WSTĘP:
metylofenidat (MPH) należy do stymulantów z grupy pochodnych fenyloetyloaminy. Mechanizm jego działania opiera się głównie na hamowaniu wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny. MPH jest w Polsce zarejesteowany jako lek. W medycynie najważniejszymi wskazaniami do jego stosowania są: zespoły nadpobudliwości psychoruchowej / deficytu uwagi (ADHD / ADD) oraz narkolepsja; w przeszłości metylofenidat stosowano także do leczenia osób otyłych celem zmniejszenia łaknienia. Poza wskazaniami medycznymi stosowany jest między innymi w celu poprawienia wydajności (zwłaszcza przez uczniów, studentów i ludzi intensywnie pracujących umysłowo), zwiększenia produktywności i koncentracji, poprawy pamięci krótkotrwałej (np. nauka na kolokwium, sprawdzian, egzamin), zniesienia zmęczenia czy poprawy nastroju. MPH znajduje się w Polsce w grupie II-P substancji psychotropowych, toteż jego posiadanie, produkcja i obrót nim w celach pozamedycznych bez wymaganego zezwolenia jest nielegalny.
1) Dostępność
2) Preparaty z metylofenidatem dostępne w Polsce
3) Środki ostrożności
4) Sposoby podawania - instrukcja ogólna
5) Dawkowanie
6) Skutki uboczne i sposoby na radzenie sobie z nimi
7) Przedawkowanie
8) Uzależnienie
9) Przydatne linki
metylofenidat - FAQ:
1. Dostępność metylofenidatu:
W Polsce wszystkie preparaty zawierające metylofenidat są dostępne na specjalną receptę narkotyczną (recepta Rpw). Ilość leku musi na niej być wypisana słownie i nie może przekraczać tej wymaganej na 90 dni kuracji. Kod recepty Rpw na drugiej pozycji posiada cyfrę 2, a na dwudziestej cyfrę 9. Leki o tej kategorii dostępności (w tym metylofenidat) przechowywane są w aptekach w zamkniętych sejfach.
Praktycznie jedyną opcją zdobycia metylofenidatu jest recepta od lekarza lub nabycie go od innej osoby / z ogłoszenia w Internecie (czarny rynek). Samodzielna synteza jest rzadko spotykana. Należy pamiętać o korzystaniu jedynie ze sprawdzonych źródeł.
2. Preparaty z metylofenidatem w Polsce:
a) Concerta:
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu 18 mg,
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu 36 mg
b) Medikinet:
- tabletki 5 mg,
- tabletki 10 mg,
- tabletki 20 mg
c) Medikinet CR:
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu 5 mg,
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu 10 mg,
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu 20 mg,
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu 30 mg,
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu 40 mg,
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu 50 mg,
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu 60 mg
3. Środki ostrożności:
a) Przeciwwskazania - stosowanie MPH będzie obarczone większym ryzykiem, jeżeli cierpimy na:
- zaburzenia psychiczne, takie jak:
×psychozy,
×silne lęki,
×stany maniakalno-depresyjne,
×osobowość chwiejna emocjonalnie,
×jadłowstręt psychiczny,
×tendencje samobójcze
- schorzenia kardiologiczne (ogólnie - przy wszelkich problemach z sercem warto 100 razy zastanowić się, zanim weźmiemy jakiekolwiek stimy),
- nadczynność tarczycy,
- jaskrę,
- epilepsję (obniżenie progu drgawkowego).
b) Interakcje - substancje, których NIE ŁĄCZYMY z metylofenidatem: (leki; w przypadku pozostałych odsyłam do tabelki - podlinkuję)
- inhibitory MAO (!!!),
- beta-blokery,
- klonidyna
- anestetyki (!!!) - bezwzględnie poinformować anestezjologa o MPH w przypadku operacji.
tabela-miksow-sprawdz-nim-zadasz-pytanie-t42831.html ←TABELA MIXÓW Z SUBSTANCJAMI PSYCHOAKTYWNYMI - polecam; trzeba zajrzeć koniecznie!
4. Sposoby zażywania:
Opiszę tutaj jedynie dwa najpopularniejsze sposoby zażywania; aczkolwiek istnieją też osoby korzystające z innych dróg administracji, jednak tu akurat w przypadku MPH nie jestem ekspertką.
a) Doustnie (p.o.):
Połykamy tabletkę i popijamy płynem, najlepiej wodą.
Jeśli chcemy zrobić natychmiastowe uwalnianie z tabletki o przedłużonym uwalnianiu, musimy rozkruszyć ją przed połknięciem. Miejmy na uwadze, że dawka o natychmiastowym uwalnianiu powinna być zmniejszona około trzykrotnie w stosunku do tej o przedłużonym uwalnianiu - dawka w całości uwolni się po zażyciu, więc nie będzie rozłożona na 6-8 h, jak w przypadku SR.
b) Donosowo:
Odmierzoną ilość rozsypujemy równo na czystym podłożu i wciągamy przez rurkę nosem. Najlepiej używać obu dziurek nosa na zmianę. Podczas, gdy wciągamy jedną, zatykamy drugą. Zawsze dbamy o dokładne rozkruszenie, by nie zatkać ani nie poranić nosa od środka.
