Ograniczenia i zakazy wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa.

Dział służący informacji na temat zmian w prawie – proponowanych, jak i wprowadzonych w życie.

Moderator: Prawo

Posty: 238 Strona 1 z 24
Rejestracja: 2020
 • 1386 / 239 / 0

Witam,
Dziś premier RP postanowił sobie m.in., że:
 • Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki.
 • Nie będzie można korzystać z parków, plaż, czy bulwarów. Zamknięte będą wypożyczalnie rowerów miejskich.
 • Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tys. zł.
Wypisałem najbardziej interesujące mnie punkty.
Pojawiają się następujące pytania:
1. Czy to jest jakkolwiek wiążące, na jakiej mocy to zostało wprowadzone skoro nie mamy wciąż stanu wyjątkowego?
2. Czy przejście np. do sklepu przez park to też złamanie tego zakazu?
3. Czy, nawiązując do punktu 1. powinno się brać to na poważnie i trzymać osoby poniżej 18 r.ż. zamknięte w domu?

PS. Prosiłbym jednak o jakiekolwiek uzasadnienia, najlepiej wyjaśniające to artykuły prawne i paragrafy, a nie odpowiedzi na zasadzie ,,Tak, to wiążące.". Dziękuję.
Zmieniłem nazwę tematu, żeby odnosił się on do wszystkich ograniczeń wolności wprowadzonych z powodu koronawirusa, tych już wprowadzonych, tych dzisiejszych, jak i zapewne przyszłych/Imane Anys
Rejestracja: 2018
 • 1986 / 415 / 37

1. Nie jest, art. 31 ustęp 3 Konstytucji RP stanowi, że takie ograniczenia mogą być ustanowione tylko ustawą, więc a contrario nie aktem rangi podustawowej, jakim jest rozporządzenie.
2. Tutaj myślę bardziej chodzi o korzystanie z parków jako miejsca spacerów czy przejażdżek rowerowych, samo przejście przez park się nie zalicza.
3. Można by brać na poważnie, jakby cały ten akt był zgodny z Konstytucją RP, a nie jest. Lepiej jednak zostawać w domu tak czy siak. Nie radzę przyjmować mandatów, a co do wszelkich grzywn od razu odwołanie do sądu. Tutaj wychodzi, dlaczego potrzebne jest niezależne sądownictwo. Żaden normalny sędzia nie przychyli się do wniosku o ukaranie wydanego na podstawie tak bezczelnie niezgodnych z prawem przepisów.

Meksyk coraz bliżej legalizacji marihuany

Projekt ustawy regulującej produkcję i posiadanie marihuany, a także obrót nią, przegłosowali deputowani z niższej izby meksykańskiego parlamentu. Jeśli poprą go jeszcze senatorowie i prezydent, to Meksyk stanie się trzecim krajem z tak postępowymi regulacjami dotyczącymi marihuany.

16-latka uczyła się jeździć. Wcześniej wypaliła skręta

Policjanci z Pińczowa (Świętokrzyskie) zatrzymali do kontroli samochód, za kierownicą którego siedziała 16-latka. Dziewczyna, aby dodać sobie animuszu podczas nauki jazdy, paliła wcześniej papierosy z zawartością marihuany.
Rejestracja: 2019
 • 605 / 97 / 0

PiS jak przejmie sądy to wszystko może...
Rejestracja: 2014
 • 9858 / 1913 / 0

Tego się właśnie boję, bo tyle zdaje się dzieli ich od władzy absolutnej. Polska na naszych oczach staje się krajem totalitarnym.
Mnie np bardzo oburzył zakaz biegania... co k..a może się stać, jeśli zrobiłbym to o 5 rano omijając ew. ludzi w odległości 5 metrów i biegał w miejscu odludnym..? Przecież dla niektórych sport to ogromna część ich życia, a tu nagle nie można. Nie mam do dyspozycji bieżni. Biegałbym i tak - wcześnie rano i nie przyjmował żadnych mandatów. Policja powinna każdy przypadek traktować indywidualnie i nie karać ludzi, kiedy zagrożenie było bliskie zeru.

ZX

Rejestracja: 2018
 • 1147 / 367 / 0

na szczescie po zakupy mozna isc wiec chodzenie do dilera legalne
Rejestracja: 2018
 • 1986 / 415 / 37

31 marca 2020jezus_chytrus pisze:
Tego się właśnie boję, bo tyle zdaje się dzieli ich od władzy absolutnej. Polska na naszych oczach staje się krajem totalitarnym.
Patrząc na wydarzenia od 25 października 2015 r. już jesteśmy krajem autorytarnym, natomiast wprowadzane aktualnie ograniczenia, ich bezprawie i próba zamachu stanu jaką jest nielegalna nowelizacja Kodeksu wyborczego sprawiają, że droga do totalitaryzmu ma się ku końcowi. Przecież program Pegasus wcale nie jest stosowany do inwigilacji niewinnych obywateli, prawda? Cyrk z wyborami świadczy z kolei o tym, jak głęboko w dupie PiS ma dobro obywateli i państwa. Skończy się hajs na 500+, to ich na widłach z Wiejskiej wyniosą, ale to do maja nie nadejdzie, natomiast jeśli przesunięte by zostały wybory, to taka możliwość staje się prawdopodobna. Koniec offtopu, o polityce gadajmy w Knajpie. Ograniczenia w części mają sens, w części nie, natomiast w całości są nielegalne. Zakaz spacerów czy biegania to już kompletny debilizm, ale przecież przeprowadzenie wyborów jest bezpieczne xd
Rejestracja: 2020
 • 1386 / 239 / 0

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, myślę, że temat jest wyjaśniony.

// Dołączając się do tematu polityki i go kończąc, oglądam właśnie pierwszy raz od paru lat telewizję - rozmowę w TVN24 z rzecznikiem rządu, którego jedno pytanie redaktora całkowicie zaorało i na parę sekund miał kamienną twarz :D
Gdyby nie senat to byłoby po nas.
Sami siebie ośmieszają. Chodzi teraz o zdalne wybory, coby Adrian miał szansę wygrać. Kończę offtop i prywatne pobudki i dziękuję wszystkim za wypowiedzi :)
Wątek zostawiam, ponieważ będą pewnie pojawiały się jeszcze pytania. Zapraszam także do rzeczowej dyskusji nad prawnymi aspektami pandemii/Imane Anys
Rejestracja: 2018
 • 567 / 49 / 0

co to juz glupiej jazdy na rowerze zabronili czy co ? bo cos sie wyswietlilo i pisalo ze miejskie rowery,wie ktos cos ?

ZX

Rejestracja: 2018
 • 1147 / 367 / 0

ee co to pisze mi poprzedni post niecala minute temu, na profilu aktywny minute temu a uzytkownik zbanowany
Rejestracja: 2019
 • 122 / 15 / 0

31 marca 2020ImaneAnys pisze:
1. Nie jest, art. 31 ustęp 3 Konstytucji RP stanowi, że takie ograniczenia mogą być ustanowione tylko ustawą, więc a contrario nie aktem rangi podustawowej, jakim jest rozporządzenie.
I nie można ustanowić takich zakazów rozporządzeniem, nawet jeśli jest ustawa, która niby na to pozwala? Dokładniej chodzi mi o art. 46 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Czegoś chyba nie rozumiem %-D
Posty: 238 Strona 1 z 24
Wróć do „Zmiany stanu prawnego”
Na czacie siedzi 2263 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości