Petydyna (Demerol, Dolargan, Dolcontral)

Moderator: Opioidy

Posty: 173 Strona 1 z 18
Rejestracja: 2008
Użytkownik nieaktywny
  • 41 / / 0


[ Grafika zewnętrzna - wgrywaj jako załącznik aby była widoczna bezpośrednio ]
1-metylo-4-fenylo-4-karboetoksypiperydyna
https://pl.wikipedia.org/wiki/Petydyna
Nazwą handlową petydyny i meperydyny jest Demerol. Pod względem chemicznym są odmienne od morfiny, lecz przypominają ją swoja skutecznością w uśmierzaniu bólu. Znajdują się one w grupie najczęściej stosowanych środków przeciwbólowych, przynoszących ulgę w bólach - od umiarkowanych do bardzo silnych. Podaje się je zarówno doustnie, jak i w zastrzykach. Rzadko się zdarza, by demerol był środkiem uzależniającym; znacznie częściej jest stosowany - głównie w środowisku profesjonalistów, a więc pracowników służby zdrowia mających do niego dostęp - jako środek relaksacyjny.
Uprzedzając kolejne pytanie: "co to petydyna?":
Petydyna, inaczej meperydyna (ATC N 02 AB 02), narkotyczny lek o silnym działaniu przeciwbólowym. Syntetyczny agonista receptorów opioidowych μ, posiada właściwości odurzające, zaliczany jest do opioidów.

Stosowany w leczeniu bólów o średnim i dużym nasileniu, np. nowotworowych. Działa 8-10 razy słabiej niż morfina. Sprzedawany w formie tabletek oraz roztworów do iniekcji. Długotrwałe używanie prowadzi do silnego uzależnienia fizycznego. Wykazuje działanie cholinolityczne, przeciwskurczowe. Nie nasila ciśnienia w drogach moczowych i żółciowych.

Petydyna nie hamuje czynności skurczowej macicy (więc nie wydłuża akcji porodowej), słabo przenika przez łożysko więc może być stosowana w prowadzeniu bezbolesnego porodu.

Ma słabsze działanie kurczące mięśnie gładkie, więc można ją stosować w kolkach wątrobowych, nerkowych.

Działania niepożądane: nie stosuje się petydyny długotrwale, gdyż w wyniku jej metabolizmu powstaje norpetydyna, która jest drgawkotwórcza.
Szukanie nie boli, co do reszty Twojego posta to nie wiem, bo nie używałem.
Ostatnio zmieniony 27 marca 2016 przez surveilled, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Dodano strukturę, link do Wikipedii, nazwę systematyczną

 

Rejestracja: 2007
  • 1444 / 1 / 0


Wikipedia podaje, że petydyna , chyba jako jedyny opioid , posiada zdolnosc do bezposredniego przylaczania sie do transportera noradrenaliny i dopaminy hamujac ich wychwut zwrotny, podobnie jak koko, czyli laczy w sobie poniekad opioid ze stymulantem :) Do tego jest neurotoksyczna, byc moze wlasnie przez to.

Dlaczego konsumenci konopi w stanach z legalną marihuaną wciąż wybierają czarny rynek?

Marihuana jest teraz w Kalifornii legalna... czemu więc mieszkańcy tego stanu wciąż masowo korzystają z usług tradycyjnych dilerów?

Białoruś: 56-letni Polak skazany na 14 lat łagru w sprawie o narkotyki

Na Białorusi obywatel Polski został skazany na 14 lat pozbawienia wolności. Sąd w miejscowości Kamieniec w obwodzie brzeskim uznał, że przewoził on narkotyki.

 

Rejestracja: 2005
  • 438 / 8 / 0


a ja powiem, że dobrze komponuje się w jednej pompie z fentanylem :)
(...) załatw sobie majkę będzie lepsza (...)
Nie-e, nieprawda, wcale nie. Ampułki z petydyną to fajny fant, morfina oczywiście nie jest zła, ale jest taka, hm, typowa, petydyna ma charakter - to wejście i intensywnośc działania, przy jednoczesnym zminimalizowaniu skutków ubocznych (histamina, zaparcia), warto się z nią zapoznać.
Ostatnio zmieniony 17 stycznia 2012 przez angor animi, łącznie zmieniany 1 raz.
Rejestracja: 2010
  • 10 / / 0


Czy Dolargan występuje, tak jak mi się wydaje, tylko w ampułkach? Czy istnieje też coś takiego jak Dolargan w tabletkach?
Rejestracja: 2008
  • 982 / / 0


w Polsce tylko ampułki Dolcontral i Dolargan ,dla zwykłego śmiertelnika ciężko dostepne :-D po za wyjątkami .
chodź odziały szpitalne , izby przyjęć,hospicja ,kliniki maja tego pod dostatkiem to odurzają się tym tylko nieliczni,co może świadczy o trudnej dostępności leku.

