Leki przeciwdepresyjne, tymoleptyki - SSRI, SNRI, iMAO, TLPD i inne
Zobacz też: Wikipedia
ODPOWIEDZ
Posty: 92 • Strona 5 z 10
  • 5299 / 103 / 0
alkohol może osłabić działanie terapeutyczne działania leku (osobiście nie wierzę, żeby antydeprechole cokolwiek leczyły - patrzeć na ludzi jedzących je garściami latami lol), a dwa SSRI mogą a nawet na pewno to zrobią - taki miks zwiększa toksyczność i alko i leku. A nawet jeśli nie o toksyczność chodzi, to pewnie o to, żeby się szybko nie ujebać alkiem
Spokój jest najwyższym szczęściem :*) Czanga tak bardzo
  • 262 / 1 / 0
biorę risperidon, blokuje on receptory 5ht2, a ssri regulują w dół owy receptor. W takim razie, czy risperidon wspomaga w działaniu wenlafaksynę (150mg), czy też jej przeszkadza?
jesli czytasz moj post, wez pod uwage ze jestem cyborgiem pod wzgledem tolerancji
  • 495 / 22 / 0
Brałem przy risperydonie co prawda nie wenflaksyne, a trazadon i zdecydowanie bylo czuc dzialanie antydepresyjne
  • 834 / 17 / 0
zibimark pisze:
Chciałem Wam przedstawić schemat działania leków z grupy SSRI .Jest to wynik szczegółowej analizy przeze mnie wielu naukowych opracowań w tej materii.Wierze ze przyda Wam sie ponizsza rozprawa.

Synapsy dzielimy na presynaptyczne i postsynaptyczne.Synapsa presynaptyczna zawiera pęcherzyki z neurotransmiterem (serotoniną) i autoreceptory oraz czujniki wychwytu zwrotnego.
Synapsa postsynaptyczna nie zawiera pęcherzyków z neurotransmiterem ,posiada natomiast heteroreceptory które przyłączają neurotransmiter wyrzucony przez synapse presynaptyczną.
Przestrzeń międzysynaptyczną wypełnia neurotransmiter.

Mechanizm działania SSRI.
Autoreceptory to czujniki regulujące ilość serotoniny jaka ma się znajdować w przestrzeni międzysynaptycznej i jaka ma się przedostać do synapsy postsynaptycznej(odbiorczej).Autoreceptory zlokalizowane są na synapsie presynaptycznej (zawierającej pęcherzyki z neurotransmiterem).
Jeśli neurotransmitera jest za dużo/mało w przestrzeni międzysynaptycznej autoreceptory poprzez mechanizmy homeostatyczne odpowiednio zwiększają/zmniejszają swoją czułość i hamują bądź zwiększają wydzielanie neurotransmitera.

Blokada wychwytu zwrotnego serotoniny przez leki typu SSRI powoduje zwiększenie stężenia serotoniny w przestrzeni międzysynaptycznej.To z kolei powoduje że autoreceptory odczytując ze serotoniny jest zbyt dużo w przestrzeni międzysynaptycznej (w wyniku blokady wychwytu zwrotnego dzięki SSRI) ulegają z czasem downregulacji(odwrażliwieniu).W konsekwencji po okresie latencji trwającym ok.4-8 tygodni skutkuje to tym ze autoreceptory tracą na reaktywności (czułości) i "puszczają" do przestrzeni międzysynaptycznej więcej serotoniny anizeli miało to miejsce przed tą downregulacją.
Desensytyzacja autoreceptorów 5HT1a stanowi więc kluczowy machanizm działania SSRI.Powoduje ona odwrażliwienie autoreceptorów 5HT1a co jest korzystne przeciwdepresyjnie.
Ponadto zwiększona ilość serotoniny w przestrzeni międzysynaptycznej następująca w skutek blokady wychwytu zwrotnego przez SSRI powoduje ze w synapsie postsynaptycznej następuje downregulacja(odwrażliwienie) heteroreceptorów 5HT2a co równiez jest korzystne przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo.Downregulacja receptorów 5HT2a indukuje wydzielanie dopaminy i noradrenaliny w płacie czołowym.


Zatem:
Odwrażliwienie autoreceptorów 5HT1a oraz heteroreceptorów 5HT2a jest fundamentalnym działaniem leków z grupy SSRI i skutkuje (zwykle po upływie ok. 4-8tyg) efektem przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym.

Warto tez mieć świadomość faktu dlaczego wyższe dawki SSRI stosuje się u osób z dodatkowym lękiem w depresji zaś niższe dawki (ok.25-50 % dawki max) wystarczają w samej depresji.Wynika to ze specjalizacji konkretnych receptorów serotoninowych i wpływu na nie leków z grupy SSRI.Otórz w depresje zaangażowany jest przede wszystkim receptor 5Ht1a –znajduje się on na synapsie post- i pre-synaptycznej-wystarczy dawka 50 mg sertraliny czy 20 mg paroksetyny by nastąpiła downregulacja autoreceptorów 5HT1a….
Jeśli zaś idzie o leczenie lęku z depresją lekami SSRI-tu należy zastosowac często max dawki by nastąpiła jak najszybciej downregulacja prolękowych receptorów serotoninowych-5HT2a które znajdują się na synapsie odbiorczej.
Zatem podbijanie dawek SSRI do maximum ma w zasadzie sens wtedy gdy chcemy uzyskać silny efekt przeciwlękowy (efekt przeciwlękowy na SSRI następuje zwykle później niż efekt przeciwdepresyjny).Wysokie dawki SSRI wiążą się początkowo z silnymi objawami nieporządanymi własnie dlatego iż stymulują „złe” receptory serotoninowe 5HT2a-permanentna ich stymulacja przez SSRI powoduje z czasem ze zmniejsza się ich czułość i pojawia się efekt przeciwlękowy.
synapsy postsynaptycznej(odbiorczej).Autoreceptory zlokalizowane są na synapsie presynaptycznej
miales na mysli komorke nerwowa presynaptyczna i komorke nerwowa postsynaptyczna?
Treść postu autora to jakieś pierdolenie - tak w skrócie dla tych, którym nie chce się czytać heh
  • 16 / / 0
Czy SSRI mogą przestać działać na depresje i lęki? A jeśli tak to jaki jest tego mechanizm biologiczny? Dziękuje za odp
Uwaga! Użytkownik SongoSSJ nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 9060 / 1762 / 2
Czyli po raz kolejny temat rozbija sie o 5 garsci tabletek nie jedna.

Jeden lek cudow nie zrobi wiec trzeba dorzucic antagonistow 5ht2a, 2c, histaminy, noradr itd.
Idac tym tokiem to zaczynajac "leczenie" zaczynamy od 1 leku i sila rzeczy predzej czy pozniej beda wpadac kolejne.
Zreszta na forum to idealnie widac.

Ps czyli przyjmujac, ze ktos wali ketony i 5ht2 ma i tak rozwalone to poczatek leczenia ssri bedzie dosc ciezki?
Wchodzić i głosować
https://hyperreal.info/talk/viewtopic.php?t=77897&start=700
Mile widziane krótkie uzasadnienie.
  • 1277 / 127 / 0
03 marca 2017SongoSSJ pisze:
Czy SSRI mogą przestać działać na depresje i lęki? A jeśli tak to jaki jest tego mechanizm biologiczny? Dziękuje za odp
Mogą ja tak miałem z paroksetyną którą brałem kilkanaście lat wcześniej kilka lat z sertraliną , mechanizm tego zjawiska nie jest mi znany. Napiszę tylko że podbicie dawki czasami daje dobre rezultaty, czasami nie u mnie np podbicie sertraliny dawało rezultaty a podbicie paroksetyny już nie jednak czynnik ten wiąże z uzależnieniem od benzo. Jednak na forach np nerwica dużo userów , wypowiada się że dany lek przestał na nich działać.
  • 9060 / 1762 / 2
20 maja 2015kaczor1978 pisze:
Zgadza sie dlatego nie sa to leki idealne a docelowe leczenie bedzie raczej polegalo na celowaniu bezposrednio w mechanizmy odpowiedzi komorkowej (BDNF lub inne enzymy z mojego rysunku).
Uzywanie SSRI do leczenia depresji to troche jak uzywanie kowalskich obcegow do wyrywania zebow- dzialalo ale z czasem wymyslono lepsze rzeczy (chociaz takie obcegio dalej by zadzialaly).
Najwieksza skutecznosc maja antydepresanty ktore podwyzszja tez poziom noradrenaliny czyli wiekszosc TLPD i wenlafaksyna, ale tez sa ciezsze do zniesienia dla wielu ludzi.
Ja to bym tego lekami nie nazwał.
Raczej zamulacze.
Zamul się -> wyłącz uczucia-> będzie lepiej.
A teraz na większości tych leków idź do pracy;)
Wchodzić i głosować
https://hyperreal.info/talk/viewtopic.php?t=77897&start=700
Mile widziane krótkie uzasadnienie.
  • 1277 / 127 / 0
Ja każdy SSRI odczuwałem inaczej a brałem fluoksetynę, sertralinę , paroksetynę citolopram, fluvoksaminę, nie uważam że są to jak dla mnie zamulacze.
  • 2769 / 357 / 0
Ja mialem przepisany lek z grupy SSRI Seronil i to było na poprawe nastroju z rana mialem brac 1-3dzien -1tab 3-7dzien -2tab i od 7dnia 3tabsy dziennie i powiem tak 2 tabsów wgl nie czułem działania 3 też cieżko powiedzieć no i doktor zaproponowała abym spróbował 4tabsy i wtedy to .. tak sie tym ujebalem na około 2-3godziny ze szkoda gadać nawet nie wiedziałem kiedy się dosłownie z sikałem .. Czy jest jakiś inny lek z grupy SSRI badz innej który poprawia nastój ? Chodzi o coś do brania doraźnego na ciężkie poranki ..byłbym bardzo wdzieczny za pomoc
ODPOWIEDZ
Posty: 92 • Strona 5 z 10
Artykuły
Newsy
[img]
Powstanie pierwszy w UK punkt bezpiecznego zażywania narkotyków

W ciągu najbliższego miesiąca w szkockim Glasgow zostanie otwarta pierwsza w UK oficjalna placówka umożliwiająca zażywanie nielegalnych narkotyków. Eksperci i działacze mają nadzieję, że przyniesie to znaczące zmiany w polityce narkotykowej - poinformował 'The Guardian'.

[img]
Tajemnicza torba w lesie. W środku było blisko 700 gramów narkotyków

Blisko 700 gramów narkotyków było w torbie, zauważonej nieopodal leśnej drogi, przez strażników miejskich. Funkcjonariusze ujęli też i przekazali policji mężczyznę, który krążył wokół podrzuconej w lesie kontrabandy.

[img]
Przeszukano klatki i podwórza. Dealujący na Inżynierskiej zatrzymani

Uderzenie w dealerów narkotykowych na Pradze-Północ. W związku z handlem oraz posiadaniem substancji psychoaktywnych policja zatrzymała 7 osób. Wszyscy usłyszeli zarzuty. 32- i 25-latek zostali tymczasowo aresztowani.