Metamfetamina

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]N(C(Cc1ccccc1)C)C

Inne nazwy substancji

metyloamfetamina, meta, piko, ice, meth, N-metyloamfetamina, (rac)-N-metylo-1-fenylopropylo-2-amina, dezoksyefedryna

Odmiany nazwy substancji

metamfetaminy, metamfetaminie, metamfetaminą, metamfetaminę, mety, mecie, metą, metę


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/metamfetamina

Informacje ogólne[edytuj]

Metamfetamina jest stymulantem, N-metylową pochodną amfetaminy. Swojej strukturze zawdzięcza zdolność skręcania płaszczyzny polaryzacji światła spolaryzowanego, w związku z czym występuje w postaci dwóch enancjomerów (+) i (-) (na rynku również jako ich mieszanina w postaci chloroworodku). Substancja ta oddziałując na ośrodkowy układ nerwowy wywołuje euforię, uniesienie, silną i długotrwałą stymulację, wyostrzenie zmysłów, motywację do działania oraz nasilenie popędu seksualnego.

Opracowania naukowe[edytuj]

Cytochrome P450-2D6 extensive metabolizers are more vulnerable to methamphetamine-associated neurocognitive impairment: Preliminary findings, MARIANA CHERNER, CHAD BOUSMAN, IAN EVERALL, DANIEL BARRON, SCOTT LETENDRE, FLORIN VAIDA, J. HAMPTON ATKINSON, ROBERT HEATON, IGOR GRANT, and THE HNRC GROUP [1]


Perwityna, „krystaliczna metamfetamina” – nowe zagrożenie na polskiej scenie narkotykowej Anna Dietrich-Muszalska[2]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Metamf1.jpg

Metamf2.jpg

Ryz.jpg Ryz2.jpg

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Metamfetamina z D-fenyloalaniny [3][4]

1. Synteza Chlorowodorku(+)Metamfetaminy z efedryny (Metoda Shake and Bake)

{Jodu/czerwony fosfor + H20 ->Jodowodor} {Jodowodor + Efedryna -> Jodoefedryna ->(+)Metamfetamina} {(+)Metamfetamina + Kwas Solny -> Chlorowodorek(+)Metamfetaminy}

2. Synteza Metamfetaminy z BMK [5]

{BMK + N-metyloformamid -> N-formylometamfetamina} {N-formylometamfetamina + Kwas Solny -> Chlorowodorekmetamfetaminy} {Chlorowodorekmetamfetaminy + Wodorotlenek Sodu -> Metamfetamina}

3. Synteza metamfetaminy metodą redukcji Bircha: efedryna/pseudoefedryna + bezwodny ciekły amoniak + metal alkaliczny (np. sód, lit) -> metamfetamina

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

W Ameryce do dzisiaj leczy się dzieci i osoby dorosłe lekami z zawartością Metamfetaminy. Leczy się nią między innymi : ADHD i otyłość. Można ją spotkać pod różnymi nazwami, najczęściej jest to Desoxyn i Pervitin

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Stosowana jako środek powodujący ogromny przypływ energii, np. podczas spotkań towarzyskich lub imprez albo na pobudzenie do działania:

- Zwiększona do granic pewność siebie, gadatliwość,

- Szybkie wykonywanie zadań, kreatywność,

- Przedłużenie i intensyfikacja doznań seksualnych,

Stosowana jako stymulant popędu seksualnego w chemsex czyli uprawianiu seksu w stanie bycia odurzonym, bardzo często z wieloma partnerami. Metamfetamina zmniejsza zahamowania seksualne, dlatego należy zachować czujność i zawsze mieć pod ręką prezerwatywy oraz lubrykant, żeby w razie kontaktu seksualnego z przypadkowym partnerem móc się zabezpieczyć.

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Drogi podania[edytuj]

  • doustnie (p.o)
  • donosowo (i.n)
  • dożylnie (i.v)
  • domięśniowo (i.m)
  • podskórnie (s.c)
  • doodbytniczo (p.r)

Do najczęściej wybieranych dróg podania zaliczane są trzy pierwsze. O wiele rzadziej użytkownicy decydują się na podanie domięśniowe czy podskórne.

Dawkowanie[edytuj]

Dawkowanie w dużej mierze zależne jest od czystości sortu i jego postaci oraz tolerancji związanej z wcześniejszym przyjmowaniem substancji. Poniższe dane przedstawiają standardowe dawkowanie jednorazowe dla osoby bez tolerancji:

  • doustnie/doodbytniczo - 50-100mg
  • donosowo - 40-80mg
  • dożylnie/domięśniowo/podskórnie - 20-30mg

Ilości te mogą być większe lub mniejsze w zależności od masy ciała delikwenta i podatności na poszczególne efekty wywoływane przez ów stymulant. Zdarza się, że osoby bez tolerancji po podaniu donosowym nie odczuwają efektów, póki nie przekroczą dawki 150mg. Z kolei przy podaniu dożylnym silne doznania mogą wystąpić już przy dawkach rzędu 10-15mg, jeśli sort ma wysoką zawartość procentową.


