Magnez i preparaty z nim - wątek ogólny.

Polepszanie samopoczucia i funkcjonowania za pomocą substancji nie będących narkotykami. Suplementy, witaminy, nootropy; regeneracja receptorów i neuronów; dieta i trening.

Moderator: Zdrowie

Posty: 102 Strona 1 z 11
Rejestracja: 2010
  • 2678 / 163 / 0

Nie było tutaj tematu traktującym o samym magnezie (albo straciłem cierpliwość przy 10-tej stronie z 60 jakie pokazała wyszukiwarka po wpisaniu frazy 'magnez'). Mniejsza o to.

Byłem dzisiaj w aptece w celu zakupu preparatu o nazwie MagnefarB6 - cytrynian magnezu 500mg (60mg jonów magnezu), była tylko wersja Max gdzie cytrynianu było coś ~1200 (nie pamiętam ile jonów). Chciałem to porównać na necie, ale zdziwiło mnie że strony podają, jakoby MagnefarB6 zawierał wodoroasparaginian magnezu a nie jego cytrynian. Z chemii jestem idiotą, ale logiczne myślenie podpowiada mi, że to nie to samo i różni się biodostępnością.

Pytanie brzmi czym jest wodoroasparaginian magnezu i jaka jest jego przyswajalność, oraz kto kłamie: strona producenta deklarując, że jest to cytrynian, czy inne strony, które błędnie kopiują informację, jakoby to był wodoroasparaginian a nie cytrynian.
Rejestracja: 2010
Użytkownik nieaktywny
  • 1767 / 98 / 0

Zawsze mnie to bawiło.
Dla przeciętnego człowieka te różnice zacierają sie dość szybko.
Opyl czekolade i bedzie git :)
A powazniej ja stosuje zazwyczaj witaminsy OLimpa vitamin plus.
Bo wiekszosc skladnikow masz w formie chelatu.

Koniec z karami za posiadanie. Polska Sieć Polityki Narkotykowej domaga się reform

Wojna z narkotykami nie działa, a wręcz szkodzi. Karanie użytkowników substancji psychoaktywnych nie rozwiązuje kwestii nadużywania narkotyków, skazuje ich na marginalizację oraz pogłębia problemy społeczne i zdrowotne – pisze Polska Sieć Polityki Narkotykowej 26 czerwca 2020, w Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków.

Francuski piłkarz ręczny hodował marihuanę. Wpadł przez zakupy w Internecie

Grający na co dzień w Rumunii francuski piłkarz ręczny Pierre-Yves Ragot znalazł się w poważnych tarapatach. 34-latek został zatrzymany w związku z nielegalną uprawą marihuany. Wpadł w ręce policji przez zakupy w Internecie.
Rejestracja: 2010
  • 3127 / 202 / 0

Ciekawi mnie l-treonat magnezu w porownaniu do cytrynianu. Mial ktos stycznosc?
Rejestracja: 2010
Użytkownik nieaktywny
  • 1767 / 98 / 0

jakikolwiek by nie był najlepsza biodostepnosc maja chelaty.
Rejestracja: 2012
  • 577 / 34 / 0

Jeśli chodzi o najlepszy magnez to chelat bije na głowę wszystko (przynajmniej jeśli chodzi o magnez)
Polecam również Asparaginian Extra (weglan magnezu , chlorek potasu)
Rejestracja: 2010
Użytkownik nieaktywny
  • 1767 / 98 / 0

Własnie testuje asparaginian.
Wyglada ok. Cena nie odstrasza.
Chelaty magnezowe mamy 2.
1 to chelatowany z witamina B a drugi w wyzej opisywanym zestawie witamin Olimpa.
Rejestracja: 2010
  • 3127 / 202 / 0

Biodostepnosc chelatow to jedna sprawa, a bioprzyswajalnosc to druga.
Rejestracja: 2011
  • 1099 / 24 / 0

Wizz nie przesadzaj z tym asparginianem, bo chyba w przesadnych dawkach nie jest najlżejszy dla bebechów. Mnie po tym bolało w okolicach wątroby. Poza tym sam smak wskazuje, że to taki całkiem rzecz jak nawóz na kwiaty i w prze-większej ilości pali rośliny.
Rejestracja: 2012
  • 273 / 23 / 0

Magnez z chelatów dość trudno się uwalnia bo jest w formie związku kompleksowego (najczęściej z białkami lub samymi aminokwasami), który sam w sobie jest trudno przyswajalny. Minerały najlepiej przyswajalne są w formie organicznej o ile sam związek jest łatwo rozpuszczalny, oraz chlorków, czyli w takiej w której po dostaniu się do żołądka i tak jego część się zamienia pod wpływem kwasu solnego.

Chelaty znacznie utrudniają tę konwersję, ponieważ aminokwasy nie są zbytnio rozkładane przez nasz organizm, co więcej trudno "odczepiają się" i wchodzą do enzymów je rozkładających z powodu dużej budowy samego związku kompleksowego, dodatkowo tych aminokwasów w związku jest kilka co dalej utrudnia odczepienie ich od samego magnezu i uwolnienie jonu.

Teraz związki nieorganiczne vs organiczne. Najbardziej biodostępnym związkiem magnezu ogólnie jest asparaginian magnezu, najlepiej biodostępnym związkiem nieorganicznym jest chlorek magnezu. Przewaga związków organicznych nad nieorganicznymi polega na wtórnej osmozie minerałów w układzie pokarmowym, przy czym aniony nieorganiczne mają silniejszy efekt ponieważ wywierają większe ciśnienie osmotyczne z naciskiem na sole siarczanowe. Za to cenowo najlepiej wychodzi kupienie 1kg spożywczego chlorku magnezu niż kupienie tej samej ilości Mg2+ w postaci asparaginianu, albo jakiejkolwiek innej soli organicznej.

Należy wziąć pod uwagę to, że zbyt duża dawka chlorku magnezu spowoduje przez wyżej wymieniony efekt większe wydalanie jonów i dodatkowo efekt przeczyszczający. Warto też wspomnieć, że witamina B6 znacznie zwiększa wchłanianie magnezu.

Comparative study of magnesium salts bioavailability in rats fed a magnesium-deficient diet.
Rejestracja: 2012
  • 34 / / 0

Aspargin jest dobry, asparginian unipharu to badziewie, nie zawiera magnezu wodoroasparaginianu tylko węglan magnezu który słabo sie wchłania i powoduje problemy z brzuchem.
Posty: 102 Strona 1 z 11
Wróć do „Dział prozdrowotny i doping mózgu”
Na czacie siedzi 1226 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: sur10za, VERBALHOLOGRAM i 4 gości