Mak w tradycji ludowej, religijnej i obrzędach

Dyskusja na temat różnych odmian maku i ich działaniu psychoaktywnym.
Więcej informacji: Mak lekarski w Narkopedii [H]yperreala

Moderatorzy: Magiczny Ogród, Opioidy

Posty: 14 Strona 2 z 2
Rejestracja: 2010
  • 3036 / 108 / 0

Rośliny miłości; jest wyżej w poście SD.
Rejestracja: 2009
  • 1455 / 107 / 0

@Limitbreaker - tak z ciekawości, czy Twoja Mama wypróbowała któryś z przepisów?

O prawie karnym wobec marihuany

Rozmowa Ewy Pluty z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego z adwokatem Steliosem Alewrasem, specjalistą od prawa narkotykowego i członkiem naszego Stowarzyszenia. Poruszane są najbardziej istotne kwestie polskiego prawa wobec konopi oraz ukazane absurdy, jakie zawiera.

Kaliszanie ćpają mądrzej (wyniki badań zjawiska narkomanii wśród uczniów kaliskich szkół)

Młodzi kaliszanie rzadziej używają narkotyków tradycyjnych, ale i moda na dopalacze zdaje się ustępować. To podstawowe wnioski płynące z realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2019 r. Władze Kalisza właśnie przedstawiły je kaliskim radnym
Rejestracja: 2007
Użytkownik zbanowany
  • 657 / 4 / 0

Dzielnicowy pisze:
Ja z kolei słyszałem historię mówiącą, że podczas prac polnych w okresie międzywojennym i wcześniej. Rodzice brali ze sobą dzieci, bo nie mieli ich z kim zostawić. Żeby maluchy nie kręciły się pod nogami i spały spokojnie, to rodzice podawali im do nacięte makówki z których sączyło się mleczko owinięte w chusteczkę zmoczoną wcześniej w wodzie z cukrem.
Stąd wzięło się powiedzenie: "Cisza jak makiem zasiał."
Rejestracja: 2011
  • 825 / 12 / 0

Skąd wzięło się powiedzenie: cisza jak makiem zasiał?
Pozdrawiam

Mak ma, jak wiadomo, właściwości usypiające. „Syp mu na oczy mak” – mówią diabły w Dziadach, chcąc uśpić Senatora. Mak dostał się do powiedzeń i przysłów (dobrali się w korcu maku), a w powiedzeniu cisza (lub: cicho) jak makiem zasiał takze mamy odwołanie się do ciszy sennej.
Pozdrawiam
— Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=2954

oraz tutaj :
Powiedzenie: Cisza, jak makiem zasiał, ma pochodzić od tego, że do siania drobnych nasion maku potrzebna jest bezwietrzna pogoda. Niektórzy sądzą jednak, że powiedzenie to wywodzi się od wierzenia, że przy sianiu maku należy milczeć (i tu przypomina się wyliczanka: Siała baba mak, nie wiedziała jak. A dziad wiedział, nie powiedział, a to było tak: Siała baba mak...). Jednak dużo bardziej prawdopodobne jest jego pochodzenie od pradawnego związku maku ze snem i śmiercią, a dopiero potem powstał przesąd o ciszy koniecznej przy sianiu maku.
http://www.wilanow-palac.pl/mak_lekarski.html
Posty: 14 Strona 2 z 2
Wróć do „Mak”
Na czacie siedzi 1076 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Manix i 4 gości