Obraz kliniczny złośliwego zespołu neuroleptycznego
akineza lub dyskinezy: sztywność mięśniowa o charakterze uogólnionym lub typu tzw. rury ołowianej lub koła zębatego, szczękościsk, toniczne skurcze mięśni twarzy, napady spojrzeniowe, dysfagia, opisthotonus, mioklonie, wygórowane odruchy ścięgniste
inne objawy pozapiramidowe: drżenie oraz inne ruchy mimowolne (pląsawicze)
hipertermia (co najmniej 38oC bez innych uchwytnych przyczyn gorączki)
objawy dysregulacji autonomicznego układu nerwowego (podwyższenie ciśnienia tętniczego, tachykardia, wzmożona potliwość, ślinotok, nietrzymanie moczu i kału)
zaburzenia psychiczne: zaburzenia świadomości jakościowe (przymglenie) oraz ilościowe (od senności patologicznej do śpiączki), lęk, pobudzenie, niepokój, mutyzm.
Odchylenia w badaniach dodatkowych
leukocytoza (15 000–30 000/mm3) z przesunięciem obrazu krwinek białych w kierunku form niedojrzałych
zwiększenie aktywności fosfokinazy kreatynowej (CPK) w surowicy powyżej 400 IU/l
zwiększenie aktywności aminotransferazy asparginianowej (AST), aldolazy oraz dehydrogenazy mleczanowej (LDH) w surowicy powyżej zakresu normy
pojawienie się mioglobiny w osoczu krwi i w moczu
kwasica metaboliczna (związaną ze wzrostem pCO2 we krwi tętniczej w następstwie hipermetabolizmu tlenowego mięśni)
niedobór żelaza.
W badaniach neuroobrazowych oraz w badaniu płynu mózgowo-rdzeniowego nie stwierdza się zazwyczaj istotnych czy charakterystycznych odchyleń. W badaniu bioptatu mięśni poprzecznie prążkowanych stwierdza się niewielkiego stopnia naciek komórkami jednojądrowymi, obrzęk włókien, zwyrodnienie wodniczkowe. W zapisie EEG może wystąpić zwolnienie i zmniejszenie amplitudy czynności podstawowej.
W rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić zaburzenia o podobnym obrazie klinicznym, przede wszystkim ostrą śmiertelną katatonię (wywiad wskazuje na chorobę psychiczną), zespół serotoninowy (u pacjentów leczonych lekami przeciwdepresyjnymi o mechanizmie serotoninergicznym i/lub litem), zaostrzenie choroby Parkinsona (szczególnie, że sam fakt nagłego odstawienia lub istotnego zmniejszenia dawkowania leków przeciwparkinsonowskich – może indukować NMS), hipertermię złośliwą (okres pooperacyjny, stosowanie anestetyków wziewnych, np. halotanu lub niedepolaryzujących leków zwiotczających mięśnie – sukcynylocholiny), majaczenie z pobudzeniem (postać hiperkinetyczna), ogniskowe uszkodzenie mózgu, a także choroby infekcyjne (np. neuroinfekcje, sepsa).
Podczas leczenia lekami przeciwpsychotycznymi bardzo ważna jest umiejętność szybkiej oceny objawów prodromalnych NMS: narastającej sztywności pozapiramidowej, drżenia, chwiejności wegetatywnej, ślinotoku, wzrostu ciepłoty ciała, niespecyficznych objawów neurologicznych (np. mioklonie, dysfagia). W przypadku podejrzenia NMS zaleca się natychmiastowe odstawienie leku przeciwpsychotycznego, wykonanie dodatkowych badań krwi (leukocyty, CPK, AST, mioglobina) i dalszą wnikliwą obserwację stanu pacjenta.
Postępowanie interwencyjne i dalsze leczenie
Należy natychmiast przerwać podawanie leków przeciwpsychotycznych (o ile pacjent nie otrzymał leku w formie dépôt) oraz soli litu, leków przeciwdepresyjnych i karbamazepiny. W zależności od nasilenia objawów klinicznych oraz ciężkości stanu ogólnego pacjenta – po wstępnej ocenie parametrów funkcji życiowych (wg schematu ABCDE) może być konieczne monitorowanie parametrów fizjologicznych, diurezy, stanu świadomości oraz stanu neurologicznego. Bardzo ważne jest bierne ochładzanie pacjenta (z powodu hipertermii) oraz wyrównywanie gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej za pomocą intensywnej płynoterapii dożylnej; w przypadku mioglobinurii może być również potrzebna alkalizacja moczu.
