Kariprazyna – organiczny związek chemiczny, stosowany jako lek przeciwpsychotyczny. Lek opracowała węgierska firma farmaceutyczna Gedeon Richter we współpracy z Forest Laboratories i Mitsubishi Tanabe Pharma[1].
Komisja Europejska zaakceptowała 19 lipca 2017 stosowanie kariprazyny w leczeniu schizofrenii u osób dorosłych w krajach Unii Europejskiej pod nazwą produktu Reagila[2]. Decyzja ta nastąpiła po pozytywnej opinii Komitetu Produktów Medycznych Stosowanych u Ludzi w dniu 18.05.2017[3]. Wcześniej, we wrześniu 2015 roku zatwierdzono stosowanie kariprazyny w USA, pod nazwą Vraylar, do leczenia objawów schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej u dorosłych[4].
Jestem w czasie leczenia środkami antypsychotycznymi i, krótko mówiąc, kasy to mi nie brakuje, stąd moje pytanie. Czy jest ktoś, kto stosował i mógłby napisać trochę o tym leku. Ja próbowałam już paru i żaden mi do końca nie podszedł, dlatego zastanawiam się, czy warto wydać te pare stówek na kariprazynę (Reagilę).
Dodano strukturę + Wiki - 909
Pierwszy miesiąc leciałem na 1,5mg i była to najkorzystniejsza dla mnie dawka. Nastąpiła poprawa nastroju, sny przestały mieć koszmarny przebieg i co najciekawsze to okazało się że mogę wypić piwko. Wiem że nie powinienem ale musiałem jednorazowo odreagować spotkanie z dawnym lekarzem. Tak to od dwóch lat po piwku następowało pogorszenie mojego stanu nawet na tydzień czasu. Żartobliwie nazwałem taką dawkę "kasztelan enablerem"
Drugi miesiąc przebiegał na dawce 3mg. Nastąpiła u mnie poprawa myślenia, a przede wszystkim to pojawił się większy dystans do samych myśli jak i tego co się działo w mojej wyobraźni. To ostatnie jest dość ważne bo potrafiłem się denerwować i nakręcać do scen mających tam miejsce. Minusy? Po kolejnej próbie z piwkiem, już na większej dawce, zrobiło mi się mega słabo na sercu na dwa dni. To nie był jakiś problem dla mnie bo i tak mnie nie ciągnie do alkoholu. Większym problemem okazało się że słabość dopadała mnie również po suszu cbd którym do tej pory znosiłem delikatnie napięcie które mi towarzyszy od dawna. Co jeszcze... ah! Kciuki zaczęły mi gonić samoczynnie i bardzo się bałem że to zapowiedź dyskinez przez co zacząłem panikować i próbując uspokoić się Lorafenem okazało się że po nim też mi słabo :/ Tętno w trakcie wysiłku takiego jak jazda rowerem potrafiło mi dobijać do 180 uderzeń na minutę co nie było dla mnie akceptowalne.Ostatecznym ciosem było to że po wieczornej olanzapinie zaczęło mi bardzo rosnąć ciśnienie co bardzo źle znosiłem.
Koniec końców lek został przeze mnie odstawiony przed dwoma dniami i tylko te kciuki nadal mi gonią od czasu do czasu.
Lek wydawał mi się ciekawy i lepszy niż sama olanzapina. Pomimo ostrzeżeń z ulotki nie przytyłem dodatkowo. Jestem ciekaw jak ten częściowy agonista receptorów dopaminowych sprawdzałby się solo bez olanzapiny. Niestety nie doczekałem takiej konfiguracji.
Odnośnie samego działania leku to czy kariprazyna tak samo jak abilify nasila stany lękowe?? Ona jest tak samo jak Abilify częściowym agonista dopaminy a skoro abilify nasila u mnie lęki to czy kariprazyna też będzie skoro mechanizm działania mają podobny???
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/aptekadyzurna.jpg)
Rewolucja w receptach na opioidy przyniosła skutek? Przepisy miały uderzyć w receptomaty
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/germancannaclubs.jpg)
Niemiecki ekspert: trudno dostrzec w legalizacji konopi cokolwiek pozytywnego
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/chimpanzees-sharing-fruit.jpg)
Szympansy biesiadują? Sfilmowano je, gdy dzieliły się owocami zawierającymi alkohol
Ludzie od dawna spożywają alkohol i od tysiącleci odgrywa on rolę we wzmacnianiu więzi społecznych. Nowe badania wskazują, że nasi najbliżsi krewni – szympansy – mogą wykorzystywać alkohol w podobnym celu. Po raz pierwszy udało się sfilmować szympansy, które dzielą się sfermentowanymi owocami, w których stwierdzono obecność alkoholu.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/f5.large_.jpg)
Ulubiona muzyka uruchamia układ opioidowy mózgu
Słuchając ulubionej muzyki odczuwamy przyjemność, niejednokrotnie wiąże się to z przeżywaniem różnych emocji. Teraz, dzięki pracy naukowców z fińskiego Uniwersytetu w Turku dowiadujemy się, w jaki sposób muzyka na nas działa. Uczeni puszczali ochotnikom ich ulubioną muzykę, badając jednocześnie ich mózgi za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Okazało się, że ulubione dźwięki aktywują układ opioidowy mózgu.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/jrt-treated-cortical-neuron.jpg)
Nowa nadzieja dla pacjentów ze schizofrenią. Opracowano przełomowy lek inspirowany LSD
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis stworzyli nową cząsteczkę o nazwie JRT, która może zrewolucjonizować leczenie schizofrenii i innych chorób mózgu. Lek działa podobnie do LSD, ale nie wywołuje halucynacji. Dodatkowo, wykazuje silniejsze działanie niż stosowana obecnie ketamina.