Dział o sprawach, w których zarzut nie opiera się na Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.
ODPOWIEDZ
Posty: 11 • Strona 1 z 2
  • 4 / / 0
Witam wszystkich, dokładniej chodzi mi o legalność rośliny nazywanej "Diplopterys cabrerana". Sprawa polega na tym ze roślinka zawiera związek nazywany dimetylotryptaminą.

W myśl ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii większość roślin posiadający związek DMT została objęta odpowiedzialnością karna za posiadanie. Rośliny które sa objęte ta ustawa zostały dokładnie wyszczególnione w danej ustawie nie znajduje sie jednak na na niej sama Diplopterys cabrerana.

Moje pytanie brzmi czy w związku z tym ze roślina nie jest objęta ustawa ani wymieniona w prawie karnym jako nielegalna, mogę ja spokojnie nabyć bez obaw o jakakolwiek odpowiedzialność karna?

Chętnie bym przytoczył cala treść ustawy oto ona :

http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-09-63-520

Na zdrowy rozum pojmuje ze cala ustawa bazuje na tej konkretnej liście i jej wyszczególnionych punktów. Podaje ją ponieważ ja nie widzę tam nic takiego, ale nie wykluczam że mogę się pomylić,
przytocze tez pewien przykład treści tej ustawy :

Dz.U.63/2009, poz. 520
Rośliny, zawierające DMT zostały zaliczone do środków odurzających z grupy I-N. Oznacza to zakaz "...przywozu, wywozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, wewnątrzwspólnotowej dostawy lub przewożenia tego środka przez terytorium Polski pod karą więzienia..."

I to się zgadza jednak roślina która chciałbym nabyć nie jest wyszczególniona ani w żaden sposób zapisana jako zaliczająca się do takowych. I moje pytanie brzmi czy mimo tego mogę zostać zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej ?
  • 451 / 12 / 0
nic ci nie grozi , roślina jest legalna , jest susz również , miałbyś problem gdyby znaleźli czyste DMT a tak to możesz mieć , coś jak z kaktusami , meskalina nielegalna ale całe kaktusy już są legalne ( przynajmniej niektóre ) , nie mają prawa się przypierdalać a choćby coś tam gadali to wystarczy powiedzieć że roślina jak i jej susz są legalne w RP .
Kontakt: cardomar15@tutanota.com
%-D
  • 4022 / 356 / 949
Grzyby psylocybinowe też są legalne, tj. nie wymienione w ustawie, a jak jest w praktyce?

Logika podpowiada, że jest jak mówi cardimon201 , ale ze istotnie nic Ci nie grozi na 100% bym nie zapewnił. Był u nas przynajmniej przypadek zatrzymania importera mimosy hostilis zanim jeszcze stała się ona nielegalna.
  • 451 / 12 / 0
@pokolenie Ł.K.
trochę nie na temat ale zaciekawiłeś mnie tym że grzyby psylocybinowe są legalne , W Polsce hodowla, posiadanie i sprzedaż grzybów psylocybinowych są zakazane , więc jak to jest ? odnosi się to tylko do niektórych odmian grzybów czy do wszystkich zawierających psylocybine ?
Kontakt: cardomar15@tutanota.com
%-D
  • 4022 / 356 / 949
cardimon201 pisze:
W Polsce hodowla, posiadanie i sprzedaż grzybów psylocybinowych są zakazane
Którą ustawą?

Żaden gatunek grzybów nie jest w Polsce nielegalny jako taki, nielegalna jest tylko psylocyna i psylocybina. Niemniej - za posiadanie grzybów psylocybinowych można iść siedzieć.
  • 451 / 12 / 0
no właśnie to jest pojebane , w ustawie nie ma żadnych wpisów dotyczących poszczególnych gatunków/odmian ale już psylocyna i psylocybina są wpisane , teoretycznie grzyby są legalne a w praktyce oskarżą cię o posiadanie . kurwa a DMT jest nielegalne , ale w pizdu roślin zawiera DMT i ci nic nie zrobią nawet jak będziesz miał susz , ech wspaniałe polskie prawo i jego logika
Kontakt: cardomar15@tutanota.com
%-D
  • 4022 / 356 / 949
cardimon201 pisze:
ale w pizdu roślin zawiera DMT i ci nic nie zrobią
Chyba, że naprawdę będą chcieli...
  • 4 / / 0
Bardzo dziekuję za odpowiedz, faktycznie wygląda na to ze jest to jedyna legalna roślina zawierająca większa ilośc DMT w polsce
  • 4 / / 0
Oto co sie dowiedzialem od prawnika w tym temacie mysle ze warto zostawic informacje dla potomnych :

Jest zasada nullum crimen sine lege, więc jeśli coś nie jest rośliną lub związkiem chemicznym z załącznika do ustawy, posiadanie tego nie podlega karze.

Jednakże może to być środek zastępczy:

Przepis prawny:
27) środek zastępczy - substancję pochodzenia naturalnego lub syntetycznego w każdym stanie fizycznym lub produkt, roślinę, grzyba lub ich część, zawierające taką substancję, używane zamiast środka odurzającego lub substancji psychotropowej lub w takich samych celach jak środek odurzający lub substancja psychotropowa, których wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu nie jest regulowane na podstawie przepisów odrębnych; do środków zastępczych nie stosuje się przepisów o ogólnym bezpieczeństwie produktów;

Ale zabronione jest nie posiadanie, a:
Art. 52a. 1. Kto wytwarza lub wprowadza do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środek zastępczy, podlega karze pieniężnej w wysokości od 20.000 zł do 1.000.000 zł.

także wynika z tego jasno ze konstytucja broni nabywcę rosliny której nie ma w zalaczniku o przeciwdzialaniu narkomanii. A konstytucja to nie byle co.
  • 4022 / 356 / 949
dajmos77 pisze:
Oto co sie dowiedzialem od prawnika w tym temacie mysle ze warto zostawic informacje dla potomnych :

Jest zasada nullum crimen sine lege, więc jeśli coś nie jest rośliną lub związkiem chemicznym z załącznika do ustawy, posiadanie tego nie podlega karze.
Jak będziesz miał okazję zapytaj tego prawnika na jakiej zasadzie w takim razie odpowiadają karnie posiadacze grzybów.
ODPOWIEDZ
Posty: 11 • Strona 1 z 2
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.