REKLAMA
Zjednoczone Królestwo Prozacu

Brytyjczycy zażywają rekordowe ilości leków antydepresyjnych W ubiegłym roku lekarze wypisali ponad 31 milionów recept na tego typu środki. Ilość zażywanego Seroxatu (Paxil) i Prozacu wzrosła o 10 procent.

syncro

Kategorie

Źródło

onet.pl

Odsłony

1488

Brytyjczycy zażywają rekordowe ilości leków antydepresyjnych W ubiegłym roku lekarze wypisali ponad 31 milionów recept na tego typu środki. Ilość zażywanego Seroxatu (Paxil) i Prozacu wzrosła o 10 procent. Dokładna liczba osób stosujących tabletki przeciw depresji nie jest znana, ale szacuje się ją na kilka milionów. Wiele z tych osób bierze lekarstwa długoterminowo.

Najbardziej rozpowszechnione preparaty – znane jako selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), do których należą Seroxat i Prozac – stanowią najprostszą metodę terapii i często okazują się skuteczne. Jednak zgodnie z zaleceniami narodowego instytutu medycznego NICE z 2004 roku, nie powinny być przepisywane jako główny sposób leczenia depresji. Ponadto środki antydepresyjne mogą powodować myśli samobójcze i samookaleczenia zarówno wśród osób dorosłych, jak i dzieci. Nie zaleca się ich stosowania osobom poniżej 18. roku życia. Badania przeprowadzone wśród lekarzy wykazują, że wielu z nich ma wrażenie, iż przepisują leki zbyt często. Decydują się jednak na to na wyraźną prośbę pacjentów. Lekarze podkreślają, że środki finansowe przeznaczane na leczenie depresji nie wystarczają na stosowanie alternatywnych terapii behawioralnych i na właściwe poradnictwo. Tymczasem zgodnie z wytycznymi NICE tego typu metody leczenia w przypadku pacjentów z łagodną i umiarkowaną depresją mogą być równie skuteczne co środki farmakologiczne. (...)

Ocenia się, że depresja dotyka w różnych momentach życia co piątego Brytyjczyka. Obecnie choruje na nią półtora miliona ludzi w wieku od 16 do 75 lat, a kolejne 2,7 miliona cierpi z powodu lęków. W większości są to przypadki nieleczone. Depresja jest przyczyną 70 procent samobójstw w Wielkiej Brytanii. Zdaniem specjalistów, regularne ćwiczenia w otoczeniu zieleni mogą łagodzić objawy choroby. Jednakże brak pieniędzy na tego typu terapię przyczynia się do wzrostu spożycia środków antydepresyjnych, gwarantujących "szybką pomoc". Dzieje się tak pomimo rządowych zapowiedzi końca "społeczeństwa Prozaku". Według organizacji charytatywnej Mind, dorośli pacjenci z umiarkowaną depresją powinni mieć możliwość korzystania z poradnictwa oraz terapii kognitywno-behawioralnej. Należy ich również zachęcać do podejmowania ćwiczeń. Jak twierdzą przedstawiciele organizacji, około 93 procent lekarzy pierwszego kontaktu wciąż przepisuje leki z powodu braku alternatywy. Zdaniem Paula Farmera, dyrektora Mind, lekarze przepisujący tabletki działają odruchowo.

– Często są to recepty na lekarstwa do długotrwałego stosowania, a podawane środki mają dobrze znane skutki uboczne – mówi Farmer. – Należy zmienić podejście lekarzy pierwszego kontaktu tak, aby zaczęli traktować poradnictwo i inne formy terapii jako główny sposób leczenia.

Jednak William Bird, lekarz rodzinny z Reading, twierdzi, że pacjenci coraz częściej wolą pigułki od innych form terapii.

– Wygląda na to, że leki antydepresyjne straciły już piętno, jakie dawniej na nich ciążyło, i dziś większość pacjentów chce je zażywać. Z drugiej strony chorych na depresję bardzo trudno do czegokolwiek zmotywować. Musimy więc robić więcej dla podniesienia świadomości w zakresie poradnictwa, a także promować aktywność fizyczną – tłumaczy Bird. David Healy, profesor psychologii z Uniwersytetu w Cardiff i główny krytyk leków z grupy SSRI, uważa, że o ile u pacjentów z ciężką depresją środki farmakologiczne mogą przynieść poprawę, to w przypadku mniej poważnych zaburzeń ryzyko jest większe niż korzyści.

Oceń treść:

Average: 2 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

  • KlonazepamWstęp

  • Retrospekcja
  • Szałwia Wieszcza

Jak na szałwię przystało- sprzyjające pod każdym względem :)

Cześć wam. Chcę dołączyć do neuro grona pisarzy i pisarek, to podzielę się z wami swoją wspomnieniową zupą z przeszłości :) Raporty czytam od dłuższego czasu i tak na dobrą sprawę z założeniem konta i spisaniem własnego ociągałam się aż po dziś dzień. Mam nadzieję, że się spodoba :)

  • Dekstrometorfan
  • Katastrofa

Nastawienie pozytywne, okoliczności ryzykowne- wszyscy domownicy byli ze mną w domu

Dzień wcześniej razem z M. zaplanowaliśmy tą podróż, niestety (jak zobaczycie później) nie wszystko poszło po naszej myśli...

Wyruszyliśmy więc do apteki koło 15:00, pod pretekstem pojechania do maka. Zrobiliśmy zakupy i udaliśmy się w jakieś spokojne miejsce niedaleko mojego domu. Koło 16:00 już zjedliśmy po 2 opakowania Dexacaps. Chwilę jeszcze tam zostaliśmy, a następnie poszliśmy do mnie.

Jak dotarliśmy (koło 16:20) zaczęły się już pierwsze, delikatne efekty. Zaczęliśmy oglądać jakieś pierdoły na YouTube'ie, w sumie nie wiem przez ile.

randomness