Dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków. Legalizacja, kary, pytania do adwokata.
ODPOWIEDZ
Posty: 59 • Strona 1 z 6
  • 1734 / 18 / 0
W SKRÓCIE:

Policjant ma prawo dokonać kontroli osobistej w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez osobę poddawaną kontroli czynu zabronionego pod groźbą kary. (możemy zażądać od policjanta podstawy prawnej do dokonania czynności służbowej przed jej dokonaniem i musi ona nam zostać udzielona)

Podobnie jak przy przeszukaniu, osoba która ma być poddana kontroli osobistej, może żądać obecności przy tej czynności osoby wskazanej przez siebie oraz osoby przybranej przez prowadzącego czynności, jeżeli obecność tych osób nie utrudni lub nie uniemożliwi dokonania kontroli. Kontroli osobistej powinno się dokonywać w miarę możliwości za pośrednictwem osób tej samej płci, w pomieszczeniu niedostępnym na czas kontroli dla osób postronnych. Chociaż rozporządzenie nie reguluje zakresu kontroli osobistej poprzez analogię do czynności przeszukania osoby należy przyjąć, iż powyższa czynność obejmuje kontrolę osoby (jej przeszukanie) a także jej odzieży i podręcznych przedmiotów (torebki, saszetki itp.). Sposób przeprowadzenia przeszukania oraz czynności podobnych jest praktycznie identyczny. Stąd wszystkie reguły dotyczące przeszukania mają również zastosowanie do kontroli osobistej, przeglądania bagaży i sprawdzania ładunku.

Przeglądanie zawartości bagażu lub sprawdzanie ładunku

Czynności te przeprowadza się w tych samych przypadkach, co kontrolę osobistą. Dokonuje się tego w obecności właściciela bagażu lub ładunku albo przedstawiciela przewoźnika lub spedytora, a gdy jest to niemożliwe - w obecności osoby przybranej przez policjanta. Przeglądanie zawartości bagażu lub sprawdzanie ładunku przyjętego do przewozu dokonuje się wyłącznie w obecności przedstawiciela przewoźnika lub spedytora. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania, gdy z ustaleń Policji wynika, że zwłoka może spowodować zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia.

Czynności przeglądania zawartości bagażu lub sprawdzania ładunku dokonuje się wyłącznie w:

1. w portach,
2. na dworcach,
3. w środkach transportu:
* lądowego,
* powietrznego,
* wodnego.

Miejsce, w którym można wykonać te czynności odróżnia je od przeszukania.


Dokumentowanie czynności

Dokumentowanie czynności kontroli osobistej, przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunków polega na sporządzeniu wpisu do notatnika służbowego, który zawiera rodzaj czynności, czas, miejsce i jej wynik oraz nazwiska, imiona i funkcje osób w niej uczestniczących. Protokół z przeprowadzonej czynności sporządza się dopiero na żądanie właściciela, przewoźnika lub spedytora bagażu albo ładunku. (rozpoczęcie wypisywania takiego protokołu wraz z podaniem podstawy prawnej do przeszukania żądajmy jeszcze przed przeszukaniem)

Jeżeli w wyniku powyższych czynności ujawniono przedmioty stwarzające niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, policjant jest obowiązany podjąć działania zmierzające do usunięcia niebezpieczeństwa.

źródło:
http://www.podlaska.policja.gov.pl/PP/d ... index.html



-------------------------------------------------------------------------------
TERAZ TROCHĘ KONKRETNIEJ I JAŚNIEJ

KONTROLA OSOBISTA

Przeszukanie, w każdej postaci, stanowi ingerencję w sferę chronioną prawem nietykalności osobistej (art. 41 ust.1 Konstytucji) oraz prawem do prywatności. Kontrola osobista oraz przeglądanie zawartości bagażu i sprawdzenie ładunku są czynnościami zbliżonymi do przeszukania. Podstawą prawną dokonywania tych czynności przez policjantów jest art. 15 ust. 1 pkt 5 ustawy o Policji.

Policjant ma prawo do przeprowadzenia kontroli osobistej lub przeglądania zawartości bagażu lub ładunku w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez osobę czynu zabronionego, podjęcia decyzji o zatrzymaniu osoby, a także na rozkaz przełożonego w przypadkach imprez o charakterze masowym.

