Metylofenidat - FAQ

Heterocykliczne substancje psychoaktywne, m.in. fenmetrazyna i metylofenidat.

Moderator: Stymulanty

Posty: 8 Strona 1 z 1
Rejestracja: 2018
  • 1667 / 271 / 154


Ten poradnik nie ma na celu zachęcania nikogo do stosowania jakichkolwiek substancji psychoaktywnych. Tekst ma służyć jako źródło podstawowych informacji na temat metylofenidatu, a opisane w nim porady służyć mają zdobyciu wiedzy oraz praktyce redukcji szkód.

WSTĘP:

metylofenidat (MPH) należy do stymulantów z grupy pochodnych fenyloetyloaminy. Mechanizm jego działania opiera się głównie na hamowaniu wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny. MPH jest w Polsce zarejesteowany jako lek. W medycynie najważniejszymi wskazaniami do jego stosowania są: zespoły nadpobudliwości psychoruchowej / deficytu uwagi (ADHD / ADD) oraz narkolepsja; w przeszłości metylofenidat stosowano także do leczenia osób otyłych celem zmniejszenia łaknienia. Poza wskazaniami medycznymi stosowany jest między innymi w celu poprawienia wydajności (zwłaszcza przez uczniów, studentów i ludzi intensywnie pracujących umysłowo), zwiększenia produktywności i koncentracji, poprawy pamięci krótkotrwałej (np. nauka na kolokwium, sprawdzian, egzamin), zniesienia zmęczenia czy poprawy nastroju. MPH znajduje się w Polsce w grupie II-P substancji psychotropowych, toteż jego posiadanie, produkcja i obrót nim w celach pozamedycznych bez wymaganego zezwolenia jest nielegalny.

1) Dostępność
2) Preparaty z metylofenidatem dostępne w Polsce
3) Środki ostrożności
4) Sposoby podawania - instrukcja ogólna
5) Dawkowanie
6) Skutki uboczne i sposoby na radzenie sobie z nimi
7) Przedawkowanie
8) Uzależnienie
9) Przydatne linki

metylofenidat - FAQ:

1. Dostępność metylofenidatu:

W Polsce wszystkie preparaty zawierające metylofenidat są dostępne na specjalną receptę narkotyczną (recepta Rpw). Ilość leku musi na niej być wypisana słownie i nie może przekraczać tej wymaganej na 90 dni kuracji. Kod recepty Rpw na drugiej pozycji posiada cyfrę 2, a na dwudziestej cyfrę 9. Leki o tej kategorii dostępności (w tym metylofenidat) przechowywane są w aptekach w zamkniętych sejfach.

Praktycznie jedyną opcją zdobycia metylofenidatu jest recepta od lekarza lub nabycie go od innej osoby / z ogłoszenia w Internecie (czarny rynek). Samodzielna synteza jest rzadko spotykana. Należy pamiętać o korzystaniu jedynie ze sprawdzonych źródeł.

2. Preparaty z metylofenidatem w Polsce:

a) Concerta:
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu 18 mg,
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu 36 mg

b) Medikinet:
- tabletki 5 mg,
- tabletki 10 mg,
- tabletki 20 mg

c) Medikinet CR:
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu 5 mg,
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu 10 mg,
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu 20 mg,
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu 30 mg,
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu 40 mg,
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu 50 mg,
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu 60 mg

3. Środki ostrożności:

a) Przeciwwskazania - stosowanie MPH będzie obarczone większym ryzykiem, jeżeli cierpimy na:
- zaburzenia psychiczne, takie jak:
×psychozy,
×silne lęki,
×stany maniakalno-depresyjne,
×osobowość chwiejna emocjonalnie,
×jadłowstręt psychiczny,
×tendencje samobójcze
- schorzenia kardiologiczne (ogólnie - przy wszelkich problemach z sercem warto 100 razy zastanowić się, zanim weźmiemy jakiekolwiek stimy),
-nadczynność tarczycy,
- jaskrę,
- epilepsję (obniżenie progu drgawkowego).

