Od 1 lipca 2021 wchodzi w życie raportowanie zdarzeń medycznych. Tutaj informacja czym RZM jest:
Od 1 lipca 2021 r. usługodawcy mają obowiązek za pośrednictwem Systemu Informacji Medycznej zapewnić możliwość wymiany danych zawartych w elektronicznej dokumentacji medycznej określonej w rozporządzeniu ministra zdrowia z 8 maja 2018 r. w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej.
Zgodnie z tym rozporządzeniem elektroniczną dokumentację medyczną stanowią:
- informacja o rozpoznaniu choroby, problemu zdrowotnego lub urazu, wynikach przeprowadzonych badań, przyczynie odmowy przyjęcia do szpitala, udzielonych świadczeniach zdrowotnych oraz ewentualnych zaleceniach – w przypadku odmowy przyjęcia pacjenta do szpitala;
- informacja dla lekarza kierującego świadczeniobiorcę do poradni specjalistycznej lub leczenia szpitalnego o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobach medycznych, w tym okresie ich stosowania i sposobie dawkowania oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych;
- karta informacyjna z leczenia szpitalnego;
- wyniki badań laboratoryjnych wraz z opisem;
- opis badań diagnostycznych innych niż wskazane wyżej.
Usługodawcy od tego dnia będą mieli również obowiązek przekazywania danych zdarzenia medycznego.
https://dokmed24.pl/alert-ezdrowie/od-1 ... -4887.html
https://www.cyfrowyszpital.pl/raportowa ... e-zdrowia/ (tutaj jest błąd literowy w artykule. Podano datę 2020 - powinno być 2021)
Docelowo jest to pierwszy krok do stworzenia kompleksowego systemu informacji o zdrowiu pacjenta. Kwestia roku, jak każdy lekarz z każdego miejsca będzie wiedział gdzie byliśmy w szpitalu, jaka była diagnoza, jakie leki dostaliśmy, jakie recepty nam wypisano, czy je wykupiliśmy, czy kontynuowaliśmy leczenie ambulatoryjnie, jakie leki nam tam wystawiono i czy je wykupiliśmy, czy w międzyczasie złamaliśmy nogę, czy leczymy się psychiatrycznie ITD ITP.
Przypominam, że od 1 lipca NFZ będzie widział wszystko z jednego poziomu dostępu (łącznie np z wynikami badań laboratoryjnych). Będzie ciekawie, oj będzie. Niektórzy się bardzo zdziwią.
Zapraszam do dyskusji
17 czerwca 2021DexPL pisze:
Jak sobie zrobię prywatnie badania to też?
Można usunąć swoje dane z bazy (bo RODO czy cokolwiek)?
Ciekawostką jest to, że RODO w tym przypadku nie obowiązuje, gdyż wg ustawodawcy to tylko "techniczne dane" Zobaczymy jak sądy to rozwiążą, bo na bank będą pozwy. Trybunał Konstytucyjny jednak przyklepie z "Żoną TW" wszystko, co chcą.
Zapewne jest tu wielu, którzy od kilku lekarzy ciągną recepty. Jakież będzie zdziwienie gdy jeden dowie się o drugim i ile tak na prawdę leków "zeżeramy"
Przypominam, że od lipca powstaje tylko system zbierania informacji. Nie ma jeszcze apletu, za pomocą którego lekarze będą mieli do tego dostęp. Na razie te dane będą do dyspozycji tylko NFZ (w celu nadzoru i ścigania nadużyć) i służb zapewne (w celu zbierania dowodów przestępstw). Jednakże kolejnym krokiem, już zapowiedzianym, jest stworzenie systemu dostępu do tych danych. Taki system powstanie zapewne w ciągu roku, max 2. Żadnej zgody nie będzie potrzeba wyrażać. W Belgii np powszechne jest sprawdzanie jakie leki przyjmuje pacjent przed wizytą (lub w trakcie), jakie ma choroby, po to by wiedzieć czego ewentualnie nie przepisywać (ze względu na interakcje) bądź jak leczyć mając na uwadze już istniejące choroby.
