Sąd w USA: Zażywający narkotyki ma konstytucyjne prawo do posiadania broni

Amerykański sąd apelacyjny uznał w środę, że przepisy zakazujące osobom zażywającym nielegalne narkotyki posiadania broni są niekonstytucyjne - informuje Reuters.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Rzeczpospolita

Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

31

Amerykański sąd apelacyjny uznał w środę, że przepisy zakazujące osobom zażywającym nielegalne narkotyki posiadania broni są niekonstytucyjne - informuje Reuters.

Sprawa dotyczyła osoby zażywającej marihuanę i jest pokłosiem orzeczenia Sądu Najwyższego USA z ubiegłego roku, które rozszerzyło prawo do posiadania broni.

Trzech sędziów sądu apelacyjnego z Nowego Orleanu uznało, że prawo federalne naruszyło konstytucyjne prawo mieszkańca Missisipi do posiadania broni, co gwarantuje druga poprawka do konstytucji USA.

Patrick Daniels został skazany na podstawie zakwestionowanych przepisów, po tym jak funkcjonariusze prawa znaleźli w jego samochodzie pistolet i karabin półautomatyczny w czasie kontroli drogowej. W samochodzie znaleziono też niedopałki po papierosach z marihuaną.

Chociaż Danielsa nie poddano testowi na obecność narkotyków w organizmie, sam mężczyzna przyznał, że czasem pali marihuanę, czego zakazuje federalne prawo. Został skazany na niemal cztery lata więzienia.

Tymczasem w czerwcu 2022 roku zdominowany obecnie przez konserwatywnych sędziów Sąd Najwyższy orzekł, że druga poprawka gwarantuje obywatelom USA prawo do noszenia broni w przestrzeni publicznej w związku z ich prawem do samoobrony.

Amerykański sędzia okręgowy, Jerry Smith uznał, że orzeczenie Sądu Najwyższego oznacza, iż Danielsa nie można skazać na podstawie obowiązujących przepisów.

Patrick Daniels został skazany na podstawie zakwestionowanych przepisów, po tym jak funkcjonariusze prawa znaleźli w jego samochodzie pistolet i karabin półautomatyczny w czasie kontroli drogowej

"Nasza historia i tradycja mogą wspierać pewne ograniczenia w kwestii prawa osoby nietrzeźwej do noszenia broni, ale nie usprawiedliwia to odebrania broni obywatelowi wyłącznie na podstawie jego wcześniejszego używania narkotyków” – napisał w uzasadnieniu Smith.

Z oceną tą zgodził się sędzia okręgowy Stephen Higginson, który zauważył, iż wiele innych przepisów dotyczących kwestii związanych z bezpieczeństwem użycia broni również zostało zniesionych od czasu orzeczenia Sądu Najwyższego.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)
  • Pozytywne przeżycie

maj 2008, wiosna, park, pozytywne nastawienie, chęć poznania co ten brat bierze na tych dyskotekach ;)


 

  • Grzyby halucynogenne

mały pokój, wieczór, dobre nastawienie

28.09.2008

  • Kodeina
  • Problemy zdrowotne

Dwór, później dom i wystawa (myślałem, że do tego momentu mi przejdzie już). Ogólnie raczej dobre, gdyby nie humorek kodeiny.

Pierwszy raz z kodeiną był taki, że zabrałem 150mg i było bardzo fajnie. Lecz drugi, nawet nie wiem jak to opisać, albo mała tolerancja, albo nieszczęsny sulfogwajakol (20 * 300mg = 6 gram).
3:30 PM

  • Alprazolam
  • Inne
  • Katastrofa
  • Kodeina
  • Tramadol

Kolejny dzień smutnej i żałosnej egzystencji, ciepły i słoneczny dzień w kawalerce znajomego, następnie mój dom

 Zaczeło się niewinnie tak jak każdy poprzedni opioidowy trip który miałem przyjemność przeżyć, lecz w tym momencie jeszcze nie wiedziałem co czeka mnie tego wieczoru. Kilka opakowań kodeinowego syropku oraz opakowanie Tramalu było już przygotowane do spożycia. Wiedząc, że owy tramal jest w wersji retard czyli takiej z wydłużonym działaniem a co za tym idzie z dłuższym czasem do pojawienia się pierwszych efektów ochoczo zabieram się za gorzkawe tableteczki.