b) Interakcje - substancje, których NIE ŁĄCZYMY z metylofenidatem: (leki; w przypadku pozostałych odsyłam do tabelki - podlinkuję)
- inhibitory MAO (!!!),
- beta-blokery,
- klonidyna
- anestetyki (!!!) - bezwzględnie poinformować anestezjologa o MPH w przypadku operacji.

tabela-miksow-sprawdz-nim-zadasz-pytanie-t42831.html ←TABELA MIXÓW Z SUBSTANCJAMI PSYCHOAKTYWNYMI - polecam; trzeba zajrzeć koniecznie!

4. Sposoby zażywania:

Opiszę tutaj jedynie dwa najpopularniejsze sposoby zażywania; aczkolwiek istnieją też osoby korzystające z innych dróg administracji, jednak tu nie jestem ekspertką.

a) Doustnie (p.o.):

Połykamy tabletkę i popijamy płynem, najlepiej wodą.
Jeśli chcemy zrobić natychmiastowe uwalnianie z tabletki o przedłużonym uwalnianiu, musimy rozkruszyć ją przed połknięciem. Miejmy na uwadze, że dawka o natychmiastowym uwalnianiu powinna być zmniejszona około trzykrotnie w stosunku do tej o przedłużonym uwalnianiu - dawka w całości uwolni się po zażyciu, więc nie będzie rozłożona na 6-8 h, jak w przypadku SR.

b) Donosowo:

Odmierzoną ilość rozsypujemy równo na czystym podłożu i wciągamy przez rurkę nosem. Najlepiej używać obu dziurek nosa na zmianę. Podczas, gdy wciągamy jedną, zatykamy drugą. Zawsze dbamy o dokładne rozkruszenie, by nie zatkać ani nie poranić nosa od środka.

***Kilka ogólnych uwag nt. podania donosowego***
→Aplikujemy czysty towar - Dbamy o higienę podczas przygotowywania i rozkruszania.
NIE DZIELIMY SIĘ Z NIKIM NASZĄ RURKĄ DO WCIĄGANIA ze względu na ryzyko przeniesienia chorób zakaźnych.
→Jako rurka dobrze sprawdza się słomka do napoju (bez części do zginania - odcinamy ją nożyczkami), słomki możemy kupić w większości spożywczaków / supermarketów po kilka złotych za kilkadziesiąt sztuk; NIE UŻYWAMY DO WCIĄGANIA ZWINIĘTYCH BANKNOTÓW - pełno jest na nich zanieczyszczeń i drobnoustrojów.
→Sypiemy na czyste miejsce. Jeśli nie mamy takowego w pobliżu, wysypujemy np. na chusteczkę, folię aluminiową lub woreczek śniadaniowy - dbamy o higienę.

c) Concerta - przygotowanie do podania donosowego:

Opisuję przygotowywanie Concerty, jeśli ktoś przygotowywał kiedyś Medikinet / Medikinet CR, będę wdzięczna, jak posłuży informacją.

1. Zdejmujemy otoczkę z tabletki. Dobrze schodzi pod zwykłą, ciepłą wodą z kranu. Zmywamy otoczkę, aż całkowicie się jej pozbędziemy.
2. Tabletka ma teraz dwie części - jaśniejszą i ciemniejszą. Ciemniejsza zawiera wypełniacze i składniki, umożliwiające przedłużone uwalnianie. Jaśniejsza zawiera MPH. Odkrajamy jaśniejszą część ostrym narzędziem, a ciemniejszą wyrzucamy.
3. (Osobiście zalecam kroić na jak najmniejsze części przed pokruszeniem, żeby łatwiej było pokruszyć.)
4. Kruszymy na drobny pył. - Nadaje się do tego przykładowo tłuczek do mięsa. Uważamy, by nie posypać za daleko przy rozkruszaniu. ;-) Pył powinien być jak najdrobniejszy, by nie poranić nosa.