Czynność ta bardzo silnie ingeruje w prawa jednostki i w związku z tym może być podejmowana jedynie w uzasadnionych wypadkach. W wypadku kontroli osobistej osoba, która ma być jej poddana może żądać obecności osoby przybranej (to znaczy wskazanej przez nią osoby) . Taka osoba jest świadkiem kontroli. Uprawnienie to ma zapobiegać próbom fałszowania przebiegu kontroli, np.: przez podrzucenie kontrolowanemu czegoś do bagażu. Kontrola osobista powinna być przeprowadzana, w miarę możliwości, za pośrednictwem osoby tej samej płci, w pomieszczeniu niedostępnym na czas kontroli dla osób postronnych.

Przeglądanie bagażu, bądź ładunku, powinno odbywać się w obecności właściciela, chyba że zwłoka mogłaby spowodować zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia. Sytuacja taka wystąpi na przykład w razie podejrzenia, że w bagażu znajduje się ładunek wybuchowy. W takiej sytuacji policja może otworzyć bagaż pod nieobecność właściciela. Na żądanie osoby kontrolowanej policjant powinien sporządzić protokół. Kontrolowanemu przysługuje prawo złożenia skargi do przełożonego funkcjonariusza, który dokonał sprawdzenia osoby lub bagażu oraz w razie niewłaściwego sposobu przeprowadzenia kontroli - do prokuratora.

Przykład : W jednej ze szkół nauczyciele wraz z policją przeszukali tornistry wszystkim uczniom. Celem tej akcji było znalezienie narkotyków oraz osób je rozprowadzających. Tego typu akcja, chociaż motywowana koniecznością walki z narkotykami, była jednak zupełnie bezprawna. Nie można przeszukiwać wszystkich uczniów tylko dlatego, że podejrzewa się jednego lub kilku z nich o posiadanie narkotyków. Podstawą kontroli osobistej jest uzasadnione podejrzenie popełnienia przez osobę poddawaną kontroli przestępstwa lub wykroczenia.

Ustawa o strażach gminnych nie upoważnia wprost strażników do kontroli osób i bagażu. Mają jednak prawo do kontroli osoby i bagażu w przypadku ujęcia osoby mogącej dysponować niebezpiecznymi przedmiotami. Przeszukanie to ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa dokonującym ujęcia strażnikom. Przygotowywana nowelizacja ustawy o strażach gminnych upoważnia strażników do dokonywania kontroli osobistej i przeglądania podręcznych przedmiotów osób naruszających prawo. W chwili wydawania niniejszej publikacji regulacja ta była jeszcze przedmiotem prac Rady Ministrów.

Z oczywistych względów zabronione jest wnoszenie na koncert, stadion, bądź do hali sportowej broni, alkoholu lub narkotyków. W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom imprezy organy porządkowe, w tym pracownicy ochrony uprawnieni są do przeglądania zawartości bagaży, a także dokonywania kontroli osobistej. Kontrola powinna być dokonywana przez co najmniej dwóch pracowników ochrony tej samej płci, co osoba kontrolowana. Zgodnie z przepisami wspomniana kontrola może być dokonywana tylko w razie podejrzenia, że uczestnik próbuje wnieść zabronione przedmioty. W praktyce bardzo często służby porządkowe kontrolują rutynowo wszystkich uczestników imprezy, co nie jest postępowaniem właściwym .

Ustawa o ochronie osób i mienia, jak również przepisy wydane na jej podstawie, nie regulują kwestii uprawnień pracowników firm ochroniarskich do kontroli osób i bagażu. W praktyce przyjmuje się, że kontrola osobista jest możliwa tylko w wypadku ujęcia osób zagrażających dobrom chronionym w celu przekazania policji i może mieć na celu sprawdzenie czy złapana osoba nie posiada przy sobie jakiejś broni.

Przykład : W supermarkecie pracownik ochrony, tzw. detektyw sklepowy zauważył, że jeden z klientów schował coś do plecaka. Po przekroczeniu przez klienta linii kas poprosił go na zaplecze, gdzie zażądał otwarcia plecaka i pokazania jego zawartości. Gdy klient odmówił, detektyw plecak otworzył i przejrzał znajdujące się w nim rzeczy oraz przeszukał odzież klienta.

W tej sytuacji działanie pracownika ochrony było oczywiście bezprawne . Jeżeli klient dobrowolnie nie zgodził się na kontrolę swoich rzeczy, a detektyw był przekonany, że klient dopuścił się kradzieży powinien wezwać policję.


źródło:
http://pomocspoleczna.ngo.pl/x/11642
Piotrek uczy, Piotrek radzi, Piotrek nigdy Cie nie zdradzi!
  • 913 / 35 / 0
Nieprzeczytany post autor: Kazik »
Bardzo wartościowy post.

