Zdrowie regularnych użytkowników konopi jest porównywalne lub lepsze niż ogólnej populacji

Badania przeprowadzone przez naukowców z Międzynarodowego Centrum Edukacji, Badań i Usług Etnobotanicznych (ICEERS) w Hiszpanii, pod kierunkiem José Carlos Bouso, wykazały, że regularni użytkownicy konopi nie doświadczają pogorszenia zdrowia w porównaniu z ogólną populacją.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

32

Badania przeprowadzone przez naukowców z Międzynarodowego Centrum Edukacji, Badań i Usług Etnobotanicznych (ICEERS) w Hiszpanii, pod kierunkiem José Carlos Bouso, wykazały, że regularni użytkownicy konopi nie doświadczają pogorszenia zdrowia w porównaniu z ogólną populacją.

Było to pierwsze tego typu badanie oceniające wpływ regularnego używania konopi na zdrowie publiczne w Hiszpanii, która ma trzeci najwyższy wskaźnik konsumpcji konopi w Europie.

Zespół badawczy składający się z członków ICEERS oraz Wydziału Biologii i Psychologii Zdrowia na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie, opracował kwestionariusz bazujący na Katalońskim Badaniu Zdrowia Publicznego.

Jak wynika z badań populacji przeprowadzonych w tym samym roku, w którym przeprowadzono niniejsze badanie (2019–2020), w Katalonii 600 000 osób regularnie używa konopi indyjskich (którzy używali ich w ciągu ostatnich 30 dni). W związku z tym do uzyskania 95% poziomu ufności potrzebna była próba licząca 384 osoby: 125 mężczyzn w wieku 15–34 lata, 132 mężczyzn w wieku 35–64 lata, 63 kobiety w wieku 15–34 lata i 64 kobiety w wieku 35–64 lata.

Kryteria włączenia wymagały, aby badani mieli od 15 do 64 lat, zamieszkiwali w Katalonii, zażywali konopie indyjskie w ciągu ostatnich 30 dni oraz byli w stanie przeczytać, zrozumieć i podpisać formularz świadomej zgody. Kryteriami wykluczenia były: wiek poniżej 15 lub powyżej 64 lat, brak miejsca zamieszkania w Katalonii, nie zażywanie konopi indyjskich w ciągu ostatnich 30 dni lub niezrozumienie lub podpisanie formularza świadomej zgody.

Informacje zebrano od 419 regularnych użytkowników konopi z regionu Katalonii w Hiszpanii. Dane zostały zebrane między 2019 a 2022 rokiem i obejmowały informacje socjodemograficzne na temat zdrowia psychicznego i fizycznego, stylu życia, relacji społecznych oraz konsumpcji alkoholu, tytoniu i innych substancji.

José Carlos Bouso, główny badacz tej pracy, stwierdził, że zdrowie regularnych użytkowników konopi jest porównywalne lub lepsze niż ogólnej populacji. Użytkownicy konopi lepiej oceniali swoje zdrowie, mieli lepszy wskaźnik masy ciała, zgłaszali mniej problemów z cholesterolem, ciśnieniem krwi, chorobami przewlekłymi, ograniczeniami fizycznymi oraz depresją.

Odkrycia te są spójne z wcześniejszymi badaniami opisującymi potencjalne korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania konopi indyjskich, takie jak zmniejszone ryzyko otyłości i chorób układu krążenia. Jednak u osób regularnie używających konopi indyjskich zaobserwowano również wyższy poziom problemów ze snem, co może mieć negatywne, długoterminowe konsekwencje zdrowotne.

Należy zauważyć, że większość uczestników tego badania spożywała konopie indyjskie w postaci spliffów zmieszanych z tytoniem. Metoda ta może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie płuc, gdyż palenie marihuany zmieszanej z tytoniem zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego. Dlatego ważne jest promowanie bezpieczniejszych metod konsumpcji, takich jak używanie waporyzatorów lub produktów spożywczych, aby zmniejszyć ryzyko związane z używaniem konopi indyjskich.

Dodatkowo, użytkownicy konopi zgłaszali, że spożywają połowę ilości alkoholu w porównaniu z ogólną populacją, a 30% próbki była w stanie zaprzestać przyjmowania leków na receptę podczas używania konopi.

Chociaż badanie wykazało, że użytkownicy konopi mieli gorsze wskaźniki snu niż ogólna populacja, istniejące dowody wskazują również na lepszą jakość snu u użytkowników medycznej marihuany. Autorzy badania sugerują włączenie artykułów związanych z konopiami do krajowych badań zdrowia w celu dostarczenia cennych danych wspierających debatę publiczną nad ich regulacją.

José Carlos Bouso podkreślił: „Konsumpcja konopi jest stygmatyzowana, ponieważ roślina ta jest uważana za szkodliwą dla zdrowia publicznego, ale nigdy nie przeprowadzono rzeczywistego badania nad jej wpływem opartego na wskaźnikach zdrowia publicznego. To pierwsze tego typu badanie. Wyniki mają na celu pomóc kształtować decyzje polityczne dotyczące regulacji konopi.”

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

moja przygode z mj postanowilem opisac po przeczytaniu jednego

artukulu na hypereal... Pierwszy raz zabakalem jak bylem "powiedzmy"

bardzo mlody, ale wtedy sie w to nie wciagnalem w ogole... Palilem

zadko, nie bylo po prostu okazji, w srodowisku w ktorym sie obracalem

prawie nikt nie palil, a jesli to rzadko... Druga klasa lo, mialem

pierwsze niezle tripy hehe..., zaczelo mi sie podobac, ale duzo nie

wiedzialem na ten temat, po prostu sie balem tego troche hehe, ale

  • 4-HO-MET
  • Odrzucone TR
  • Pierwszy raz

Park na obrzeżach, wiosna, słoneczko, plecaczek.

W słoneczną niedzielę udałem się tramwajem do parku na obrzeżach miasta. Tam szukając w miarę bezpiecznego miejsca gdzie mógłbym przeleżeć trip - bo w zasadzie chciałem doznać intesywnego doświadczenia, położyłem się gdzieś między ścieżkami w trawie skąd chwilę obserwowałem spacerujących w ten leniwy dzień homo sapiens. Po chwili łapczywie dobrałem się do samarki z 0,25g Mahometa, o którym sporo wcześniej przeczytałem i tak, tak, wiedziałem, że 40ug to już dobra fazka.

  • Bad trip
  • LSD-25

Totalny spontan przed zarzuceniem, rozluźniony alkoholem i skrętami.

W lecie podczas mistrzostw świata w piłce nożnej odwiedziłem swoje ulubione miasto. 
Akurat odbywał sie mecz Holendrów z Hiszpanami, wraz z moim kuplem poszliśmy do knajpy do jego znajomych wspólnie obejrzeć mecz. A że na boisku działo się sporo, wlałem w siebie pare litrów piwska.
Po meczu jednak było nam mało więc udaliśmy się zapalić jointa i coś jezscze wypić do mieszkania jednego ze znajomych.
Na miejscu poznałem kilku ludzi, zaczęliśmy dalej pić, palić i od słowa okazało się, że jeden z nich posiada kwasy.

  • LSD-25
  • Pozytywne przeżycie

Piękny dzień i trip z Bratem.

Witam. Standardowo informuję, że jakby ktoś coś, to wszystko sobie wymyśliłem;-)