VIVA RIO Rubem’em Cesar’em,
które odbędzie się 30 października 2009 o godz. 18:00, w
Centrum Dialogu –
Przeglądarka może nie wspierać wyświetlania tego obrazu.
ul. Chmielna 26/19 (domofon 319, klatka III)
O polityce narkotykowej Brazylii, doświadczeniach Latynoamerykanskiej Komisji ds. Narkotyków i Demokracji oraz o tym, jak Rubem Cesar postrzega zmiany w polskiej polityce narkotykowej, które zaszły na przestrzeni ostatnich 20 lat, z naszym gościem będzie rozmawiać Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektor Global Drug Policy Program w OSI.
Spotkanie poprowadzi
Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektor Global Drug Policy Program w OSI.
Rubem César Fernandes - Jeden z założycieli i szef brazylijskiej organizacji Viva Rio, wielokrotnie nagradzanej za prężne działania na rzecz pokoju i rozwoju społecznego. Magister filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i doktor historii myśli społecznej (Columbia University, USA).
Po powrocie z politycznej emigracji w latach 80, zaangażował się zarówno w prace akademickie, jak i w akcje i działania organizacji pozarządowych. Zajmował się także badaniami nad antropologią religii, społeczeństwem obywatelskim, bezpieczeństwem publicznym i prawami człowieka.
W latach 1979-1991 i 1995-2003 Sekretarz Generalny Instytutu Badań nad Religiami (Institute of Studies of the Religions). Autor rozlicznych publikacji. W 2000 roku uhonorowany Nagrodą Pedro Ernesto.
VIVA RIO - jest organizacją wielokrotnie nagradzaną za prężne działania na rzecz pokoju i rozwoju społecznego. W 2008 roku Viva Rio pełniła rolę sekretariatu dla Latynoamerykanskiej Komisji ds. Narkotykow i Demokracji (Latin American Commission on Drugs and Democracy), której członkowie m.in. byli prezydenci Brazylii (Fernando H. Cardoso), Kolumbii (Cesar Gaviria) i Meksyku (Ernesto Zedillo), pisarze i intelektualiści (Paolo Coelho, Maria Vargas llosa, Enrique Krauze, Tomas Eloy Martinez) opracowali głośny raport i rekomendacje dla światowej polityki narkotykowej.
Kasia Malinowska-Sempruch - W latach 1999-2007 dyrektor International Harm Reduction Development, programu OSI wspierającego inicjatywy z zakresu redukcji szkód m.in. w Europie Środkowej, krajach byłego Związku Radzieckiego, Chinach i Indonezji.
Wcześniej pracownik UNDP zarówno w Nowym Jorku jak i w Warszawie, współtwórca pierwszego w Polsce Krajowego Program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV. Autorka licznych publikacji (pod jej redakcją ukazała się np. książka „Niezamierzone konsekwencje: polityka narkotykowa a prawa człowieka”) oraz tekstów opublikowanych m.in. w „Global HIV/AIDS Medicine” czy The Lancet.
Ponadto Kasia Malinowska-Sempruchbyła członkinią rady programowej programu HIV/AIDS w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jest członkinią Grupy Roboczej ONZ d.s. osób uzależnionych. Od momentu powstania Globalnego Funduszu ds. AIDS, Gruźlicy i Malarii sprawuje w nim różne funkcje doradcze.
Global Drug Policy program - jest odpowiedzią Open Society Institute na nieefektywną dotychczas światową politykę narkotykową, która funkcjonuje pod wpływem utopijnej deklaracji ONZ pod hasłem "Drug Free World - We Can Do It!", uchwalonej w 1998 roku.
GDPp stara się rozwijać społeczną debatę na temat obecnej polityki narkotykowej. Celem jest wypracowanie bardziej racjonalnego podejścia do problemu – opartego na wynikach badań naukowych i szanującego prawa człowieka osób używających substancji psychoaktywnych oraz od nich uzależnionych. Program podejmuje działania na rzecz dostępu do humanitarnych, efektywnych sposobów leczenia (także w zakładach karnych). Realizacji tych celów służyć ma konsolidacja i stałe powiększanie globalnej sieci organizacji (w tym organizacji użytkowników i pacjentów w czasie terapii), które są zainteresowane dyskusją nad tym, czy obecna polityka narkotykowa ma sens.
GDPp nie tylko podsumowuje politykę narkotykową ostatnich lat, stara się również wypracowywać rekomendacje na przyszłość. Dlatego w 2009 roku postawił sobie za cel wspierać ekonomiczne analizy, opracowywanie strategii gwarantujących przestrzeganie prawa (i praw człowieka) oraz inicjatywy edukacyjne adresowane do społeczeństwa.
Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej - powstała w czerwcu 2008 roku, w Krakowie. PSdsPN, skupia profesjonalistów, terapeutów, lekarzy, prawników, pracowników służby więziennej, pracowników socjalnych, pedagogów, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz użytkowników środków psychoaktywnych, ich organizacje i ich najbliższych, by jasno zdefiniować aktualną polityką narkotykowa w Polsce i ukształtować zasady współpracy dla przyszłego skutecznego oddziaływania na pozytywne zmiany w tym zakresie.
Widzimy potrzebę kształcenia polityków i decydentów, wykazywania daremności „wojny narkotykowej”, której skutkiem jest osadzanie w więzieniach osób używających środków psychoaktywnych, w których to więzieniach dostęp do narkotyków jest równie łatwy jak na wolności.
Chcemy popierać bardziej racjonalne i ludzkie podejście do osób uzależnionych oraz umożliwiać ich własny udział we wspólnym tworzeniu strategii pomocy, holistycznego podejścia do rozwiązywania ich problemów, problemów ich bliskich i społeczności lokalnych w Polsce.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/poldrugs.jpg)
Marihuana najczęściej używaną substancją psychoaktywną w Polsce po alkoholu, kofeinie i nikotynie
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/mozg-jointy-1000.png)
„Tysiąc jointów później” – co naprawdę dzieje się z mózgiem stałego palacza marihuany?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/cannababcia.png)
Marihuana? Nie taka straszna, jak ją malowali.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/kasblokrys.jpg)
Narkotyki w bloku rysunkowym dla dzieci. Z piłkarzami reprezentacji Polski na okładce
Wrocławskie służby znalazły je w paczkach kurierskich
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/tajlandia.jpg)
Marihuana tylko na receptę. Tajlandia zmienia politykę dotyczącą "miękkich" narkotyków
Marihuana w Tajlandii jest dostępna już tylko na receptę; w życie wszedł dekret zmieniający wprowadzone trzy lata wcześniej liberalne zasady sprzedaży specyfiku - podała w piątek agencja AP, przypominając, że Tajlandia była pierwszym azjatyckim państwem, które zdekryminalizowało obrót marihuaną.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/mjheart2.jpg)
Używanie marihuany znacznie zwiększa ryzyko śmierci. „Byli młodzi i nie mieli wcześniejszych chorób
Regularne używanie marihuany może niemal podwoić ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych – wynika z najnowszej metaanalizy danych medycznych obejmujących blisko 200 milionów osób w wieku od 19 do 59 lat. Niepokoi fakt, że dotyczy ono również młodych osób, które do tej pory uważano za mniej narażone na takie zagrożenia.