Czy ktoś orientuje się, czy osoba, której obecności zażądamy może rejestrować przebieg kontroli/rewizji np. przy użyciu telefonu komórkowego? Chodzi o to, żeby w razie nieprawidłowości w przebiegu rewizji nie było co do ich zaistnienia żadnych wątpliwości. Wolno nagrywać, filmować?
Your circuit's dead, there's something wrong, can you hear me, major Tom?
  • 1734 / 18 / 0
z całą pewnością można nagrywać - policja czasami ma "akcje" razem z lokalną telewizją i oni też filmują.
Jednak czy taki dowód jest w pełni wartościowy - tego nie wiem.

Wydaje mi się, że tak - a nawet jeśli nie to lepiej takie coś mieć niż nie mieć bo informacja o tym, że nasze słowa poparte są dowodami w postaci filmu na pewno wpływa korzystnie na ich wiarygodność w każdym przypadku.
Piotrek uczy, Piotrek radzi, Piotrek nigdy Cie nie zdradzi!
  • 166 / 2 / 0
Nieprzeczytany post autor: Kura »
Ja tam nie mam pewności co do kontroli osobistej, ale wiem, że żeby nawet głupie zdjęcie psiarni zrobić trzeba mieć jakieś pozwolenia.
Uwaga! Użytkownik Kura nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 67 / / 0
A co to obiekty strategiczne jak pkp? :-D
Uwaga! Użytkownik szkodnik forumowy nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 166 / 2 / 0
Nieprzeczytany post autor: Kura »
Nie wiem, ale robiłem takie zdjęcia pod komendą i nagle gość wychodzi, że konfiskuje aparat. Ja mu mówię, że nie i chÓj. A on, że ABW cośtamcośtam bla bla bla. Oplułem go i spierdoliłem.
Uwaga! Użytkownik Kura nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 1734 / 18 / 0
Kura pisze:
Nie wiem, ale robiłem takie zdjęcia pod komendą i nagle gość wychodzi, że konfiskuje aparat. Ja mu mówię, że nie i chÓj. A on, że ABW cośtamcośtam bla bla bla. Oplułem go i spierdoliłem.
pierwsze słyszę o zakazie robienia zdjęć koło komendy. wydaje mi się to bzdurą.
Piotrek uczy, Piotrek radzi, Piotrek nigdy Cie nie zdradzi!
  • 1169 / 15 / 0
Jesli masz taką ochotę to masz prawo nagrywać przebieg całego przeszukania i nikt nie może Ci tego zabronić ponieważ gdyby zaistniały jakieś podejrzenia na to że przeszukanie/kontrola były nieprawidłowo wykonane jest to jedyny dowód z którym możesz isc do prokuratury by założyć sprawę.
Szanse na wygranie takiej sprawy z dowodem filmowym oczywiście wzrastają.
Uwaga! Użytkownik BuddahLova jest zbanowany na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 67 / / 0
FGZ pisze:
Jesli masz taką ochotę to masz prawo nagrywać przebieg całego przeszukania i nikt nie może Ci tego zabronić ponieważ gdyby zaistniały jakieś podejrzenia na to że przeszukanie/kontrola były nieprawidłowo wykonane jest to jedyny dowód z którym możesz isc do prokuratury by założyć sprawę.
Szanse na wygranie takiej sprawy z dowodem filmowym oczywiście wzrastają.
Jeśli materiał dowodowy będzie zawierał datę i godzinę nagrania. Jak wiadomo tel. komorkowe tego nie zapisują na "wizji"
Zwróćcie uwagę, że materiały dowodowe zawsze zawierają daty na wizji.

pierwsze słyszę o zakazie robienia zdjęć koło komendy. wydaje mi się to bzdurą.
Jeśli ustawa tego nie reguluje jak w przypadku obiektów wojskowych, obiektów pkp i nie wiem jeszcze których to regulują to policjanci wedle uznania.
Tak samo jak w tesco nie można robić zdjęć. Dlaczego? Ne i chuj i trzeba usuwać zdjęcia. Pewnie rozchodzi się o bezpieczeństwo i rozkminienie monitoringu...

Jednak z tego co widziałem to w przypadku zdjęć w prasie z wypadków to tabice rejestracyjne poszkodowanych zawsze są zamazane, a policyjnych czy karetek nie zamazują. Podobnie jest przy jakiś relacjach z interwencji. Pojazdy służb mundurowych nie mają zasłoniętych blach. Pojazdy oznakowane oczywiście.
Uwaga! Użytkownik szkodnik forumowy nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 166 / 2 / 0
Nieprzeczytany post autor: Kura »
no generalnie chodziło głownie o radiowozy...
Uwaga! Użytkownik Kura nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
ODPOWIEDZ
Posty: 59 • Strona 1 z 6
NarkoMemy dodaj swój
[mem]
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.