Dział zawierający fachową wymianę zdań na tematy związane z substancjami psychoaktywnymi.
Regulamin forum
Uwaga!
Dyskusje w działach Psychofarmakologia i Syntezy winny mieć charakter możliwie jak najbardziej ścisły i naukowy. W trosce o realizację tego celu posty wszystkich użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez moderację.
Moderacja zastrzega sobie prawo do usuwania/nieakceptowania postów, które nie spełniają powyższych założeń, nawet jeżeli są zgodne z regulaminem!
ODPOWIEDZ
Posty: 5 • Strona 1 z 1
  • 656 / 12 / 0
EC50 - Molarne stężenie agonisty który powoduje 50% maksymalnie możliwego efektu tego agonisty. Działanie agonisty może być stymulujące lub inhibicyjne. Niższa wartość = większa aktywność
pEC50 = −log10EC50 - ujemny logarytm do^10 wartosci EC50 danego agonisty. Wyższa wartość = większa aktywność
Rel. Pot. (Relative Potenz) - relatywna aktywność, określa sie ją dzieląc EC50 badanego agonisty przez EC50 endogennego agonisty w tym przypadku serotoniny czyli: EC50ag/EC50engo.ag.
E.max- Maksymalny efekt agonisty który agonista, konwencjonalny lub odwrotny, może osiągnąć w danej tkance pod szczególnymi warunkami eksperymentalnymi. Jest przedstawiony najlepiej i najczęsciej jako część (np. 1/4, 25%) działania produkowanego przez pełnego agoniste tego samego typu, działającego przez te same receptory i przy tych samych warunkach.
KP, pKP = −log10KP tak jak w przypadku pEC50 jest to ujemny logarytm w tym przypadku KP czyli stała dysocjacyjna kompleksu częsciowego agonisty P i receptora
N - to raczej liczba receptorów które przebadano

[ external image ]
[ external image ]
[ external image ]

_____________________________________________________________________________________________________

[ external image ][ external image ]
a) wartosci Ki; b) wartosci ED50; c) max aktywosc w porownaniu do 10 μM 5-HT

[ external image ]
Kodowane kolorami zdjecia PET, ukazujace dystrubucje substancji w mózgu 10-90min po ich wstrzyknieciu IV.

http://bitnest.ca/external.php?id=%257D ... 3RAq%2560h


Substancja musi zostać przyjęta drogą inną niż oralną gdyż ulega np. w wątrobie deaminacji przez MAO-A i traci aktywność zanim dotrze do mózgu. Dalsza metabolizacja obejmuje pewnie deaminacje na cząsteczke główną która ulega dalej metabolizmowu zależnie od rodziny i podstawien oraz na NBOxx który ulega metabolizmowi do kwasu o-anyżowego, który niejest toksyczny (w przypadku NBOMe) lub pochodnych (w przypadku NBOxx)
Ostatnio zmieniony 02 grudnia 2011 przez Mayday, łącznie zmieniany 6 razy.
  • 911 / 206 / 1
Raczej nikt nie ulega wpływom MAO-A w żołądku.
  • 656 / 12 / 0
Faktycznie... miało byc w wątrobie
  • 469 / 9 / 0
Mayday, czy mógłbyś rozwinąć skróty stosowane w tabeli, tudzież podać źródło, gdzie byłoby to już wyjaśnione?
  • 656 / 12 / 0
Tutaj opisałem kilka skrótów i zwrotów:
http://talk.hyperreal.info/poj-cia-symb ... 30040.html
Troche tego jest i jeszcze nie skończyłem ale te najważniejsze rzeczy już są, z tych najwazniejszych jeszcze pK`x musze opisać.
Dla większego rozjaśnienia zedytuje pierwszy post w tym temacie i wstawie wyjaśnienie tych skrótów
Ostatnio zmieniony 01 marca 2011 przez Mayday, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ
Posty: 5 • Strona 1 z 1
Artykuły
Newsy
[img]
Największa europejska imprezownia tonie. Karetki błagają o pomoc – jeżdżą tylko do nocnych klubów

Ibiza – symbol beztroskiej zabawy, dźwięków techno i drinków za 25 euro – pęka w szwach. Ale, co ciekawe, nie z powodu tłumu turystów. Pęka system ratownictwa medycznego. Jak podaje lokalny związek zawodowy służby zdrowia, nawet jedna trzecia wszystkich interwencji karetek dotyczy klubów nocnych, gdzie dochodzi do… „bad tripów” po wiadomych zakazanych używkach.

[img]
Wpadli w trakcie transakcji

Piaseczyńscy kryminalni zatrzymali narkotykowy duet. Mężczyźni wpadli w trakcie transakcji, która odbywała się na jednym z parkingów w Wólce Kosowskiej. Na posesji 49-letniego obywatela Ukrainy, policjanci znaleźli uprawę marihuany. Krzaki konopi indyjskiej zostały zabezpieczone. 44 i 49-latek usłyszeli zarzuty karne oraz zostali objęci policyjnymi dozorami.

[img]
Leki na ADHD i medyczna marihuana a testy drogowe. Czy testy rozpoznają źródło substancji?

Czy zażycie niektórych leków może skutkować oskarżeniem o prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków? Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, Stanisław Trociuk, zwrócił się do Komendanta Głównego Policji z pytaniem, czy używane przez funkcjonariuszy testy narkotykowe potrafią rozróżnić substancje aktywne od leczniczych. Odpowiedź Policji nie rozwiewa wszystkich wątpliwości – zwłaszcza w kontekście leczenia ADHD czy terapii z wykorzystaniem medycznej marihuany.