5. Dawkowanie:

Pamiętajmy, że zawsze dawki są kwestią indywidualną i zależą m.in. od masy ciała, stanu zdrowia, tolerancji czy oczekiwanych efektów. Zawsze zaczynajmy od możliwie najmniejszych działających dawek. - Wziąć więcej zawsze można, mniej - niestety nie. Również ewentualna tolerancja zacznie się rozwijać od mniejszych dawek.

Przeciętne dawkowanie:

a) Doustnie:
- Minimalnie: 5-10 mg,
- Łagodnie: 10-20 mg,
- Standardowo: 20-50 mg,
- Mocno: 50-80 mg,
- Ciężko: >80 mg.

b) Donosowo:
- Minimalnie: 5-10 mg,
- Łagodnie: 10-15 mg,
- Standardowo: 15-30 mg,
- Mocno: 30-50 mg,
- Ciężko: >50 mg.

UWAGA: Po przekroczeniu pewnej dawki (jej wysokość zależy od czynników indywidualnych) metylofenidat przestaje zachęcać do ogólnej produktywności, gdyż zwiększa wtedy pobudzenie psychoruchowe i paradoksalnie utrudnia koncentrację.

6. Skutki uboczne i sposoby radzenia sobie z nimi:

Przedstawiam tu jedynie kilka najczęstszych skutków ubocznych; reakcje na substancje psychoaktywne są w dużej mierze indywidualne.

- Bezsenność - dlatego jeśli planujemy spać w nocy, unikajmy brania MPH wieczorem czy w późnych godzinach popołudniowych.

- Szczękościsk - tu sprawdzają się gumy do żucia. Szczególnie polecam te w listkach, gdyż zajmują więcej miejsca w ustach i szczęki się tak mocno nie zaciskają przy żuciu.

- Brak apetytu - mimo braku apetytu starajmy się dostarczać minimum pożywienia, gdyż podczas działania stymulantów organizm pracuje na zwiększonych obrotach. Szczególnie ważne jest też dbanie o nawodnienie.

- Wzrost ciśnienia, tętna, rozszerzenie źrenic, zwężenie naczyń (działanie noradrenergiczne).

- *Osobne miejsce poświęcam tematowi tzw. ,,zjazdu”:

Po ustąpieniu działania stymulantów, zwłaszcza zażywanych przez dłuższy czas, często występuje stan zwany potocznie ,,zjazdem”, ,,zejściem”, tudzież ,,zwałą”. Objawia się on drażliwością, obniżonym nastrojem, sennością, ogólnym osłabieniem, bólami głowy i znacznie zwiększonym apetytem.

Najgorsze, co możemy wtedy zrobić, to leczenie zwały kolejną dawką. Zadbajmy wtedy o odpoczynek, nie powstrzymujmy snu. Jeśli ból głowy jest silny, zażyjmy 500 mg paracetamolu lub 400 mg ibuprofenu. Zjedzmy wartościowy posiłek, ale bez objadania się, by nie rozregulować sobie metabolizmu. Nawadniajmy organizm - dobrze sprawdzą się napoje izotoniczne i elektrolitowe, unikajmy natomiast kofeiny.

minimalizacja-zej-cia-stymulantach-t32480.html ← Patrz też koniecznie: Minimalizacja zejścia po stymulantach - temat ogólny na [h]yperrealu.

7. Przedawkowanie:

a) Dawka toksyczna:

Ogólnie przyjmujemy, że dawka toksyczna metylofenidatu to dawka powyżej 2 mg na kilogram masy ciała w przypadku uwalniania natychmiastowego lub 4 mg/kg w przypadku uwalniania przedłużonego.

b) Objawy przedawkowania:

- silne pobudzenie fizyczne i psychiczne,
- niekiedy zwiększona lękliwość,
- znaczna tachykardia, której mogą towarzyszyć zaburzenia rytmu serca (zwłaszcza nadkomorowe),
- znaczne zwiększenie ciśnienia tętniczego,
- w późniejszym okresie często paradoksalna ospałość.

c) Pomoc przy przedawkowaniu:

Uspokajamy poszkodowanego, zabierając go w spokojne miejsce, dajemy do wypicia wodę i polecamy się położyć. Jeśli objawy przybierają na sile, są nasilone bądź dojdzie do zaburzeń rytmu serca lub utraty przytomności, wzywamy pogotowie ratunkowe pod numerem 999 lub 112.