3 dni temu próbowałem poprosić o receptę na ampułki dolarganu miła panią anestezjolog podczas pierwszej wizyty w PLB(raczej obeznana w w swoim zawodzie) po dłuższej rozmowie ze mną a potem konsultacji z innym lekarzem odmówiła definitywnie i na dodatek mnie zjebała czy przyszedłem ją tu egzaminować jak chciałem dodać swoje za :-) chodź nie znaczy ze jest to nie możliwe,może gdyby ta wizyta przebiegała prywatnie to szansa była by zdecydowanie większa.duża rolę w tym odegrało moje branie tramadalu i DHC przeciwbólowo w wysokich dawkach ,o których musiałem powiedzieć podczas wywiadu lekarskiego ,pani dobrała mi taki zestaw leków w połączeniu który działa podobnie przeciwbólowo jak petydyna ale bez efektów narkotycznych i nie uzależnia :-)

ogólnie jak przyjdzie co do czego to muszę zapierdalać na SOR i tam ja mi podają bo ona tylko mi w tym przypadku pomaga ,ale ja nie mogę jej mieć w domu jako środek przeciwbólowy proponowałem opcje że w razie czego pielegniarka zrobi z niej zastrzyk ;-) kiedyś lekarz na izbie przyjęć pytał się mnie czy dam sobie rade sam zrobić zastrzyk ,a co chce mi pan przepisać dolargan to o mało nie spadł krzesła ,i dał mi receptę na zaldiar :-D
Rejestracja: 2007
  • 369 / 6 / 0


Jak już masz ampułki, jak już będziesz się kłuł, to po co zostawiać jakieś bombki na skórze? Jeśli nie chcesz w kanał, to lepiej w mięsień. Myślę, że wtedy 200-300mg. Piszą, że działa do 10 razy słabiej niż morfina, ale trochę ma się to nijak do rzeczywistości. No i swędzi po tym zdecydowanie, ale sprawdź najpierw skutki uboczne antyhistaminy, jak chcesz mieszać, bo powoduje wahania ciśnienia.
Rejestracja: 2009
  • 1453 / 93 / 0


Dolargan jest też w postaci tabletek 50mg, świetnie rozpuszczalnych w wodzie. Domięśniowo nie radzę podawać, jest nieco drażniące i piecze znacznie bardziej niż majka i.m. poza tym za duże dawki jednorazowo mogą wywolać drgawki tak jak tramal, ja nie przekraczalem 200-300 mg na raz.
Rejestracja: 2010
  • 577 / / 0


dziadku domięśniowo Dolargan b.dobrze działa i piecze tak samo jak majka... szybko się wchłania podany domięśniowo miło go wspominam choc mialem tylko 3 ampułk, i małą tolerke na opio to zapewne mialo spory wplyw... 100 mg z tego co pamiętam mi wtedy starczyło...
Rejestracja: 2009
  • 1453 / 93 / 0


Ja raz przez przypadek podalem w mięsień i pieklo mnie jak cholera. Z mięsnia wchlania się dobrze, to fakt, ale zawsze wolalem w kanal. A jesli chodzi o drgawki, to glowną ich przyczyną jest kumulowanie się w organizmie aktywnego metabolitu normeperydyny. Ja na szczęście nie mialem takich sensacji, bo z rzadka udawalo mi się zalatwic jedną krowę AMP. 100mg/2ml, i szlo to w ok. dwa dni. A potem powrót do pań M I H.
Rejestracja: 2010
  • 577 / / 0


no ja też te ampułki miałem ale to już dawno było... no piekło to prawda może zależy też od miejsca mnie w pośladek mniej np boli niż w udo.... wiadomo lepiej i.v ale ja wtedy wolałem w poślada:) teraz bym zapewne i.v walił jeszcze ampuleczki mmm :)
Posty: 173 Strona 1 z 18
Wróć do „Inne opioidy”
Na czacie siedzi 82 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości