79-letni chemik i jego laboratorium amfetaminy w rękach CBŚP
300 litrów różnych odczynników chemicznych służących do wytwarzania narkotyków, 1,2 kg gotowej amfetaminy, 50 litrów substancji, aparatura do produkcji i zatrzymanie 3 osób zajmujących się wytwarzaniem amfetaminy – to efekt pracy policjantów CBŚ Policji z Poznania.
Kategorie
Źródło
Grafika
Odsłony
687300 litrów różnych odczynników chemicznych służących do wytwarzania narkotyków, 1,2 kg gotowej amfetaminy, 50 litrów substancji, aparatura do produkcji i zatrzymanie 3 osób zajmujących się wytwarzaniem amfetaminy – to efekt pracy policjantów CBŚ Policji z Poznania. Funkcjonariusze zlikwidowali laboratorium amfetaminy zlokalizowane w Mazowieckim. W Wielkopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Poznaniu zatrzymani usłyszeli zarzuty wytwarzania narkotyków. 79-letni mężczyzna, który był „chemikiem” został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.
Policjanci poznańskiego CBŚ Policji od kilkunastu dni pracowali nad odkryciem lokalizacji laboratorium amfetaminy w województwie mazowieckim. Funkcjonariusze ustalili, że osoby trudniące się tym procederem będą prawdopodobnie jechały samochodem w okolicy Wołomina. Wytypowane auto zostało przez policjantów zatrzymane do kontroli. W pojeździe były dwie osoby, które przewoziły 50 litrów płynnej substancji. Policjanci ustalili, że transport zmierzał do miejsca, gdzie następował końcowy etap produkcji amfetaminy – osuszanie substancji.
W pobliżu miejsca zatrzymania 79-letniego „chemika” i jego towarzysza policjanci na jednej z posesji odkryli linię produkcyjną do wytwarzania narkotyków. Funkcjonariusze zabezpieczyli tam ponad 300 litrów różnych odczynników chemicznych, z których część mogłaby posłużyć do produkcji metamfetaminy. Oprócz aparatury policjanci znaleźli też 1,2 kg osuszonej amfetaminy. Zatrzymali też kolejną osobę, zaangażowaną w proceder.
Wstępne badania chemiczne wykazały, że wytworzona amfetamina miała bardzo wysoki stopień czystości, a 79-letni „chemik” miał bardzo szeroką wiedzę na temat produkcji i cały czas doskonalił proces. Jak ustalili policjanci mężczyzna wykorzystywał nowatorską, mało znaną metodę, trudną do wykrycia.
W Wielkopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Poznaniu „chemik” usłyszał zarzuty wytwarzania środków odurzających, a jego kompani i zarzuty udziału w wytwarzaniu narkotyków. Za ten czyn grozi do 15 lat pozbawienia wolności.
„Chemik” został na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci ustalają, jak długo mógł trwać proceder i ile mogli wyprodukować zatrzymani. Ustalają również, gdzie miały trafić narkotyki.
Eugeniusz J. był już zatrzymywany przez policjantów CBŚP podczas likwidacji laboratorium amfetaminy:
Policjanci CBŚP zlikwidowali linię technologiczną do produkcji amfetaminy, zorganizowaną w niepozornym domku jednorodzinnych. Zabezpieczono też olbrzymie ilości sprzętu laboratoryjnego i odczynników chemicznych. Na gorącym uczynku przestępstwa zatrzymani zostali dwaj chemicy: 55-letni Krzysztof D. i 77-letni Eugeniusz J. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.
Policjanci CBŚP od kilku miesięcy otrzymywali informacje dotyczące osób zajmujących się produkcją narkotyków syntetycznych. Żmudna praca, godziny spędzone na obserwacji miejsc i osób zaangażowanych w ten proceder przyniosły efekt.
W ostatnich dniach policjanci weszli do jednego z niepozornych domków jednorodzinnych w warszawskiej dzielnicy Wawer. Okazało się, że działa tam linia technologiczna do produkcji amfetaminy. W laboratorium chemicznym, które urządzili przestępcy, zgromadzono ogromne ilości sprzętu laboratoryjnego i odczynników chemicznych. Składowano tam też odpady poprodukcyjne.
Na gorącym uczynku przestępstwa zatrzymani zostali dwaj chemicy: 55-letni Krzysztof D. i 77-letni Eugeniusz J. Obaj dobrze znani policji, w przeszłości kilkukrotnie zatrzymywani za produkcję narkotyków.
Kolejny magazyn odczynników chemicznych i sprzętu do produkcji amfetaminy policjanci ujawnili w okolicach Konstancina-Jeziornej, w miejscu zamieszkania Krzysztofa D.
Zabezpieczanie śladów w tej sprawie zajęło policjantom trzy dni, a do wywiezienia materiału dowodowego potrzebne były trzy samochody ciężarowe.
Prokurator z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie przedstawił obu zatrzymanym zarzut produkcji znacznych ilości narkotyków, a sąd zastosował wobec nich tymczasowy areszt. Za popełnione przestępstwo grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.
(tekst z archiwum CBŚP)