazłam kiedyś strzykawki, jeszcze z resztkami działek - opowiada Marta. - Igły, strzykawki, worki po klejach można znaleźć wszędzie - potwierdzają jej koledzy.
Już podchodzą pod szkołę
Zdaniem dyrektora Jana Andrasza w samym gimnazjum na razie nie ma problemu z narkomanią. - Na razie zaobserwowaliśmy tylko, że przed budynkiem od czasu do czasu pojawiają się dilerzy. Dlatego też zdecydowaliśmy się na podobną akcję - tłumaczy. O dilerach nagabujących pod szkołą mówią sami uczniowie. - W zeszłym roku trawkę sprzedawał taki starszy ode mnie ze dwa lata koleś. Ale teraz to on do OHP chodzi - mówi Sylwek z I klasy strzeleckiego gimnazjum. Inni najpierw zaprzeczają, że znają dilerów ale po dłuższej rozmowie mówią, że właściwie w Strzelcach nie ma żadnego problemu z kupnem narkotyku.
Obwąchanie strzeleckich gimnazjalistów zajęło Sirze około 20 min. - Pies nie może dłużej pracować niż pół godziny, potem musi mieć przerwę i znów może pracować - opowiada jej przewodnik. - Labradorka ma 8 lat, waży ok. 30-40 kg i jest niesłychanie łagodnego i pogodnego usposobienia. Jak znajdzie narkotyki zaczyna w miejscu drapać łapami. Opiekunowie psa rozwiali mity, że psy szkolone do poszukiwania narkotyków muszą same je wąchać. - Człowiek ma 5 mln komórek węchowych a pies ma ich 300 mln. Poza tym psa łatwo nauczyć rozpoznawania określonych substancji i on poszukiwanie traktuje jak zabawę - opowiada przewodnik.
Celnicy oprócz psa przywieźli ze sobą także makietę z próbkami najczęściej spotykanych narkotyków. O ich właściwościach, sposobach brania oraz reakcjach na nie opowiadali nauczycielom.
Nastolatki, choć nie biorą, to jednak dość sprawnie rozpoznawały poszczególne substancje na tablicy z przykładami.
Dla Gazety
Barbara Klimanowska,
wicekurator oświaty
Każda forma profilaktyki prowadząca do właściwego celu jest dobra. Skoro okazało się, że szkoła jest czysta, tym bardziej akcja okazała się skuteczna. W tym konkretnym przypadku kuratorium nie widzi żadnych przeciwskazań, tym bardziej, że wcześniej szczegóły uzgodniono z rodzicami. Inną rzeczą jest, czy takie akcje są w dobrym stylu. Ale na to pytanie powinni odpowiedzieć sobie sami organizatorzy.