Znacząco zwiększa ryzyko schizofrenii. 1/3 młodych mężczyzn narażona

Duńscy naukowcy na tapet wzięli związek między zaburzeniami psychicznymi a używaniem konopi indyjskich. W tym celu przeanalizowali prawie 7 milionów osób. Na podstawie dokumentacji medycznej obejmującej ponad pięć dekad, oszacowali odsetek przypadków schizofrenii związanej z tym na pozór niegroźnym nawykiem.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

poradnikzdrowie.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

56

Duńscy naukowcy na tapet wzięli związek między zaburzeniami psychicznymi a używaniem konopi indyjskich. W tym celu przeanalizowali prawie 7 milionów osób. Na podstawie dokumentacji medycznej obejmującej ponad pięć dekad, oszacowali odsetek przypadków schizofrenii związanej z tym na pozór niegroźnym nawykiem.

Jak podkreślają autorzy analiz, ich naukowe dowody na związek między stosowaniem konopi indyjskich a schizofrenią wśród mężczyzn i kobiet, są silne. Co ciekawe, ta korelacja była znacznie silniejsza w przypadku mężczyzn. Na podstawie modeli statystycznych oszacowali, że aż 30 proc. przypadków choroby wśród młodych mężczyzn w wieku 21-30 lat, można było zapobiec.

Marihuana a schizofrenia

Zarówno zaburzenia związane z używaniem konopi, jak i schizofrenia, to poważne problemy psychiczne, które mogą głęboko wpływać na funkcjonowanie jednostki. Naukowcy wskazują, że osoby mające zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich, nie są w stanie przestać, nawet mimo negatywnych konsekwencji, jakie niesie ze sobą marihuana.

Z kolei schizofrenia to poważna choroba psychiczna, która wpływa nie tylko na sposób myślenia, ale także na odczuwanie i zachowanie chorego. Objawy schorzenia mogą utrudniać nawet najprostsze czynności, a chory może sprawiać wrażenie zerwania kontaktu z rzeczywistością. Ale w obu przypadkach, istnieją skuteczne opcje leczenia i należy mieć to na uwadze.

- Powiązanie zaburzeń związanych z używaniem substancji i chorób psychicznych jest poważnym problemem zdrowia publicznego, wymagającym pilnych działań i wsparcia dla osób, które tego potrzebują – podkreśliła współautorka badań dr Nora Volkow. Ekspertka zwraca uwagę na aspekty związane z profilaktyką, badaniami przesiewowymi oraz leczeniem obu tych problemów.

Młodzi mężczyźni są najbardziej narażeni

Już wcześniejsze badania wykazały, że przypadki osób, które codziennie lub prawie codziennie sięgają po konopie indyjskie, wiążą się z wyższym wskaźnikiem diagnoz schizofrenii wśród mężczyzn. Lecz poprzednia analizy nie dotyczyły różnic między zaburzeniami związanymi z używaniem konopi a schizofrenią w różnych populacjach pod względem płci i wieku. Tę lukę postanowili zapełnić Duńscy eksperci.

W tym celu przeanalizowali dokumentację medyczną prawie 7 milionów osób w wieku 16-49 lat w latach 1972-2021. Badaczom udało się sformułować poniższe wnioski:

  • 15 proc. przypadków schizofrenii wśród badanych mężczyzn można było uniknąć poprzez zapobieganie zaburzeniom związanym z używaniem konopi indyjskich, w porównaniu z 4 proc. kobiet w tej samej grupie wiekowej;
  • odsetek możliwych do uniknięcia diagnoz schizofrenii związanych z zaburzeniami używania konopi wynosił 30 proc. w przypadku mężczyzn w wieku 21-30 lat.

Na tej podstawie naukowcy wskazali, że to właśnie zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich, mogą być modyfikowalnym czynnikiem ryzyka rozwoju schizofrenii na poziomie populacji, ale w szczególności u młodych mężczyzn.