8. Uzależnienie:

metylofenidat, zwłaszcza wciągany do nosa, palony lub wstrzykiwany, może powodować uzależnienie psychiczne. Objawia się ono m.in.:
- silną chęcią przyjęcia kolejnej dawki,
- zwiększoną tolerancją, gdzie poprzednie dawki przestają już dawać oczekiwany efekt,
- pogorszonym samopoczuciem po odstawieniu (nie dochodzi jednak do uzależnienia fizycznego),
- utrudnionym funkcjonowaniem ,,na czysto”,
- pogorszeniem nastroju, zaburzeniami emocjonalnymi; w skrajnych przypadkach może dojść do psychozy (tzw. ,,psychoza amfetaminowa”, aczkolwiek odnosi się ogółem do stymulantów, nie tylko do amfetaminy).

https://hyperreal.info/help/ ← Spis placówek pomocy uzależnionym i szkodliwie używającym na Hyperrealu

9. Przydatne linki:

https://psychonautwiki.org/wiki/Methylphenidatemetylofenidat na PsychonautWiki

metylofenidat-t21428.htmlmetylofenidat - wątek ogólny na Hyperrealu

W razie jakichkolwiek uwag lub propozycji rozwinięcia FAQ - proszę kierować je do mnie na PW. :-) taurinnn
Rejestracja: 2016
  • 2237 / 295 / 3


Od siebie dodam, że przerabianie Concert do sniffu jest zupełnie nieopłacalne, traci się ponad 50% substancji.
Nr 2 (na obrazku) nie uwolni się bez nr 1 (Concerta działa poprzez cisnienie osmotyczne).
Sublingual - podjęzykowo.

Załączam profesjonalną infografikę zrobioną na podstawie informacji z bluelight.
(To białe to otoczka, nie cała pigułka)

received_1098230450337301.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Kiedy konopia zaczyna być inna, niż włóknista

...czyli o przedmiocie czynności wykonawczej przestępstwa uprawy.

Pielęgniarka nie przyszła zbadać się na narkotyki. Została zawieszona

Departament zdrowia w stanie Waszyngton zawiesił uprawnienia pielęgniarki, która nie stawiła się na badanie na obecność narkotyków.
Rejestracja: 2018
  • 1667 / 271 / 154


[mention]STR88[/mention] Racja, ale niektórzy nie znoszą smaku MPH sublingual. Dzięki za uzupełnienie tematu, przydatne info. :-)

Edit: Osobiście zażywałam i doustnie (SR oraz zwykły), i sublingual, i wcierając w dziąsła, i donosowo. Z własnych obserwacji mogę powiedzieć, że fakt, przy przerabianiu do sniffa tracimy sporo MPH, aczkolwiek działanie jest silniejsze niż przy podaniu pod język / wcieraniu w dziąsła, w związku z czym potrzeba go mniej. Przyjnajmniej u mnie tak to wygląda. taurinnn
Rejestracja: 2011
  • 1396 / 71 / 0


Ode mnie:

1) Concerta do sniffu - lepiej już wymienić się na czysty Medi.

Gdybym jednak przygotowywał concertę do sniffu, to lepszym sposobem (zachowując więcej towaru) byłoby zostawienie tabsy w szklance wody przez całą noc.
Potem wyciągacie tego gluta z substancji wypełniającej, przylepionego do samej kapsułki.
Pozostaje sam roztwór wody z MPH oraz ew. zanieczyszczeniami z wypełniaczy kapsułki.
Pozostaje odparować wodę utrzymując ok. 100*C. Pod odparowaniu wody zostanie sam MPH.

