zibimark pisze:Chciałem Wam przedstawić schemat działania leków z grupy SSRI .Jest to wynik szczegółowej analizy przeze mnie wielu naukowych opracowań w tej materii.Wierze ze przyda Wam sie ponizsza rozprawa.
Synapsy dzielimy na presynaptyczne i postsynaptyczne.Synapsa presynaptyczna zawiera pęcherzyki z neurotransmiterem (serotoniną) i autoreceptory oraz czujniki wychwytu zwrotnego.
Synapsa postsynaptyczna nie zawiera pęcherzyków z neurotransmiterem ,posiada natomiast heteroreceptory które przyłączają neurotransmiter wyrzucony przez synapse presynaptyczną.
Przestrzeń międzysynaptyczną wypełnia neurotransmiter.
Mechanizm działania SSRI.
Autoreceptory to czujniki regulujące ilość serotoniny jaka ma się znajdować w przestrzeni międzysynaptycznej i jaka ma się przedostać do synapsy postsynaptycznej(odbiorczej).Autoreceptory zlokalizowane są na synapsie presynaptycznej (zawierającej pęcherzyki z neurotransmiterem).
Jeśli neurotransmitera jest za dużo/mało w przestrzeni międzysynaptycznej autoreceptory poprzez mechanizmy homeostatyczne odpowiednio zwiększają/zmniejszają swoją czułość i hamują bądź zwiększają wydzielanie neurotransmitera.
Blokada wychwytu zwrotnego serotoniny przez leki typu SSRI powoduje zwiększenie stężenia serotoniny w przestrzeni międzysynaptycznej.To z kolei powoduje że autoreceptory odczytując ze serotoniny jest zbyt dużo w przestrzeni międzysynaptycznej (w wyniku blokady wychwytu zwrotnego dzięki SSRI) ulegają z czasem downregulacji(odwrażliwieniu).W konsekwencji po okresie latencji trwającym ok.4-8 tygodni skutkuje to tym ze autoreceptory tracą na reaktywności (czułości) i "puszczają" do przestrzeni międzysynaptycznej więcej serotoniny anizeli miało to miejsce przed tą downregulacją.
Desensytyzacja autoreceptorów 5HT1a stanowi więc kluczowy machanizm działania SSRI.Powoduje ona odwrażliwienie autoreceptorów 5HT1a co jest korzystne przeciwdepresyjnie.
Ponadto zwiększona ilość serotoniny w przestrzeni międzysynaptycznej następująca w skutek blokady wychwytu zwrotnego przez SSRI powoduje ze w synapsie postsynaptycznej następuje downregulacja(odwrażliwienie) heteroreceptorów 5HT2a co równiez jest korzystne przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo.Downregulacja receptorów 5HT2a indukuje wydzielanie dopaminy i noradrenaliny w płacie czołowym.
Zatem:
Odwrażliwienie autoreceptorów 5HT1a oraz heteroreceptorów 5HT2a jest fundamentalnym działaniem leków z grupy SSRI i skutkuje (zwykle po upływie ok. 4-8tyg) efektem przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym.
Warto tez mieć świadomość faktu dlaczego wyższe dawki SSRI stosuje się u osób z dodatkowym lękiem w depresji zaś niższe dawki (ok.25-50 % dawki max) wystarczają w samej depresji.Wynika to ze specjalizacji konkretnych receptorów serotoninowych i wpływu na nie leków z grupy SSRI.Otórz w depresje zaangażowany jest przede wszystkim receptor 5Ht1a –znajduje się on na synapsie post- i pre-synaptycznej-wystarczy dawka 50 mg sertraliny czy 20 mg paroksetyny by nastąpiła downregulacja autoreceptorów 5HT1a….
Jeśli zaś idzie o leczenie lęku z depresją lekami SSRI-tu należy zastosowac często max dawki by nastąpiła jak najszybciej downregulacja prolękowych receptorów serotoninowych-5HT2a które znajdują się na synapsie odbiorczej.