***Kilka ogólnych uwag nt. podania donosowego***
→Aplikujemy czysty towar - Dbamy o higienę podczas przygotowywania i rozkruszania.
→NIE DZIELIMY SIĘ Z NIKIM NASZĄ RURKĄ DO WCIĄGANIA ze względu na ryzyko przeniesienia chorób zakaźnych.
→Jako rurka dobrze sprawdza się słomka do napoju (bez części do zginania - odcinamy ją nożyczkami), słomki możemy kupić w większości spożywczaków / supermarketów po kilka złotych za kilkadziesiąt sztuk; NIE UŻYWAMY DO WCIĄGANIA ZWINIĘTYCH BANKNOTÓW - pełno jest na nich zanieczyszczeń i drobnoustrojów; w dodatku, zwłaszcza przy dzieleniu się z innymi istnieje ryzyko zakażenia się tą drogą m.in. HCV (!).
→Sypiemy na czyste miejsce. Jeśli nie mamy takowego w pobliżu, wysypujemy np. na chusteczkę, folię aluminiową lub woreczek śniadaniowy - dbamy o higienę.
c) Concerta - przygotowanie do podania donosowego:
Opisuję przygotowywanie Concerty, jeśli ktoś przygotowywał kiedyś Medikinet / Medikinet CR, będę wdzięczna, jak posłuży informacją.
1. Zdejmujemy otoczkę z tabletki. Dobrze schodzi pod zwykłą, ciepłą wodą z kranu. Zmywamy otoczkę, aż całkowicie się jej pozbędziemy.
2. Tabletka ma teraz dwie części - jaśniejszą i ciemniejszą. Ciemniejsza zawiera wypełniacze i składniki, umożliwiające przedłużone uwalnianie. Jaśniejsza zawiera MPH. Odkrajamy jaśniejszą część ostrym narzędziem, a ciemniejszą wyrzucamy.
3. (Osobiście zalecam kroić na jak najmniejsze części przed pokruszeniem, żeby łatwiej było pokruszyć.)
4. Kruszymy na drobny pył. - Nadaje się do tego przykładowo tłuczek do mięsa. Uważamy, by nie posypać za daleko przy rozkruszaniu. ;-) Pył powinien być jak najdrobniejszy, by nie poranić nosa.
5. Dawkowanie:
Pamiętajmy, że zawsze dawki są kwestią indywidualną i zależą m.in. od masy ciała, stanu zdrowia, tolerancji czy oczekiwanych efektów. Zawsze zaczynajmy od możliwie najmniejszych działających dawek. - Wziąć więcej zawsze można, mniej - niestety nie. Również ewentualna tolerancja zacznie się rozwijać od mniejszych dawek.
Przeciętne dawkowanie:
a) Doustnie:
- Minimalnie: 5-10 mg,
- Łagodnie: 10-20 mg,
- Standardowo: 20-50 mg,
- Mocno: 50-80 mg,
- Ciężko: >80 mg.
b) Donosowo:
- Minimalnie: 5-10 mg,
- Łagodnie: 10-15 mg,
- Standardowo: 15-30 mg,
- Mocno: 30-50 mg,
- Ciężko: >50 mg.
UWAGA: Po przekroczeniu pewnej dawki (jej wysokość zależy od czynników indywidualnych) metylofenidat przestaje zachęcać do ogólnej produktywności, gdyż zwiększa wtedy pobudzenie psychoruchowe i paradoksalnie utrudnia koncentrację.
6. Skutki uboczne i sposoby radzenia sobie z nimi:
Przedstawiam tu jedynie kilka najczęstszych skutków ubocznych; reakcje na substancje psychoaktywne są w dużej mierze indywidualne.
- Bezsenność - dlatego jeśli planujemy spać w nocy, unikajmy brania MPH wieczorem czy w późnych godzinach popołudniowych.
- Szczękościsk - tu sprawdzają się gumy do żucia. Szczególnie polecam te w listkach, gdyż zajmują więcej miejsca w ustach i szczęki się tak mocno nie zaciskają przy żuciu.
- Brak apetytu - mimo braku apetytu starajmy się dostarczać minimum pożywienia, gdyż podczas działania stymulantów organizm pracuje na zwiększonych obrotach. Szczególnie ważne jest też dbanie o nawodnienie.
- Wzrost ciśnienia, tętna, rozszerzenie źrenic, zwężenie naczyń (działanie noradrenergiczne).
- *Osobne miejsce poświęcam tematowi tzw. ,,zjazdu”:
Po ustąpieniu działania stymulantów, zwłaszcza zażywanych przez dłuższy czas, często występuje stan zwany potocznie ,,zjazdem”, ,,zejściem”, tudzież ,,zwałą”. Objawia się on drażliwością, obniżonym nastrojem, sennością, ogólnym osłabieniem, bólami głowy i znacznie zwiększonym apetytem.
Najgorsze, co możemy wtedy zrobić, to leczenie zwały kolejną dawką. Zadbajmy wtedy o odpoczynek, nie powstrzymujmy snu. Jeśli ból głowy jest silny, zażyjmy 500 mg paracetamolu lub 400 mg ibuprofenu. Zjedzmy wartościowy posiłek, ale bez objadania się, by nie rozregulować sobie metabolizmu. Nawadniajmy organizm - dobrze sprawdzą się napoje izotoniczne i elektrolitowe, unikajmy natomiast kofeiny.
minimalizacja-zej-cia-stymulantach-t32480.html ← Patrz też koniecznie: Minimalizacja zejścia po stymulantach - temat ogólny na [h]yperrealu.
7. Przedawkowanie:
a) Dawka toksyczna:
Ogólnie przyjmujemy, że dawka toksyczna metylofenidatu to dawka powyżej 2 mg na kilogram masy ciała w przypadku uwalniania natychmiastowego lub 4 mg/kg w przypadku uwalniania przedłużonego.
b) Objawy przedawkowania:
- silne pobudzenie fizyczne i psychiczne,
- niekiedy zwiększona lękliwość,
- znaczna tachykardia, której mogą towarzyszyć zaburzenia rytmu serca (zwłaszcza nadkomorowe),
- znaczne zwiększenie ciśnienia tętniczego,
- w późniejszym okresie często paradoksalna ospałość.
c) Pomoc przy przedawkowaniu:
Uspokajamy poszkodowanego, zabierając go w spokojne miejsce, dajemy do wypicia wodę i polecamy się położyć. Jeśli objawy przybierają na sile, są nasilone bądź dojdzie do zaburzeń rytmu serca lub utraty przytomności, wzywamy pogotowie ratunkowe pod numerem 999 lub 112.
8. Uzależnienie:
metylofenidat, zwłaszcza wciągany do nosa, palony lub wstrzykiwany, może powodować uzależnienie psychiczne. Objawia się ono m.in.:
- silną chęcią przyjęcia kolejnej dawki,
- zwiększoną tolerancją, gdzie poprzednie dawki przestają już dawać oczekiwany efekt,
- pogorszonym samopoczuciem po odstawieniu (nie dochodzi jednak do uzależnienia fizycznego),
- utrudnionym funkcjonowaniem ,,na czysto”,
- pogorszeniem nastroju, zaburzeniami emocjonalnymi; w skrajnych przypadkach może dojść do psychozy (tzw. ,,psychoza amfetaminowa”, aczkolwiek odnosi się ogółem do stymulantów, nie tylko do amfetaminy).
https://hyperreal.info/help/ ← Spis placówek pomocy uzależnionym i szkodliwie używającym na Hyperrealu
9. Przydatne linki:
https://psychonautwiki.org/wiki/Methylphenidate ← metylofenidat na PsychonautWiki
metylofenidat-t21428.html ← metylofenidat - wątek ogólny na Hyperrealu
W razie jakichkolwiek uwag lub propozycji rozwinięcia FAQ - proszę kierować je do mnie na PW. :-) taurinnn
Niemcy w obliczu "fentanylowej fali". Eksperci biją na alarm.
Czy lekarstwem na samotność, niepewność lub lęk mogą być psychodeliki?
Marihuana a rak głowy i szyi: Czy używanie marihuany może zwiększać szanse na raka?
Biden ustanowił rekord ułaskawień. Skrócił wyroki 2,5 tys. osobom skazanym za narkotyki
Prezydent USA Joe Biden ogłosił w piątek skrócenie wyroków niemal 2,5 tys. osobom skazanym za przestępstwa narkotykowe, którzy odbywają "nieproporcjonalnie długie kary". Prezydent pobił w ten sposób rekord pod względem wydanych aktów łaski.
Wpuścił policję, by pokazać, że partnerka nie dba o dom. Na wierzchu miał narkotyki
O dwóch narkotykowych sprawach z wtorku 21 stycznia 2024 roku poinformowała Komenda Miejska Policji w Gdańsku.
Zapalił skręta na poczekalni Komendy Policji. Skończył w areszcie
Szczycieńscy policjanci zatrzymali mieszkańca Szczytna, który przyszedł do komendy, żeby wyjaśnić wątpliwości związane ze wcześniejszą interwencją z jego udziałem. Czekając na funkcjonariuszy w poczekalni wyciągnął i podpalił skręta, co nie uszło uwadze policjantów.