Dawkowanie wg Erowid:[edytuj]

Doustnie

Działanie wyczuwalne: 5 mg

Lekka stymulacja: 5-15 mg

Średnio: 10-30 mg

Mocno 20-60 mg

Bardzo mocno 40-150 mg


Wejście: 20 - 70 minut

Czas trwania: 3 - 5 godzin

Schodzenie: 2 - 6 godzin

Typowe postefekty: do 24 godzin



Donosowo

Działanie wyczuwalne: 5 mg

Lekka stymulacja: 5-15 mg

Średnio: 10-40 mg

Mocno 30-60 mg

Bardzo mocno 50 + mg


Wejście: 5 - 10 minut

Czas trwania: 2 - 4 godziny

Schodzenie: 2 - 6 godzin

Typowe postefekty: do 24 godzin




Palenie/waporyzacja

Działanie wyczuwalne: 5 - 10 mg

Lekka stymulacja: 10 - 20 mg

Średnio: 10 - 40 mg

Mocno 30- 60 mg

Bardzo mocno 50 + mg


Wejście: 0 - 2 minuty

Czas trwania: 1 - 3 godziny

Schodzenie: 2 - 4 godziny

Typowe postefekty: do 24 godzin



Dożylnie

Działanie wyczuwalne: 5 mg

Lekka stymulacja: 5 - 10 mg

Średnia stymulacja: 10 - 40 mg

Mocno 30 - 60 mg

Bardzo mocno 50 - 100 mg


Wejście: 0 - 2 minuty

Czas trwania: 4 - 8 godzin

Schodzenie: 2 - 4 godziny

Typowe postefekty: do 24 godzin

Zagrożenia[edytuj]

Na wstępie należy powiedzieć, że metamfetamina jest substancją silnie neuro i kardiotoksyczną. Dotyczy to zwłaszcza jej prawoskrętnego enancjomeru. Neurotoksyczność polega na wydzielaniu nadmiaru neuroprzekaźników (dopaminy i noradrenaliny), co z czasem prowadzi do redukcji osłonek mielinowych i obumarcia aksonów. Dochodzi również do uszkodzenia komórek glejowych odpowiedzialnych za odżywienie i regenerację struktur nerwowych. Degradacja układu dopaminergicznego związana jest także z zaburzeniem przepływu impulsów nerwowych w obrębie jądra limbicznego śródmózgowia i niszczeniem komórek tam się znajdujących. W momencie, w którym dochodzi do uszkodzenia jądra komórkowego ciałka nerwowego, nie jest już możliwe odnowienie tej struktury i przywrócenie jej funkcjonalności. Oprócz tego, metamfetamina pośrednio prowadzi do skrócenia się drzewa neuronowego i defektów w cząsteczce DNA (poprzez inhibicję oksydazy NADPH), a co za tym idzie - istnieje ryzyko, że wadliwe geny zostaną odziedziczone przez następne pokolenia. Nie przeprowadzono jednak dokładnych badań, które w 100% potwierdzałaby tę teorię.

Często padają pytania co do możliwości wywołania uszkodzeń jednorazowym przyjęciem metamfetaminy. Takowe uszkodzenia są jednak najczęściej spowodowane udarem lub wylewem podpajęczynówkowym, tak więc nie wiąże się to bezpośrednio z wyniszczeniem struktur nerwowych. Degradacja u. nagrody trwa dość długo i niemożliwe jest jego zniszczenie przy pierwszym, czy dziesiątym razie z metą (tym bardziej, jeśli wzięło się parę razy w swoim życiu w dużych odstępach czasowych). Potrzeba co najmniej kilku miesięcy, aby sobie na to zapracować. Kiedy jednak do tego dojdzie, część z symptomów może zostać zniwelowana przy użyciu leków, suplementów, psychoterapii itd. Mimo to, brak motywacji, zaburzenia procesów myślowych, lęki i inne objawy zostają na długo, w większości przypadków do końca życia. Podjęcie próby leczenia dolegliwości psychicznych spowodowanych wielomiesięcznym/wieloletnim braniem mety wymaga bardzo silnej motywacji, której użytkownik zazwyczaj już wtedy nie posiada. Sam proces naprawiania szkód jest mozolny i w większości przypadków nie prowadzi do poprawy.