Liczba stosujących marihuanę rośnie

Grupa ekspertów wykazała także, że odsetek nowych przypadków choroby, za które może odpowiadać nadużywanie konopi indyjskich, stale wzrastał w ciągu ostatnich 50 lat. - Wzrost legalizacji marihuany w ciągu ostatnich kilku dekad sprawił, że stała się ona jedną z najczęściej używanych substancji psychoaktywnych na świecie, jednocześnie zmniejszając społeczne postrzeganie jej szkodliwości – zaznaczył główny autor badania dr Carsten Hjorthøj.

Naukowcy podkreślają, że potrzeba dalszej analizy potencjalnych różnic w częstotliwości i sile wpływu spożywania konopi u młodych osób. To z kolei pozwoli na zbadanie mechanizmów, które mogą przyczyniać się do większej podatności młodych mężczyzn stosujących tę używkę i związaną z tym diagnozę schizofrenii.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Benzydamina

Jest 9:40 i ten diaboł nadal trzyma. nie wiem dokładnie, o której godzinie zażyłam, ale myślę, że byłomiędzy 22 a 24 poprzedniego dnia. To był mój pierwszy halucynogen, więc wziełam pół słusznej dawki czyli 1 saszete. W łazieneczce otzrymałam w około 1/3 szklanki praktycznego roztworu wodnego benzo z resztkami soli. Roztwór był gotowy do spożycia :). Podejżewając, że benzo bedzie trzymać dość długo postanowiłam wziąć to na noc , żeby w pokoiku rozeznać co jest, a czego nie ma, i żeby w dzień nie było jakiejś wpadki.

  • Dekstrometorfan

Set & Setting: Matka wyjechała na 4 dni do ciotki, wolny dom tylko ze starym z którym nie gadam 2 lata, więc jest luz

Dawkowanie: 1500mg rozbite na 4 razy, 300mg co 3h, następnie 600mg po jakichś 12 godzinach, łącznie wyszło 22mg/kg

Wiek & doświadczenie: 18 lat. mj, dxm, benzydamina, dmh, kodeina, amfetamina, gałka; w tym miksy typu bxm i ze wszystkim co pod ręka (dxm + mj,koda,dmh)

Identyfikacja: akaz z hyperreal

---------------

  • DiPT
  • Klonazepam
  • Tripraport

Byłem zafascynowany tą substancją i wcześniej zażywałem ją już 3-krotnie w dawkach 15 mg, 20 mg i 30 mg. Postanowiłem w końcu zażyć wysoką dawke, która pozwoli poznać mi pełen potencjał tej substancji. Przy poprzednich razach psychodela nie występowała i byłem pewien, że przy 90 mg również nie wystąpi, więc nie byłem przygotowany na to, co stało się później. Ale humor miałem w porządku więc oceniłbym S&S jako "ok".

T - moment zażycia substancji - Wsypałem sobie 91.5 mg DiPT do ust. Potrzymałem pod językiem przez 30 sekund, ale zdecydowałem to ostatecznie połknąć i popić wodą.

T + 0h 15m - Zaczynam czuć pierwsze efekty, lekkie rozkojarzenie i zawroty głowy.

  • Kodeina
  • Tripraport

Rano zły humor ale na wieczorek postanowiłam go sobie poprawić , domek , czas spędzam w łóżku przed laptopem

Zacznijmy od tego, że uwielbiam próbować ciągle czegoś nowego. Dziś padło na Kodeinę. Ogólnie skąd pomysł? Moja koleżanka podsunęła temat o lekach bez recepty. Poczytałam bardzo dużo i juz dwa dni później w mojej torebce znajadowały się 2 opakowania Thiocodinu - razem 30 tabletek. Z tego co pamiętam opakowanie  z 20 tab. kosztowało około 16 zł a to z 10 - około 8 zł. Powiem szczerzę, że nie łatwo było zdobyć Thiocodin, ponieważ od 1 Lipca wyszło zarządzenie które nie pozwala kupić leków takich jak Thiocodin, Acodin, Antidol 15 itp.