Dyskusja na temat różnych odmian maku i ich działaniu psychoaktywnym.
Więcej informacji: Mak lekarski w Narkopedii [H]yperreala
ODPOWIEDZ
Posty: 14 • Strona 2 z 2
  • 3206 / 175 / 0
Rośliny miłości; jest wyżej w poście SD.
Uwaga! Użytkownik ItvH2erPPPWR nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 1525 / 197 / 0
@Limitbreaker - tak z ciekawości, czy Twoja Mama wypróbowała któryś z przepisów?
  • 657 / 7 / 0
Dzielnicowy pisze:
Ja z kolei słyszałem historię mówiącą, że podczas prac polnych w okresie międzywojennym i wcześniej. Rodzice brali ze sobą dzieci, bo nie mieli ich z kim zostawić. Żeby maluchy nie kręciły się pod nogami i spały spokojnie, to rodzice podawali im do nacięte makówki z których sączyło się mleczko owinięte w chusteczkę zmoczoną wcześniej w wodzie z cukrem.
Stąd wzięło się powiedzenie: "Cisza jak makiem zasiał."
Uwaga! Użytkownik Akodeen jest zbanowany na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 825 / 14 / 0
Skąd wzięło się powiedzenie: cisza jak makiem zasiał?
Pozdrawiam

Mak ma, jak wiadomo, właściwości usypiające. „Syp mu na oczy mak” – mówią diabły w Dziadach, chcąc uśpić Senatora. Mak dostał się do powiedzeń i przysłów (dobrali się w korcu maku), a w powiedzeniu cisza (lub: cicho) jak makiem zasiał takze mamy odwołanie się do ciszy sennej.
Pozdrawiam
— Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=2954

oraz tutaj :
Powiedzenie: Cisza, jak makiem zasiał, ma pochodzić od tego, że do siania drobnych nasion maku potrzebna jest bezwietrzna pogoda. Niektórzy sądzą jednak, że powiedzenie to wywodzi się od wierzenia, że przy sianiu maku należy milczeć (i tu przypomina się wyliczanka: Siała baba mak, nie wiedziała jak. A dziad wiedział, nie powiedział, a to było tak: Siała baba mak...). Jednak dużo bardziej prawdopodobne jest jego pochodzenie od pradawnego związku maku ze snem i śmiercią, a dopiero potem powstał przesąd o ciszy koniecznej przy sianiu maku.
http://www.wilanow-palac.pl/mak_lekarski.html
ODPOWIEDZ
Posty: 14 • Strona 2 z 2
Newsy
[img]
Ulubiona muzyka uruchamia układ opioidowy mózgu

Słuchając ulubionej muzyki odczuwamy przyjemność, niejednokrotnie wiąże się to z przeżywaniem różnych emocji. Teraz, dzięki pracy naukowców z fińskiego Uniwersytetu w Turku dowiadujemy się, w jaki sposób muzyka na nas działa. Uczeni puszczali ochotnikom ich ulubioną muzykę, badając jednocześnie ich mózgi za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Okazało się, że ulubione dźwięki aktywują układ opioidowy mózgu.

[img]
Psychodeliki mogą odwracać zmiany neuroimmunologiczne wywołujące strach — nowe badania

Czy psychodeliki mogą być kluczem do leczenia zaburzeń lękowych i depresyjnych? Najnowsze badania sugerują, że ich rola sięga znacznie dalej niż zmiana percepcji. Naukowcy z Mass General Brigham odkryli, że psychodeliki mogą regulować interakcje pomiędzy układem odpornościowym a mózgiem. To przełom, który może odmienić podejście do leczenia depresji, lęku i chorób zapalnych.

[img]
Szympansy biesiadują? Sfilmowano je, gdy dzieliły się owocami zawierającymi alkohol

Ludzie od dawna spożywają alkohol i od tysiącleci odgrywa on rolę we wzmacnianiu więzi społecznych. Nowe badania wskazują, że nasi najbliżsi krewni – szympansy – mogą wykorzystywać alkohol w podobnym celu. Po raz pierwszy udało się sfilmować szympansy, które dzielą się sfermentowanymi owocami, w których stwierdzono obecność alkoholu.