Zatem podbijanie dawek SSRI do maximum ma w zasadzie sens wtedy gdy chcemy uzyskać silny efekt przeciwlękowy (efekt przeciwlękowy na SSRI następuje zwykle później niż efekt przeciwdepresyjny).Wysokie dawki SSRI wiążą się początkowo z silnymi objawami nieporządanymi własnie dlatego iż stymulują „złe” receptory serotoninowe 5HT2a-permanentna ich stymulacja przez SSRI powoduje z czasem ze zmniejsza się ich czułość i pojawia się efekt przeciwlękowy.
synapsy postsynaptycznej(odbiorczej).Autoreceptory zlokalizowane są na synapsie presynaptycznej
Jeden lek cudow nie zrobi wiec trzeba dorzucic antagonistow 5ht2a, 2c, histaminy, noradr itd.
Idac tym tokiem to zaczynajac "leczenie" zaczynamy od 1 leku i sila rzeczy predzej czy pozniej beda wpadac kolejne.
Zreszta na forum to idealnie widac.
Ps czyli przyjmujac, ze ktos wali ketony i 5ht2 ma i tak rozwalone to poczatek leczenia ssri bedzie dosc ciezki?
https://hyperreal.info/talk/viewtopic.php?t=77897&start=700
Mile widziane krótkie uzasadnienie.
03 marca 2017SongoSSJ pisze: Czy SSRI mogą przestać działać na depresje i lęki? A jeśli tak to jaki jest tego mechanizm biologiczny? Dziękuje za odp
20 maja 2015kaczor1978 pisze: Zgadza sie dlatego nie sa to leki idealne a docelowe leczenie bedzie raczej polegalo na celowaniu bezposrednio w mechanizmy odpowiedzi komorkowej (BDNF lub inne enzymy z mojego rysunku).
Uzywanie SSRI do leczenia depresji to troche jak uzywanie kowalskich obcegow do wyrywania zebow- dzialalo ale z czasem wymyslono lepsze rzeczy (chociaz takie obcegio dalej by zadzialaly).
Najwieksza skutecznosc maja antydepresanty ktore podwyzszja tez poziom noradrenaliny czyli wiekszosc TLPD i wenlafaksyna, ale tez sa ciezsze do zniesienia dla wielu ludzi.
Raczej zamulacze.
Zamul się -> wyłącz uczucia-> będzie lepiej.
A teraz na większości tych leków idź do pracy;)
https://hyperreal.info/talk/viewtopic.php?t=77897&start=700
Mile widziane krótkie uzasadnienie.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/germancannaclubs.jpg)
Niemiecki ekspert: trudno dostrzec w legalizacji konopi cokolwiek pozytywnego
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news/klefedronfabrik5.jpg)
Polski narkobiznes zwiększa zasięgi. Czarny rynek domaga się towaru
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/zrzut_ekranu_z_2025-01-17_11-55-24.jpg)
„Wokół marihuany medycznej wciąż jest wiele stereotypów, a największą bolączką jest dezinformacja”
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/3-448290.jpg)
CBŚP uderza w gang powiązany z pseudokibicami. Zabezpieczono ponad 100 kg narkotyków
Policjanci CBŚP z Rzeszowa po raz kolejny uderzyli w zorganizowaną grupę przestępczą wywodzącą się ze środowiska pseudokibiców. W trakcie akcji przeprowadzonej na terenie Rzeszowa zatrzymano dwóch 30-latków, powiązanych z jednym z lokalnych klubów piłkarskich.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/chimpanzees-sharing-fruit.jpg)
Szympansy biesiadują? Sfilmowano je, gdy dzieliły się owocami zawierającymi alkohol
Ludzie od dawna spożywają alkohol i od tysiącleci odgrywa on rolę we wzmacnianiu więzi społecznych. Nowe badania wskazują, że nasi najbliżsi krewni – szympansy – mogą wykorzystywać alkohol w podobnym celu. Po raz pierwszy udało się sfilmować szympansy, które dzielą się sfermentowanymi owocami, w których stwierdzono obecność alkoholu.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/image-1-1038x692.png)
Największa w historii analiza potwierdza: marihuana skuteczna w leczeniu objawów nowotworowych
W ciągu ostatnich miesięcy świat nauki zyskał dostęp do największej metaanalizy dotyczącej zastosowania marihuany w terapii nowotworów, przeprowadzonej przez Whole Health Oncology Institute we współpracy z The Chopra Foundation i opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie Frontiers in Oncology. Wyniki są jednoznaczne – istnieje przytłaczający konsensus naukowy, że medyczna marihuana skutecznie łagodzi objawy choroby nowotworowej i poprawia jakość życia pacjentów.