Jeśli chodzi o kardiotoksyczność, to wynika ona z wahań tętna i ciśnienia, które towarzyszą spożywaniu tej substancji. Po jej przyjęciu dochodzi do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi oraz tachykardii (>100 uderzeń/min). Wzmożony przepływ krwi zmniejsza wydolność serca. Z czasem może doprowadzić do powiększenia komór, niewydolności krążeniowej, rozwarstwień tętnic, czy też zakrzepicy.

Innym zagrożeniem jest możliwość wystąpienia myśli i zachowań autodestrukcyjnych w związku z pojawiającymi się urojeniami i napadami lęków, zwłaszcza podczas przyjmowania wysokich dawek i na zjeździe. Jest to tak zwana psychoza metamfetaminowa. Osoba w takim stanie może również stanowić zagrożenie dla najbliższego otoczenia.

tekst autorstwa usera: Blue_Berry[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

W Polsce dostępna tylko w południowo-zachodniej i południowej części kraju. Najbardziej popularna na terenach graniczących z Czechami. W centrum i na północy kraju praktycznie niedostępna. Część osób podejmuje się jednak domowej produkcji. Zazwyczaj są to ludzie mocno obeznani w zakresie chemii, którzy są w stanie przeprowadzić ciąg reakcji dający ostatecznie gotowy produkt. Jest on następnie sprzedawany, a część zysków przeznaczana jest na zakup substratów do produkcji.

Metamfetamina w Polsce jest we większości importowana z Czech lub Słowacji.

Interakcje[edytuj]

Ostrożnie:

Uwaga! ⚠️ Alkohol
Uwaga! ⚠️ GHB
Uwaga! ⚠️ GBL
Uwaga! ⚠️ Opioidy
Uwaga! ⚠️ Kokaina
Uwaga! ⚠️ Marihuana
Uwaga! ⚠️ Kofeina
Uwaga! ⚠️ Ketamina
Uwaga! ⚠️ Metyloksetamina
Uwaga! ⚠️ Psychodeliki

Niebezpieczne:

Uwaga! ❗ DXM
Uwaga! ❗ PCP
Uwaga! ❗ 25x-NBOMe
Uwaga! ❗ 2C-T-x
Uwaga! ❗ 5-MeO-xxT
Uwaga! ❗ DOx

Zagrożenie zdrowia lub życia:

Uwaga! ❌ Tramadol
Uwaga! ❌ aMT
Uwaga! ❌ MAOIs
Pamiętaj! Źródło - Psychonautwiki.org

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Metamfetamina znana jest jako jeden z najbardziej uzależniających narkotyków na świecie. //Osoby uzależnione mogą próbować pomocy w ośrodkach leczenia osób uzależnionych, ale w prawie każdym przypadku takie leczenie kończy się niepowodzeniem.


Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Substancja nielegalna w Polsce, znajduje się na wykazie substancji psychotropowych grupy II-P. Jej posiadanie jest zabronione.

Czechy[edytuj]

Czechy dokonały swoistej rewolucji, i zezwoliły osobom uzależnionym na posiadanie niewielkich ilości narkotyków na własny użytek. Co się z tym wiąże w Czechach można mieć przy sobie 2g metamfetaminy i nie mieć żadnych problemów.

Australia[edytuj]

Metamfetamina znajduje się w wykazie 8, co oznacza, że jest dostępna do użytku medycznego, ale jej posiadanie, produkcja lub dostawa są nielegalne bez zezwolenia.

Austria[edytuj]

Posiadanie, produkcja i sprzedaż metamfetaminy są nielegalne na mocy ustawy SMG (Suchtmittelgesetz Österreich).

Kanada[edytuj]

Metamfetamina jest wymieniona w CDSA w wykazie substancji I.

Niemcy[edytuj]

Metamfetamina została dodana do Opiumgesetz (ustawy o opium) w dniu 1 lipca 1941 r. Od 1 marca 2008 r. podlega kontroli w ramach Anlage II BtMG (ustawy o środkach odurzających, wykaz II). Wcześniej można go było przepisać na receptę na narkotyk, ponieważ znajdował się w Anlage III (Schedule III). Nielegalne jest wytwarzanie, posiadanie, import, eksport, kupno, sprzedaż, nabywanie lub wydawanie go bez licencji.

Holandia[edytuj]

Metamfetamina jest substancją kontrolowaną z listy I.

Szwajcaria[edytuj]

Metamfetamina jest substancją kontrolowaną wymienioną w Verzeichnis A.

Anglia[edytuj]

Od 18 stycznia 2007 r. metamfetamina jest narkotykiem klasy A.

Pamiętaj! Źródło - Psychonautwiki.org
Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.