Dział poświęcony harm reduction – metodom mającym na celu złagodzenie negatywnych konsekwencji zażywania środków psychoaktywnych.
ODPOWIEDZ
Posty: 8 • Strona 1 z 1
  • 2569 / 531 / 0
Omówienie ogólne
Dwutlenek tytanu jest substancją powszechnie stosowaną w wielu preparatach medycznych. Nadaje on preparatom piękny biały kolor i jest stosowany zarówno w kapsułkach jak i tabletkach. Spośród dobrze znanych nam preparatów jest m.in. w thiocodinie czy Tramalu. Jest to substancja bardzo drażniąca i prawdopodobnie w znacznej mierze odpowiada za skutki stosowania tabletek thiocodinu, o czym pisał na forum @surveilled.
Najgorszym jednak aspektem wszechobecności TiO2 jest to, że sposób jego stosowania w preparatach nie jest oczywisty. Stosuje się nie byle jaki TiO2, a jego nanocząsteczki o wielkości poniżej 100nm. Nanocząsteczki są wyjątkowo szkodliwe, gdyż przenikają do organów.

Szkodliwość
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przeprowadził rewaluację bezpieczeństwa TiO2 jako dodatku do żywności i doszedł do wniosku, że nie może być on uważany za bezpieczny ze względu na genotoksyczność. Jednak nie tylko genotoksyczność jest problemem.

Wyniszczanie przewodu pokarmowego
Poza obecnością w narkotycznych tabletkach łykanych przez wielu z nas hurtem, jest powszechnie stosowany także w suplementach. Bywa dodawany do żywności. Jego oznaczenie to E171. Badania wykazały, że zaburza on naszą naturalną florę bakteryjną, co wpływa na nasze ogólne zdrowie m.in. wywołując stany zapalne i przenikając do mózgu.

Neurotoksyczność
Nanocząsteczki dwutlenku tytanu przenikają przez BBB (barierę krew-mózg), gdzie nagromadzając się wywołują stres oksydacyjny, stany zapalne i zaburzają sprawność neuronalną. Zdolność do przenikania BBB zależy od rozmiaru cząsteczki. Pewne badania na zwierzętach potwierdzają ekspozycję na TiO2 jako przyczynę zmian behawioralnych i deficytów kognitywnych. Ekspozycja na TiO2 została powiązana z zaburzeniami systemu neurotransmiterów, w szczególności poziomów dopaminy i glutamatu. W szereg zaburzeń wchodzą też problemy z lokomocją i pamięcią. Stwierdzono, że bezpośrednia ekspozycja przez nos prowadzi do nagromadzenia TiO2 w regionach takich jak hipokamp i kora mózgowa. Pomyślcie o tym zanim następnym razem wpadniecie na pomysł sniffowania byle gówna.

Genotoksyczność
Wiele badań wykazało, że nanocząsteczki dwutlenku tytanu mogą uszkadzać DNA. Dzieje się to poprzez wywoływanie stanów zapalnych i bezpośrednią interakcję z DNA.

Zapobieganie

Oczywiście należy unikać niepotrzebnej konsumpcji tytułowego środka. Dodatkowo zaleca się stosowanie diety bogatej w antyoksydanty.

Wybrane źródła:
Toxicity of titanium dioxide nanoparticles in central nervous system
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 3315000752

Titanium Dioxide Nanoparticles: Prospects and Applications in Medicine
https://www.mdpi.com/2079-4991/10/2/387

Titanium dioxide in our everyday life; is it safe?
https://intapi.sciendo.com/pdf/10.2478/ ... 011-0037-0

Effects of Titanium Dioxide Nanoparticles Exposure on Human Health—a Review
https://link.springer.com/article/10.10 ... 19-01706-6


Zapraszam do dyskusji. @Stteetart może się wypowie.
Uwaga! Użytkownik Vetulani44 nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 288 / 51 / 3
Dodam odnośnie żywności, że
dnia 14 stycznia 2022 roku na mocy Rozporządzenia Komisji (UE) 2022/63 zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 w odniesieniu do dodatku do żywności dwutlenku tytanu (E171) - stosowanie dwutlenku tytanu w żywności zostało zabronione. Wyjątkiem od tej zasady są jedynie pewne produkty lecznicze.
Nie wiem zbyt wiele o temacie, po prostu wklejam, gdyż nie zostało wspomniane o skutkach rozporządzenia.
Żywność wyprodukowana zgodnie z przepisami obowiązującymi przed 7 lutego 2022 r. może być wprowadzana do obrotu do 7 sierpnia 2022 r. Po tej dacie może pozostać na rynku do końca swojej daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia.
Swoją drogą TiO2 ma na celu jedynie nadanie pięknego koloru tabletkom czy pełni też inne funkcje? Nie rozumiem, czemu i z tabletek go nie usunęli.
  • 9287 / 1805 / 2
Już dawno to czytałem.
Unikam jak w czymś jest dwutlenek tytanu ale chyba jeszcze raz przejrze apteczkę.