Występowanie nasilonych objawów pozapiramidowych (sztywność, drżenie) oraz objęcie procesem chorobowym mięśni szkieletowych stanowią przeciwwskazania do fizycznego unieruchamiania pobudzonych psychoruchowo pacjentów – w tym przypadku z wyboru stosuje się sedację farmakologiczną. W miernie nasilonych, poronnych zespołach oprócz leczenia objawowego stosuje się farmakoterapię. Leczenie pierwszego wyboru stanowią pochodne benzodiazepiny, np. lorazepam 1—2 mg doustnie co 6–8 godzin, diazepam przeciętnie 5—10 mg doustnie lub dożylnie co 4–6 godzin (do 80—100 mg/24 h). W rozwiniętych, ciężko przebiegających zaburzeniach pozapiramidowych należy dodatkowo podawać leki dopaminergiczne, które łagodzą obawy i wydatnie skracają czas trwania choroby. Do dyspozycji jest kilka leków o różnych mechanizmach działania; można podać: amantadynę 200—400 mg/24 h doustnie lub dożylnie, bromokryptynę przeciętnie 7,5—30 mg/24 h w dawkach podzielonych do łącznej dawki 45 mg/ 24 h w zależności od stanu klinicznego. Leczenie w nasilonych, burzliwie przebiegających zespołach z towarzyszącą hipertermią, sztywnością i hipermetabolizmem mięśni prowadzi się w warunkach oddziału intensywnej terapii. W niektórych przypadkach oprócz leczenia pochodnymi benzodiazepiny i lekami dopaminergicznymi stosuje się terapię dantrolenem. Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi poprawy stanu pacjenta, jako leczenie II rzutu stosuje się elektrowstrząsy (EW) – przeciętnie 6–10 seansów (należy unikać sukcynylocholiny do zwiotczenia, szczególnie gdy występują objawy rabdomiolizy). Po ustąpieniu objawów zespołu, jeżeli istnieje konieczność kontynuowania leczenia przeciwpsychotycznego, należy co najmniej po 2-tygodniowym okresie wash-out podać klozapinę lub inny lek przeciwpsychotyczny II generacji, powoli dochodząc do najmniejszej, skutecznej dawki. Alternatywnie stosuje się elektroterapię (EW).
Podawanie leków o właściwościach neuroleptycznych stosowanych w medycynie ogólnej ze wskazań pozapsychiatrycznych, takich jak: metoklopramid, tietylperazyna, prometazyna, promazyna (pozbawionych działania przeciwwpsychotycznego) – może również spowodować wystąpienie objawów złośliwego zespołu neuroleptycznego!
https://nagle.mp.pl/interna/111153,zlos ... oleptyczny
Jak kopiujesz cudzą pracę - bądz fair i podaj odnośnik. DexPL
wystryzmalem 4 h lezenia z cewnikiem w chuju i pikaczem na palcu pod kroplowkami z relanium 10 mg prosto w dupe im, wytrzymalem grozby przez 2 lekarzy ratownika i reszte personelu o tym jak mnie to wpierdola do wiezienia zadzwonia na psy albo do psychiatryja wysla :))
ilosc czasu jaka spedzilem z rura w chuj przypomina jakies sadystyczne tortury
[ external image ]
fety i benzo nie znalezli, cioty %-D
kocham wszystkich prosze nie buc
Hej redno, ty sie ciagle pytasz o rzeczy, ktorych nie wiadomo. Trzeba po prostu trzymac sie kilku prostych zasad. Po pierwsze jak zadajesz pytanie to musi zawierac normalnie info co i jak bierzesz i w jakich dawkach i jak czesto. Z tym, ze nie wybiorczo tylko kompletnie. I takze, co ci dolega.
Co do cpania to zasady sa takie:
1. unika sie miksowania i trzyma sie jednej substancji
2. jak juz musisz miksowac, to zmniejszasz dawki co najmniej 2x a najlepiej 3x i tylko 2 substancje
3. jesli dostajesz atakow szybkiego pulsu lub wysokiego cisnienia, to nie bierzesz tego
4. nie ufasz psychiatrze, ze jakis miks jest bezpieczny bo on cie dojedzie z radoscia a mogles tez go zle zrozumiec, on tez moze nie wiedziec o innych rzeczach, ktore bierzesz
5. kazdy lek i narko niesie ze soba powazne efekty uboczne, jesli to przyjmujesz dla zabawy, to musisz pamietac o duzym ryzyku w zaleznosci od tego na co sie leczysz, jesli bierzesz olanzapine, to nigdy nie powinienes palic ziola ani nic, co dziala na dopamine. Jak zle sie czujesz, to powinienes po prostu zejsc z dawki olanzapiny, pod warunkiem, ze bedziesz dalej trzezwo myslec.
6. nie powinienes brac lekow w slepo psychotropowych (tj wszystkich lacznie z neuro) dlugi czas bo albo sie uzaleznisz, albo cie wyhamuje zbyt mocno
7. glowna zasada jest prosta - zamiast dorzucac substancji i sie odurzac czym sie da, trzeba schodzic i redukowac dawki i w ten sposob bedziesz sie dobrze czuc, lepiej niz przecpany w huj
NAUCZYŁEŚ SIĘ 1000 SPOSOBÓW JAK TEGO NIE ROBIĆ
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/zyciewnorwegii.jpg)
Opisała życie w Norwegii. "Narkotyki są tanie, a państwo opiekuńcze"
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/ukoko.jpg)
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii
Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/global-drug-survey-coronavirus_0.jpg)
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie
Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/mexicocannabis_0.jpg)
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany
Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.