Taki dostęp byłby czymś doskonały dla OIOMów i SORów w przypadku nieprzytomnych pacjentów, powypadkowych itd. Taki pacjent nie może przekazać niezbędnych informacji np o uczuleniach, przyjmowanych lekach itd. A liczy się każda sekunda w niektórych przypadkach. Tracimy je dzwoniąc po rodzinie i wypytując o uczulenia...
Natomiast dla osób uzależnionych to będzie na pewno dramat. Bo każdy lekarz będzie od razu wiedział ile opakowań klona i alpry zostało wypisanych w danym miesiącu i na jakie choroby pacjent cierpi. Już widzę minę tych, co się zgodzili na "Projekt badawczy Stowarzyszenia Substytucyjnego Leczenia Uzależnień "MAR" HEHE. LOL. Te rozpoznania które im ten konował wpisał, zostaną z nimi na całe życie i będą się ciągnąć i wypływać na każdej wizycie. Nawet jak złamią nogę, ortopeda będzie widział, że mają manię, depresję, dwubiegunówkę, politoksy i co tam jeszcze, z grupy F zostało wpisane, by móc dostawać buprę i medi... Doskonały biznes... A ostrzegaliśmy. Nie jeden raz ostrzegaliśmy, że nie ma nic za darmo! Cóż! Chytry traci dwa razy, jak mawia stare polskie przysłowie.
![[mem]](https://hyperreal.top/wtf/memy/2/24e82cc8-6d9c-4638-afbb-2ebc0985f217/IMG_7262.jpeg?X-Amz-Algorithm=AWS4-HMAC-SHA256&X-Amz-Credential=nxyCWzIV8fJz5t5dUSIx%2F20250529%2FNOTEU%2Fs3%2Faws4_request&X-Amz-Date=20250529T160302Z&X-Amz-Expires=3600&X-Amz-SignedHeaders=host&X-Amz-Signature=a01ce1b0a2b384df81d6e8b82c4e92c54b4ccf0492d7ebb0d91d869b84786256)
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/221176_r2_940.jpg)
Alkohol zabija 82 osoby dziennie. "W Radomiu jest więcej monopolowych niż w całej Szwecji"
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/cannaheart.jpg)
Marihuana zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/nabrzeskiej.jpg)
Magazyn z narkotykami na dachu budynku
Stołeczni policjanci wkroczyli w czwartek na warszawską Pragę, gdzie na ulicy Brzeskiej zlikwidowali magazyn z narkotykami. Zatrzymali do sprawy 39-latka, do którego mogły należeć znalezione substancje: heroina, amfetamina, mefedron, kokaina i marihuana.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/listrzaskowski.jpg)
Zaskakujące słowa Tomasza Lisa. "Odrobina amfy by Rafałowi nie zaszkodziła"
Zaskakujące słowa Tomasza Lisa! W swoim internetowym programie, w którym dyskutował na temat kampanii wyborczej, nagle stwierdził, że "odrobina amfy [amfetaminy - dop. red.]" Rafałowi Trzaskowskiemu by "nie zaszkodziła".
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/medweedartykul_2025-05-22-18.png)
Wpływ świadomości lekarzy na doświadczenia pacjentów z terapią medyczną marihuaną
W ostatnich latach temat medycznej marihuany zyskał na ważności zarówno w kręgach medycznych, jak i wśród pacjentów. W miarę legalizacji oraz wzrastającej dostępności preparatów konopnych dla pacjentów, pojawia się potrzeba przeanalizowania, jak zrozumienie i wsparcie lekarzy wpływa na skuteczność terapii. W badaniach przedstawianych przez Clobesa i współpracowników z California State University, zbadano, jak współpraca z lekarzami i informowanie o stosowaniu medycznej marihuany przez pacjentów wpływa na wyniki terapii.