Co do tego czemu się go stosuje w tsbsach:
Dwutlenek tytanu w lekach

Barwnik E171 gwarantuje stabilność leków poprzez absorpcję światła widzialnego i UV. Chroni wrażliwe na światło składniki przed rozkładem, co w efekcie zwiększa ich trwałość oraz okres przydatności.
Wchodzić i głosować
https://hyperreal.info/talk/viewtopic.php?t=77897&start=700
Mile widziane krótkie uzasadnienie.
  • 2569 / 531 / 0
Co do powyższego to właśnie jest on jeszcze powszechnym składnikiem w kremach antyUV. Ten argument w przypadku leków to chyba oczywisty nonsens. Mało kto trzyma thioco czy tabletki moklobemidu luzem na stole.
Uwaga! Użytkownik Vetulani44 nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 9287 / 1805 / 2
Nonsens nie nonsens ale przepisy to przepisy.
Opracowano kiedyś przepisy dotyczące tego ile dany lek może leżeć na słońcu, ile w ciemnym pomieszczeniu i ile w np ciepłe. I po podkładaniu tych wszystkich wartości wychodzi Ci minalna data ważności.
Trzeba zawsze założyć, że ktoś zostawić blister na ileś czasu na oknie itd.

To jest podobny schemat jak przy jedzeniu. Masz jakąś tam datę ważności i w tej dacie zawarty jest transport, chłodnia itd.
Wchodzić i głosować
https://hyperreal.info/talk/viewtopic.php?t=77897&start=700
Mile widziane krótkie uzasadnienie.
  • 223 / 46 / 0
Ciekawe czy ktoś sprawdzał jak zachowują się na jego obecność, np bakterie jelitowe te pożyteczne ale może i kosi i te nie pożyteczne/patogenne. Bo generalnie większość leków kosi zdrową florę jelitową i na to są badania.
and its going to suck.
It's not going to be fun.
  • 3481 / 572 / 1
Każdy dodatek "jakoś" wpływa na organizm i "może" powodować to i owo.
Bo to zasadnicza różnica napisać że powoduje a napisać że może powodować – chociaż w zasadzie to nie ma różnicy bo jeśli jeden na 100 dostanie rozstroju żołądka to i owszem – może być tak że to właśnie ten a gdy tam ale może być tak że to osobnicze mutacje genetyczne, upośledzenia enzymów albo w ogóle to smog bo mieszkali w Krakowie albo zagłębił Ruhry.
Ekwilibrystyka logiczno-symantyczna
"Które dragi brać, żeby nie musieć brać żadnych dragów?"

"Rutyna to rzecz zgubna "
  • 4979 / 847 / 0
No dobra . Ale Thiokodin stosuje sie pozamedycznie w ilosci jak czytalem u rekordzistow nawet 100-150 tabletek .
A zastosowanie medyczne jest jakie jest. 2 tab . Nawet nie wiem bo nie stosowałem w ten sposob.

Jak to mowia . Dawka czyni trucizne.
A odnosi sie to do substancji w miare bezpiecznych
To ile tego dwutlenku ttytanu sie przyjmuje to masakra
The beautiful thing about DMT is that it makes no sense at all, but everything makes sense at the same time!
The methapor of Life

ledzeppelin2@safe-mail.net
ODPOWIEDZ
Posty: 8 • Strona 1 z 1
Artykuły
Newsy
[img]
Doniósł na „kolegę”, bo wyczuł w szatni marihuanę

Niecodzienne zgłoszenie wpłynęło do policji 2 kwietnia 2025 roku. O godzinie 15:35 funkcjonariusze konstantynowskiej „patrolówki” zostali wezwani do jednej z firm działających na terenie miasta. Powód? Pracownik administracji wyczuł podejrzany zapach marihuany, wydobywający się z jednej z pracowniczych szafek.

[img]
Jak zwiększyć moc i profil sensoryczny kawy z przelewu? Fizycy opisali prosty sposób

Czy jest sposób, by – nie zmieniając ilości kawy w przelewie – zwiększyć jej moc i uwypuklić profil sensoryczny? Otóż jest. I został on opisany na łamach pisma Physics of Fluids wydawanego przez Amerykański Instytut Fizyki (AIP).

[img]
Włoska policja aresztowała fana "Breaking Bad". Stworzył prawdziwe tajne laboratorium

Włoska policja zlikwidowała jedno z największych nielegalnych laboratoriów narkotykowych w kraju. Podczas nalotu na jeden z domów w dzielnicy Sant'Antonio w Novarze zatrzymany został 22-letni mężczyzna, który w swoich działaniach wyraźnie inspirował się serialem "Breaking Bad".