Dużo prostsze i wydajniejsze niż jebanie się z kruszeniem Concerty.

2) Co do uzależnienia - 100% racji.

3) Plus za informację o niewciąganiu niczego jedną rurką czy banknotem. Już huj z bakteriami, ale na banknotach najczęściej długo żyje wirus zapalenia wątroby typu C. A po co to komu :)

4) Zapraszam wszystkich fanów MPH na PW :D
Rejestracja: 2018
  • 42 / 2 / 1


26 października 2018Tyler Durden pisze:
Pozostaje sam roztwór wody z MPH oraz ew. zanieczyszczeniami z wypełniaczy kapsułki.
Pozostaje odparować wodę utrzymując ok. 100*C. Pod odparowaniu wody zostanie sam MPH.
Niestety po odparowaniu wody nie zostaje sam MPH. Zostaje tam jeszcze strasznie lepki syf, nie da się tego pokruszyć i wciągnąć. Polecam sprawdzić w czym rozpuszcza się metylofenidat HCl i wykonać tymi rozpuszczalnikami najzwyklejszą ekstrakcję. Jeśli zostanie tam jeszcze ten syf to znaczy, że pozyskiwanie MPH z Concerty nie ma sensu.
Rejestracja: 2011
  • 1396 / 71 / 0


W najgorszym wypadku zawsze można to po prostu wypić ;)
Rejestracja: 2015
  • 405 / 57 / 0


Jeśli chodzi o kruszenie medikinetu CR, są tam takie malutkie kuleczki, bardzo twarde to na początku używałem najzwyklejszego moździerza jaki możemy znaleźć w kuchni i sprawował się dobrze lecz niestety przez strukture tych kulek (są twarde) potrafi ich kilka/kilkanaście przy nieodpowiednim kruszeniu wylecieć poza moździerz i wtedy raczej je tracimy bo są tak małe że nie warto ich szukać po ziemi/ dywanie. Ja wynalazłem swój własny sposób i spróbuje go jakoś wam wytłumaczyć, może się komuś przyda. A mianowicie zrobiłem domowej roboty moździerz tyle że te dwie części mojego moździerza pasują do siebie "na styk" w takim sensie że mam niewielkie pudełko a właściwie zakrętke po dezodorancie (pełni funkcje pojemnika do którego wsypujemy kuleczki) a ugniatam to rączką od zabawkowego kija basebolowego (taki dekoracyjny bardzo mały, ale możecie znalezc cokolwiek innego co będzie pasować) który idealnie zakrywa całą przestrzeń zakrętki dzięki temu mogę wsadzić go do środka i kruszyć kuleczki obracając nim, a przez to że pasuje na ulał kuleczki nie mają szans ucieknąć bokiem

Sposób dość trudny jeśli chodzi o wyobrażenie go sobie ale jest najbardziej opłacalny jeśli chodzi o to ile materiału stracimy przy kruszeniu, a nie stracimy go w ogóle. Ogólnie znalezienie odpowiedniej nakrętki i kijka do kruszenia zajęło mi 3 miesiące bo musialem to robic od podstaw znajdując rozne pierdoly w domu az w koncu znalazłem i mogę uzywac to do konca życia, wystarczy co jakiś czas dokładnie umyć żeby pozbyc się bakterii i dokladnie osuszyć

Przepraszam że pisze w czasie terazniejszym tak jak bym brał medikinet dalej, ale nie nie biorę już tylko podaje wam sposób może ktoś skorzysta i za chaos w zdaniach też przepraszam bo nie śpię od prawie 3 dni (odstawienie kanna) dlatego nie potrafię się normalnie rozpisać, pozdro wszystkim mam nadzieję że jakoś pomoge
Rejestracja: 2019
  • 354 / 83 / 0


Budowa tabletki concerta 18mg
IMG_20190615_112721.jpg
alza18
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Posty: 8 Strona 1 z 1
Wróć do „Morfoliny, piperydyny”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość